Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.06 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 5  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Посрбљавање имена  (Прочитано 63744 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #15 у: 21.19 ч. 27.10.2007. »

Погрешио си једино што си написао малим словом - ''голџијев''.
У српском је уобичајено да се, у техничкој литератури, имена пишу транскрибовано, а када се први пут појаве у тексту даје се изворни облик у загради. Голџијев (Golgi)1 апарат. Код познатијих имена, Ајнштајн, на пример, ни то није потребно.

1Ако се тако пише у оригиналу.
« Задњи пут промењено: 21.21 ч. 27.10.2007. од Зоран Ђорђевић » Сачувана
џафир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 88


« Одговор #16 у: 21.24 ч. 27.10.2007. »

Е па изменила је. Sad И они који пишу ћирилицом морају писати имена латиницом и то туђом латиницом, туђим правописом. (за пролазну оцену). Нисам те баш разумео раније Брунхилда. Када у српском не би постојала ћирилица француски жак би се писао jacques, сасвим "легитимно" тј. да транскрипција постоји само због ћирилице?

Погрешио си једино што си написао малим словом - ''голџијев''.
У српском је уобичајено да се, у техничкој литератури, имена пишу транскрибовано, а када се први пут појаве у тексту даје се изворни облик у загради. Голџијев (Golgi)1 апарат. Код познатијих имена, Ајнштајн, на пример, ни то није потребно.

1Ако се тако пише у оригиналу.

Не, волео бих да ми је то једина грешка али не, у случају ја против професорице неисправно је Голџијев, Goldžijev и једино је исправно Golgi-ev, понекад помислим да би требало осим педагогије и социологије студентима (који се школују за професоре) потребан и курс језика на којем изводе наставу. Sad
« Задњи пут промењено: 21.37 ч. 27.10.2007. од џафир » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #17 у: 21.44 ч. 27.10.2007. »

Е па изменила је. Sad И они који пишу ћирилицом морају писати имена латиницом и то туђом латиницом, туђим правописом. (за пролазну оцену). Нисам те баш разумео раније Брунхилда. Када у српском не би постојала ћирилица име жак би се писао jacques, тј да транскрипција постоји само због ћирилице?


Pa izmenila ona jer joj se može, al mogla bi da popije takvu tužbu da se sva puši. Ne može ona da izmišlja nova pravila samo zato što se njoj postojeća ne sviđaju (a i to je pitanje, jer kako sam razumela, ni ona se baš ne slaže sa tom sopstvenom izmišljotinom).

Pravopis je jasan i kaže ono što sam ti u prethodnom postu navela.

S druge strane, da li transkripcija postoji samo zbog ćirilice ili je obrnuto, ne znam. Toliko stručna nisam, a ovde ima i mnogo stručnijih ljudi od mene koji mnogo bolje poznaju problematiku transkripcije, pa se nadam de će se i oni javiti i razjasniti ti stvari koje ti nisu jasne. Ja jedino mogu da kažem da je meni pravilo koje stoji u Pravopisu logično, jer, ružno je mešati pisma, pa ako se piše ćirilicom treba i imena transkribovati, kad je god to moguće. Naravno, ako ne znamo kako se neko ime transkribuje, bolje napisati ga u originalu nego rizikovati da se pogreši, ali to bismo već mogli da nazovemo "višom silom". A kad se piše latinicom, nema nikakvog problema da se pišu imena u originalu.

I još nešto. Prema Pravopisu, NIJE OBAVEZNO da padežne nastavke odvajaš crticom. Može to i bez crtice. Doduše, to važi kad pišeš latinicom. Kad je to original ime ubačeno u ćirilični tekst, onda ide sa crticom a padežni nastavci idu ćirilicom, a ne latinicom, ako se ne varam. Ako sam pogrešila, nek me neko ispravi, al mi se čini da je ovako kako sam napisala.
Сачувана
boki12
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 70


« Одговор #18 у: 21.50 ч. 27.10.2007. »

Хехе, поздрави професорку!
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #19 у: 22.07 ч. 27.10.2007. »

Зашто не купиш професорки примерак "Правописа" и не заокружиш јој део који треба да прочита? Cheesy
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #20 у: 22.11 ч. 27.10.2007. »

Ако сам добро разумео мораш да пишеш и Einstein-ova теорија релативитета.

Он беше рекао:Само су свемир и људска глупост безгранични. С тим што за свемир нисам сигуран.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #21 у: 22.15 ч. 27.10.2007. »

Ако је ћирилички текст, онда и наставак треба да буде написан ћирилицом, без обзира на нетранскрибовано име, што рече и Брунхилда. Wink
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #22 у: 22.19 ч. 27.10.2007. »

Нисам стигао да исправим, почео сам, а глупа машина ми је поручивала да сам већ послао ту страницу, а ја знам да нисам. И док смо се тако убеђивали ти си већ реаговао. Сад више нема смисла да мењам, карта је пала.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #23 у: 22.20 ч. 27.10.2007. »

Зашто не купиш професорки примерак "Правописа" и не заокружиш јој део који треба да прочита? Cheesy

Zato što, iako je njena oblast biologija (pretpostavljam, budući da se tamo pominje Goldžijev aparat), svakako zna i jezik bolje nego što tamo neki dokonjaci (lingvisti) pišu u tamo nekoj knjizi, pa zašto bi se ona toga pridržavala?!
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #24 у: 22.25 ч. 27.10.2007. »

