Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
22.12 ч. 25.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 3 4 [5]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Хроника Нестора - По́весть временны́х лет  (Прочитано 69765 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Сребрена
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Сребрена
Поруке: 163



« Одговор #60 у: 00.24 ч. 05.01.2008. »

Nisam pročitao tekst, kao što rekoh, suviše je dugačak za mene. ;
To baš nije u redu..Neozbiljno je, najblaže rečeno. Angry
« Задњи пут промењено: 00.41 ч. 05.01.2008. од Сребрена » Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #61 у: 03.07 ч. 05.01.2008. »

Nisam pročitao tekst, kao što rekoh, suviše je dugačak za mene. Wink

Морам признати, да и мене у извесној мери гризе савест, што сам оволики текст поставио на овај начин. Могао сам да га поставим и у облику атачмента, или на неки сервер па линк итд...
Одлучио сам се за овај начин зато што ако би био у облику атачмента, не би могли да га виде сви који посећују овај форум, већ само регистровани чланови, а исто тако не верујем, да би га са неког сервера скидао велики број људи.

Овако је на "извол`те" свима који посећују овај форум, и мишљења сам да овако има највише ефекта. Извињавам се и екипи Вокабулара ако сам на овај начин оптеретио ресурсе или некако другачије пореметио рад њиховог сервера. Ја сам се управљао према оној "циљ оправдава средство".

Ђорђе, признајем да је текст дугачак, али за неког ко се бави језиком, читање и оваквих текстова не би требало да буде проблем.


Seobe mnogih naroda bile su brojne u prošlosti i izvodljive, uprkos i velikom putu i malom broju plemena i starosedelačkom stanovništvu. Kako to objašnjavaš?


Велики пут, мали број племена и староседелачко становништво су само неке ствари које су ми пале на памет док сам куцао поруку. У тексту који сам поставио наћи ћеш "мали милион" разлога зашто је ова сеоба о којој говоримо била неизводљива. Али не могу ти ја сад препричавати цео текст, или га свести на две-три реченице. Узми па га прочитај.


 Svi su narodi za mene jednaki, bez obzira na to ko od koga potiče (svi potiču od majmuna).

Ђорђе, ако ти мислиш да потичеш од мајмуна, нека ти буде. Ја за себе  то никад нећу рећи.

Дарвин и ја нисмо у добрим односима. Еволуција јесте чудо, и "кад на врби роди грожђе" тад ће и од мајмуна да постане човек.
Сачувана
Сребрена
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Сребрена
Поруке: 163



« Одговор #62 у: 04.01 ч. 05.01.2008. »

Несторову Хронику ја имам преведену, али да не листам сада: чини ми се да је по њој јасно да термин  Срби означава целокупан народ који се касније делио на многобројна "племена" (данашње народе у посебним држава).. као и што код Хелмолда пише..
Ја сам погрешно овде навела Хелмолда.. Мислила сам на чешког хроничара Далимила, извињавам се..Спис је из 14.века..И  вероватно је препис старије хронике..Један од најцењенијих списа у Чешкој јер је први написан на чешком језику, и говори о постанку чешког народа и чешког језика.. А у самом се спису каже јасно да су чеси говорили српским језиком..те да су се Срби населили све до Рима..Читаје  уоригиналу, није тешко,кад х изговарате као г , и ипсилон  као и..

A když tu věži děláchu,
tvrdými cihlami ji stláchu.
Klí miesto vápna jmějiechu
a všickni jednu řěč mluviechu.
Bohu sě jich řěč nesmíli,
(20) jich jazyky tako zmýli,
že bratr bratru neurozumě,
ale každý svú řěč umě.
Tu svého diela přěstachu,
druh ot druha pryč sě brachu.
(25) Každý sobě těch vlast ustavi
a ot těch vzněchu sě rozliční nravi.
Ti sobě osobichu země,
jakž dnes má každá jmě.

Mezi jinými Srbové
(30) tu, kdežto biechu Hřekové,
podlé mořě sě ustavichu,
až do Říma sě vzplodichu.

...


V srbském jazyku jest země,
jiež Charvátci jest jmě.
V tej zemi bieše lech,
jemuž jmě bieše Čech.

http://www.elidor.cz/literatura/autori/_nezname/Dalimilova_kronika/index.htm
« Задњи пут промењено: 04.06 ч. 05.01.2008. од Сребрена » Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #63 у: 04.19 ч. 05.01.2008. »

Svi su narodi za mene jednaki, bez obzira na to ko od koga potiče (svi potiču od majmuna).

Ђорђе, ако ти мислиш да потичеш од мајмуна, нека ти буде. Ја за себе  то никад нећу рећи.

Дарвин и ја нисмо у добрим односима. Еволуција јесте чудо, и "кад на врби роди грожђе" тад ће и од мајмуна да постане човек.

