Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.11 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 [4] 5 6 ... 25
  Штампај  
Аутор Тема: "Muški" nazivi zanimanja u ženskom rodu  (Прочитано 302350 пута)
0 чланова и 2 гостију прегледају ову тему.
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #45 у: 23.48 ч. 16.09.2006. »

Vrlo zanimljivo.

A šta misliš o zameni uloga? Da se hrčak zaljubi u vevericu? Mada, opet možda i nije najsrećnije rešenje, ukoliko veverac skače srećno po granama drveća zato što ga je hrčkica poljubila... Veverica može da da poljubac, al nekako ne vidim hrčka da skakuće po drveću.... Undecided

A da ih nazoveš gospodin Veverica i gospođa Hrčak?

Bečlijka je sa J. Sigurno. Ne, narvno da ne možemo uvek da se oslanjamo na analogije. Al' ponekad pomaže...
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #46 у: 23.52 ч. 16.09.2006. »


A da ih nazoveš gospodin Veverica i gospođa Hrčak?
Zamena uloga ne ide, baš zbog ovakvog konteksta koji si i ti pomenula, a i zbog opisa detalja koje je nemoguće zaobići... a gospodin i gospođa isto ne ide jer svako ima svoje ime, ali eto, pomoću tih imena se nekako i izvlačim... trenutno mi je najveći problem ipak da se odlučim između patulj(č)ice i gnomice. Cheesy

Nego, nisi mi rekla, imaš li neku ideju o preduzimačici?
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #47 у: 23.59 ч. 16.09.2006. »

Pa ako imaju lichna imena, to je odlichno. Onda ih zoveš po imenima i gotovo.
A ako baš moraš...
Margarita je bila mnog lep hrčak. Bila je najlepši hrčak u celoj šumi. a Pepito je bio naočita veverica. Kako je on skakao s drveta na drvo... Ma, niko mu nije bio ravan... Nije bilo veverice koja bi ga nadmašila u skupljanju oraha i žirova...

A ko je preduzimač? Nije valjda da Margarita, osim što je hrčak, da je i preduzimač?


Ja glasam za patuljčicu.
Kao Palčica....
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #48 у: 00.05 ч. 17.09.2006. »

Puno ti hvala za sugestije, a posebno za živopisne primere, baš su me oraspoložili. Smiley
A ko je preduzimač? Nije valjda da Margarita, osim što je hrčak, da je i preduzimač?
Aaahahahahhahaha, samo bi još to trebalo! Grin Grin Grin
Ne, ne, ovo je nešto sasvim drugo, i hvala bogu nema veze ni sa hrčcima ni sa vevericama.  Cheesy
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #49 у: 00.10 ч. 17.09.2006. »

Puno ti hvala za sugestije, a posebno za živopisne primere, baš su me oraspoložili. Smiley
A ko je preduzimač? Nije valjda da Margarita, osim što je hrčak, da je i preduzimač?
Aaahahahahhahaha, samo bi još to trebalo! Grin Grin Grin
Ne, ne, ovo je nešto sasvim drugo, i hvala bogu nema veze ni sa hrčcima ni sa vevericama.  Cheesy

Nema na čemu.Smiley Prevod je moja velika ljubav... Smiley

Ja lično bih ostavila preduzimač, ako je nemoguće izbeći taj naziv i umetnuti na neki način sintagmu preduzimački posao, preduzimački biznis... Ili već nešto slično...
Gđa Perić je bila velika preduzimačica... Neeeeeeeee
Gđa Perić je bila vlasnica velike preduzimačke firme....
Nešto tako, otprilike... Preduzimačica mi mnogo liči na spremačicu sa inicijativom.... Cheesy
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #50 у: 00.16 ч. 17.09.2006. »

Haha, pa ni meni se preduzimačica ne dopada, mada mi nije pala na pamet tvoja ilustracija... Cheesy
Mislim da će vlasnica firme, ili agencije za nekretnine, još i najbolje ići, mada nije sasvim precizno, ali šta se može... što kaže Ivan Klajn, moramo se pomiriti s tim da u jeziku ima rupa, i to ti je.

