Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
01.26 ч. 18.02.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: s ili sa  (Прочитано 34521 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
sjajnazvezda
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1

« у: 09.19 ч. 04.05.2007. »

Kao prvo zelim da pohvalim ovaj sjajni forum. Dugo sam pretrazivala po internetu dok sam naisla na ovu stranicu i bila ugodno iznenadjena videvsi da postoji forum na kome se diskutuje o jeziku i pravilnom izrazavanju i gramatici. To me je uverilo da postoje jos ljudi kojima nije svejedno kako ce se izraziti vec vode racuna o tome. Administratoru foruma se zahvaljujem na pomoci (aktivacija). Nadam se da cemo se ovde svi lepo i dugo druziti i pomoci jedni drugima oko svih nedoumica vezanih za nas jezik.

Moje pitanje je kako se kaze korektno s ili sa nekim? U skoli sam ucila da se uvek primenjuje kraci oblik kada je to moguce, tj. kada je to lako izgovoriti. Npr. s tobom ali sa mnom. Vidim na internetu da mnogo ljudi pise, kako mi se cini, kako njima to odgovara, pa se pitam da li se uvek kaze samo sa ili ponekad moze i s?

Hvala na pomoci!
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521

« Одговор #1 у: 09.57 ч. 04.05.2007. »

S i sa su ravnopravni. Kraći oblik možeš koristiti svuda, mislim da mu se čak i daje prednost, osim ispred reči koje počinju slovima s ili z, jer je praktično nemoguće izgovoriti ta dva zajedno, a treba govoriti "sa" i kada naredna reč počinje samoglasnikom.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #2 у: 14.51 ч. 04.05.2007. »

Код нас још увек конкретно правило у вези с тим не постоји. Ипак, језикословци препоручују, у складу с другим словенским језицима, да се краћем облику с увек даје предност, осим онда када следећа реч почиње на с, з, ш, ж или неком групом сугласника, када треба употребљавати облик са ради лакшег изговора (тешко је рећи "с сестром", "с зетом", "с школом", "с мном", "с псом" и сл.). Неки лингвисти, попут Ивана Клајна, дужи облик употребљавају и испред речи које почињу самогласником, ради боље звучности. А када се краћи облик употреби испред речи које почињу неким звучним сугласником, у изговору се уместо с чује з: с дрвима, с братом и сл. Но, све су то само препоруке, па можеш свугде употребљавати било дужи било краћи облик - осим онде где краћи никако не може, а то је кад наредна реч почиње на с, з, ш, ж или групом сугласника.

Хм, да - и упркос честој појави, краћи облик с никад се не пише с апострофом јер никоје слово ту заправо није изостављено.
« Задњи пут промењено: 19.43 ч. 04.05.2007. од Ђорђе Божовић » Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611

« Одговор #3 у: 22.16 ч. 04.05.2007. »

Pre svega, pozdrav i dobro došla na forum.

O pitanju koje postavljaš već smo razgovarali. Šta smo zaključili možeš pogledati ovde: http://forum.vokabular.org/index.php?topic=723.0. Nadam se da je odgovor zadovoljavajući, a ako želiš još neko pojašnjenje — slobodno pitaj.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!