Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
02.50 ч. 18.06.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 20 21 [22]
  Штампај  
Аутор Тема: Популаришимо наш језик... очистимо га од страних речи  (Прочитано 141632 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 0

« Одговор #315 у: 07.51 ч. 09.02.2009. »

А нарочито ови заједничари овде који немају ни 50% Србских речи у свом изговору!

"Психо" је душа, а "делија", јунак.

Душе-јунак
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.940

« Одговор #316 у: 10.55 ч. 09.02.2009. »

СРБ, мораћеш мало да промениш свој наступ овде. Овако како си кренуо је прилично некултурно и нећемо то баш дуго трпети.

Ако ти је до србовања, имаш на Интернету гомилу форума где то можеш да изражаваш. Овај форум се бави искључиво српским језиком, и овде се цени знање, стручност и воља да се помогне ономе ко пита.

А мораш мало порадити и на свом познавању језика.

Ово сматрај као званичну опомену.
Сачувана

СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #317 у: 00.29 ч. 04.03.2009. »

"Pedja", не видим ни један разлог за твоје омаловажавање различитих мишљења? Поготово се то не очекује од неког, ко се представља као управник ("администратор"). 

Мислим да тим одсечним "званичним опоменама", незаснованим ни на једној чињеници, само урушаваш углед овог међумрежног средишта.  Ако је по теби доказна борба за Србски језик, "србовање", онда се озбиљно питам ко стоји иза овог "латинизираног форума"?

За промену, ја бих волео да ми се оспори истинитост бар једног исказаног мишљења, а не да ми се укидају сви моји наслови ("теме"), прети неким опоменама без иједног доказа, и омаловажава стручност по погледу језика.  А иначе, нигде у прописима и не пише да морам да будем стручан да бих учествовао у расправи о свом матерњем језику.  Зар се оваква места и не праве да би се чуло што више различитих мишљења, или је ово још један намештен "форум" на коме се смењују неколицина најбољих пријатеља, који владају "чињеницама", само зато што нема ко да их оспори?

Глагол "србовати" означава радњу у којој се мисли и говори о Србском језику, писму и правопису, књижевности и уопште о Србском одгоју ("култури"), па стога, све овде присутне сматрам учесницима "србовања".  Ако наслов "Језик наш насушни" није "србовање", онда су моје реченице све сами стручни изрази и појмови.

Наравно, хвала на препоруци да морам порадити на стицању нових знања из Србског језика.  Па ја сам се, понајвише, из тог разлога и учланио у ову скупштину стручњака, како би ми они својим огромним познавањем Србског језика помогли у даљем научном напредовању. 

На крају, веома бих волео бих да ми подробније објасниш какав то "наступ" треба да ми буде? Можда би требало да почнем да употребљавам милозвучне туђинске речи, како бих нагласио свој "професионализам" и "интернационализам", и самим тим "стручније" укопио у "трендове модерне српске лингвистичке елите"?

Изнад свега поштујем добру намеру да се ово средиште умова бави помагањем "онима који питају", па макар та питања била и нестручна, јер претпостављам да би, ако су стручна, била веома тешка за одговарање. 
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271

« Одговор #318 у: 12.49 ч. 04.03.2009. »

Е, ниси ни ти толико наиван као што изгледаш, па лијепо пакујеш те своје реченице, а свака има неку ноту омаловажавања, но добро, рецимо да само тебе омаловажавају; а то твоје писаније ми личи на исто оно од организације Образ која воли да србује исто као и ти;
Елем, мало си се збунио код значења глагола србовати, али пошто овдје људи долазе како би исправљали неког, ево ја ћу исправити тебе, али користећи стручну литературу а не рјечник матерњег језика који се налази у мојој глави:
шестотомни РМС каже:
србовати, србујем несврш. истицати и
снажно испољавати српство и оно што је
српско.