Hvala. Smiley
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #51 у: 00.17 ч. 17.09.2006. »

   

Жирафа, зебра, крокодил, носорог, веверица, хрчак... су називи животињских врста и немају никакве везе са њиховим полом. Када кажемо:''Видео сам веверицу како скаче са гране на грану'', то не значи да смо видели баш женку.
У женском рукометном тиму имамо голмана, бекове, крила... Као малопре веверица ни голман не подразумева да је у питању мушкарац.
Ово што се сад ради са феминизирањем ''мушких'' назива је, најблаже речено, обична будалаштина. Инсистира се на нечему што нема никаквог смисла, нити доприноси некој већој равноправности жена.

Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #52 у: 00.22 ч. 17.09.2006. »

Ово што се сад ради са феминизирањем ''мушких'' назива је, најблаже речено, обична будалаштина. Инсистира се на нечему што нема никаквог смисла, нити доприноси некој већој равноправности жена.
Tako je, ali se ipak i dalje insistira na tome. Nije ni prvi ni poslednji put da se jezička pitanja uvlače u nešto što s lingvistikom nema veze. Cry


Što se tiče naziva životinjskih vrsta, rekla bih da se to samo po sebi razume. Problem nastaje kad se te životinje u marginalnim slučajevima personifikuju, odnosno pridaju im se ljudske osobine, pa ih više ne tretiramo prosto kao ženku/mužjaka te i te vrste, već kao ličnosti. Ja sam, eto, imala "sreću" da mi zapadne jedan od tih marginalnih slučajeva. Wink
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #53 у: 01.15 ч. 17.09.2006. »

Za stanovnicu Beča Pravopisni rečnik iz 1960. propisuje tri oblika: Bečanka, Bečlijka, Bečkinja.

Ne znam zašto preduzimačica zvuči smešno. Naravno da se sličnim konstrukcijama mogu dobiti oblici koji zvuče izuzetno smešno i nakaradno, ali mislim da ovo nije jedan od njih — ne zvuči mi ništa smešnije i neprirodnije od, recimo, doktorica ili učiteljica. Slično i sa patuljčica. Obe ove reči registruje Pravopisni rečnik iz 1960.

Slučaj sa gnomicom je već nešto teži. Ipak, ono glavno čime bih se vodio ovde je namena literature u kojoj se to pojavljuje. Ukoliko je reč o bajci za decu, gde je poenta da se (najmlađi) čitaoci poistovete sa junakinjom koja pere, kuva, pegla, čisti — mislim da nije pogrešno pustiti mašti na volju i napisati gnomica, u ženskom rodu. Na kraju krajeva, cela bajka je napisana puštanjem mašti na volju. Oblik veverac takođe sam sretao ponekad i ne para mi mnogo uši, tako da bih ga iz istog razloga dopustio. Mislim da je to bolja varijanta nego kada bi veverica išla da cepa drva. Najteže je videti šta sa hrčkom. Ipak usudio bih se da kažem da čak i tu treba upotrebiti ženski rod, recimo hrčica. Od svih imenica dosad, samo ova mi para uši. Ipak, ne radi se o bilo kojoj životinji ženskog roda već, baš kao što je alcesta rekla, o životinji koja ima ljudske osobine, pretpostavljam da kao i pomenuta gnomica pere, kuva, pegla, čisti, i, svakako — udaje se za našeg veverca. Jednostavno, tu se mora zažmuriti na jedno oko i skovati ženski (odnosno muški) rod, zarad očuvanja efekta.
Сачувана
Dacko
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 64


« Одговор #54 у: 02.31 ч. 17.09.2006. »

