Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.52 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Narodni govor i reči iz Vlasotinačkog kraja - Gornje Povlasinje  (Прочитано 98384 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Miroslav Mladenovic nasta
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Osnovna skola
Име и презиме:
Miroslav Mladenovic
Поруке: 57


« Одговор #15 у: 22.08 ч. 11.11.2007. »

Pošto sam odrastao na selu i poznajajem  značaj svih ovih vlasotinačkih reči - kao lokalni etnolog ću vam pomoci za ovcu.
U moje rodno planinsko selo (Gornje Povlasinje)-to je makedonska reč - a se kaže  za ovcu "Dviska"-DZviska-makedonski izraz za ovcu koja se nije "mrkala"-nije bila sa ovnom da se pari da bi se jagnjila-a to je mlada ovca koja se po prvi put pari sa ovnom mahom ujesen. Pozdrav Miroslav Mladenovic lokalni etnolog Vlasotince i sakupljac narodnih umotvorevina januar 2007.godine Vlasotince
« Задњи пут промењено: 14.15 ч. 12.11.2007. од Дарко Новаковић » Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #16 у: 22.39 ч. 11.11.2007. »

Miroslave, sredjuj tekst kada ga saljes na forum. Ovo sto saljes je zanimljiovo ali je skoro potpuno necitko. Posledna tvoja poruka sadrzi gomilu navigacionih elemenata sa sajta sa koga si tekst iskopirao koji ne sluze nicemu i potpuno ometaju normalno citanje.

Ovako kako radis nema mnogo smisla. Nama nije u interesu da imamo sto vise poruka i sto vise sadrzaja kad je taj sadrzaj predstavljen necitko.
« Задњи пут промењено: 14.13 ч. 12.11.2007. од Дарко Новаковић » Сачувана

Miroslav Mladenovic nasta
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Osnovna skola
Име и презиме:
Miroslav Mladenovic
Поруке: 57


« Одговор #17 у: 12.31 ч. 12.11.2007. »

Molim Vas pomazite i Vi i sredjujte  jer ja sam samouk sa kompjuterom i toliko znam da radim. To je maksimum koliko znam sa kompjuterom. Pozdrav Miroslav Mladenovic
« Задњи пут промењено: 14.16 ч. 12.11.2007. од Дарко Новаковић » Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #18 у: 14.11 ч. 12.11.2007. »

Siguran sam da će svaki učesnik foruma rado pomoći ako pitaš šta ti nije jasno. Ovako dalje ne ide. Pitaj i dobićeš odgovore, ali nemoj samo da nabacuješ tekst koji ima bezbroj grešaka, što štamparskih, što gramatičkih i pravopisnih.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Miroslav Mladenovic nasta
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Osnovna skola
Име и презиме:
Miroslav Mladenovic
Поруке: 57


« Одговор #19 у: 14.22 ч. 12.11.2007. »

oDGOVOR: pO[TO SAM PO PROFESIJI MATEMATICAR i etnolog i istori;ar lokalni iz ljubavi prema tradiciji i kulturnom blagu svoga naroda/samo sakupljac, a Vi koji ste profesionalni @srbisti@ vi pomognite pa tekstove ispravljajte gramaticki i pravopisno/jer TO NIJE MOJA MATEMATIKA. Vi mi napi[ite na koju adresu da prvo saljem tekmstove pa ce taj onda da ga ubaci jer ja imam 60.godina i samouk sam sa internetom i ovamo ni m ladi ne rade na internetu i nepi[u-a kamo li stari. Ovo je za sredinu JERES ovog prokletog zaostalom JUGU. Svima se zaqhvaljujem koji uzmu ucesce u pomoci preuredjivanju mojih tekstova. Pozdrav Miroslav Mladenovic
Сачувана
Сребрена
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Сребрена
Поруке: 163



« Одговор #20 у: 16.45 ч. 12.11.2007. »

i jer ja imam 60.godina i samouk sam sa internetom

:)Онда свака част и за оволико..

Она дзвиска..која још није парена..
Можда је, размишљам наглас, назив дат према "звизнути".. "дзвизнути" ..што у Тимочком крају значи "ударити".. и то целом руком у замаху,, ударац је јачи од шамара.. Има и израз "звајзнем","дзвајзнем"  (обично се каже "сад кад те звизнем по ту тинтару"..где је тинтара глава.. или у наставку "има све дзвезде да видиш" Wink)..

