Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.45 ч. 24.06.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 22
  Штампај  
Аутор Тема: Популаришимо наш језик... очистимо га од страних речи  (Прочитано 141771 пута)
0 чланова и 2 гостију прегледају ову тему.
Miki
Гост
« Одговор #255 у: 19.45 ч. 03.06.2008. »

Да, треба двама писмима.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889

« Одговор #256 у: 19.55 ч. 03.06.2008. »

Фала, биће онда да, аналогно претходном (обома), двома је датив, инструментал и локатив од двоје.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889

« Одговор #257 у: 19.57 ч. 03.06.2008. »

"Oboma" je dativ/akuzativ od "oboje" - i to vam oboma kažem Wink - a ne od "oba" u srednjem rodu.

Чекај мало, како акузатив?? Неће бре то бити (Опет се потајно надам Wink ).
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #258 у: 20.03 ч. 03.06.2008. »

Ja bih rekla od oboje mi je muka. Ili (cak mozda i pre) Muka mi je i od jednog i od drugog.

и од једног и од другог = од обога. Grin

Стварно не знам шта да ти кажем, мени те речи нису чудне, макар колико теби, јер сам их чак и слушао од својих.

Данас ме збуни оним, чак и када се исправих, а како бејах у журби, изгреших дебело.

Шта ти је то, молим те, обоји? Множина од чега?

Од оба. Обоји наочари, обоја врата, обоја кола, обоје новине, обоје панталоне... како ове наведене именице имају само множину.

Al si ti nesto zbunljive prirode Cheesy

Pazi, nesto od ovog sto si naveo, nije mi neobicno, oboja vrata na primer. alii oboji naocari... Mada, moram da priznam, ne bih znala kako drugacije da kazem. Verovatno bih pribegla prevrtanju recenice tipa: oba para naocara, oba auta (ne kola Wink),  oba para pantalona... Novine vec ne znam...  Al oboji... Ha... Svasta ce covek jos da nauci od vas... Smiley

Hvala svima na strpljivosti sa jednom tako velikom neznalicom kao sto sam ja.... Smiley
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865

« Одговор #259 у: 20.05 ч. 03.06.2008. »

Sad ste me potpuno zbunili. Dakle, meni se čini da nema dileme oko padeža, pisati na ćirilici/latinici meni izgleda kao lokativ bez sumnje. Ali ovo da je samo na obama pismima pravilno a na oba pisma nije, hm... čini mi se da sam relativno skoro čitala neki Feketeov članak o tome, gde je rekao da se danas priznaju i ti skraćeni oblici pored ovih starijih. Ili se to odnosilo samo na upotrebu uz brojeve? Dobro ste me zbunili. Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #260 у: 20.08 ч. 03.06.2008. »

Цитат
pisati na ćirilici/latinici

Ja bih rekla da je ovo nepravilno. Kaze se pisati cirilicom ili latinicom. Ne na cirilici ili na latinici. Pismo je ovde sredstvo, ne mesto.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #261 у: 20.13 ч. 03.06.2008. »

"Oboma" je dativ/akuzativ od "oboje" - i to vam oboma kažem Wink - a ne od "oba" u srednjem rodu.

Датив/инструментал/локатив, не и акузатив.

Не знам шта пише у Фекетовом чланку, Алчеста, али мислим да је овде неко рекао, Нес чини ми се, како није правилно краћи облик употребљавати и ја бих се сложио са тим, јер и сам мењам кроз падеже ове бројеве. Ако се сада признају и краћи облици — то је то, није више неправилно тако рећи.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865

« Одговор #262 у: 20.14 ч. 03.06.2008. »

Цитат
pisati na ćirilici/latinici

Ja bih rekla da je ovo nepravilno. Kaze se pisati cirilicom ili latinicom. Ne na cirilici ili na latinici. Pismo je ovde sredstvo, ne mesto.
Da, u pravu si, ali ne mogu sad na nađem kontekst za taj citat "na obama pismima" pa nisam znala koji je glagol upotrebljen pre toga.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #263 у: 23.04 ч. 03.06.2008. »

(Recimo, x puta sam ekonomski veoma dobro potkovanog g. Labusa na televiziji čuo da kaže: "Mi mora da radimo", "Mi mora da se organizujemo" itd. - što je krajnje pogrešno. I tu ćemo se samo slatko nasmejati i reći "Vidi visokog stručnjaka, a ne zna gramatiku.")

