Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.40 ч. 06.12.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Engleski: Scone  (Прочитано 2699 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« у: 00.11 ч. 14.10.2007. »

IPA transkripcija kaže: skun, skoʊn.

Da li bi to bilo Skun ili Skoun?
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457

« Одговор #1 у: 01.29 ч. 14.10.2007. »

Scone - место у Тејсајду (Шкотска) транскрибује се као Skun.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #2 у: 01.39 ч. 14.10.2007. »

Znači,  je ipak samo U? Pitam, jer prema www.dictionary.com Scone je:

Цитат
Scone  /skun, skn/ Pronunciation Key - Show Spelled Pronunciation
–noun
1. a village in central Scotland: site of coronation of Scottish kings until 1651.

Ako klikneš na Pronunciation key, videćeš da ovo definiše kao OW ili OA u owe, road, below što bi bilo ou,roud bilou, dakle ou, a ne u.

S druge strane, jasno mi je da se pojavljuju dva izgovora. Moje je pitanje, kako onda znaš koje je pravilno, jer nije prvi put da nailazim na tako nešto u Dictionary.com. Drugi primer je Moray gde se pojavljuje mɔreɪˈmoʊreɪ to jest Morej i Mourej - kako ja da znam koji je izgovor pravi?
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457

« Одговор #3 у: 08.25 ч. 14.10.2007. »

Код навођења транскрипције заборавио сам да наведем и моју литературу. Дакле, у овом случају користио сам "папирне изворе", односно енглеско-енглеске речнике изговора. Први је извор Longman Pronunciation Dictionary аутора J. C. Wellsa (издање из 2000) у којем лепо пише да се Scone, place in Tayside изговара САМО као СкУн (са продуженим "у"). Други је извор Cambridge English Pronouncing Dictionary Daniel-а Jones-a , 16. издање из 2003. године у ком такође пише да: Scone /skUn/ са примером Stone of Scone. Дакле, по тим изворима, нема сумње да се лично (односно, географско име) Scone изговара (односно транскрибује) управо као Скун. Додуше, постоји и општа именица scone која се нешто другачије изговара, али нас овде она не интересује (и уопште узев, апелативи се не транскрибују, већ преводе).

Што се тиче Moray-а, обрати пажњу да у овом извору http://dictionary.reference.com/browse/moray имаш сличан случај. Наиме, moray као општа именица изговара се на један начин, а Moray, као "историјска област на североистоку Шкотске", на други начин и то САМО као Мари.. Тако је и у мојим изворима.

А ако је у неком извору наведено више изговора за једну реч, обично је онај први изговор најчешћи, премда ни други (трећи итд.) изговор није неправилан. Међутим, мораш водити рачуна да већина озбиљних речника изговора наводи и британску варијанту изговора равноправно са америчком, што је увек наведено у предговору издања. Е сад, унутар тих варијанти имаш подваријанте и ако су оне наведене као равноправне, можеш узети било коју.

Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #4 у: 10.13 ч. 14.10.2007. »

Hvala, Psiho-Delija, na objašnjenju. Pošto sam napisala poruku, videla sam kod Moray-a da ima i ime i da se sasvim drukčije izgovara u odnosu na zajedničku imenicu. Dakle, kad ima više izgovora, tražiti "second opinion" Smiley.
« Задњи пут промењено: 11.05 ч. 14.10.2007. од Брунхилда » Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!