Па, можебит (то преводим од евентуално) , да се означава да је овчица предвиђена за "дзвис", односно "ударац" овна..раздевичење.. и зато је дзвиска?
Као данас што би чули у неком кафићу од момака : " предвиђена за одстрел" ?
Шта мислите?
Симболика руке која лети кроз ваздух (до циља) и стреле која лети опет кроз ваздух (до циља)  и да не објашњавам даље.. Grin
« Задњи пут промењено: 16.53 ч. 12.11.2007. од Сребрена » Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #21 у: 19.47 ч. 12.11.2007. »

Miroslave to se ne radi tako. Tekst treba da da[ na redakciju i lekturu i korekturu PRE nego sto ga objavis. Ovako nam svima smao rpavis problem, zatrpavas nas tesktovima koji su predugacni, lose otkucani, nepregledni i neciki.

Niko od nas nema vremena da se bavi njihovim sredjivanjem, pogotovo ne ovako na forumu koji nije predvidjen za takvu vrstu materijala.

Moras imati vise obzira i mere kada saljes clanke. Gledaj da budu upotrebljivo dugi, informativni i citko napisani. Ako ti nemas vremena ili volje da sam sredis svoje tekstove pre objavljivanja, ne mozes ocekivati da ce neko drugi imati da to uradi umesto tebe.

Ocekuj da ce verovatno ubuduce, moderatori, umesto da tvoje poruek dovode u formu koja je upotrebljiva, jednotavno da uklanjaju takve sadrzaje. Ne znam kako drugi moderatori ali mene si naterao da potrosim vise vremena nego sto smatram da je normalno, da bih doe forum u red nakon tvojih poruka. Ako ti nemas obzira prema ljudima koji forum odrzavaju, ne mozes ocekivati ni da ce oni imati obzira prema tebi.

Vec si tri ili cetiri put aopomenut da moras voditi racuna kako saljes poruke, i da ih moras srediti da budu citke, a ti se na to ne obazires pravdajuci se da ne znas. Neznanje nikada nije opravdanje, kao prosvetar to bi trebalo da znas. Ako ne znas, nauci, jer se od tebe ne trazi ne znam sta, vec makar toliko da naslove poruka ne pises velikim slvima, da poruke ne pises velikim slovima i da bar stavis jedan prazan red izmedju pasusa, da bi se to uopste moglo citati.

Сачувана

Miroslav Mladenovic nasta
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Osnovna skola
Име и презиме:
Miroslav Mladenovic
Поруке: 57


« Одговор #22 у: 20.57 ч. 12.11.2007. »

Odgovor: Stvarno mi je zao sto ste se namucili Vasim uredjivanjem. Dajte na privatnu poruku posaljite mi mjedan primer kako se Pasus pravi sa proredom. Anisam znao da se naslovi nepisu velikim slovima.Niste fer da mi }dr\ite" lekciju kao matematicaru/jer ko bi bilo da Vama ja drzim lekciju naprimer ya neki MATEMATICKI casopis. Vi ako nezelite da pisem, prestacu jer nezelim da vam smetam. Pojam @Prosvetnog radnika je siri pojam@/jer postoje "lektori@, @lingvisti@/a vi ako zelite da pomazete u;inite to korektno i dostojanstveno jer ja sa 60.godina mogu i otac da vam budem, a Vi me pomalo i vredjate.Tako se nepridobijaju mladi ljudi koji bi voleli svoj jeyik i kulturu pismenosti. samo da Vam dam na znanje da sam ja inovator i stvaralac na nivou republike Srbije i biov[e jugoslavije u  sferi predemta matematike i pedagofije/a da sa u;enicima pomazem u radu sa metodom  koriscenja udzbenika/deca neznaju da ;itaju i pismenost je nula a ovakav nacin ophadjanja kao Vi drsko nedoprinosi sirenju pismenosti i kulture mladih. Takva bahatost pojedinih @lingvista@ i @psimenih srbista@ oterala je mnoge dobrobnamerne/a i mene sa mnogih foruma gde smo hteli da damo doprinos svojim istra\ivanjima u prikupljanju narodnih umotvorevina. Nadsam se da ste kao mlad covelk ipak podlozni jednoj  licno porodicnom vbaspitanju i toleranciji/a meni je 37.godina rada i za neku godinu cu u penziju i ono sto sam sakupljao od svoga  podrucja iy ooblasti etnologije i istporije i napisanih i skupljenih prica iz zivota to 'u naci mogucnost da objavim bilo kada. Ovde sam dosao na poziv vaseg saradnika Zorana/kada sam pisao kriticke komentare o jeziku i narodnom govoru i dijalektima/kao matematicar.  Bilo mi je veoma neprijatno da mi se tako obratite i fda mi neverujete i neznam sa kompjuterom ali jednog trenutka mi je doslo da platim nekoga i sve da obrise sto sam napisao jer vas kao da nezanima sadrzaj, oa vidim i neke koji umesto komenr\tra ateme vredjaju licnost/sa izuzetkom nekih  casnig zaljubljenika  jezika koji su stvarno koimentarisali profeswionalno i sa merom korektnosti prema mojoj profesiji matematicara i mojim godinama i moga nepoznavanja rada sa kompjuterom. ovo je zadnji put da vam se obracam i pisem komentar . P/S Evo tek sada sam nasao Privatnu poruku koju nerazumem bez primera da vidim kako s e to radi, jer pokusao sam na kompjuterom i kada @prenesem2 ono se sve odjednom sastavi ceo tekst i uop[te nema praznine medju pasusima/zna;i da neznam i nije sramota neznati u staarim godina/sramota je vredjati starije ljude koji neynaju i nemogu da uce pod starost jer je jnjihovo mentalno zzdravlje  je bioloski istroseno. Miroslav Mladenovi' Vlasotince mmirac@ptt.yu
10.11.2007.godine Vlasotince
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #23 у: 22.32 ч. 12.11.2007. »

