Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.16 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 [4] 5 6 ... 21
  Штампај  
Аутор Тема: Смрт ошишаној латиници!  (Прочитано 168833 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #45 у: 19.26 ч. 11.08.2007. »

Strajderu, poslednjom si rečenicom rekao više no što si i hteo. Diskusije nije ni bilo, jer ti nisi iznosio potvrđena argumentovana mišljenja, no svoje i stavove tvojih profesora, a to, ma koliko tebi ne odgovaralo nije merodavno.
Kada kažem da mi je nešto neobično i da sam ga manje puta čula, mislim upravo to - neobično mi je i manje puta sam ga čula. Nisam nesposobna da mi je potreban neko da tumači šta sam htela da kažem i da sam u stvari mislila da je to pogrešno. Čitaj kako je napisano i ni slovce mimo toga.

Imala sam ja jednog profesora svojevremeno koji je insistirao da se jedna vrsta proračuna radi po njegovoj teoriji. Teorija jeste bila jednostavnija, ali u pojedinim slučajevima nije bila dobra. No, to je nebitno. Bitno je da mu je asistent glatko odbio poslušnost uz komentar da će njegovu teoriju predavati studentima onog dana kada ista bude zakonski prihvaćena. Tako bi trebalo svuda da bude. To što je neko negde profesor nije uvek dovoljno da njegovo mišljenje bude prihvaćeno bez ikakvih pitanja.

I ne - u jeziku ne možeš koristiti analogiju kao pravilo, bez obzira da li se pravila čine sličnima na prvi pogled. Meni je, kao nekom ko je mnogo skloniji matematici, trebala cela večnost da to naučim, pa me čudi da neko ko jezik smatra svojom profesijom to još nije savladao.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #46 у: 15.22 ч. 12.08.2007. »

Иначе, ко си ти да оспораваш стручност професора Филолошког факултета?

Слободно упути професора на „Правопис српскога језика“ М. Пешикана, Ј. Јерковића и М. Пижурице (Нови Сад, 1993.), који је, гле ироније, одобрен од стране Министарства културе Републике Србије. Професор је можда стручан, али "и над попом има поп", што каже наш народ, а тај поп је Правопис.
Сачувана
sale
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Saša Milanović
Струка:
Поруке: 6


Eto malo ja ponekad, manje više iznenada...


« Одговор #47 у: 10.44 ч. 11.09.2007. »

Ufff....
Sad me baš zbuniste...
Al' mislim da sam skontao: à propos ću ubuduće pisati apropo, a pošto uglavnom pišem latinicom, imena programa ću i dalje pisati velikim slovom uz korišćenje crtice.
U svakom slučaju hvala na podršci, ispravkama, i do sledećeg čitanja.

Pozdrav
Сачувана

Yesterday it worked
Today it is not working
Windows is like that
Милан Динић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 74


« Одговор #48 у: 23.48 ч. 02.04.2008. »

Није баш ошишана латиници, већ уопште латиници и нешто што има везе са Зорановом идејом.
Пре десетак дана гледао сам емисију Београдска хроника, тачније она је била на телевизији док сам разговарао са неким људима. Када је почео један прилог, преусмерио сам пажњу на њега. Радило се о причи о суђењу комшија (и блиских рођака) око неког бунара, класична српска посла. И тако причају они а у кадровима бунар, околина, и у једном тренутку се види папир на коме је одштампана пресуда суда, на латиници. Ја одмах се нашалим како је пресуда на незваничном писму. Неколико тренутака касније, прича човек како је после прве пресуде окружни суд вратио на поновно суђење јер је било куцано на латиници.
То ме подсећа на још један случај са домаћим судовима и латиницом или на ову пресуду Уставног суда.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #49 у: 10.59 ч. 03.04.2008. »

     Кад будем код куће проверићу, па ћу вам тачно написати, ал' ево суштине: на обрасцу за уверење о држављанству, у горњем десном углу пише - овако, Цирилицом - да је "републиЦка такса плаЦена"!!! Умал' се не занесвестих кад видех.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #50 у: 12.55 ч. 03.04.2008. »

То су озбиљни пропусти! Стварно срамота.
Не знам је ли она пресуда због употребе неслужбеног писам преседан у нашој судској пракси, али сигурно има више оваквих негативних примера. Додуше, сви рачуни који стижу на кућну адресу су уредно попуњени, било ћирилицом, било латиницом.
Ипак, мораћу и ја да се придружим изјави:

СМРТ ОШИШАНОЈ ЛАТИНИЦИ!

како се не би дешавали слични пропусти као републицка такса плацена и други.
Сачувана
Боки
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 44



« Одговор #51 у: 18.12 ч. 03.04.2008. »

Једном приликом док сам био на стражи, направили смо неки ексцес и неколико нас је требало да пише изјаве.  Један лик је овако започео своју изјаву: "stavio sam pusku na sosku".  Када сам га упитао зашто је тако написао он ми је рекао да пуно ради на компјутеру па је тако навикао.  Изјаве смо писали оловком наравно.

Најефиксаније средство у борби против "ошишане" латинице јесте ћирилично писмо. 

Поручите свима који имају налоге на Yahoo. com и Hotmail. com да пређу на Gmail. 
Што се тиче "четовања" не знам какви се ту проблеми јављају.  Ја користим Messenger и немам никавих проблема око употребе ћирилице и правилне латинице.

Такође бих напоменуо да и држава несвесно подстиче употребу "ошишане" латинице тиме што дозвољава продају тастатура које немају означена тзв.  Ју слова.  О мобилним телефонима је сувишно причати.
Сачувана
Beli
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
CH.
Име и презиме:
B.V.
Поруке: 19


« Одговор #52 у: 19.17 ч. 03.04.2008. »

Цитирано: Боки link=topic=1014.  msg18107#msg18107 date=1207239134


Најефиксаније средство у борби против "ошишане" латинице јесте ћирилично писмо.   




