Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
15.11 ч. 17.10.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 22
  Штампај  
Аутор Тема: Популаришимо наш језик... очистимо га од страних речи  (Прочитано 144467 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731

« Одговор #75 у: 13.21 ч. 28.05.2008. »

..., сомот (наша реч, можда?), ...

Допуна/исправка: није наша реч, него, гле чуда, немачка: der Samt. Што се тиче могућег превођења ових назива — треба заћи дубље мало у њихов постанак у изворном језику, па према томе сковати нашу реч, ако је ово икако изводљиво. Једина додирна тачка мене са кројачком индустријом јесте што се не шетам наоколо наг Smiley, већ носим одећу (замислите! Smiley), као што рекох, углавном од памука.

Hm, dakle možemo reći da kod tebe postoji reakcija otprilike "što mi nije baš pred očima, ne smeta mi toliko" - krojačkim terminima ne barataš, pa ti je manje-više svejedno (inače, "vuna" i nije vrsta tkanine, nego vrsta vlakna, baš kao i pamuk ili lan, a od tih vlakana se pak tkaju raznorazne tkanine). Koliko onda to govori o tvojoj objektivnosti kad je posredi kritika "poplave" stranih reči?

За неке пак и немамо парњаке, али то је ретко: ретровизор.

Bočno ogledalo. Smiley

Retrovizor nije SAMO bočno ogledalo, nego i ono središnje što "visi" posred vetrobrana. Kako ćemo to? Smiley
« Задњи пут промењено: 13.24 ч. 28.05.2008. од Нескафица » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #76 у: 13.43 ч. 28.05.2008. »

Објективан сам што се тиче критике „поплаве“ страних речи у областима са чијом се терминологијом срећем и исту употребљавам, а навео сам и примере за то. Могу рећи да нас је професор Металних конструкција „приморавао“ да користимо нашу стручну терминологију и хвала му на томе. Кројачку индустрију не познајем и њене изразе не зпотребљавам, али како ово све ипак спада у домен језика, а ја нисам ништа друго до језички аматер и ентузијаста — да, смета ми и „твид“ и „памук“ и „сомот“ и називи за шта год друго, било то влакно или тканина, јер су то речи страног порекла, и већ сам написао да бих их сменио, ако би такво што било изводљиво, јер, опет понављам, нисам за апсолутно језичко чистунство.

„Унутрашње огледало“ виси посред ветробранског стакла.
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457

« Одговор #77 у: 13.51 ч. 28.05.2008. »

Сигуран сам да и комшије Хрвати имају исти проблем, поготово у последњих неколико година и поготово са најездом енглеских речи  (колико год ова тврдња звучала парадоксално с обзиром на уврежено мишљење да су Хрвати језички чистунци који се свим силама бране од насртаја страних речи на њихов драги хрватски језик). Један од драстичнијих примера је и "хрватски језик" којим се говори на РТЛ телевизији, поготово у емисијама које говоре о моди и естради. Ту све врви од визажиста и визажистица, селебритија, персоналитија, атитјуда, топ модела (чак има и емисија Hrvatski top model by Tatjana Jurić где нарочито обратите пажњу на оно by), денса, тренса, стајлинга, лифтинга,  фото сешнова итд. Да не помињем неправилну акцентуацију (пингвИн, базЕн, БелгИјка, манекЕнка) која се, подредством агресивних хрватских медија, проширила и на она подручја у РС где је правилна акцентуација речи почела да се повлачи пред налетом помодне "хрватске акцентуације". Овим подужим постом (mea culpa Grin) хтео сам да нагласим да најезда туђица (поготово енглеских) није сам српски специјалитет, већ да се већина народа и држава са ових простора сусреће са сличним проблемом. Cool
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #78 у: 14.01 ч. 28.05.2008. »

Мени је ипак „најдражи“ хрватски глагол ШОПИНГИРАТИ. Умало не падох у несвест кад ово чух. А оно by је „ултра фенси“ и тако говоре само „одабрани (кретени)“.

