Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
22.43 ч. 20.08.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 22
  Штампај  
Аутор Тема: Популаришимо наш језик... очистимо га од страних речи  (Прочитано 142778 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731

« Одговор #225 у: 13.32 ч. 03.06.2008. »

To je već drugo pitanje, takođe naširoko obrađivano: "Meni deluje nepravilno = skoro svima deluje nepravilno". Da li?

Svakako nećeš uspeti da ubediš one kojima je "obaju/obama/obeju/obema" deo jezičke svakodnevice da je to sad najednom nepravilno kad je vekovima bilo pravilno.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #226 у: 13.37 ч. 03.06.2008. »

To je već drugo pitanje, takođe naširoko obrađivano: "Meni deluje nepravilno = skoro svima deluje nepravilno". Da li?

Hm, tu si sasvim u pravu. Međutim, dozvolićeš mi da budem toliko uobražena pa da ustvrdim da moje okruženje, iako ne obiluje suvim profesorima lingvistike, ipak sadrži uglavnom fakultetski obrazovane ljude, te kad kažem da "niko ne koristi" verovatno nisam daleko od istine...

Mada, ovaj forum mi je više puta razbio iluzije o mom "savršeno pravilnom govoru", tako da zaista ni jedna mogućnost nije isključena ... Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #227 у: 13.40 ч. 03.06.2008. »

Цитат
Svakako nećeš uspeti da ubediš one kojima je "obaju/obama/obeju/obema" deo jezičke svakodnevice da je to sad najednom nepravilno kad je vekovima bilo pravilno.

Nisam ni pretendovala da to činim. Samo sam htela da kažem da su takvi ljudi (nažalost?) u manjini i da preovlađuju oni koji misle da je to nepravilno. S tim u vezi, rekoh da možda i nije suluda pomisao dozvoliti i upotrebu OBA kao praivlan oblik osim OBAMA. Dakle, bilo bi pravilno i jedno i drugo, a ne samo jedno. Smiley Ali, ovo je možda već tema za Antipravila...
« Задњи пут промењено: 13.42 ч. 03.06.2008. од Brunichild » Сачувана
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #228 у: 13.42 ч. 03.06.2008. »

Neću uopšte dovoditi u pitanje tvoje jezičko iskustvo u tvom (užem ili širem) okruženju, ali ćeš i ti meni dopustiti tvrdnju da fakultetsko obrazovanje ipak ne mora garantovati i detaljno poznavanje finesa maternjeg jezika.

(Recimo, x puta sam ekonomski veoma dobro potkovanog g. Labusa na televiziji čuo da kaže: "Mi mora da radimo", "Mi mora da se organizujemo" itd. - što je krajnje pogrešno. I tu ćemo se samo slatko nasmejati i reći "Vidi visokog stručnjaka, a ne zna gramatiku.")

Nemoj se naći u njegovom položaju Wink
« Задњи пут промењено: 13.43 ч. 03.06.2008. од Нескафица » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #229 у: 13.43 ч. 03.06.2008. »

Neću uopšte dovoditi u pitanje tvoje jezičko iskustvo u tvom (užem ili širem) okruženju, ali ćeš i ti meni dopustiti tvrdnju da fakultetsko obrazovanje ipak ne mora garantovati i detaljno poznavanje finesa maternjeg jezika.

(Recimo, x puta sam ekonomski veoma dobro potkovanog g. Labusa na televiziji čuo da kaže: "Mi mora da radimo", "Mi mora da se organizujemo" itd. - što je krajnje pogrešno.)

Apsolutno se slažem. Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #230 у: 13.48 ч. 03.06.2008. »

Цитат
Nemoj se naći u njegovom položaju.

Hm, sad opet ja iz svog ugla... Ali mislim da je ta greška "Mi mora da se organizujemo" mnogo uočljivija nego ono "oba". Hoću da kažem, da je uobičajenije da se čuje "moramo da" nego "obama". S tim u vezi, setih se još jedne česte greške, koja ne štedi ni fakultetski obrazovane ljude: BISMO gotovo ne postoji u rečniku mnogih ljudi. Mi bi da vidimo , mi bi da radimo, itd... Ozbiljno, neću sad da se pravdam, zaista i verujem da je sve onako kako ti kažeš, međutim, zaista da sam juče umrla ne bih znala za to "obama"...
Сачувана
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #231 у: 13.53 ч. 03.06.2008. »

Eto još jedan odličan primer: treba li da se povedemo za ruskim i da potpuno ukinemo "bih, bismo, biste", uz cenu da uvek moramo navoditi i zamenicu (što po opštem pravilu nije osobeno za srpski), kako bismo znali o kom licu govorimo? (Zamisli rečenicu tipa "Voleo bi kad bi došao jer bi večerao, a onda bi spavao." Ko tu voli, ko tu dolazi, ko tu večera, ko tu spava?)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #232 у: 14.08 ч. 03.06.2008. »

Eto još jedan odličan primer: treba li da se povedemo za ruskim i da potpuno ukinemo "bih, bismo, biste", uz cenu da uvek moramo navoditi i zamenicu (što po opštem pravilu nije osobeno za srpski), kako bismo znali o kom licu govorimo? (Zamisli rečenicu tipa "Voleo bi kad bi došao jer bi večerao, a onda bi spavao." Ko tu voli, ko tu dolazi, ko tu večera, ko tu spava?)

