Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.19 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 6 7 [8] 9
  Штампај  
Аутор Тема: Turcizmi  (Прочитано 210713 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #105 у: 01.22 ч. 15.01.2011. »

@Samonikli: vidi, ja bas ne bih da te razocaram, ali nisi sasvim u pravu!
...
Sve kao sto i u srpskom imamo... Smiley

Kolika je strucnost doticnog 'bosnjackog autora - svedoci i njegova upotreba reci 'slijedece' umesto 'sljedece' (slijedi - sljedece = 'sleedi' - sledece)

Не, не, неспоразум је. Том посљедњом реченицом немах намјеру рећи да је начин коришћења наведених ријечи исти у српском и у хрватском. Него да у хрватском и у српском постоји гомила једних те истих турцизама, чиме хтједох имплицирати нешто о јединству та два језика. Али, захвалан сам на твојој реплици.

Иначе, текст није мој, него од неког бошњачког аутора, који је то објавио у новинама, али не записах његово име.

Okej Smiley
A kolika je strucnost doticnog 'bosnjackog autora - svedoci i njegova upotreba reci 'slijedece' umesto 'sljedece' (razlika: slijediti/slijedece sto je glagolski prilog sadasnji ili sljedece/naredno)
Valjda je covek pomislio da reci mogu nekoga slediti/pratiti?
Mogu , ali u poeziji Smiley
« Задњи пут промењено: 18.12 ч. 15.01.2011. од VladKrvoglad » Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #106 у: 01.42 ч. 15.01.2011. »

Влада велика заблуда у вези турцизма у српском језику.  Наравно да има по нека турска реч у нашем језику али велика већина речи, које се сматрају турцизмима, је уствари српског порекла.

Можда међу лаицима. У стручној јавности ствари стоје прилично добро. Свака реч се анализира и у словенским и у туркијским језицима, а сами турцизми су сасвим лепо класификовани према језицима из којих потичу (турски, персијски, арапски итд.).

Наравно, јасно је да се турцизмима називају речи које су у наш језик дошле посредством турског језика, а не чије је етимолошко порекло турско. Тако и нека индоевропска реч (из персијског) може бити турцизам ако је у облику у којем је користимо у наш језик ушла посредством турског. И као таква може бити сродна неким српским речима са истом индоевропском основом. Наравно, ту се веома прецизно мери и одређује, не трпају се реч у кош турцизама без икаквог реда, смисла или анализе.

А ове остале приче су глупости. Не желим да те вређам и немој погрешно да ме схватиш, само ти наговештавам до којег ћеш закључка доћи и сам даљим радом и даљим сазнавањем и упознавањем историје и историја не само Срба, него и других народа. На пример, у време Ататурка је у Турској постојао један сличан правац који је на истоветан начин доказивао да је заправо турски језик мајка свих језика. Данас су у окружењу овакве тезе најпопуларније међу Србима и међу Албанцима.
Сачувана
Слатко и Вода
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7


« Одговор #107 у: 11.01 ч. 15.01.2011. »

Белопољански:

1.  Која је то стручна јавност?

2.  У твом прилогу си изнео неке тврдње за које немаш никакве доказе, само понављаш већ изречене неистине.  Пошто су понављане хиљадама пута, постале су истина.

3.  За оно што сам ја поставио постоје и писани и археолошки докази.  На жалост овај форум не дозвољава објављивање слика или других прилога.  То је све лепо и документовано истражено, само људи су изгледа престали да мисле.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #108 у: 13.31 ч. 15.01.2011. »

Слатко и Водо, овде имамо подфорум који се ове Нагађања. Тамо ћеш наћи дискусије које су сличне овој коју ти овде заподеваш. РАзгледај мало па ако баш мислиш да нешто можеш да додаш аргументива својих истомишљеника, ти додај

Овде се ипак најпре мора водити рачуна о језичкој науци, претпоставкама, лепим жељама, патриотизму, амебама и сличном нема места.

Од тебе се додатно очекује да када цитирачћ неки извор, наведеш који је то извор, најпре да би се извор могао научно проверити, а затим и да би испоштовао ауторска права.

Од како си се регистровао практично не радиш ништа друго до рекламирање сајта видовдан.орг. Уколико баш желиш рекламу, можеш рзмислити о томе да затражиш да поставиш неки рекламни банер који ћемо ми врло радо објавити уз одговарајућу надокнаду.