Pa čekaj... Zar ta profesorica nije profesorica srpskog?Huh E, ovo je tek za padanje u nesvest... Srpska posla. Kad bi se svako bavio samo svojom strukom i ostavio tuđe struke stručnjacima iz dotične, gde bi nam kraj bio... Medjutim, ne. Svaka šuša se nađe stručnom i pozvanom da pametuje o jeziku a na osnovu samo tužne (i mnogo puta zanemarljive) činjenice da joj je taj jezik maternji jezik. Oh, bože... Ajnštajn nema pojma koliko je bio u pravu.... Cheesy

Pitam se kako bi tvoja profesorica reagovala kad bi profesor srpskog došao da joj soli pamet o Darvinovoj teoriji...
Сачувана
Tamara Letić
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
-
Име и презиме:

Поруке: 76



« Одговор #25 у: 22.33 ч. 27.10.2007. »

Pitam se kako bi tvoja profesorica reagovala kad bi profesor srpskog došao da joj soli pamet o Darvinovoj teoriji...

Čvrsto bi branila svoje stavove za vreme časa - verbalno, ali bi posle časa pala na Darvinovu teoriju - praktično  Tongue
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #26 у: 02.51 ч. 28.10.2007. »

Аух, Џафире, није теби лако са оваквим професорима... Grin Grin Grin

Могу да се кладим да је већина ученика твоје школе могла да има и много боље оцене, само да су се професори држали и оцењивали знање САМО и искључиво из СВОЈИХ предмета  Roll Eyes.
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #27 у: 02.08 ч. 28.10.2007. »

Pride joj je pogrešno i "Golgi-ev", jer mora "Golgi-jev".

Eh, kad bi se moda učeničkih štrajkova (kao ovo sa VI bgd gimnazijom) šire zapatila, pa da kojekakav profesorski šljam malo izađe u javnost...
Сачувана
џафир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 88


« Одговор #28 у: 15.39 ч. 28.10.2007. »

Ако сам добро разумео мораш да пишеш и Einstein-ova теорија релативитета.

Он беше рекао:Само су свемир и људска глупост безгранични. С тим што за свемир нисам сигуран.

Управо тако


Ако је ћирилички текст, онда и наставак треба да буде написан ћирилицом, без обзира на нетранскрибовано име, што рече и Брунхилда. Wink


И ја мислим, али она не. Smiley

Zato što, iako je njena oblast biologija (pretpostavljam, budući da se tamo pominje Goldžijev aparat), svakako zna i jezik bolje nego što tamo neki dokonjaci (lingvisti) pišu u tamo nekoj knjizi, pa zašto bi se ona toga pridržavala?!

Јесте биологија.

Pride joj je pogrešno i "Golgi-ev", jer mora "Golgi-jev".

И мени је логичније са -јев, али она каже -ев...

Čvrsto bi branila svoje stavove za vreme časa - verbalno, ali bi posle časa pala na Darvinovu teoriju - praktično  Tongue

Тешко, некако утерује страх у кости. Smiley

I još nešto. Prema Pravopisu, NIJE OBAVEZNO da padežne nastavke odvajaš crticom. Može to i bez crtice. Doduše, to važi kad pišeš latinicom. Kad je to original ime ubačeno u ćirilični tekst, onda ide sa crticom a padežni nastavci idu ćirilicom, a ne latinicom, ako se ne varam. Ako sam pogrešila, nek me neko ispravi, al mi se čini da je ovako kako sam napisala.

Слажем се, али се она не слаже...



И што је најважније са њом о овим стварима НЕМА РАСПРАВЕ, тачније уопште НЕМА РАСПРАВЕ!!!
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #29 у: 18.27 ч. 28.10.2007. »

Џафире, и над попом има поп.

Ако она захтева те ствари и на те ствари вам даје оцене, требало би да консултујеш своје родитеље или ти сам (или са још неким друговима) наоружан Правописом да одеш код директора и да се жалиш. Боље да то ураде родитељи него ти, а још боље би било кад не би били само твоји родитељи него више њих, и кад би имали писмени доказ тога да вам она тако (погрешно) налаже да пишете. Ако сте у праву (а јесте!), директор мора да реагује јер му тако налаже закон (а можете да га мало подстакнете на акцију тиме што ћете поменути исти).

Ево, скоро је био случај једне моје пријатељице и учитељице њене кћерке која је не само њеној кћерци него свој деци у разреду исправљала ствари које нису за ипсрављање и трауматизовала децу, па је овој мојој пријатељици докипело те је узела Правопис, наоружала се законима и отишла код директора па је онда и са самом учитељицом разговарала, очепила је да се ова све пушила. Да видиш сад како је сад фина, ко да је из Финске, што би реко мој отац... Smiley

Вас та професорка треба да учи биологији и да оцењује ваше знање биологије а не српског језика, а поготову не треба да инсистира на неким својим правописним правилима која су само њој позната и која су, наравно, посве погрешна.

И још плус има образа да се жали како смо ми ето идиоти и једини у свету који "посрбљавају"! Е свашта... Ко нам све не учи децу... Roll Eyes
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 5  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!