Jest, vala. Smiley S te strane, volim što je srpski takav jer je dosta precizniji od drugih jezika. U španskom na primer, za njegov njen, svoj, koristi se ista zamenica SE, tako da ako ima dvosmislenosti, oni to rešavaju pleonazmom pa kažu nešto ovako otprilike: dao mi je svoju adresu od njega. Međutim i tu se pojavljuje nebuloza jer se ne zna da lii ti je dao svoju adresu ili adresu od nekog trećeg njega...

Međutim, da li bi mogao da izložiš isto tako valjan razlog zadržavanja oboma?
« Задњи пут промењено: 16.09 ч. 03.06.2008. од Brunichild » Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889

« Одговор #233 у: 16.01 ч. 03.06.2008. »

Obama za srednji rod? Hm... Ja bih rekao oboma... Oboma pismima...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #234 у: 16.10 ч. 03.06.2008. »

Obama za srednji rod? Hm... Ja bih rekao oboma... Oboma pismima...
Ispravila sam. Tipo.
Сачувана
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #235 у: 17.25 ч. 03.06.2008. »

"Oboma" je dativ/akuzativ od "oboje" - i to vam oboma kažem Wink - a ne od "oba" u srednjem rodu.

Valjan razlog? Pa, hm, šta bi bio valjan razlog za tebe? Možemo tu diskusiju dovesti do logične krajnje konsekvence, pa reći da nam ni padeži ne trebaju (Makedonci sasvim lepo sve to rešavaju predlozima), te onda možemo početi da radimo na njihovom iskorenjivanju.

Dakle, dokle god je tebi "obama/obema" nakazno, neću ja moći da ponudim nikakav "valjan" razlog. Takođe, dokle god je meni "obama/obema" sasvim prirodno, nećeš ti moći da ponudiš nikakav "valjan" razlog.

Međutim, "tračak" valjanog razloga mogao bi biti upravo dativ, koji vrlo često ide bez predloga, kao i instrumental: "Javio sam se obema drugaricama"; "Ženio sam se obema sestrama." (ala sam ja jedan srećković Smiley) - U tvojoj verziji, gde je "oba/obe" nepromenljivo, prva rečenica ne može se uopšte sročiti, dok druga mora dobiti nepravilan dodatni predlog "sa".
« Задњи пут промењено: 17.33 ч. 03.06.2008. од Нескафица » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #236 у: 18.06 ч. 03.06.2008. »

Nesice, nisi me razumeo. Meni je, kako ti kazes, nakazno (mada mislim da je to previse ostar izraz, al ajde) samo oboma...

Nego... Ako navodis dativ zenskog roda OBEMA (to mi uopste nije neobicno! cisto da se zna) sta je onda OBAMA? OBAMA ne mogu da svarim.

BTW, tvoji primeri mi zvuce sasvim normalno. Cak ne bih znala kako drugacije da ih kazem. Ponavljam, sta je to OBAMA?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #237 у: 18.10 ч. 03.06.2008. »

Овако, ја мислим да је на обама писмима локатив, као и да би расправу о обама, обема, обома... требало у посебну тему. Само још ово: ако повучемо паралелу (а друкчије и не иде) оба се мења као и број два, па имамо:

•обојица, обојице, обојици, обојицу, обојица (?), обојицом, обојици (м. р.);
•обе, обеју, обема, обе, обе (?), обема, обема (ж. р.);
•обоје, обега, обома, обоје, обоје (?), обома, обома (м. р. + ж. р.);

•оба, обају, обама, оба, оба (?), обама, обама (м. р./с. р./ж. р. — ном. две);

Да се вратимо на тему. Smiley

Допуна:
Ponavljam, sta je to OBAMA?

Као што видиш, обама је датив/инструментал/локатив променом оба кроз падеже, за сва три рода.
« Задњи пут промењено: 18.12 ч. 03.06.2008. од Мирослав » Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #238 у: 18.11 ч. 03.06.2008. »

Da, takodje kad sam rekla da se ukida, mislila sam samo na OBAMA. Oboma i obema mi zvuci sasvim ok.

Pa na temi smo, Miki.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #239 у: 18.14 ч. 03.06.2008. »

Ако смо на теми, ди су ондак стране речи овди? Smiley Хтедох још да се доисправим, тј. преисправим, па је правилно на обама писмима.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 22
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!