Овдје нико не истиче ништа, врло је јасно о чему се говори, и исто тако врло јасно да користимо српски језик, и неморамо ником да истичемо да је то српски језик, а видим да по теби ова дефиниција вјероватно и не пије воду јер има превише неких тамо ко зна откуд гласовних промјена званих једначење по звучности... стога у неку руку и разумијем што мислиш да је србовање то што кажеш да јесте...

Ваљда ће једног дана срБи да схвате, да није битно бити срБин него Бити човјек, и не тражити кривине на Дрини тамо гдје их нема...

Поздрав... Wink
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић

« Одговор #319 у: 08.59 ч. 06.03.2009. »

"Pedja", не видим ни један разлог за твоје омаловажавање различитих мишљења? Поготово се то не очекује од неког, ко се представља као управник ("администратор"). 

Не видим како може бити омаловажавање опомена због омаловажавања других корисника на форуму? Врло су ти чудни ти твоји критеријуми.

У овој а и другим дискусијама у којима учествујеш приметио сам да имаш врло озбиљан проблем да своје тумачење намећеш као неприкосновено. Мораш научити да када дођеш у неко друштво мораш да се прилагодиш обичајима и правилима понашања тог друштва, а не да их мењаш, бар не радикално. Ако не можеш да се уклопиш, у том друштву нећеш опстати.

Нико ти не брани да мислиш шта хоћеш и како хоћеш, али када га заступаш мораш то радити сагласно средини у којој то чиниш.

Цитат
Мислим да тим одсечним "званичним опоменама", незаснованим ни на једној чињеници, само урушаваш углед овог међумрежног средишта. 

Нема потребе да ти о томе бринеш. Има ко је задужен да води рачуна о угледу форума, а на свом примеру видиш да се то и чини. Овај форум и има изграђен углед зато што не дозвољава понашање какво ти испољаваш.

Цитат
Ако је по теби доказна борба за Србски језик, "србовање", онда се озбиљно питам ко стоји иза овог "латинизираног форума"?

Немам ништа проти те твоје борбе, само што си на погрешном месту. Овај форум се бави српским језиком. Овде нема места за неки други језик.

Цитат
За промену, ја бих волео да ми се оспори истинитост бар једног исказаног мишљења, а не да ми се укидају сви моји наслови ("теме"), прети неким опоменама без иједног доказа, и омаловажава стручност по погледу језика. 

Опомена коју си добио нема никакве везе са мишљењем које си исказао него са начином на који си га исказао. Мораћеш да прихватиш да ми овде инистирамо на пристојном односу и уважавању сагаворника.

Цитат
А иначе, нигде у прописима и не пише да морам да будем стручан да бих учествовао у расправи о свом матерњем језику. 

Наравно да не мораш бити стручан, али мораш се понашати пристојно, а према саговорницима се односити са дужним поштовањем.

Цитат
Глагол "србовати" означава радњу у којој се мисли и говори о Србском језику, писму и правопису, књижевности и уопште о Србском одгоју ("култури"), па стога, све овде присутне сматрам учесницима "србовања".

Такав опиз значења речи србовање, можда постоји у Речнику Србоског језика. У Речнику српског језика је опис суштински другачији.

Цитат
Наравно, хвала на препоруци да морам порадити на стицању нових знања из Србског језика.  Па ја сам се, понајвише, из тог разлога и учланио у ову скупштину стручњака, како би ми они својим огромним познавањем Србског језика помогли у даљем научном напредовању. 

Ах, па онда си погрешио форум. Ово је форум о српском језику и гарантујем ти да овде нема ниједног стручњака за Србски језик (бар се ниједан није тако јавно декларисао).

Цитат
На крају, веома бих волео бих да ми подробније објасниш какав то "наступ" треба да ми буде? Можда би требало да почнем да употребљавам милозвучне туђинске речи, како бих нагласио свој "професионализам" и "интернационализам", и самим тим "стручније" укопио у "трендове модерне српске лингвистичке елите"?

Довољно је да у опис свог понашања уврстиш вредности као што су: пристојност, поштовање, добронамерност, трпељивост, попустљивост и сличне.