Ово је толико распрострањено да се много чешће чује него морамо. Нарочито код школованих људи.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #264 у: 23.44 ч. 03.06.2008. »

(Recimo, x puta sam ekonomski veoma dobro potkovanog g. Labusa na televiziji čuo da kaže: "Mi mora da radimo", "Mi mora da se organizujemo" itd. - što je krajnje pogrešno. I tu ćemo se samo slatko nasmejati i reći "Vidi visokog stručnjaka, a ne zna gramatiku.")

Ово је толико распрострањено да се много чешће чује него морамо. Нарочито код школованих људи.

Мора да се ради о ономе што се на енглеском зове "оуверкорекшон" — изједначавају глагол морати са глаголом требати, а попто је глагол требати безличан у тој употреби, онда логично преносе ту безличност и на глагол морати. Одатле и мора да уместо морамо да...

Зар је СТВАРНО та грешка толико распрострањена и уобичајена???
Сачувана
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731

« Одговор #265 у: 00.16 ч. 04.06.2008. »

Sada su ti nade uslišene Wink Da, lapsus calami - ne treba "akuzativ" nego "lokativ".
Сачувана
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731

« Одговор #266 у: 00.20 ч. 04.06.2008. »

Датив/инструментал/локатив, не и акузатив.

Не знам шта пише у Фекетовом чланку, Алчеста, али мислим да је овде неко рекао, Нес чини ми се, како није правилно краћи облик употребљавати и ја бих се сложио са тим, јер и сам мењам кроз падеже ове бројеве. Ако се сада признају и краћи облици — то је то, није више неправилно тако рећи.

Kao što rekoh negde gore: nepromenjeni oblici su široko rasprostranjeni i ne uzimaju se kao OZBILJNA greška (naročito kad je padež određen predlogom), ali I DALJE vredi da su promenjeni oblici BOLJI, a posebno u već pominjanim slučajevima kad su zapravo i jedini mogući. (Dežurni primer loše novinarske prakse dugo su bile rečenice tipa "Razgovori dve zemlje protekli su u prijateljskom tonu" - bolje "dveju zemalja".)
« Задњи пут промењено: 00.24 ч. 04.06.2008. од Нескафица » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #267 у: 00.33 ч. 04.06.2008. »

Нисам се вратио да погледам шта си тачно рекао, већ сам само по сећању написао. А ти даде и добре примере када се онај краћи облик никако не може применити.

Одатле и мора да уместо морамо да...

Зар је СТВАРНО та грешка толико распрострањена и уобичајена???

Не можеш веровати колико. Кад чујем мора да идемо/може да идемо... Јао! Smiley Једнио се помоћни глагол смети још држи, не да се. Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #268 у: 00.48 ч. 04.06.2008. »

Не смем тврдити, али рекао бих да је овде краткосилазни нагласак на првом слогу: ȍбоји, па се по томе разликује од заповедног начина глагола обојити, који има, претпостављам, краткоузлазни на другом слогу: обóји. Нека ме неко исправи.
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500

« Одговор #269 у: 01.11 ч. 04.06.2008. »

— Da li više voliš mleko ili meso?
— Ni jedno ni drugo, od oboga mi je muka.

Ja bih rekla od oboje mi je muka. Ili (cak mozda i pre) Muka mi je i od jednog i od drugog.
Цитат
Обоје возе једна кола. То су кола (њих) обога.
Обе возе једна кола. То су кола (њих) обеју.
Обојица возе једна кола. То су кола (њих) обојице.
Оба возе једна кола. То су кола (њих) обају.

A tek ovo nikad ne bih rekla. Uvek bih krenula sa: Ta kola pripadaju obojici, obema, ili oboma. Zapravo, nikad ne bih ni pokusala da kazem to na taj nacin i takvom recenicnom konstrukcijom.

Kunem se da prvi put u zivotu cujem za rec oboga i OBAMA... Sad, ako je to naustrb mog opsteg obrazovanja, neka je. Meni i dalje to zvuci tako kao da to NIKO ne upotrebljava i ne moze me niko ubediti da bi neko u neobaveznom razogovoru, caskanju s prijateljima, upotrebio uopste te dve reci. Cini mi se da su to reci koje poznaju samo vrsni lingvisticki znalci i koji ih koriste samo onda kad hoce da pokazu svoju virtuoznost baratanjem cudnim i nesvakidasnjim recima...

Zanimljivo stanovište Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 22
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!