Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
12.22 ч. 20.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3] 4 5  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Da li je „obadva“ pogrešno?  (Прочитано 77064 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #30 у: 18.23 ч. 04.07.2009. »

Od svih rečnika, samo novi Matičin jednotomnik navodi da je glagol „faliti“ regionalizam, ostali mu nemaju što zameriti. „Ne hvali“, naravno, ne dolazi u obzir. Cheesy

Svi rečnici beleže i reč „obadva“, s nizom primera iz književnosi, a i Pravopis za nju veli da je, kao „stilski nešto pojačana varijanta“, ispravna pored oblika „oba“.

Ono od čega su se ježili tvoji profesori u osnovnoj i srednjoj školi najčešće uopšte nije tačno. Smiley Popularno shvatanje jezika (nije „obadva“ nego „oba“, nije pravilno „zadnji“, „knjiga nije debela nego je obimna“, ne može biti „na telefonu“ i sl.) ravno je, recimo, Sterijinom femkanju, kada Fema odbija da je se zove „majkom“, već „mamicom“, jer to lepše i otmenije zvuči. Ono nema osnova, samo je jedna društvena pojava, nekakva želja za pokazivanjem prestiža i nušićevsko glumljenje otmenosti kroz govor — zapravo femkanje preko jezika. Wink
« Задњи пут промењено: 18.25 ч. 04.07.2009. од Ђорђе Божовић » Сачувана
Vlado
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: student
Поруке: 36



« Одговор #31 у: 18.46 ч. 04.07.2009. »

Lijepo si to rekao ali ja sam protiv posuđenica tipa "fali" i nepotrebnog obadva, to je sve..

Oba ne mogu biti nas trojica, četvorica nego nas dvojica...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #32 у: 18.47 ч. 04.07.2009. »

Odakle je posudjenica "faliti"?
Сачувана
Vlado
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: student
Поруке: 36



« Одговор #33 у: 18.56 ч. 04.07.2009. »

Ti ni ne znaš da je uopšte posuđenica???
Pa na šta ti liči, trebala bi skontati Roll Eyes
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #34 у: 18.56 ч. 04.07.2009. »

Iz nemačkog, čini mi se, ali je izvor italijanski, ili tako nekako.

Okej, Vlado, to je onda tvoje mišljenje, ali ti ono ne daje za pravo da osporavaš zvaničan pravopis. Posuđenicama ništa ne fali. Wink Jezički purizam nije običan kod nas.

Oba jesu samo dvojica, zato se i kaže obadva, a ne obatri ili obačetiri. „Oba od njih dva“ — to je samo stilsko pojačanje, i svakako nije nepotrebno. Kada bismo iz jezika izbacili sve stilske varijante zato što su nepotrebne, govorili bismo kao činovnici ili kao roboti. Smiley
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #35 у: 19.27 ч. 04.07.2009. »

Ispravno je "faliti" u govoru, samo izbegavaj da ga pišeš, osim naravno nezvanično. Smiley
E sad, ko zna, možda bi neko išao i u Las Vegas... staviš celu platu na jedan broj, ionako nije veliki gubitak, a posle pereš sudove da kupiš kartu za povratak. Grin
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #36 у: 01.50 ч. 05.07.2009. »

Vlado, kao što je već rečeno, za merilo ispravnosti na ovom forumu uzima se merodavna literatura, a ne ono što se nekom čini (a šta piše u merodavnoj literaturi preneto je već nekoliko puta).

Drugo, ako već želiš da ispravljaš druge u vezi sa stvarima koje nisu direktno tema (kao što si pokušao da ispraviš Đorđa u vezi s glagolom faliti, dok je on pričao o reči obadva), možeš obratiti pažnju i na svoje pisanje. Recimo, već u donjem (kratkom) citatu imaš čak dve greške.

Ti ni ne znaš da je uopšte posuđenica???
Pa na šta ti liči, trebala bi skontati Roll Eyes

(Glagol skontati nisam ni uzeo u obzir, iako je svakako njegov status znatno sumnjiviji od statusa glagola faliti.)
Сачувана
Vlado
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: student
Поруке: 36



« Одговор #37 у: 13.33 ч. 05.07.2009. »

Svakako:))) Malo sam pokušao da se prilagodim forumu i pričam tzv književnim jezikom. Neću više:))) Grin
Сачувана
Vlado
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: student
Поруке: 36



« Одговор #38 у: 13.40 ч. 05.07.2009. »

"Ni" je suvišno, a šta sam mogao napisati umjesto "Trebala bi". Ja sam još mlad imam pravo na greške Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #39 у: 13.44 ч. 05.07.2009. »

"Ni" je suvišno, a šta sam mogao napisati umjesto "Trebala bi". Ja sam još mlad imam pravo na greške Wink
"Требало би да сконташ/укапираш/схватиш". Имаш право и на три, ако хоћеш, али изгледа мало шашаво да критикујеш неког за нешто што није грешка реченицом у којој могу да се наброје барем три грешке Wink
Сачувана
Vlado
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: student
Поруке: 36



« Одговор #40 у: 13.57 ч. 05.07.2009. »

Đoši se duboko izvinjavam, dečko, momak ili čovjek je puno kompetentniji i pametniji od mene..
Griješi čovjek Smiley
Сачувана
Milanaaa
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 12


Volim oblake... što prolaze, tamo... divne oblake!


« Одговор #41 у: 21.35 ч. 04.03.2010. »

Obadva je pleonazam, prosto, dovoljno je samo oba. Verujem da su svi izašli iz osnovne, srednje škole sa informacijom da je obadva nepravilno, tako i ja.
Mada, moguće je da se, zbog prevelike upotrebe, standardizuje u srpski jezik kao pravilno tj.  kao druga mogućnost, kao što su mnoge reči.
Сачувана

A beauty that would have made Petrarch sing and Dante kneel.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #42 у: 22.25 ч. 04.03.2010. »

Mada, moguće je da se, zbog prevelike upotrebe, standardizuje u srpski jezik kao pravilno tj.  kao druga mogućnost, kao što su mnoge reči.

У приручницима је све више онога: дозвољава се и...
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #43 у: 22.45 ч. 04.03.2010. »

Obadva je pleonazam, prosto, dovoljno je samo oba. Verujem da su svi izašli iz osnovne, srednje škole sa informacijom da je obadva nepravilno, tako i ja.
Mada, moguće je da se, zbog prevelike upotrebe, standardizuje u srpski jezik kao pravilno tj.  kao druga mogućnost, kao što su mnoge reči.

Не знам јеси ли читала целу тему — вероватно ниси, али облик обадва постоји у српском језику још од Вука Караџића, када је наш језик први пут и кодификован. Ниједна граматика га не заобилази, осим савременијих, које га не помињу зато што просто — није више актуелан (али далеко од тога да је неправилан!).
Ово што поносно конастатујеш као чињеницу у ствари је велика жалост за нашу просвету. Тако исто имамо наставнике који ученике убеђују да је неправилно „задњи пут“, „идем код доктора“, „дебела књига“, „слажем се“ и сл. Шта рећи за њих осим да су незналице, али је то посве озбиљно кад својим незнањем пуне младе и способне главе и укалупљују их да верују да језик јесте нешто што он није.  Sad
Сачувана
d@do
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 184


« Одговор #44 у: 23.40 ч. 04.03.2010. »

није више актуелан (али далеко од тога да је неправилан!).
Kako gdje Wink
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3] 4 5  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!