Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.37 ч. 06.12.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Brzo učenje stranih jezika  (Прочитано 8815 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Miloš Stanić
сарадник
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 207

« у: 00.13 ч. 09.11.2007. »

Moderatori, molim da premestite ovu temu u drugi podforum ako ocenite da sam promašio.

Naišao sam na fantastičan tekst:

http://www.fourhourworkweek.com/blog/2007/11/07/how-to-learn-but-not-master-any-language-in-1-hour-plus-a-favor/

I mislim da ima smisla u tome što čovek piše.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #1 у: 09.30 ч. 09.11.2007. »

Ja bih kao komentar navela prvog koji komentariše ovaj blog:

Цитат
Yes, Tim, this is immensely helpful -but in my dealings with “most” people, they don’t have the attention span or even the brain-mapping to make these considerations. (Not meaning to generalize, either, but there seems to be generalities needed). You are talking about complex leaps in thought-processes which academic linguists make all the time; but not ‘normal people’, busy businesspeople, or even most travelers.

Granted, people with a 4-hour work wee often have more time on their hands that other businesspeople may not have - but these 4-hr people may not have the finely-tuned multiprocessing mind that you so obviously have. In short, your brain runs very hot and at extra speed. Congrats - but you may be a rarity Wink

Smisla možda ima, ali samo za malobrojne pojedince. Za normalnog čoveka ili dete, pokušaj da za sat vremena nauči da razgovara na kineskom može predstavljati samo frustraciju koja vrlo lako može da ga odvrati od korisne namere koju je imao a to je učenje jednog stranog jezika.

Ne zaboravi da je ovaj čovek lingvista i da se bavi time i da njegov mozak radi drugačije nego mozak drugih ljudi kad su jezici u pitanju. Uostalom, ako ima neko ko mi ne veruje, neka proba to što ovaj čovek predlaže pa da vidimo koliko ima/nema veze to što je on lingvista koji se bavi propučavanjem procesa učenja jezika a što neko drugi to nije.

S druge strane, ove stvari, koliko god bile fascinantne, u rukama beskrupuloznih ljudi postaju moćna alatka za otimačinu novca i prevaru. Zar nisi nikad video reklame tipa: Progovorite engleski za tri dana! reklame koje nude isto ovo o čemu ovaj čovek priča. Ja lično takve stvari smatram bezobrazlukom i prevarom, jer znam da je potrebno mnogo više od tri dana samo da bi se čovek "snalazio" u jednom jeziku, a da ne govorim da bi odlično vladao istim.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #2 у: 15.33 ч. 09.11.2007. »

Нисам се упуштао у детаље, само питам о ком нивоу знања се овде говори.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #3 у: 15.37 ч. 09.11.2007. »

Pa nivo je početnički, ali dovoljno da se možeš sporazumeti i voditi jednostavniju konverzaciju. Za takve stvari, mnogima je potrebno barem tri, četiri meseca dobro zagrejane stolice.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #4 у: 16.50 ч. 09.11.2007. »

Значи, то је неки ''Тарзан инглиш''.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #5 у: 16.53 ч. 09.11.2007. »

Значи, то је неки ''Тарзан инглиш''.

Па добро, али чак и да је Тарзан ипак је импресивно кад ти кажу да су га научили за сат времена.

Да се разумемо, овај тип ни не обећава сад да ћеш за три дана да говориш као нејтив спикер, али мени и даље то звучи мало невероватно за једног обичног просечног човека. Па чак и за неког талентованог за језике. Ако је и све истина то што тврди за себе, такви људи су прави раритети.
Сачувана
Tamara Letić
језикословац
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
-
Име и презиме:

Поруке: 76

« Одговор #6 у: 17.41 ч. 09.11.2007. »

Slažem se s Brunchild.
To mi vuče na onaj „Silva metod” koji je svojevremeno bio popularan kod nas (još uvek ima prođu): Brzo čitanje, mape uma, savršeno pamćenje ....

Pre neki dan sam slušala TV spikerku koja je govorila o nekom dečaku (čini mi se da dečak ima do 10 g) (ne znam odakle je) koji je samouk, naučio je mandarinski, arapski, kineski...mislim da zna 7 jezika, a želja mu je da se obrazuje i da nauči još jezika. Kaže da mu je najteži za učenje bio arapski jezik.
Na žalost, ne mogu da pronađem ovu priču na netu  Sad.
Možda je ovakav neki „frik” naučio „tarzan ingliš” za sat, pa sad neko to komercijalizuje i uzima keš.

Isto tako sam primetila da smo svi mi koji smo ostavili komentare „skeptični” što se tog članka tiče.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #7 у: 19.57 ч. 09.11.2007. »

Цитат
Isto tako sam primetila da smo svi mi koji smo ostavili komentare „skeptični” što se tog članka tiče.

Pa verovatno zato sto smo svi ucili barem jedan strani jezik i naucili ga kako treba i znamo koliko nas je truda i vremena kostalo. Ja mislim da u takve stvari mogu da veruju samo ljudi koji nikad nisu ni pokusali da  nauce neki jezik.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!