Odgovor: Stvarno mi je zao sto ste se namucili Vasim uredjivanjem. Dajte na privatnu poruku posaljite mi mjedan primer kako se Pasus pravi sa proredom. Anisam znao da se naslovi nepisu velikim slovima.

Milane, razmak između pasusa pravite tako što pritisnete taster enter nakraju reda, jednom ili dvaput, zavisno gde se nalazi pokazivač.

Veliak slova se u porukama ne koriste, jer na Intentu velika slova predstavljaju vikanje, a vikanje, bez dobrog razloga je neprostojno.

Velikim slovom možete pisati naslova u samom tekstu poruke, ali ne i naslov same poruke.

Цитат
Niste fer da mi }dr\ite" lekciju kao matematicaru/jer ko bi bilo da Vama ja drzim lekciju naprimer ya neki MATEMATICKI casopis.

Kada bih ja oti[ao na neki matemati;arski forum, ne bih zamerio da mi neki matematičar natrlja nos.
Usput, ja nisam stručnjak za srpski jezik, čak sam i ja tehničke struke.

Цитат
Vi ako nezelite da pisem, prestacu jer nezelim da vam smetam. Pojam @Prosvetnog radnika je siri pojam@/jer postoje "lektori@, @lingvisti@/a vi ako zelite da pomazete u;inite to korektno i dostojanstveno jer ja sa 60.godina mogu i otac da vam budem, a Vi me pomalo i vredjate.

Niej tačno da niko ne želi da prestanete da pišete, samo je problem što ste malo pogrešilimedij-. Naime, forum je mesto gde ljudi pričaju, razmenjuju mišljenja, uče jedni druge i uglavnom šta god rade to je neka direktna komunikacija. Vi ste došli na forum i počeli da ga punite beskrajim tekstovima, koji su toliko dugački da niko nema volje da ih čita, nečitki su tako da i ako želi, nema strpljena da se bori sa tim, a ako se i sa tim izbori, vidi da je tekst nabacan, a da pre toga nije nimalo sređivan.

Drugim rečima, način na koji pišete nam je napravio problem. Ne vidim zašto bi ste se našli uvređeni što smo vam skrenuli pažnju da morate malo da povedete računa o tome. Dobili ste najmanje dve privatne poruke, a kada to nije pomoglo, morali smo da reagujemo i javno.

Ja zaista od vas, kao prosvetnog radnika, očekujem odgovarajući nivo ponašanja, i odgovarajući nivo pismenosti, i naročito spremnost da svoja znanja ili saznanja podelite sa drugima na forumu na način koji je koristan, praktičan i upotrebljiv. Ako neznate kako, dovoljno je samo da pogledate po forumu kako to drugi rade. Siguran sam da Vam, kao matematičaru, neće biti teško da uvidite obrasce u pisanju tekstova na forumu. inako ti obrasci nisu ništa specifično za računare i Internet, već su univerzalni za svaku vrstu pisanog teksta.

