Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
23.39 ч. 25.04.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: ЗАШТО БОЈАН БАШИЋ БАША БРИШЕ НАСЛОВЕ КОЈИ МУ СЕ НЕ СВИЂАЈУ?  (Прочитано 8608 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 0

« Одговор #15 у: 14.19 ч. 25.03.2009. »

Гос'ин Pedja,

Ја немам ни обавезу, нити времена да висим овде сваки дан.   Бојан је могао да ми јави преко поште, или да једноставно пребаци наслов на друго место.   Већ сам то објаснио. 

Ко каже да су подаци исчезли? Имам их ја.  

Сва срећа, па могу да их покажем, како би сви установили шта је заправо ту била запрека.   Ево сачуване расправе са мог најтрајније одржаног наслова:

"Ћирилица" је Србица
« у: 16.   10.   2008, 09:30:53 »

СРБ : Ја стварно не знам зашто користите назив "ћирилица", кад сваки народ даје име свом писму према властитом имену!
Није ваљда да сте поверовали у лажну повест, да нас је "описменио" неки Кирило?

Филип Милетић : Премиса није тачна, тако да из ње може да следи произвољан закључак. 

СРБ : Претпоставка (нлат.   "премиса") чега?

Претпоставка о Кирилу, или преттпоставка о називању међународних писама?

Филип Милетић : На брзину сам проверио тврдњу да „сваки народ даје име свом писму према властитом имену“. 

Енглези колико знам пишу латиничким писмом, а не „енглештицом“. 
Французи пишу латиничким писмом, а не „францушчицом“. 
Руси пишу ћириличким писмом, а не „русицом“. 
Јапанци пишу хираганом, катаканом, и канџијем.    Не знам јапански, али ако иједна од ове три речи значи „јапанштица“, преостале две то никако не могу да значе. 

То су четири контрапримера, док је технички довољан само један. 

ф

Brunichild : Felipe, na provokacije ne treba odgovarati.  

Филип Милетић : О Брунхилдо, ништа не брини.    Знам и ја да читам између редова, али ово је згодна прилика да се црно на бело забележи политика подфорума „Наше писмо“:

Свако има права да изнесе своје мишљење, али има и обавезу да то мишљење поткрепи чињеницама.    Добродошао је свако ко је спреман за расправу таквим средствима; они који на то нису спремни су.  .  .   па, мање добродошли. 

ф

Brunichild : O, Felipe, znam ja sve to, al ovo je tako ocigledno da nema svrhe gubiti energiju.  .  .  .    

Вученовић : Evo mene je opismenio neki Kirilo, pa pišem kirilicom. 

Ђорђе Божовић : Mene je opismenila moja pokojna baka.   Kojim pismom onda ja pišem? 
Brunichild : Mene je opismenila moja pokojna baka.   Kojim pismom onda ja pišem? 
Бакицом? 

Овај је неки падобранац који је фала богу одма' увидео да се наш'о у небраном гроздју.  .  .   Нема ту шта више да се каже.  .  .  . 

СРБ : Ајд' на страну што пишете и говорите туђицама, да вам човек и то некако опрости, родитељи вам били комунисти, па нисте имали избора, ал' да Србско писмо називате "кирилицом", е' то нећемо да праштамо.    

Није ми дат ниједан противпример! Све саме измишљотине.    

Прво:

Енглези пишу ЕНГЛЕСКИМ алфабетом (english alphabet), или ЕНГЛЕЗИЦОМ.    
Французи пишу ФРАНЦУСКИМ алфабетом (l'alphabet français), или ФРАНЦУЗИЦОМ.    
Руси пишу РУСКИМ алфабетом (русскиj алфавит),.    .    .    

А то на нашем, србском, примеру би требало да гласи „СРБСКА азбука“, или скраћено, једноименски, СРБИЦА!

Друго:

Узети Јапанце, као пример, са друге стране Земљине лопте је потпуна неозбиљност.    