Управо због тога и постоји то огранићчење да нови корсиници не могу одмах да нас затрпавају линковима, да бисмо онемогућили ово што ти покушаваш да изведеш.
Сачувана

Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #109 у: 14.47 ч. 15.01.2011. »

@Слатко и вода:

1. Језичка стручна јавност која сваку реч темељно протресе пре него што утврди да ли је турцизам или није, а не да је офрље смешта у ту групу, како сугеришеш. У ствари, ја немам појма одакле ти уопште и таква идеја? Непријатељство које агресивни поборници псеудонауке и антинауке шире према науци и научницима подразумева широк спектар метода најпрљавије борбе и удараца испод појаса, а ширење лажи и дезинформација је једно од њих. И ја сам мислио исто што и ти, немој да мислиш да си једини који је упао у канџе тих хохштаплера верујући да је открио неку највишу истину, уместо да су га уплели у секташке лажи којима га само изолују од света око себе. Узми, проучи и видећеш да је истина. Поготово када се увериш да и међу правим лингвистима (а не лажним који ће проналазити „србизме“ у турском језику, па тврдити да је турско „кара“ заправо србизам од нашег „гарав“, јер су такве методе на нивоу каменог доба размишљања) има патриота и национално свесних људи, али који немају потребу да своје назоре испољавају ширењем научних неистина.

2. У мом прилогу ти кажем шта је и како је, какво је стање. Не доказујем ти ништа и немој то да схватиш као некакав мој „контрааргумент“ ономе што си ти писао, већ једно људско и лично обраћање у којем ти кажем да је поставка од које крећеш у толикој мери нетачна и бесмислена да нећу ни губити време у неко њено оповргавање, него ћу те људски упутити да сам извршиш ревизију својих ставова тиме што ћеш, рецимо, узети у руке и проучити валидну литературу, па самостално донети суд. Да ли грешим у својој претпоставци да је твоје комплетно знање из историје и лингвистике базирано на литератури популарних псеудонаучника који су „ућуткивани“ и „забрањивани“, а у ствари шире једину истину, а да је познавање „званичне“ историје засновано на сећању на школске уџбенике? Ја мислим да не грешим јер, веруј ми, ниси једини. Ширење те псеудонауке, то јест псеудоисторије и псеудолингвистике, представља једну друштвену болест која има своје јасне симптоме и јасно дефинисане рањиве и осетљиве групе.

3. Нема доказа и ништа није темељно истражено. Прво, употреба самог појма „србизам“ за славизме у турском говори довољно сама за себе. Ако постоје србизми, онда вероватно постоје и бугаризми, русизми и украјинизми, те бохемизми и полонизми? Или има само србизама? Форум дозвољава постављање прилога.
Сачувана
Слатко и Вода
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7


« Одговор #110 у: 16.19 ч. 15.01.2011. »

Језички примери са археолошких налаза, које сам овде покушао да представим, су веома интересантни и било би добро чути мишљење о њима од стране лингвиста на овом сајту, ако лингвисти уопште увде учествују.

Али, пошто учесници сајта могу да имају само мишљење које је у складу са мишљењем администратора сајта који унапред одлучују шта је нагађање а шта не, најбоље је да се повучем.
Сачувана
Belopoljanski
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 820



« Одговор #111 у: 16.30 ч. 15.01.2011. »

Немој пре одговора на ово последње кратко питање, пошто ме заиста занима. Да ли они који се баве србизмима у турском имају на сличан начин издвојене бугаризме, русизме, кроатизме, полонизме итд.?
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #112 у: 01.08 ч. 17.01.2011. »

Језички примери са археолошких налаза, које сам овде покушао да представим, су веома интересантни и било би добро чути мишљење о њима од стране лингвиста на овом сајту, ако лингвисти уопште увде учествују.

Али, пошто учесници сајта могу да имају само мишљење које је у складу са мишљењем администратора сајта који унапред одлучују шта је нагађање а шта не, најбоље је да се повучем.

Ако наводиш тврдње које нису у складу са језичком струком, а при томе не наводиш никакав научни извор којим те тврдње поткрепљујеш, онда се то не може друкче гледати него као нагађање.

