Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.50 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 ... 7
  Штампај  
Аутор Тема: Otkud baš srpski?  (Прочитано 242731 пута)
0 чланова и 2 гостију прегледају ову тему.
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« у: 19.55 ч. 12.10.2007. »

Obično se ljudi odlučuju da uče rasprostranjene strane jezike kao što su engleski, francuski,nemački, španski, ruski, italijanski. Kako ste se vi odlučili za srpski jezik? Da li uz srpski jezik koristite i srpsku ćirilicu ili srpsku latinicu? Koliko je teško naučiti ga? Šta vam je zadavalo najviše problema?
« Задњи пут промењено: 19.56 ч. 12.10.2007. од pedja » Сачувана

Настја
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 10


« Одговор #1 у: 01.31 ч. 15.12.2007. »

С обзиром на то да сам билингвал, могу само судити на основу тога како сам успела похватати разлике и, још теже, сличности између српског и руског језика.  Убедљиво су ми најтеже пали међујезички хомоними, а некад чак у говору помешам неку руску и српску реч.  Или нпр.  не умем да објасним нешто/неку реч на српском, већ то почнем објашњавати на руском и обратно.  Али језик којим се знатно чешће користим је српски (самим тим што га и студирам) .
Сачувана
boki12
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 70


« Одговор #2 у: 11.37 ч. 15.12.2007. »

Фантастично га говориш, свака част.
Сачувана
Настја
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 10


« Одговор #3 у: 13.32 ч. 15.12.2007. »

Хвала, ја сам рођена овде, школујем и школовала сам се овде, а са мамом најчешће причам на руском да га не бих заборавила.  Хоћу рећи, нисам чудо Wink само сам билингвал, али ми се упркос томе некад деси "куршлус" па побркам српску и руску фразу или реч.
Сачувана
boki12
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 70


« Одговор #4 у: 15.08 ч. 15.12.2007. »

Smiley Smiley Smiley
Сачувана
arksi
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
škola
Име и презиме:
iskra isaeva
Струка: profesor bugarskog jezika i knizevnosti, prevodilac
Поруке: 64


« Одговор #5 у: 12.30 ч. 21.02.2008. »

  Zdravo, ja sam iz Bugarske, a srpski jezik sam ućila sama- sa radija i televizije.  Dok sam bila djete živjela sam u blizini srpske granice i svakodnevno sam slušala radijo i gledala srpsku televiziju.  Tako sam spontano poćela razumeti skoro sve što govore na radiju.  Kasnije sam kupila rječnik.  Bila sam u 6 razred kad sam sa svojom ućitelicom ruskog jezika razgovarala o srpskoj gramatici.  Mislim da dobro govorim srpski, ali što se tiče pravopisa i gramatike nisam baš sigurna.
Сачувана
србољуб
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Милан Ђорић
Поруке: 88



« Одговор #6 у: 22.17 ч. 21.02.2008. »

Dobrodošla na forum Iskra  Smiley
Vrlo dobro govoriš/pišeš srpski mada sam primetio da mešaš č i ć:
učila - a ne ućila
počela - a ne poćela
učiteljicom - a ne ućitelicom

Ima tu još nekih manjih grešaka, ali je glavno da mi tebe razumemo (nadam se i ti nas Smiley)
S tim u vezi zanima me kako stojiš sa ćirilicom, tj. da li je znaš, koristiš ili isključivo koristiš latinicu?

Сачувана

you're going to reap just what you sow
dekss
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Дејан Савковић
Поруке: 21


« Одговор #7 у: 11.36 ч. 22.02.2008. »

dobrodošlica i od mene  Smiley

upalo mi je u oči da pišeš ijekavski. otkud to obzirom da je ekavski govor rasprostranjeniji upravo na radiju i televiziji a ti reče da si srpski načila pomoću njih.
naravno ijekavski je potpuno ravnopravan ekavskom, tako da je u redu da govoriš i pišeš tako kako si naučila.
Сачувана
arksi
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
škola
Име и презиме:
iskra isaeva
Струка: profesor bugarskog jezika i knizevnosti, prevodilac
Поруке: 64


« Одговор #8 у: 14.37 ч. 22.02.2008. »

Здраво,наравно да ми није проблем да користим ћирилицу.  Па ја сам бугарка а ми бугари пишемо ћирилицом.  Само на рачунару нисам имала инсталирану српску варианту ћирилице. 
   Милане, хвала што си исправио моје грешке.  Дали постоје правила кад се пише ћ и кад ч     ( ја то грјешим и кад пишем Ћирилицом)?
   Дејане, нема неког посебног разлога што говорим ијекавски.  Већ сам рекла да сам српски научила спонтано и интуитивно.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #9 у: 15.53 ч. 22.02.2008. »