Овом приликом добијаш опомену због скретања са теме. Када хоћеш да се жалиш на понашање корсиника или админситратора онда треба да покренеш посебну тему за ту потребу, а не да то радиш у теми где је настао проблем због кога се жалиш и тако ометаш дискусију у њој. Ако се не варам, ово је друга званична опомена.
Сачувана

СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #320 у: 14.21 ч. 25.03.2009. »

Bojane,

Као што те ја вароватно подсећам на неког „необразованог Образовца“, што свакако нисам, и ви мени често личите на децу заједничара, највише по количини туђица којим говорите.   Изгледа да људски мозак често ради поступком тренутног закључивања, чак и на основу недовољне количине прикупљених података, а ствар је избора да ли жели да настави са прикупљањем?

Претпостављам да си мислио да „србујем“ због тога што правило изговарам име свог матерњег језика, Србски језик?
Према твом мишљењу, словом „б“, у речи „србски“, ја истичем да се ради о српском језику? Ту си сам себи већ одговорио. 

Да покушам поново да протумачим: Ви говорите српским језиком, а ја истичем да је то српски језик, тиме што га називам србским? Вероватно помишљаш да постоји разлог за такав поступак? Ти си, пак, закључио да је у питању обично народњаштво. 

Ако си из тог разлога помислио да „кршим“ правопис, онда се морам запитати: или колика је заиста твоја писменост, или која је твоја права намера? Ако до сада ниси знао да у званичном, важећем, правопису, из ког волиш да наводиш, стоји да се све гласовне промене у речима предметног језика не врше у случајевима када новодобијена реч губи значење, онда се с'правом питам да ли си га уопште прочитао целог?

А, опет, ако познајеш и то правило, и притом ми оспораваш да назив нашег језика називам правим именом, онда ми само остаје да посумљам да, не дај Боже, намерно омаловажаваш Србски језик, називајући га по тамо неком пољском оруђу, или можда по чувеном знаку заједничара? Ипак сам мишљења да ниси довољно проучио правопис Србског језика. 

Наравно да ми је јасан израз „србовати“, понајвише из речника Вука Стефановића Карашчића, из 1852.  , и то најпре из примерне реченице: „Срби србују, а Турци туркују.  “ Е сад, не знам зашто сам ти ово рекао, али не би требало да шкоди. 

За стручну књижевност (РМС из 1973.  ), из које си навео објашњење речи „србовати“, или како то ти паметније кажеш на срболатинском „стручну литературу“, зна се добро ко ју је састављао.   Вероватно је тада тим стручним уредницима све осим латинског језика, српа и чекића, било „србовање“?

Заправо, одредница коју си навео из тог речника о „србовању“ тачно одговара оном што се често одвија на овој скупштини, а то би потврдили и састављачи речника.   Снажно испољавање „срПског“ језика истакнуто је у бар једном од наслова на овом међумрежном месту.   Пример: „Језик наш (српски) насушни“.   Као да се без њега не може ни преживети? Ето једног бар једног србовања на делу од стране уредника.  

Нисам Bojane знао да само Образовци србују? Ако и помало србујем, опрости ми.   Србин сам.   Шта ћу, у крви ми је.   Међутим, није у реду наглашавање само мог „србовања“, и то баш испод наслова „Популаришимо наш језик.  .  .   очистимо га од страних речи“?

Правилно називање нашег језика, никако није тражење дринских кривина, већ би требало да буде основна полазна тачка овог међумрежног скупа, као и свих Срба уопште.   И мислим да није баш умесно називати Србе нељудима, како си ти то поставио.   Зар не могу бити и Србин, и човек у исто време, или мислиш да једно друго искључује?

Поздрав
Сачувана
СРБ
непознат

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #321 у: 14.24 ч. 25.03.2009. »

Поштовани гос'ин Pedja,

Ниси билокаквим доказом поткрепио ни прву „опомену“, а већ си ми уручио другу, због чега могу да дођем до разних закључака.  

„Критеријуми“ на србском језику значе мерила, па те најискреније и најљубазније молим да, бар док самном разговараш, користиш што више јасних србских израза, како не би дошло до неког језичког неспоразума и могуће неке нове опомене за мене. 