Као што видиш, ми смо овде отворени за дискусије тог типа, само инсиситрамо да се воде на начин који јасно даје до знања да се не ради о научним чињеницама него о претпоставкама, тако што се одвајају у за то намењен подфорум. Ако то теби не одговара, наравно да имаш слободу да тврдње не износиш, али немаш право да очекујеш да ћемо ми овде мењати правила и обичаје који су годинама грађени, само зато што то теби не одговара.
Сачувана

lavandablue
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
Home
Име и презиме:
Ina
Струка: profesor informatike
Поруке: 155



« Одговор #113 у: 17.28 ч. 12.04.2011. »

Turci za reci deda i baba govore: dedane / dede, odnosno  babane (cula sam u jednoj turskoj seriji),

pa me zanima da li su te reci koje koristimo u nasem jeziku turskog porekla?

ovo pitam posto znam da se kod nas ranije govorilo: za ocevog oca: baba/o (?), i za majcinu majku: staramajka.
Сачувана
lavandablue
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
Home
Име и презиме:
Ina
Струка: profesor informatike
Поруке: 155



« Одговор #114 у: 18.03 ч. 12.04.2011. »

Evo još nekih turcizama:

Мајмун – maymun
Кајсија – kayısı
Патлиџан – patlıcan
Мусака – musakka
Седеф – sedef
Кадифа – Kadifa

Љубав – aşk
odatle valjda i potiče glagol: aшикoвати (voditi ljubav), kao i aшик (ljubav)

Кашика – kaşık
Саксија – saksı

Капа – kapak
Прозор, пенџер -  pencere
———————————————————- 
Сачувана
lavandablue
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
Home
Име и презиме:
Ina
Струка: profesor informatike
Поруке: 155



« Одговор #115 у: 18.07 ч. 12.04.2011. »

Бибер -  biber 
Сачувана
lavandablue
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
Home
Име и презиме:
Ina
Струка: profesor informatike
Поруке: 155



« Одговор #116 у: 14.16 ч. 14.01.2014. »

Rec "kapija" je takodje turcizam.
Сачувана
lavandablue
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
Home
Име и презиме:
Ina
Струка: profesor informatike
Поруке: 155



« Одговор #117 у: 14.37 ч. 14.01.2014. »

Evo nekih sajtova na kojima je poveci spisak turcizama:

http://users.teol.net/~automobile/magaz/Turcizmi.htm

http://www.tt-group.net/forum/viewtopic.php?t=655

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:341462-U-srpskom-jeziku-vise-od-8-000-turcizama

http://forum.fil.bg.ac.rs/index.php?/topic/8206-turcizmi-u-srpskom-jeziku/
« Задњи пут промењено: 14.44 ч. 14.01.2014. од lavandablue » Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #118 у: 05.51 ч. 15.01.2014. »

'Турцизми' није баш најбољи назив, јер се неретко ради о речима из арапског или персијског језика, које су до нас најчешће, али не увек - иако се тако претпоставља у сваким случају -, дошле преко турског, у неретко измењеном значењу, које смо и ми сами додатно мењали. Турски језик Османлија је био препун позајмљеница из арапског и персијског - језика религије и културе -, па је данашњим Турцима у доброј мери неразумљив. 

Мора се додати и то да се понекад стварно претерује у приписивању појединих речи другим језицима. На крају крајева, нису сви Срби били од Турцима, а скоро сви користе 'деда' и 'баба'. Треба додати и то да се на просторима који су најдуже били под Османлијама уопште не користи облик 'деда' - уобичајени су облици 'ђед' и слични.

У нашој науци се помало пречесто скаче у замку 'звучи слично'. Ја могу да нађем низ примера изворно српских (словенских), корејских или енглеских (германских или романских) примера речи које звуче изузетно слично, иако нису производ било каквог контакта. Значи, треба мало опрезније поступати. Ствари се морају доказати - није довољно рећи !нема боље теорије, онда је тако'.
« Задњи пут промењено: 06.02 ч. 15.01.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
lavandablue
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
Home
Име и презиме:
Ina
Струка: profesor informatike
Поруке: 155



« Одговор #119 у: 13.12 ч. 15.01.2014. »

Tacno, tacno, ali vecina nas ovde nismo lingvisticki strucnjaci. Samo pokusavamo da naucimo nesto vise ili da se samo malo vise obavestimo.
Nekada i kada mislimo na turcizme, samo podrazumevamo jezike srodne toj kulturi i tom podneblju, pa makar to bili i persijski ili neki arapski jezici.
Kao sto srpski jezik pripada grupi slovenskih, i oni imaju slicnosti, narocito pojedine reci koje su cak i potpuno iste, tako i turski jezik ima nekada mnogo slicnosti sa persijskim, arapskim...

A ako nam i dodju strucnjaci na forum, dobrodosli su.

I u krajnju ruku, trebali bi izucavati sanskrit, pa odatle videti kako su se pojedinacni jezici dalje razvijali.
Zar ne?

Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 6 7 [8] 9
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!