Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.43 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Zdravice iz vlasotinačkog kraja  (Прочитано 17766 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Miroslav Mladenovic nasta
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Osnovna skola
Име и презиме:
Miroslav Mladenovic
Поруке: 57


« у: 13.39 ч. 12.11.2007. »

ZDRAVICE IZ VLASOTINACKOG KRAJA

U sakupljanju zdravica delom su ucestvovali i ucenici osmogodisnje skole u  selo Krusevica, po zapisu lokalnog etnologa Miroslava Mladenovica-inace tada i sada  prosvetnog radnika .
1. ZDRAVICA (Slavska)-Ajde boze pomogni, sto arno bog neka daje srecu i zdravlje, na cije smo dobro bogu pomoglo. Slavu slavili, slavu nezaboravili, uvek sve srecno i veselo nalazili-jedno drugog pominjali. zabelezila Bogdanovic Gordana, ucenica-kazivac: Slavko kocic, selo Boljare, 1978.godine
2. ZDRAVICA (Svadbena)- Ajde dobro za mnogo sto arno bog neka daje. Srecni zeleni venci, srecni dugovecni da bog nek nam zivi, bog neka ih velica, bog neka im pozivi ocevi i majke, bracu i sestre, babe i dede, ujke  i ujne, tetke i tetinovi, kuma i starog svata-starejka, nek smo zivi i zdravi-svi za mnogo le4ta, nek mi cvetaju kao prolet, nek ni vezu kao  jesen, nek ni ostare, nek ni obele kao stare planine. Nek svakom bog pomogne, a mi cemo ovu zdravicu piti u picu nasim prijateljima i bogovima. Neka nas sve bog cuva i zivi bili za mnogo leta. Zapis iz sela Boljare 1978. godine, kazivac: Kocic Slavko
3. ZDRAVICA (Blagoslov za Mladenci)- Da se omladi suma, da se omladi trava, da se pmlade ovce, da se omlade goveda i da se sve ide na mlado-mlada decica. Ziveli. Bog nam sve dao. Zapis iz sela Krusevice, 1979 godine
4. ZDRAVICA ( Saljiva)- Jedan blagosilja drugog, da bude srecan i dugovecan, da se sa zdravlje ozeni, da mu da bog tri sina i da gi svi tri iskoluje. Jedan da bude doktor, drugi da bude apotekar i treci da bude pop. Doktor da pregledjuje, a potekar da gi truje, a pop da gi oplakuje-a otac ko grobar da gi saranjuje, takoj da si sve pare otidnu u nas dzep. ajd ziveli u zdravje. Zapis iz sela Gunjetina i Skrapez, 199.godine
5. ZDRAVICA (Kumova-svadbarska)- Ajd  pomozi boze, danasnji dan sve pomogne od rada vajda, sto radili-vajdili, srecan dan, srecan rad, srecno veselje, neka su srecni zeleni venci i neka su ziveli mladenci, koji se sastaju od danas pa za navek. neka ostareju kao stare planine, neka obeleju kao beli snegovi, neka cvetaju kao prolece i vezuju kao jesen. neka se slazu kao sneg  i so. Sto im milo, nek im je zivo, a sto im je i drago. Bog neka  im pomogne. Bog neka im pozivi roditelji sa obe strane: ocevi i majke, babe i dede, bracu i sestre, ujke i ujne, tetke i tetinovi, kuma i starog svata-starejka, pa i nji Bog da pocuva. kako ove godine  za svadbu, tako iduce na strizbu, kako ove godine kod ove kuce, tako  drugi put kod nasae. Vecito ovako da se sastajemo, sinovi da zenimo, kceri da udajemo i nikad da se ne kajemo, neka je ziv domacin kuce, veselijega Bog u  u svoj dom pod ovaj krov, sve mu zdravo i veselo bilo sto se donelo, to se popilo, sto ostalo to se neprosipalo, vec drugi put cekalo. Zapis iz sela Krusevica, 1974.godine
