Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
02.11 ч. 24.04.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 19 20 [21] 22
  Штампај  
Аутор Тема: Популаришимо наш језик... очистимо га од страних речи  (Прочитано 140860 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731

« Одговор #300 у: 22.11 ч. 02.08.2008. »

Za to se obrati onima koji pre mnooogo decenija nisu našli za shodno da reč "revizija" zamene nečim srpskim Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #301 у: 22.14 ч. 02.08.2008. »

Pa cekaj revizija nije nasa rec, vec novolatinska Wink

Наравно, само је овде прецизнија и уху српског говорника пригоднија, док су онакви англизми „насилни“. Уз то, имамо и глагол ревидирати, гл. им. ревидирање, им. ревизор... У сваком случају је ова реч „оправданија“.
Сачувана
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 0

« Одговор #302 у: 03.49 ч. 06.01.2009. »

Да би смо га очистили од туђица потребно је прво да преведемо овај наслов. . .

популаришимо = понародњујмо га!
Сачувана
duk
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 39

« Одговор #303 у: 16.52 ч. 09.01.2009. »

Postoje strane reči koje su se ukorenile u naš(i ne samo naš) jezik, i za koje(većinom) ne postoje sinonimi, i pokušaj njihove zamene bi bio zaista smešan, jer bi te zamene retko ko prihvatio.  Problem je u ljudima, ne u rečima i jeziku.
Сачувана

Pokušaj ponovo.
Miki
Гост
« Одговор #304 у: 20.12 ч. 09.01.2009. »

Па није баш сасвим тако. Постоје истозначеће речи за многе стране, само што се код нас оне понајчешће замењене том страном; безразложно, али тако је. Проблем је ту у људима, као што си приметио. Такође, многе речи које се у народу нису примиле обитавају у стручном језику. Нпр. багер — јаружар, булдожер — разгртач и сл. Чак и компилација — пабирак (од пабирчити), информација — обавест итд.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #305 у: 21.17 ч. 09.01.2009. »

Још мало примера: немачко глечер (Gletscher) преко енглеског протера наш ледник. Не верујем да се раније говорило глечер (нека допуни неко старији од мене). Додуше, скоро гледах неку емисију на Дискаверију где је преводилац преводио са ледник, усов, грталица (за снег) и сл., па сам се мало изненадио, али било ми је драго да неко још увек користи речи за које сам мислио да су давно посуте прашином.
Сачувана
Jovana_NS
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 27

« Одговор #306 у: 12.00 ч. 11.01.2009. »

То је немогуће. . . увек ће се неком поткрасти нека нова реч. . .
Сачувана

directed by: Jovana :D
Jovana_NS
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #307 у: 12.01 ч. 11.01.2009. »

хтедох рећи СТРАНА реч
Сачувана

Miki
Гост
« Одговор #308 у: 16.08 ч. 11.01.2009. »

Ја не говорим о „поткрадању“, нити се залажем за апсолутно језичко чистунство, већ негодујем против кориштења страних речи онамо где смо већ имали своју реч. Побуде због којих се страна реч намеће и тиме потискује домаћу јесу свакојаке. То заиста не могу да прихватим као „богаћење речника“ и „лакоћу разумевања и изражавања“. Друго, за многе стране речи су временом изнађене домаће, које можда још нису сасвим заживеле у народу, али им РМС даје предност карактеришући стране еквиваленте као варваризме (пример: шраф спрам вијак/завртањ). Што се мене тиче, увек дајем предност домаћој речи над страном.
Сачувана
duk
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 39

« Одговор #309 у: 21.06 ч. 11.01.2009. »

U školi smo jednom imali zadatak da pronađemo "nepotrebnu upotrebu stranih reči" u novinama/časopisima.  Kasnije smo diskutovali o tome i pokušali da dođemo do zaključka čemu to.

Naime, največi broj je u časopisima poput Skandala i Sveta.  Razlog je želja za što većim brojem kupaca i iskorišćavanje mentaliteta ljudi u svoju ekonomsku korist.  Ako biste pročitali neki članak iz dotičnih novina, primetili biste da se reči STAJLING, HOT, COOL i njima slične ponavljaju više puta.  Još gora stvar od toga je kada se dotičnim rečima dodaju domaći prefiksi ili sufiksi, pa dobijemo NAJHOT, NAJCOOL i tako dalje.

Ipak je najveći problem u svesti tj.  nesvesti jedinke da baš ona može loše da utiče na uništenje jezike.  Da ne pominjem da veliki procenat dece, ali i starijih ne zna sva slova ćirilice.

P. S.  Papa je kriv za sve :lol:
Сачувана

Pokušaj ponovo.
Jovana_NS
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #310 у: 23.21 ч. 11.01.2009. »

Pa ja sam čula da se novinari tih magazina stavljaju na visoku poziciju, te njihove novine nazivaju ,,obaveznom lektirom''...:-/
Сачувана

СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #311 у: 07.21 ч. 09.02.2009. »

Боже драги,

Колико је туђица међу вама, згрожен сам!

Свака туђа реч има превод на Србски језик! Речнике (а не „вокабуларе“) у руке и образујте се!

Сачувана
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #312 у: 07.22 ч. 09.02.2009. »

Страно = непознато
Туђе = несрбско
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457

« Одговор #313 у: 07.31 ч. 09.02.2009. »

Цитат
Речнике (а не „вокабуларе“) у руке и образујте се!

А одакле ти само идеја (=замисао) да се језик учи из речника? Huh
Сачувана
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #314 у: 07.46 ч. 09.02.2009. »

Па пошто се језик састоји од речи, ако ниси знао?
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 19 20 [21] 22
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!