Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.17 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7
  Штампај  
Аутор Тема: Otkud baš srpski?  (Прочитано 242732 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #75 у: 17.09 ч. 23.02.2009. »

   Добро дошла!
   Одавно се на овом форуму појавио Mallrat, који такође студира славистику (исправиће ме ако сам у нечему погрешила) у Немачкој, можда сте се и срели Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #76 у: 17.18 ч. 23.02.2009. »

Добро нам дошла и хвала на комлиментима!

Може ли мало више детаља о томе како изгледају предавања из славистике? Јесу ли предавања на немачком?
Сачувана
nevena77
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Невена Цветкова
Поруке: 8


« Одговор #77 у: 17.51 ч. 23.02.2009. »

Хвала :) Mallrat-а не знам, у ком је граду студирао? Ја сам у Бамбергу (Баварској), кажу да је овде славистика на нивоу, можда и јесте али дефинитивно има још шта да се жели.  Немојте ме разумети погрешно, у суштини сам задовољна просто систем студирања је сасвим другачији него код нас на Балкану.  Предавања су наравно на немачком, то није проблем.  Проблем је у томе што нема јасне структуре и свако мора сам да одлучује које семинаре су важније.  Иначе избор је велик, прошле године су почели предати бугарски и украјински, од свих словенских језика нема само словеначког и српског :( Имамо хрватски али предаје се онај "нов" хрватски који и сами Хрвати не користе тако да сам престала ходати на предавања.  Ето, сад већ знате како је ту:) Ако вас још нешто занима, питајте слободно! Радо користим сваку прилику да вежбам српски (и у тој вези- ако сам нешто погрешно написала, молим вас да то исправите, бићу веома захвална).  Пуно поздрава из Бамбегра!
Сачувана
nevena77
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Невена Цветкова
Поруке: 8


« Одговор #78 у: 17.54 ч. 23.02.2009. »

Хехе, сад сам видела што сам написала "које су семинаре важније". . . . . .  Ја се извињавам- који су семинари важнији :)
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #79 у: 17.56 ч. 23.02.2009. »

Баш ме „зачуди“ да нема српског. (Али то је и наша кривица; Хрвати се боре да угурају свој језик свугде.) Иначе, заиста одлично владаш српским, свака част. Једна грешчица ти се провуче: „... тако да сам престала ходати на предавања“ — треба: „... тако да сам престала ићи на предавања“ или „... тако да сам престала похађати предавања“.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #80 у: 17.59 ч. 23.02.2009. »

   Уф, не знам где је Малрат (Рус, иначе) сада, али могу да погледам кад стигнем кући. Можда бисте једно другом могли бити од користи.
   ... прошле године су почели ПРЕДАВАТИ...
   ... који НИ сами Хрвати не користе...
   ... тако да сам престала да идем на предавања.
   ... знате како је овде.
   ... и у вези с тим(е).

   Подсећаш на Малрата, сличне је грешке правио у почетку. Сад већ пише ко прави  Grin.
Сачувана
nevena77
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Невена Цветкова
Поруке: 8


« Одговор #81 у: 17.59 ч. 23.02.2009. »

Хехе, хвала ти:) Видиш- то је тема мог магистерског рада "Међујезичка хомонимија".  На бугарском се каже тако. . . .
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #82 у: 17.59 ч. 23.02.2009. »

   А, бре, Мирославе, прекини да ме претичеш!
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #83 у: 18.00 ч. 23.02.2009. »

   Него, шта је магистерски рад? Оно што је код нас семинарски или нешто друго?
Сачувана
nevena77
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Невена Цветкова
Поруке: 8


« Одговор #84 у: 18.02 ч. 23.02.2009. »

не не, као дипломски
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #85 у: 18.03 ч. 23.02.2009. »

А, неки завршни. Ни ја више не знам како се то све зове. Некад је био дипломски, па магистарски, па докторска теза.

Можеш да пишеш Малрату, да прикупиш и руске речи.
Сачувана
nevena77
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Невена Цветкова
Поруке: 8


« Одговор #86 у: 18.06 ч. 23.02.2009. »

мхм :)
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #87 у: 18.13 ч. 23.02.2009. »

   Прелистај још мало Форум. Аркси је, чини ми се, Бугарка, а вероватно вас има још Smiley, само се ја не сећам.
Сачувана
nevena77
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Невена Цветкова
Поруке: 8


« Одговор #88 у: 22.23 ч. 23.02.2009. »

 Oдличан, одличан сајт! Ево читам и остале теме, одушевљена сам! Још и да запамтим све.  .  .    :-[
Сачувана
Mallrat
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 142


« Одговор #89 у: 16.53 ч. 24.02.2009. »

Е, Сошке, ето ти мало исправака: нисам ја Рус, већ Украјинац (мада ми је матерњи језик руски), а славистику сам студирао (У Хајделбергу, иначе), сада студирам лингвистику и кинески у Франкфурту.
Код нас у Хајделбергу учење славистике је изгледало овако: поред "обичних" (као што су, например, књижевност или лингвистика) семинара морало се још учити и 3 славенских језика. Шта се српског тиче, није га било! Имали смо само хрватски (мислим да је био исти хрватски као у Бамбергу  Smiley ), мада је лекторка била Српкиња. Иначе, нисам ишао на предавања хрватског, само сам урадио 2 испита да добијем пунктове (добро ми су дошли ту, у Франкфурту).
Шта се нивоуа тиче, чини ми се да није тако висок као у Бамбергу. Готово сви семинари су били некако хаотични и осећао се јаки недостатак добрих лектора (и доброг и разумљивог материала). Ево примера: код нас на факултету се могли срести такви семинари као што су "Лик животиња у руској књижевности 17. столећа" или "Лик жена у српској књижевности почетка османлијског доба"  Grin
Можда ми се тако чини зато што сам само један семестар студирао али сам погледао касније семинари, и нису баш били бољи! Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!