6. ZDRAVICA (Svadbarska-Nazdravljanje):
Srecni zeleni venci
ziveli mladenci
da cvetaju kao prolet
da vezuju kao jesen
da se mrze kao sol i leb
kako sad na svadbu
takoj dogodine na strizbu
ovu zdravicu pijemo
za mladost
Zdrav si domacine.
Kazivac Milosevic Tihomir, zapis iz 1976.godine
7. ZDRAVICA (Svadbarska-Otpozdrav):
Vi pijete svi u moje zdravlje
a ja pijem svima vama
u vase zdravlje
neka bude sve vase
zdravo i veselo
dragi gosti ziveli.
Kazivac: Milosevic Tihomir, zapis iz selaq Boljare, 1976. godine
8. ZDRAVICA (Svadbarska -saljiva):
Ziveli mileni, snajku smo doveli
rakiju da pije, svekrvu da bije
obojci da ocukuje od prasinu
i od svekrvinu nosinu
tanjiri da pere
po starci da se dere.
Zapis iz sela Donji Dejan, 1978. godine
9. ZDRAVICA (Svadbena-saljiva):
Ziveli, mileli
snajku smo doveli
po kucu da svrljka
obojci od prasinu
da trljka
obojci od prasinu
da ocukuje
od svekrvinu mesinu
rakiju da pije
svekra da bije.
Kazivac Cekic Krista, selo Boljare, zapis iz 1976. godine
10. ZDRAVICA (Slavska-Nazdravljanje):
Ajd domacine srecna ti slava
srecan bio slavu ne zaboravio
mnogo godina i leta
 neka se rodi psenica belica
i u kuci decica
Zapis iz sela Boljare 1976. godine
11. ZDRAVICA (Slavska-Otpozdrav):
Nek su pune kese u novcu
i veliki torovi ovaca
rmaka, trmaka i mladih krmaka
sve ti zdravo i veselo bilo
bog ti dao sto je tebi milo.
Zapis iz sela Boljare, 1976.godine
12. ZRAVICA (Gostinska):
Ziveli veseli
dusmani se obesili
ko me mrzi
na prsti da lazi
ko nam zlo misli
bog da ga ocisti
zivele koze i jarci
babe i starci
koze niz putinu
babe i dede
niz dolinu.
zapis:Dejan i krusevica, 1977. godine
13. ZDRAVICA (Gostinska):
Oj rakijo, rako
ja te volim jako
ajde rako
meni u gusu
oj rakijo rako
ja cu tebi lako
ja cu tebe u  rnje
a ti mene u trnje.
Zapis selo Dejan(mahala Predanca), 1972.godine, kazivac:DJordjevic Vitomir (1934.g)
14. ZDRAVICA (Gostinska);
Oj rakijo rako
ja te volim jako
a ti mene nikako
kroz lulu si prosla
kod majstora dosla
putovala s neba
stigla gde treba
ziveli osmane
tebi sto ostane
ziveli.
Zapis iz sela Krusevica, 1980. godine, Kazivac Radenkovic cedomir (84.god.)
15. ZDRAVICA(Gostinska)-Ziveli veseli, nek su nam case pune. Slavu da preteramo.  Domacinu sve  da bude puno- puni ambari sas zito, puni torovi sas stoku. Nek je dobra pecalovina, nek nam sve bude zdravo i zivo. Nek nam je domacin ziv i zdrav i cela familija i svi njegovi gosti da su zivi i zdravi. Nek nam je ziv Tito i Jovanka, nek nam se dogodine rodi psenica talijanka. Ajd svima ziveli. Zapis iz sela Gronjeg Povlasinja. 1977. godine
16. ZDRAVICA (Svadbraska-saljiva):
Ziveli mileni
snajku smo doveli
rakiju da pije
svekra da bije
obojci od prasinu
da ocukuje
i od svekrvinu nosinu
tanjiri da pere
po starci da se dere
Oj vince, vince
odakle si vince!?
„Iz Vlasotince“
 Imas li licnu kartu?
„Nemam’
Ajde u gusu.
Oj rakijo rako
ja cu tebe lako
ja cu tebe u rnje
ti ces mene u trnje.
Zapis iz Vlasotinca

18.novembar 2006 godine Vlasotince Miroslav Mladenovic, lokalni etnolog i istoricar

« Задњи пут промењено: 20.00 ч. 12.11.2007. од pedja » Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!