Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
22.39 ч. 16.09.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Да ли ''радити'' треба да замени све остале глаголе?  (Прочитано 5198 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« у: 17.53 ч. 02.07.2007. »

Приметио сам да глагол ''радити'' полако постаје универзалан и да се све чешће употребљава уместо свих осталих. Ево на шта мислим.
   Од шверцера ћете чути да је радио с бензином, а сада на бувљаку ради с фармеркама. Они око њега раде с пластиком, с патикама... свим и свачим; фотограф каже да треба да ради једну свадбу, масер (физиотерапеут) иде да ради једног човека и тако даље. Глумци раде серију (филм), певачи раде нов албум и све тако. Разумем лопове кад кажу да су синоћ радили једну викендицу; то им дође као неки еуфемизам, а разумеју се међу собом.
   Истини за вољу, разумем ја и све остале које сам поменуо, али ми се чини да то не може да се подведе под ''развој језика''. Бар не у позитивном смеру.
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049

« Одговор #1 у: 19.59 ч. 03.07.2007. »

Ово ме подсети на штокакве певаљке и остале који превише често и неумесно употребљавају реч 'порјекат'. Сви раде на некаквим пројектима и постадоше порјектанти.  Grin
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
ЈеленаЈ
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Jelena Jovanovic
Поруке: 7

« Одговор #2 у: 23.41 ч. 09.07.2007. »

Hm...ma naravno,isto kao sto ce EKSTRA ili EXTRA zameniti sve pozitivne prideve. Grin Mada ni to nije za baciti,mozda ce srpski posle tih promena postati svetski jezik,jer ce,sa smanjenim obimom reci,biti EXTRA Smiley lak za ucenje.
Сачувана

probudi dete u sebi
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #3 у: 15.37 ч. 10.07.2007. »

Пошто ме је Неле дискретно опоменуо да имам право да ћутим, јер ће све што кажем, а не нагласим да је то искључиво моје мишљење, моћи да буде (и биће) употребљено против мене, одмах се изјашњавам да говорим само у своје име.

Као што је Карлова омиљена тема акцентовање, моја је – развој језика.
Чињеница је да се језик стално богати новим речима, изразима, фразама, новим значењем појединих речи, позајмљеницама, усвојеницама и тако даље. Ипак, имам утисак да се вокабулар обичног човека, фонд речи којима се служи у свакодневној комуникацији, не повећава у истој сразмери. Не усуђујем се да кажем да се смањује, али математички, процентуално, смањује се. У техници би се то звало ''искоришћење капацитета'', ако је некоме тако ближе.
   Један од примера би могао да буде и овај којим сам почео тему.
   Ви који се бавите језиком на било који начин – предајете у школи, лекторишете, преводите, студирате... свакако имате бољи увид у ово о чему причам, па бих вас молио да ми кажете да ли сам у праву. Какав је ваш утисак?
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #4 у: 22.41 ч. 16.07.2007. »

Видим да сте ово читали, али нико да ми одговори. Веома ме интересује мишљење оних који о овоме знају више од мене.
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500

« Одговор #5 у: 01.32 ч. 17.07.2007. »

Kao prvo, Zorane, ko kaže da znamo više od vas? Sve je relativno Wink

Lično ne smatram sebe (niti bilo koga drugog Smiley) kompetentnom da dajem ocene o stanju srpskog jezika, čovečanstva, morala, kulture i slično, ali mislim da su sve to jednostavno prolazne faze u (neprestanom) razvoju jezika. Baš kao što uglavnom svi stariji ljudi misle da je „današnja mladež“ ovakva i onakva, ljudima se često čini (činilo se i činiće im se, sigurno i ubuduće) da i jezik osiromašuje ili postaje ovakav i onakav. Ja mislim da je menjanje jezika prirodan proces, jer se jezik neprestano prilagođava stvarnosti i uslovima života, i to je to. Svi pokušaji nasilnog menjanja jezika u bilo kom pravcu uglavnom su propadali, i ne samo to, oduvek su delovali smešno. Isto tako mi danas smešno deluju (jalovi) pokušaji da se u moderni jezik ubace zastareli izrazi koje više niko ne koristi, navodno zarad nekakvog „bogaćenja“ rečnika, a zapravo, radi isticanja sopstvenog (umišljenog) znanja i važnosti korišćenjem reči koje „drugi (razume se, manje vredni) ne znaju“. Naravno, isti ti koji bi da „bogate“ jezik arhaičnim i praarhaičnim rečima, po pravilu se zgražavaju njegovim „bogaćenjem“ iz modernih izvora i drugih savremenih svetskih jezika. (U prevodu: šta smo uzeli iz drugih jezika, uzeli smo, sad je dosta.) No, to je neka sasvim druga priča. Da ne širim preterano temu, ne mislim da će zbog nekog privremenog talasa minimalizma ili nekog pomodnog izraza koji će za koju godinu verovatno biti zaboravljen propasti srpski jezik, isto kao što ne mislim da će propasti čovečanstvo zato što devojke danas buše pupak i nos. Sve je to privremeno i ne tako važno. A u svakom slučaju, ma koliko se mi međusobno klali i dubili na glavi i trepavicama jezik će se i dalje menjati i razvijati, bez obzira na ma kakvo moje, vaše ili bilo čije treće mišljenje. Ne treba se oko toga mnogo uzbuđivati Smiley   

Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #6 у: 20.31 ч. 18.07.2007. »

Нисам ја рекао да је лоше што је овако како је. Истина, нисам рекао ни да је добро. Само сам покушао да констатујем стање и да проверим да ли сам у праву.
   Развој неког језика се углавном одвија или стихијски, као код нас, или под јаким утицајем политике, као код Хрвата и Црногораца. И за то не знам да ли је добро или лоше. Једноставно, не могу себи да дам за право да о томе просуђујем. Превише је релативно, што рече Лолита. Само гласно размишљам овде пред вама.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!