Eh, Alcesta, sve će se svesti na tvoj lični ukus. Od ponuđenih predloga meni se sviđaju patuljčica, gnomica, hrčkica (ne hrčica, podseća me na osobu koja hrče pre nego na živuljku), ali bih umesto veverac radije upotrebila veverko, bez ikakvog gramatičkog opravdanja - samo zato što mi je simpatičnija reč.
Preduzimačicu si, čini mi se, prerano odbacila. Sasvim je pogodna reč. Da li bi ti smetalo ako neko za tebe kaže da si prevoditeljka ili lektorka ili, daj bože Smiley, direktorka? Meni su te reči lepe i prirodne, ali znam mnogo žena koje insistiraju da se njihova zanimanja pišu u muškom rodu, valjda im ženske verijante neozbiljno zvuče. Sigurno je nekad i doktorka zvučalo čudno, a reč učiteljica je pre pedesetak godina označavala učiteljevu ženu. Bilo bi mi lako da se naviknem i na reči premijerka, ministarka, baš kao što smo usvojili predsednica ili hemičarka. Potcenjivački prizvuk može biti samo u glavi slušaoca ili čitaoca, nema ga u samim rečima.
« Задњи пут промењено: 02.38 ч. 17.09.2006. од Dacko » Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #55 у: 10.27 ч. 17.09.2006. »

E, pa, moram nešto da kažem...
Od tolikog ponavljanja, više mi ni jedna od ovih reči ne zvuči bezveze.
Veverko je odlično rešenje.

I ja glasam za hrčkica, ne hrčica, iz istog razloga. Da ne bude na kraju da se veverko odljubi jer mu draga mnogo hrče.... Grin

Što se preduzimačice tiče... Sad govorim o ličnom ukusu, nešto što je sasvim subjektivno - ima nekih zanimanja čiji ženski oblik zvuči potpuno prirodno, al i ima nekih koji mi se ne svidjaju iz dva razloga - ili sama reč para uho ili reč kao reč i ne zvuči loše, ali nekako mi ne deluje ozbiljno u istoj meri kao u muškom rodu. Preduzimačica je jedna od ovih poslednjih.
E sad, zavisi kakav je tekst, da li je nešto zvasnično ili je opet neka priča...
Ne znam, mislim da je ipak poslednja odluka na Alcesti...Smiley
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #56 у: 21.31 ч. 17.09.2006. »

A, pa ako je patuljčica zvanično priznata u Pravopisu, onda nema problema. Cheesy Ja imam samo školsku verziju. Sad

Što se tiče preduzimačice, nisam je još potpuno odbacila, ali srećom ta knjiga mi je tek druga ili treća po redu, tako da imam vremena da se smislim. Smiley
Dacko, nije da mi reč zvuči potcenjivački, nego naprosto smešno, baš zato što se ne čuje često, u stvari ja nisam čula uopšte. (Btw, direktorka nije daj bože nego ne daj bože, ali svakako nema nikakve opasnosti Grin ). Nije u pitanju gramatička pravilnost, prosto pitanje (ne)navike.
Na veverca stvarno nigde nisam naišla, i zvuči mi strašno; veverko mi se mngo više dopada, moraću dobro da razmislim kad budem iščitavala radnu verziju. E da, u pitanju je neuzvraćena ljubav. Wink

Hvala puno svima na korisnim sugestijama.  Smiley
« Задњи пут промењено: 21.33 ч. 17.09.2006. од alcesta » Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #57 у: 21.37 ч. 17.09.2006. »

   А шта би било да су уместо хрчка и веверице у питању коњ и крава? Морала би да им даш имена која нису изведена од имена врсте, нити личе на њих. Мени се допада Наташин предлог — Маргарита и Пепито.
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #58 у: 21.39 ч. 17.09.2006. »

   А шта би било да су уместо хрчка и веверице у питању коњ и крава? Морала би да им даш имена која нису изведена од имена врсте, нити личе на њих. Мени се допада Наташин предлог — Маргарита и Пепито.

Stvar je u tome što hrčkica i veverko imaju imena, ali Alcesta nam ih nije rekla. A da su konj i krava u pitanju, ne bi bilo nikakvog problema. Jednostavno bismo uzeli imena suprotnog pola iste vrste i gotovo - (kobila i bik). Grin
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #59 у: 21.41 ч. 17.09.2006. »

Već imaju imena u knjizi, kao što rekoh. Hrčak se zove Alberta, a veverica (veverko) Kranč (Crunch). Mada sad kad gledam, nekako mi se Margarita i Pepito mnogo više sviđaju. Grin Grin Grin Šta se može, to stvarno ne mogu da menjam.  Grin
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 [4] 5 6 ... 25
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!