Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
17.35 ч. 26.03.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 22
  Штампај  
Аутор Тема: Популаришимо наш језик... очистимо га од страних речи  (Прочитано 140315 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Miki
Гост
« Одговор #210 у: 12.17 ч. 03.06.2008. »

У писању погреших. На обама писмима или на оба писма. Исправљено је и горе.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #211 у: 12.18 ч. 03.06.2008. »

Obama???
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #212 у: 12.24 ч. 03.06.2008. »

Obama???

То се дешава, кад ме буниш! Smiley Правилно је на обЕма, као што сам претходно и био написао. Сад опет исправљам ону поруку.
« Задњи пут промењено: 12.26 ч. 03.06.2008. од Мирослав » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #213 у: 12.26 ч. 03.06.2008. »

Ma ja se čudim OBEMA rečima. Obema bi bilo za ženski rod. Oba za srednji. OBAMA je onaj demokratski kandidat u SAD. Wink
Сачувана
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731

« Одговор #214 у: 13.03 ч. 03.06.2008. »

Alo, deco, ajd se prvo obavestite:

Muški i srednji rod: oba, obaju, obama, oba, oba, obama, obama

Ženski rod: obe, obeju, obema, obe, obe, obema, obema

(Vi ko naši političari - puni velikih debata, a s osnovama slabo stojite.)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #215 у: 13.06 ч. 03.06.2008. »

Na obama pismima?Huh Svašta. Da sam juče umrla, ne bih znala...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #216 у: 13.10 ч. 03.06.2008. »

Sad sam skapirala gde je greška. Prvo me je zbunilo što je Miki rekao "na obema pismima". Onda još više kad se ispravio i rekao "na obama pismima", jer sam ja oduvek govorila "na oba pisma". Miki je hteo da upotrebi dativ, a ja mislim da ipak treba da stoji akuzativ koji je OBA. Odatle ovo međustobno zbunjivanje...

EDIT: SAd sam SKROOOZ zbunjena. Pa jel treba dativ ili akuzativ?Huh? Jer, ako kažem, na engleskom to je onda dativ, pa bi trebalo da bude dativ i za pisma... Huh Al' mi nikako ne leži "na obama pismima"... AMA baš nikako...
« Задњи пут промењено: 13.12 ч. 03.06.2008. од Brunichild » Сачувана
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #217 у: 13.12 ч. 03.06.2008. »

Pa, bruni, logički nema druge. Svakako bi bilo nelogično da u muškom rodu "oba" bude promenljivo, a u srednjem ne, kako ti sugerišeš sa "na oba pisma". Pri tome, morfološki nemaš drugu mogućnost osim "obaju, obama".

EDIT: Na kome/čemu - e tu ja sad brkam da li je to nominalno dativ ili lokativ (morfološki su isti), ali akuzativ nije ni za živu glavu.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #218 у: 13.13 ч. 03.06.2008. »

Au. Znači celog života sam govorila pogrešno... Na obama pismima.... Svašta. Sad

EDIT: hm... Lokativ za jezik ili pismo? Ne znam. Meni je prvo na pamet pao dativ, kad uporedih sa "na engleskom"... Nekako mi lokativ samo baš za mesto..
« Задњи пут промењено: 13.15 ч. 03.06.2008. од Brunichild » Сачувана
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #219 у: 13.17 ч. 03.06.2008. »

Baš mi je čudno što ti "na obama automobilima" leži, a praktično istovetno "na obama pismima" ne...

EDIT: Taj "na" je čudan predlog. Kad bi rekla "Natpis je na zidu", pre bi pomislila da je posredi lokativ, pošto jasno definiše mesto odvijanja radnje. Ali kad bi rekla "Natpis je na latinici", ko zna šta je to Smiley Zapravo bi verovatno bilo bolje reći "Natpis je latinični" Wink
« Задњи пут промењено: 13.19 ч. 03.06.2008. од Нескафица » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #220 у: 13.19 ч. 03.06.2008. »

Baš mi je čudno što ti "na obama automobilima" leži, a praktično istovetno "na obama pismima" ne...
Ma ne leži mi uopšte to OBAMA. Pa zar ne vidiš da sam mislila da čak ni ne postoji  Cheesy ...
OBAMA je onaj demokratski kandidat u SAD. Wink

Ja bih rekla "na oba automobila".

Nalepio je nalepnice na oba automobila. NIKAD ne bih rekla NA OBAMA automobilima.
Сачувана
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #221 у: 13.21 ч. 03.06.2008. »

Pa i ne treba da kažeš "Nalepio je nalepnice na obama automobilima", jer bi tu promašila padež, koji je u tom slučaju akuzativ - nalepio je na koga/šta, dakle "Nalepio je nalepnice na oba automobila".

Međutim, morala bi reći "Nalepnice se nalaze na obama automobilima", jer tu imamo lokativ - na kome/čemu.

PS. Predlog "na" očito može ići s dva/tri padeža Smiley
« Задњи пут промењено: 13.23 ч. 03.06.2008. од Нескафица » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #222 у: 13.22 ч. 03.06.2008. »

Pa i ne treba da kažeš "Nalepio je nalepnice na obama automobilima", jer bi tu promašila padež, koji je u tom slučaju akuzativ - nalepio je na koga/šta, dakle "Nalepio je nalepnice na oba automobila".

Međutim, morala bi reći "Nalepnice se nalaze na obama automobilima", jer tu imamo lokativ - na kome/čemu.

Upropastiše me ovi padeži.. Cheesy

Ne, ne bih rekla da se nalepnice nalaze na obama automobilima. Rekla bih da se nalaze na oba automobila. Eto. I bila bih sto posto ubeđena da govorim ispravno...
Сачувана
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #223 у: 13.25 ч. 03.06.2008. »

Istini za volju, malo bi ti ko uzeo za zlo što "oba/obe" ostavljaš nepromenjenim, pošto je to široko rasprostranjena pojava. Međutim, promena tih reči i dalje postoji, i jezikoslovci preporučuju da se ona koristi kad god je moguće.

A svakako je to izraženo u instrumentalu, kad se u nekim slučajevima pravi dupla greška - em nemenjanje reči "oba", em umetanje predloga "s" gde mu mesto nije: "Poslužio sam se sa oba jela/obe torte" ne nego "Poslužio sam se obama jelima/obema tortama."

(Neka se uoči razlika spram pravih brojeva, koji su u velikoj većini zaista nepromenljivi, pa iskaz tipa "Poslužio sam se sa šest kolača" zaista nema alternativu.)
« Задњи пут промењено: 13.30 ч. 03.06.2008. од Нескафица » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #224 у: 13.31 ч. 03.06.2008. »

Istini za volju, malo bi ti ko uzeo za zlo što "oba/obe" ostavljaš nepromenjenim, pošto je to široko rasprostranjena pojava. Međutim, promena tih reči i dalje postoji, i jezikoslovci preporučuju da se ona koristi kad god je moguće.
Mislim da je to jedno od onih pojednostavljenja gramatičkih pravila jednog jezika (o kojima smo pričali u nekoj drugoj temi) koje bi mirne duše moglo da se ozvaniči, jer danas retko ko koristi pravilan oblik, kako si to i sam lepo rekao... Štaviše, sigurna sam da bi mnogi mislili da je "obama" pogrešno, kao što se to meni sad desilo...
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 22
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!