А, чуј, ВИЗАЖИСТ(ИЦ)А! Хахахахахахахахха! АТИТЈУД! Па овога нема, бре, ни код нас! Мислим да из ината неће ни бити! Grin

П. С. Извињавам се, заборавих на реч „ФРЕНДИЦА“. Бвахахахахах! Која глупост!!!

П. П. С. Носим се мишљу да било коме одговарам речју vomit на сваку од тих помодних речи. Smiley
« Задњи пут промењено: 14.11 ч. 28.05.2008. од Мирослав » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #79 у: 14.03 ч. 28.05.2008. »

Цитат
већ да се већина народа и држава са ових простора сусреће са сличним проблемом.

Engleski je trenutno u fazi ekspanzije i to nije samo problem jezika sa ovih prostora, nego SVUDA u svetu...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #80 у: 14.05 ч. 28.05.2008. »

Мени је ипак „најдражи“ хрватски глагол ШОПИНГИРАТИ. Умало не падох у несвест кад ово чух. А оно by је „ултра фенси“ и тако говоре само „одабрани (кретени)“.

А, чуј, ВИЗАЖИСТ(ИЦ)А! Хахахахахахахахха! АТИТЈУД! Па овога нема, бре, ни код нас! Мислим да из ината неће ни бити! Grin
Ima, ima... Samo je trebalo svojedobno da slusas na B92 emisije one razmazene Lune Lu... Doduse, to davno bese, ne znam sta se sad desava sa doticnom, ali se dobro secam da onomad, kad god bi ta njena emisija pocela, menjala sam stanicu, jer mi se kosa dizala na glavi od njenog prenemaganja... A vala, nista je nisam ni razumela.... Wink
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #81 у: 14.15 ч. 28.05.2008. »

Ima, ima... Samo je trebalo svojedobno da slusas na B92 emisije one razmazene Lune Lu... Doduse, to davno bese, ne znam sta se sad desava sa doticnom, ali se dobro secam da onomad, kad god bi ta njena emisija pocela, menjala sam stanicu, jer mi se kosa dizala na glavi od njenog prenemaganja... A vala, nista je nisam ni razumela.... Wink

Никад чуо за њу. У мојој кући ни на једном од неколико ТВ-апарата нема ни Пинка ни Б92 (који сматрам за исто ђубре као и првопоменуту телевизију, а која само перфиднијим методама сервира исте бљувотине од којих и ја почињем да лудим).
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #82 у: 14.23 ч. 28.05.2008. »

Једноставно не могу да издржим: шта је, побогу, ВИЗАЖИСТ(ИЦ)А?!?!?! Visage = лице, лик; визура. Недокучиво ми је. Huh Чиме се та(ј) бави? Шта он(а) ради? Који му (јој) је задатак, посао? Шта изводи?
« Задњи пут промењено: 14.25 ч. 28.05.2008. од Мирослав » Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #83 у: 14.28 ч. 28.05.2008. »

Samo je trebalo svojedobno da slusas na B92 emisije one razmazene Lune Lu

Татјана Јурић је хрватска верзија Луне Лу (или је можда обратно?) на чијем телу нема дела који није хируршки обрађен. Јбт, она више не може ни да прича, толико је смањила уста да речи не могу нормално да излазе! А мислим да су јој њени хирурзи строго забранили да се смеје! Cheesy
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #84 у: 14.30 ч. 28.05.2008. »

Цитат
Једноставно не могу да издржим: шта је, побогу, ВИЗАЖИСТ(ИЦ)А?!?!?! Visage = лице, лик; визура. Недокучиво ми ј

Колико сам ја могао да сконтам, то ти је једноставно - шминкерка! Cool Дакле, жена која је задужена за шминкање свих тих пустих модела и манекенки.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #85 у: 14.33 ч. 28.05.2008. »