   Извињавам се што ових дана не читам ове обимне текстове, стварно немам времена (иначе бих, делују занимљиво, али морам да читам нешто друго, што се не тиче проучавања језика); ово ми је упало у од блејања у монитор избелеле очи, и морам да одреагујем: не од мајмуна, него од тзв. заједничког претка. Није током еволуције прво настала врста Pan troglodytes (шимпанза), па од ње некаквом наказном трансформацијом несрећни Homo sapiens, него су поменуте две, заједно са многим другим врстама, некад давно (пре неколико десетина милиона година) имале заједничког претка, одн. постојала је врста која је лагано дивергирала, одн. „разбијала се“ у групе све више различитих животиња, које су се на крају усталиле као тзв. добре (у смислу репродуктивне изолованости од осталих и сл.) врсте. Могла бих да прекопам по уџбеницима и да ти нађем неке конкретне бројеве година, али не бих да давим. А и сумњам да те интересује.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #64 у: 01.15 ч. 01.02.2009. »

ово ми је упало у од блејања у монитор избелеле очи, и морам да одреагујем: не од мајмуна, него од тзв. заједничког претка.

Јао, па морам сад ја да одреагујем. Не, Сошке, не. Биће ипак да јесте баш од мајмуна. Свакако је тај заједнички предак шимпанза и људи већ био мајмун. Чак човеколики мајмун, рекао бих. То што га нема више на земљи, што је еволуирао у друге разне врсте међу којима су људи и шимпанзе, не значи да треба да га сврстамо у нешто друго, да не спада у мајмуне. Нису се преци људи и мајмуна одвојили, па се онда ти мајмуни раздвојили по врстама. Не, мајмуни су дуго постојали и раздвајали се по врстама већ много милиона година, а људи, шимпанзе, орангутани и гориле су још увек били једно, одвојено од гибона, павијана и осталих мајмуна.

Заједнички предак човека и шимпанзе је свакако много сличнији шимпанзи него неки мали дугорепи мајмунчић који данас негде скаче по дрвећу. Дакле, Разне врсте мајмуна су постојале већ, међусобно веома различите. Па то је свакако био мајмун.

Могла бих да прекопам по уџбеницима и да ти нађем неке конкретне бројеве година, али не бих да давим. А и сумњам да те интересује.

Јао, ти бројеви година су ваљда неколико милиона. Мислим да она Луси (она девојка афарензис, што му дође помало човек, а можда ипак мало више мајмун) беше око два-три милиона година стара, а ваљда су се преци шимпанзе и човека одвојили пре неких пет до десет милиона година. Заједнички предак свакако јесте мајмун. Баш, баш мајмун.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #65 у: 14.22 ч. 02.02.2009. »

Пошто је мени тема о постанку људи и осталих живих врста на Земљи занимљива, ја сам, с надом да има још наших форумаша заинтересованих за ту причу, отворио тему у сваштари. Ево овде.

Ђорђе, ако ти мислиш да потичеш од мајмуна, нека ти буде. Ја за себе  то никад нећу рећи.

Вуче, баш бих волео да се укључиш у ту тему с тим својим мишљењем.

ЕДИТ: Велико извињење, направио сам брљотину. Отворио сам тему, а тема о томе већ је постојала. Штавише, прошле године ја сам тамо нешто постовао.  Embarrassed
Стога сам поруке из те нове моје теме ископирао у ту стару тему. Извињавам се.

Стара тема налази се овде: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=1808
« Задњи пут промењено: 15.51 ч. 02.02.2009. од Вученовић » Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #66 у: 14.33 ч. 02.02.2009. »

Пошто је мени тема о постанку људи и осталих живих врста на Земљи занимљива, ја сам, с надом да има још наших форумаша заинтересованих за ту причу, отворио тему у сваштари. Ево овде.

Ђорђе, ако ти мислиш да потичеш од мајмуна, нека ти буде. Ја за себе  то никад нећу рећи.

Вуче, баш бих волео да се укључиш у ту тему с тим својим мишљењем.

Вук говори потпуно исто што су говорили и Дарвинови савременици. Истим речима.
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #67 у: 14.43 ч. 30.11.2010. »

Procitah tehnicke probleme seobe jednog naroda.
Sve to stoji, ako se uzmu kao polazne tacke 'deset hiljada porodica' koje prelaze 1000-2000-3000 kilometara i u 'velikim talasima zapljuskuju granice rimskog carstva'. 
Moje je misljenje da je seoba jedno previranje, gde manje GRUPE pokretljivijih pripadnika plemena, idu kao izvidnica na krace razdaljine i zauzimaju prostore(uglavnom prazne, naseljenost je tada bila minimalna), pripremaju teren (pronadju najbolju mikrolokaciju bogatu vodom, potencijalom divljaci i prirodnim zaklonom, raskrce prostor, spreme neke minimalne zalihe itd) a onda gro plemena koje opet ne mora biti celo (deo ostaje na prethodnoj 'etapi') - predje polako tu malu razdaljinu i skrasi se na novom prostoru sve dok ne proizvede opet 'visak' stanovnistva i novu ekspanziju - sto je moglo trajati neodredjeni broj generacija, ali i samo po nekoliko godina, zavisi kako kad. 
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 3 4 [5]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!