Потписујем
Сачувана
Милан Динић
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 74


« Одговор #53 у: 19.44 ч. 03.04.2008. »

Поручите свима који имају налоге на Yahoo. com и Hotmail. com да пређу на Gmail. 

Не знам за Hotmail (мада сам чуо да ради и код њега сада) али на Јахуу се сада може без проблема користити и ћирилица и српскохрватска латиница. Потребно је да се пређе на ново издање у случају да се користи старо (пише горе десно Yahoo! Mail Classic).

Цитирано: Боки link=topic=1014.  msg18107#msg18107 date=1207239134
Најефиксаније средство у борби против "ошишане" латинице јесте ћирилично писмо.   
Потписујем

Такође
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #54 у: 20.27 ч. 03.04.2008. »

Цитат
Један лик је овако започео своју изјаву: "stavio sam pusku na sosku".  Када сам га упитао зашто је тако написао он ми је рекао да пуно ради на компјутеру па је тако навикао.  Изјаве смо писали оловком наравно.

Највише ми смета  што је наш свет ладно прихватио то. Помирио се са тиме да тако пише. Не знам како је у другим земљама чија су писма такође пуна дијакритичких знакова.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #55 у: 21.21 ч. 03.04.2008. »

   Ево ме. Нађох:

   ТАКСА ПО ТАР.БРОЈУ 1 И 119 ТАРИФЕ
   РЕПУБЛИЦКИХ АДМИНИСТАТИВНИХ ТАКСИ
   ОД_______ДИНАРА НАПЛАЦЕНА ЈЕ.

   То што не постоји размак (размаци) иза тар. и око оне црте није моја грешка, тако је тамо написано.  Angry
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #56 у: 21.24 ч. 03.04.2008. »

Када сам га упитао зашто је тако написао он ми је рекао да пуно ради на компјутеру па је тако навикао.  Изјаве смо писали оловком наравно.

  Колико ћу политички некоректна испасти ако кажем да је тај тамо кретен?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #57 у: 21.31 ч. 03.04.2008. »

Kако бих клепио по прстима оног ко је ово искуцао тастатуром којом га је искуцао! Нечувено! Напрасно добисмо и „осисану цирилицу“!

Закон о ћирилици као званичном писму постоји, али се ретко спроводи. Требало би овако нешто кажњавати високим новчаним казнама — можда би се опаметили.

Када сам га упитао зашто је тако написао он ми је рекао да пуно ради на компјутеру па је тако навикао.  Изјаве смо писали оловком наравно.

  Колико ћу политички некоректна испасти ако кажем да је тај тамо кретен?

Ни мање ни више од мене, јер се прикључујем и ја, а назваћу га неписменим малоумником.
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #58 у: 23.25 ч. 03.04.2008. »

Problem takve latinice postoji u cijelom svijetu i ne rješava se tako što se odmah propisuje ćirilično pismo ili neko drugo rješenje (npr. da se ozvaniči latinica bez dijakritikâ), već tako što se upotreba takve latinice zabranjuje u ozbiljnijim kontekstima, dok je u nekim drugim jezicima takva latinica dopuštena po pravopisu, tako da tu problemâ nema. Pročitajte pravila na nekim od ozbiljnijih foruma gdje se koristi engleski, u kojima se izričito kaže da treba koristiti standardni engleski jezik, a ne kojekakve skraćenice sa četa ili bilo šta drugo.

Ćirilica i latinica dvije su mogućnosti po Pravopisu, i treba ih koristiti u zavisnosti od konteksta (npr. na osnovu standardnog pisma publikacije za koju pišemo, ili na osnovu ličnog izbora ako je dozvoljen). Stvarno je žalosno kada ćiriličari pokušavaju da iskoriste svaku priliku kako bi tjerali ljude da upotrebljavaju njihovo presveto nacionalno pismo i onda kada ono nije jedini mogući izbor (kao npr. u ruskom, gdje jednostavno NEMA standardne latinice, pa samim time ni izbora). Iz vaših primjera vidimo da ni ćirilica neće biti pošteđena loših navika iz latinice ako nekoga stvarno nije briga (i dalje će se pisati bez dijakritikâ na engleskom, pa i odatle može da dođe navika). Ako mislite da treba protjerati latinicu, molim pišite u forumu Antipravila, da se zna u šta spadaju takva mišljenja. Takođe bih zamolio administratora da ovakve ispade ne toleriše na ovom forumu.
« Задњи пут промењено: 23.29 ч. 03.04.2008. од Stoundar » Сачувана
Боки
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 44



« Одговор #59 у: 23.33 ч. 03.04.2008. »

Сетих се још једног примера "ошишане" латинице.  Прошле године када је умро градоначелник Београда Ненад Богдановић отишао сам на сајт града Београда да се упишем у књигу жалости и шта сам тамо могао да видим.  Бивши министар иностраних послова Горан Свилановић све је написао како не треба, и поред тога што је могао да види да су други користили и Ју слова и ћирилицу.  Он је ако се не варам универзитетски професор. 
Ако ни од академских грађана не можемо очекивати да пишу правилно шта тек да очекујемо од обичног света.  Зато треба да радимо на промоцији ћирилице, да покажемо које су предности коришћења овог писма.  Не треба да изигравамо велике Србе.

Stoundar ја нисам против латинице, али једноставно људи у свакодневној употреби тешко ће се одрећи тих ружних навика.  Стварно не видим зашто би администратор требао да интервенише.  Знаш ја бих предложио администратору да брише све поруке написане "ошишаном" латиницом.  Мислим да би то било много боље, о естетици да не говорим.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 [4] 5 6 ... 21
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!