Nema opšteg pravila kad je Č a kad Ć. To zavisi od etimologije i korena reči. (Kao što nema ni „pravila“ kad je A a kad nije A u nekoj reči, ili bilo koji drugi glas. Wink) Jedna malena prečica koja ti može pomoći jeste da, kad uporediš neke bugarske reči sa grupom ŠT („svešt“ i dr.), one u srpskohrvatskom imaju Ć („sveća/svijeća“), kao i sličan glas u makedonskom.

Imaš malih greščica u pravopisu, ali to nije strašno — ni mnogi maternji govornici često nisu svesni pravopisa. Cheesy Međutim, tvoja ijekavica nije najbolja, grešiš u zameni jata u dugim slogovima — treba IJE a ne JE („dijete“, „griješim“ i sl.).

Ipak se veoma dobro koristiš srpskim za nekoga ko ga je naučio spontano. Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #10 у: 20.25 ч. 26.03.2008. »

Imaš malih greščica u pravopisu, ali to nije strašno — ni mnogi maternji govornici često nisu svesni pravopisa. Cheesy Međutim, tvoja ijekavica nije najbolja, grešiš u zameni jata u dugim slogovima — treba IJE a ne JE („dijete“, „griješim“ i sl.).

Ipak se veoma dobro koristiš srpskim za nekoga ko ga je naučio spontano. Smiley

Зар и Ти, Ђорђе?!  Grin Grin Grin Grin Grin Grin
Сачувана
vadimka
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Вадим
Поруке: 10


« Одговор #11 у: 20.28 ч. 26.03.2008. »

Здраво!
Ја сам Рус из Украини.  Одавно волем Српску и Црногорску историју и културу.  Сада учим српски језик самоуком.
Најбоље волем ћирилицу.  Нажалост немам контакта са Србинама :(
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #12 у: 20.50 ч. 26.03.2008. »

Привет и теби!  Лепо је што се занимаш за братске језике!

Ако дозволиш, исправио бих те добронамерно:
У српском између самогласника (вокала) „а“ и „и“ обично долази слово „ј“, па се каже „Украјина“, а како је посреди генитив, јер њега захтева предлог „из“, требало би да твоја реченица гласи: „Ја сам Рус из Украјине.“
Глагол „волети“ је неправилан, па се мења овако: волим, волиш, воли, волимо, волите, воле.
Каже се „највише“ у овом контексту, а не „најбоље“. Још боље, употребити само компаратив „више“, јер је избор између (овде такође генитив!) два писма (можеш рећи и „двају писама“, али за почетак је довољно да кажеш и „два писма“ - није неправилно!), ћириличког и латиничког.
Такође, каже се или: „Сада сам учим српски језик.“, или: „Ја сам самоук.“ Не постоји глагол „самоучити“.

Надам се да се не љутиш. Све најбоље, и желим ти да научиш српски још боље!  Wink

И пар питања: Како је могуће да немаш контаката са Србима (нема их пуно као у Русији, али их сигурно има и у Украјини)? И из ког си града?
« Задњи пут промењено: 21.04 ч. 26.03.2008. од Мирослав » Сачувана
dekss
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Дејан Савковић
Поруке: 21


« Одговор #13 у: 20.54 ч. 26.03.2008. »

добро нам дошао Smiley
за почетак ваљда је довољан контакт овде на форуму Smiley

сигуран сам да ћеш писањем и читањем овде на форум усавршити своје знање српског.
ако желиш можемо да исправљамо твоје грешке у писању и на тај начин ти помогнемо у учењу. ја додуше немам искуства у подучавању па не знам да ли је та метода довољно добра и уопште изводљива, али ми се чини да има смисла...

оцигледно да ме је Мирослав предухитрио Wink
« Задњи пут промењено: 20.56 ч. 26.03.2008. од dekss » Сачувана
vadimka
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Вадим
Поруке: 10


« Одговор #14 у: 14.44 ч. 27.03.2008. »

Здраво свима!
Хвала вама многа Мирославе и Декссе, зато што објашњавате.  Наравно ја нисам љут! Wink
Ја сам из Кијева.  Знам што сигурно имамо у граду Србина(Србинов?), али немамо Србског друштва.
Све најбоље вама! Wink
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3 ... 7
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!