Јапанци пишу писмом који је мешавина три облика Кинеског писма: „Канџи, Катакана и Хирагана.    “

„Канџи“ је јапанска реч за кинеску Ханзи, што значи Ханова слова (по владарској лози Хан од 206.     пре Христа, до 220.     после Христа), а то је такође и име којим себе називају Кинези.     Дакле, у преводу, за то писмо се каже „Кинеска слова“ или „КИНЕЗИЦА“!

„Катакану“, добијену од упрошћавања Кинеских слова, су употребљавали Будистички монаси да би Кинеске текстове (у 9 веку), правилно изговорали на Јапански језик.     Реч „катакана“ у преводу значи „део Канџи слоговног рукописа.  “

„Хирагана“ се пре 10.     века називао „Онаде“, што, у преводу, значи „женска рука“, јер су тим писмом писале жене.     А „Хирагана“ у преводу значи „Обични слоговни рукопис.   "

Дакле, Јапанци (пореклом Кинези) пишу КИНЕЗИЦОМ, у разним облицима, чак је тако и називају.    

Данашњи Јапанци такође употребљавају и „Ромаји“ (Романска слова или „РОМАНИЦУ“), када пишу Јапански језик латиницом, „Еимоји“ („ЕНГЛЕЗИЦУ“), када пишу енглески, а када пишу нејапанске речи њиховим писмом то називају Киго.    

Србе никако нису описменила два остарела монаха, већ је Србица стара бар неких 7000 година.    .    .     Не може се дати име народном писму по неком човеку, ма ко то он био.     То нема нигде у свету, да један народ добије име писма по једној личности.    .    .    

За моју тврдњу има доста примера:

Грци, за које и званична светска повест каже да су узели писмо од Феничана, говоре за своје писмо „ГРЧКИ алфабет“ (Ελληνικό αλφάβητο).     Значи, нису га назвали по Феникији или неким познатим Феничанима, већ су га присвојили и назвали према себи!

А, пошто ви, језички стручњаци, кажете да вас је описменио извесни Св.    Кирило, пореклом из Цариграда, зашто дадосте по њему име за још један облик Феничанског писма? Да ли то значи да ће се и ова „нова“ црногорска азбука назвати Војилица или Никчевица, по њеном изумитељу Воју Никчевићу.    

Јерменима је такође један човек у 4.     веку, по налогу краља направио азбуку, али ипак, Јермени за своје писмо кажу Հայկական Այբուբեն (Hayeren „alphabet“), што значи „ЈЕРМЕНИЦА“.    

А да не говорим о Арабици, Кинезици, Јеврејици,.    .    .     Само изгледа ми имамо назив за писмо по неком Ћири.   Шта ћете, изгледа да смо толико глуп народ да је морао један човек да нам, бесплатно, направи писмо и поклони на коришћење.    

Штета што и други народи не назову своје азбуке по људима који су их смислили.    .    .    

И после тога следи гашење.   Зашто?
Сачувана
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #16 у: 14.19 ч. 25.03.2009. »

На моју молбу да ми гос'ин Pedja објасни то писмено правило лепог понашања да се "pisanje velikim slovima uvek smatra nekulturnim", добио сам одговор:

“Заиста не бих улазио у објашњавање тако нечега.  Ако заиста на знаш зашто је тако, онда си засигурно погрешио форум. “

Ово је леп пример, како се одговара у недостатку доказа. 
Сачувана
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #17 у: 14.25 ч. 25.03.2009. »

Одкуд ти знаш ко су "моји"? Злонамеран си Југославе.
Сачувана
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #18 у: 14.35 ч. 25.03.2009. »

И сада, док покушавам да докажем безразложно брисање мојих поставки, трпим, ничим изазван, напад од неког латиничног југославена? Вероватно му смета што сам Србин?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #19 у: 15.21 ч. 25.03.2009. »

И сада, док покушавам да докажем безразложно брисање мојих поставки, трпим, ничим изазван, напад од неког латиничног југославена? Вероватно му смета што сам Србин?
A šta te navodi na mišljenje da "latinični jugosloven" ujedno nije i Srbin?