Кажеш да имам озбиљан „проблем“ да моје тумачење намећем као неприкосновено? Е'сад, нисам уверен, али претпоствљам да си, употребом речи „проблем“, мислио на муку, пошто си употребио ту грчку реч са више значења, па не знам на које си посебно мислио? Мени се, пак, чини да је стање обрнуто, јер нисам ја тај који намеће тумачења кроз опомене, или који брише наслове који му се не свиђају.   Напротив, ја жељно исчекујем бар неки разумни, супротни доказ, против мојих исказаних ставова, чиме би, надам се, нешто више научио. 

Опоменама, упућеним због изречених ставова, се намеће једно тумачење као неприкосновено, чиме се осипа чланство овог скупа.   Ово не би требало да буде затворено друштво у коме је пожељно да се „свако прилагоди средини“, тако што ће прихватити мишљења управника као лични став? Тиме се обесмишљава ова скупштина.  

Доказ за то су обрисани сви моји наслови, везани за питања језика, које сам поставио, у складу са прописаним и непрописаним правилима пристојности.   Да не би читаоци остали на томе да верују или не верују, ја сам, срећом, забележио, једину моју поставку која је, пуким случајем, опстала неколико недеља, па је касније и она избрисана.   Њен садржај се може прочитати овде:

hxxp: www.  vokabular.  org/forum/index.  php?topic=3202.  msg35308#msg35308

У овој расправи, јасно се може видети да сам прво био нападнут као накакав безначајни „провокатор“, на кога не треба трошити „енергију“.   Онда је уследило пар чарки, као што је она, да је гос'ин Вученовића описменио Св.   Кирило, као и она од извесног гос'ин Божовића, да је њега описменила његова баба, чиме се без иједног доказа подсмевајући додатно омаловажила моја изнета поставка.  

А онда следи и увреда од једног, коме, иначе, име пише на енглеском, да сам „падобранац“! На страну што пише неписмено, него што и ликује што се ја више не укључујем у расправу.   То је јасан доказ за моју пређашњу тврдњу да је ово затворена, линчу окренута скупина.  

Тек после свега тога, ја узвраћам са умереном оштрином, без иједне личне увреде. 

Какво ја то понашање испољавам, а које руши углед ове скупштине? Опет сам остао ускраћен за објашњење.   Желим тачно наведен пример.   Баш ме занима ког то ја саговорника нисам уважио, а да је претходно он мене?

Да ли пристојно понашање, и уважавање саговорника са „дужним“ поштовањем, подразумева називање некога „провокатором“, „падобранцем“ или „Образовцем“? Да ли је пристојно понашање и уважавање саговорника, линчовати некога, и то без иједног доказа? И да ли је пристојан однос и уважавање када некоме обришете све поставке без објашњења?

На неким расправама овде сам прочитао чак и позиве на пиво, линчовања различитог мишљења и слично, па сад више не знам шта је подесан облик разговора за повећање угледности овог међумрежног места?

Можда је ово само још један вид причаонице, за ћаскање о језицима, онако, уз кафу?

Не дај Боже да неко каже нешто ново, одмах га треба извређати, омаловажити, дати опомену, уз укор пред искључење, и тренутно му обрисати поставку, па нек тражи неко друго место да паметује и намеће став! Јашта.   Ма то су сви ови из „Образа“.  .  . 

Pedja, нисам знао да се овде људи баве некаквим „српским језиком“, претпостављам језиком ратара? Вероватно постоји и језик ковача, чекићски? Потражићу га на међумрежју.   Ја сам помислио да сте погрешно написали име нашег језика, па сам зато поставио наслов Србски језик А, па онда је у реду, нисам знао да је ово неки други језик.  

Овом приликом вам се извињавам, јер сам мислио да сте неписмено написали име Србског језика, кршећи правило о изузетцима у гласовним променама.  

