Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
18.16 ч. 17.11.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Још једно мишљење о прочишћавању језика сербског...  (Прочитано 10444 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Pedja
администратор
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.943

« Одговор #15 у: 08.36 ч. 22.06.2007. »

Ma samo je Laki opet malo nervozan a tada ima obicaj da sto god neko kaze sto njemu nije po volji on to tumaci do krajnosti iskrenuto i onda napada.

Dobronamernom je jasno o cemu je rec, a ko hoce, u svemu moze da vidi jezicko cistunstvo, srbovanje i ostale srodne pojave.
Сачувана

Вученовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889

« Одговор #16 у: 15.56 ч. 25.06.2007. »

Meni turcizmi uopšte ne smetaju. Naprotiv, volim ih. Meni se kosa diže na glavi samo od anglicizama koji agresivno uleću u jezik. Njih nikako ih ne volim. Turske i nemačke reči koje su bile prisutne u jeziku naših baka se postepeno gube u modernom jeziku, a meni je nekako žao zbog toga.

Naravno, sve je samo stvar ukusa...
Сачувана
tijana.
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Tijana
Поруке: 2

« Одговор #17 у: 22.40 ч. 24.07.2007. »

uh. moram da priznam da sam se upecala na udicu koju, onako uzgred, zabacise u prvom postu - rec MODEL u srpskom jeziku. malo sam razmisljala i dodjoh do sledecih resenja: primer i uzorak. ne znam o kakvom "obimu termina i pokrivanju" govorimo, ali rekla bih da ovo nisu losa resenja u pojedinim situacijama. cinjenica jeste da se rec model koristi za mnoge prilike, te verovatno zato i nema jedne reci koja bi apsolutno odgovarala "obimom i znacenjem" ovoj tudjici.
ili gresim? Smiley

inace, volim arhaizme. i turcizme. i germanizme. i anglicizme. i  rado ih koristim Smiley nekad bas "legnu" umesto srpske reci. nekada ne, ali to je stvar ukusa, kako neko rece ranije. takodje i stvar stila i ritma.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #18 у: 22.51 ч. 24.07.2007. »

Ja volim turcizme, ali druge pozajmljenice i ne toliko, posebno one suvremenije. Svakako ne uvek, ali često kad to mogu, zamenim ih domaćom rečju, pa makar morao i da upotrebim neki podsmešljiv sufiks ili neuobičajen oblik i, recimo, stavim takvu reč pod navodnike. Jer, jezik je za mene igra, a u toj igri rado se i nasmejem makar i nečemu poput neuobičajene kovanice koja, recimo, podseća na hrvatsku po-svaku-cenu-domaće opsesiju. Uostalom, zašto da ne? Wink
Сачувана
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731

« Одговор #19 у: 22.51 ч. 24.07.2007. »

Na kraju će najbolja preporuka biti: čitajte, ljudi, Rečnik sinonima (nedavno je i reprintovan) i punite glavu raznim mogućnostima za izražavanje svojih misli Smiley (ili ga bar pribavite i koristite).
Сачувана
DorianaGray
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
fizicko lice
Име и презиме:
Tatjana Vojnovic
Поруке: 31

« Одговор #20 у: 01.32 ч. 25.07.2007. »

Ах, хвала, коначно да неко испише редове које бих ја исписала... И ову тему сам некако поставила због тога, да заједно дођемо до констатације коју сви иначе прихватамо као чињеницу, а то је управо спознаја да је језик, језик наш насушни, оно што нам помаже да остајемо једни уз друге или да једни од других далеко отпливамо, тај језик, који је потреба и навика, који је показатељ да све што живи, мора да расте и развија се, да не можемо да откидамо од себе делић свести о промени, само зато што смо свесни тога да је промена дошла од "споља", али, дошла од споља као савршено легла и савршено применљива на оно што је затекла... Елем, волим све -изме, који се тичу позитивних промена у језику. Волим све оно што ми помаже да се још прецизније изразим, да што ближе докотрљам саучеснику своје откровење... Па, ако је стигло споља и оберучке је прихваћено, свесна сам, само ми помаже, меша своју плаву и белу са мојом црвеном и жутом, даје пуноћу, израз и моћ... Да, тако ја доживљавам госте, који, са толико добрих особина и намера, не могу да оду из моје куће другачије, него само као домаћи... Да. Волим све дијалекте. Све стране изразе. Све домаће. Све непроверено стране/домаће. Све оно што ми помаже да заволим спознају да сам човек. И да је моје основно средство не/разумевања међу људима управо језик.
Поздрав
ДГ
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!