Molim te lepo da ne budeš paranoičan i da ne vređaš. Ionako si ovde već prekršio tušta i tma pravila ovog foruma, a bogami i lepog ponašanja. Ako ti se ne dopadaju pravila srpskog jezika, imaš forum Antipravila. Tamo se može raspravljati o postojećim pravilima koja nam se ne dopadaju. U drugim forumima važi samo jedno pravilo: poštovanje zvaničnih pravila srpskog jezika koja su izložena u zvaničnoj i opštepriznatoj literaturi. Ako ti se ne dopada kako se mi na ovom forumu odnosimo prema srpskom jeziku, širok ti Internet, sigurno ima mnogo foruma na kojima ćeš naći istomišljenike.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #20 у: 15.23 ч. 25.03.2009. »

На моју молбу да ми гос'ин Pedja објасни то писмено правило лепог понашања да се "pisanje velikim slovima uvek smatra nekulturnim", добио сам одговор:

“Заиста не бих улазио у објашњавање тако нечега.  Ако заиста на знаш зашто је тако, онда си засигурно погрешио форум. “

Ово је леп пример, како се одговара у недостатку доказа. 
Tebi očigledno nedostaje osnovna Internet kultura. Svako ko je iole vremena proveo na Internetu, zna da se pisenje velikim slovima smatra vikanjem. Dakle, kad pišeš VELIKIM SLOVIMA, ZNAČI DA VIČEŠ. Lepo si bio umoljen da ne vičeš, jer za tim nema potrebe.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.936

« Одговор #21 у: 15.30 ч. 25.03.2009. »

Србе, као што ти је већ речено, језик којим се бави Вокабулар и језик о коме ти говориш очигледно нису исти језици. На погрешном си месту - ми се твојим језико не бавимо и стварно нема сврхе да нама намећеш правила тог твог језика. Сигуран сам да на Интернету има бар једно место где се окуљају људи који говоре ти твојим језиком па је најбоље да то потражиш.

Притужбе на поступке уредника ипак мораш да поднесеш правовремено. Стоји да ниси дужан да свакодневно долазиш на Вокабулар, али још мање смо ми дужни да чувамо обрисане поруке тако дуго да би ти могао да се потужиш после четири месеца. То што их ти имаш сачуване нама ништа не значи, јер не постоји никаква гаранција да су то верно сачуване верзије које су заиста и обрисане (не тврдим да нису, али не можемо се ни поуздати да јесу).

С обзиром да не постоје докази за твоје тврње, а да су твоји наступи овде, сасвим у складу са тврњама уредника због чега су ти поруке обрисане, нема ту нешто много да се размишља. Чак и да стоји само твоај реч против речи уредника, уредникова би била уважена јер су уредници овде особе које су свој статус заслужили вишегодишњом активношћу, стручношћу и показаним смислом за коректно понашање те ћемо њима увек пре поверовати него некоме ко се овде појавио неколико пута у великим размацима и то само зато да галами и истресе своје незадовољство ко зна чим у свом животу.

Уосталом, ако ти тако мислиш да бањаваш свака четири месеца да нам држиш придике о језику којим се ми уопште не бавимо, одмах одустани, да те одмах обавестим да је такво понашање нећемо трпети.

Твоје норме понашања и твоје теме које немају никакве везе са Вокабуларом, нама нису прихватљиве. Ако то не моеш да промениш онда је за све најбоље да не долазиш на Вокабулар, али ако баш инсисираш, ми увек моемо да те онемогућимо у томе, иако сматрам да би требало да имаш бар толико пристојности да нас не доводиш у положај да то морамо да преузмемо.

У сваком случају си већ довољно пута опоменут да ћеш већ следећи пут када поновиш понашање какво си показивао до сада, бити искључен са Вокабулара.

С обзиром да си добио одговор на своје питање, тема је закључана како би даља беспредметна расправа била онемогућена.
Сачувана

Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!