Одредница за србовање, као „снажно испољавање срПства“ из 1973.  , је свакако појам који подразумева размишљање, причање (или певање) и писање о „срПском“ језику, писму и правопису, књижевности и уопште о србском одгоју ("култури").   Можда ти ипак знаш за неки други облик србовања, али га ниси навео.   И овај постављени наслов, уколико се не варам, представља леп пример србовања, зар не?

Запрепашћен сам закључком да сам ЈА скренуо са разговора на овој поставци?! Свако може изнад да прочита да си управо ТИ започео да ми јавно спочитаваш неприкладан наступ на овој скупштини и тиме одступио од наслова. 

А поставку у којој сам се жалио на уредника Башића, можеш прочитати овде:

hxxp: www.  vokabular.  org/forum/index.  php?topic=3202.  msg31013#msg31013

А колико видим, овај разговор о туђицама или страним речима нисам ничим омео, јер на њему нико и не пише већ 2 месеца.   Чак сам, и у оквирима овога о чему смо досад причали, исправљао туђинске речи из вашег речника.   Да бих читао тебе Pedja, морам бити окружен разним речницима туђих језика, јер обилно користиш туђице.   Не знам зашто то радиш? Да ли ти је циљ да се што лошије разумемо или не?

На крају, покушаћу да, вредности као што су пристојност, поштовање и добронамерност, научим од осталих неопоменутих чланова, а трпељивост, попустљивост и слично, од уредника, првенствено г.   Башића. 
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #322 у: 15.37 ч. 25.03.2009. »

Ако и помало србујем, опрости ми.   Србин сам.   Шта ћу, у крви ми је.

Nečija nacionalnost nikako ne leži u krvi niti u genima, pa da si dvaput toliki Srbin.

Kao što vidiš, ovo jeste (da, jeste!) jedan „srpskolatinski“ forum, kako si to zgodno sročio; i predmet ove „skupštine“ jeste isključivo taj srPski jezik, a „jezikom Srbskim“ ovde se ne bavimo, sviđalo se to nekome ili ne, i imao neko tome što da prigovori ili ne.

Dakle, očigledno si promašio vrata; produži dalje niz hodnik pa levo — ovde se ne divani o jeziku Srbskom; niti se svraća da se srbuje, na ma koji način bilo. Za tu svoju priču ipak moraš potražiti neki drugi forum (a ovaj Internet je jedno veoma veliko selo i štočega tu u njemu ima), i valjda ti je jasno zašto su, onda, tvoje poruke odavde sklonjene; ovde im i nije mesto bilo.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић

« Одговор #323 у: 15.45 ч. 25.03.2009. »

Заиста не разумем на твом истрајавању на овако насилном доказивању својих ставова. Зар ти ниси приметио да твоји ставови уопште нису предмет приче. Ја сам те опомињао због начина на који износиш ставове и као што видим ти се на те опомене не обазиреш.

Што се тиче самог језика, као што сам наслов каже, Вокабулар се бави српским језиком, не Србским. Стога овде нема места дискусијама о Србском језику. Промашио си место где ћеш о њему да дискутујеш и ту се сва прича завршава.

Ово ти је последња опомена. Не доведеш ли своје понашање у прихватљиве облике, заиста нам неће преостати ништа друго до да те онемогућимо да овде и даље правиш галаму и Србујеш (извини ако сам погрешно написао али с обзиром да не знам правила тог Србског језика, из примера сам закључио да је правило да се свака реч изведена од корена Срб у било ком облику увек пише великим почетним словом и без изједначавања гласа б).

Ово је озбиљно место које се бави српским језиком, а то између осталог значи да се од учесника очекује да се понашају у складу са мерилима понашања које сам ти већ навео и другачије не може да буде.

Имаш пуну слободу да на другим местима дижеш галаму, чак и на рачун Вокабулара, ако желиш и ако ти то на тим местима дозволе.

Ова тема је закључана јер си је обесмислио својим упадицама и остаће тако док је не очистимо.
« Задњи пут промењено: 15.50 ч. 25.03.2009. од Pedja » Сачувана

Тагови:
Странице: 1 ... 20 21 [22]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!