Никад чуо за њу. У мојој кући ни на једном од неколико ТВ-апарата нема ни Пинка ни Б92 (који сматрам за исто ђубре као и првопоменуту телевизију, а која само перфиднијим методама сервира исте бљувотине од којих и ја почињем да лудим).
U moje vreme nije bilo TV B92, nego samo radio. I u moje vreme B92 nije bio to sto je danas.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #86 у: 14.34 ч. 28.05.2008. »

Татјана Јурић је хрватска верзија Луне Лу (или је можда обратно?) на чијем телу нема дела који није хируршки обрађен. Јбт, она више не може ни да прича, толико је смањила уста да речи не могу нормално да излазе! А мислим да су јој њени хирурзи строго забранили да се смеје! Cheesy

A to je neka nova moda da se usta sad smanjuju? Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #87 у: 14.42 ч. 28.05.2008. »

E, moram da citiram Stoundara povodom sumanute želje da po svaku cenu SVE bude na srpskom. Inače, komentar je bio povodom rasprave slovolik vs. font:

Цитат
Zašto? Ta riječ ima tri sloga umjesto jednog, mnogo manje ljudi je poznaje, što znači da moramo makar na trenutak zaustaviti čitanje da bismo shvatili o čemu se radi.

A da, zaboravio sam: jezički šovinizam i provincijalizam.

Da se na pomenutoj stranici koristila riječ font, ne biste zaustavili diskusiju o fontovima da porazgovarate o slovoliku, i time potrošili pet odgovora, već biste prosto nastavili dalje. Zamislite da je u pitanju bila ozbiljnija, poslovna diskusija, i da se u njoj koristilo više ovakvih kovanica. Standardni jezik služi razumijevanju među ljudima, što znači da je upotreba riječi koje to otežavaju naprosto pogrešna, bez obzira na to odakle su.

Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #88 у: 14.43 ч. 28.05.2008. »

Цитат
Једноставно не могу да издржим: шта је, побогу, ВИЗАЖИСТ(ИЦ)А?!?!?! Visage = лице, лик; визура. Недокучиво ми ј

Колико сам ја могао да сконтам, то ти је једноставно - шминкерка! Cool Дакле, жена која је задужена за шминкање свих тих пустих модела и манекенки.

С опроштењем: ма, које је то срање!!! Најобичније просеравање!!! Визажистице и остала говна!!! Да ли они стварно сматрају да су тиме себе издигли??? И изнад кога??? Коме се тиме додворавају, улагују, улизују??? Јадно!!! Немам речи! Љигаво!!! Дно дна!!! Што ти рече: „Земљо, отвори се!!!“

A to je neka nova moda da se usta sad smanjuju? Grin

Смањили им свима уста толико да ни једне једине речи више од себе не дају!!
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #89 у: 14.45 ч. 28.05.2008. »

E, moram da citiram Stoundara povodom sumanute želje da po svaku cenu SVE bude na srpskom. Inače, komentar je bio povodom rasprave slovolik vs. font:

Цитат
Zašto? Ta riječ ima tri sloga umjesto jednog, mnogo manje ljudi je poznaje, što znači da moramo makar na trenutak zaustaviti čitanje da bismo shvatili o čemu se radi.

A da, zaboravio sam: jezički šovinizam i provincijalizam.

Da se na pomenutoj stranici koristila riječ font, ne biste zaustavili diskusiju o fontovima da porazgovarate o slovoliku, i time potrošili pet odgovora, već biste prosto nastavili dalje. Zamislite da je u pitanju bila ozbiljnija, poslovna diskusija, i da se u njoj koristilo više ovakvih kovanica. Standardni jezik služi razumijevanju među ljudima, što znači da je upotreba riječi koje to otežavaju naprosto pogrešna, bez obzira na to odakle su.

Чуј, прихватићу да понекад малко претерујем, али одговор се крије у мојој претходној поруци, тј. неколико њих.
« Задњи пут промењено: 14.48 ч. 28.05.2008. од Мирослав » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 22
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!