Цитат
Nadsam se da ste kao mlad covelk ipak podlozni jednoj  licno porodicnom vbaspitanju i toleranciji/a meni je 37.godina rada i za neku godinu cu u penziju i ono sto sam sakupljao od svoga  podrucja iy ooblasti etnologije i istporije i napisanih i skupljenih prica iz zivota to 'u naci mogucnost da objavim bilo kada. Ovde sam dosao na poziv vaseg saradnika Zorana/kada sam pisao kriticke komentare o jeziku i narodnom govoru i dijalektima/kao matematicar.  Bilo mi je veoma neprijatno da mi se tako obratite i fda mi neverujete i neznam sa kompjuterom ali jednog trenutka mi je doslo da platim nekoga i sve da obrise sto sam napisao jer vas kao da nezanima sadrzaj, oa vidim i neke koji umesto komenr\tra ateme vredjaju licnost/sa izuzetkom nekih  casnig zaljubljenika  jezika koji su stvarno koimentarisali profeswionalno i sa merom korektnosti prema mojoj profesiji matematicara i mojim godinama i moga nepoznavanja rada sa kompjuterom. ovo je zadnji put da vam se obracam i pisem komentar . P/S Evo tek sada sam nasao Privatnu poruku koju nerazumem bez primera da vidim kako s e to radi, jer pokusao sam na kompjuterom i kada @prenesem2 ono se sve odjednom sastavi ceo tekst i uop[te nema praznine medju pasusima/zna;i da neznam i nije sramota neznati u staarim godina/sramota je vredjati starije ljude koji neynaju i nemogu da uce pod starost jer je jnjihovo mentalno zzdravlje  je bioloski istroseno. Miroslav Mladenovi' Vlasotince mmirac@ptt.yu
10.11.2007.godine Vlasotince

Poptuno sam uveren da nisam napisao ništa uvredljivo na Vaš račun, samo sam vas zamolio (više puta) da tekstove sredite pre nego što ih pošaljete ovde, kako bi bili čitki. Zašto je to za Vas uvredljivo ne znam. Zanimljivo mi je da Vi ne smatrate da je, u manjamnju ruku čudno, poslati na forum ogroman materijal koji je samo kopiran odnekud, sav tekst slepljen a rečenice nepregledne i sa puno grešaka u kucanju i očekivati da se niko eneće pobuniti. Napravili ste nam veliki problem, napravili ste nam veliki posao da stvari dovedemo u red da bi forum mogao da funkcioniše, i sada ste uvređeni kada Vas zamolimo da povedete računa o tekstovima, da ih srdite i ne pravite nam nepotreban posao?

Zaista, mi ne znamo šta sada da radimo. Tekstovi koje ste poslali su zanimljivi, ali su u obliku koji je skoro pa neupotrebljiv. Niko od nas nema vremena da ih sređuje, jer je to obiman posao za koji bi smo možda morali da angažujemo profesionalce. S druge strana, smatramo, da vi kao autor, treba sami da se pobrinete za redakturu, lekturu i korekturu svojih knjiga, a ne da taj posao prebacujete na nas, samo zato što smo volonteri ovde na forumu.

Zar Vam nije palo na pamet da održavanje ovakvog foruma košta, da ko god nešto na njemu napiše to košta, a ako neko na forumu napravi nešto što traži dodatno angažovanje da se to sredi, da i to košta? U našem slučaju to ne košta toliko u novcu koliko košta u vremenu, a mi smo svi ovde odreda volonteri, bavimo se ovim u slobodno vreme i iz svoje dobre volje.

Ponovo kažete da ne znate da koristite računar i to navodite kao opravdanje? Ja prvi ne znam mnogo toga, a u ono što ne znam ja se ne upuštam. Ako nešto ne znate slobodno pitajte, mi ćemo Vam pomoći koliko možemo, ali nemojte očekivati da Vam je sve dozvoljeno samo zato što ne znate.

Vi ste došli na forum, ostavili ste odjednom ogromnu količinu teksta koji je potpuno nesređen uz komentar da, eto, mi to malo sredimo. Nije li to veoma otvoreno iskazano nepoštovanje prema svima nama ovde zajedno, prema našem vremenu, trudu i pre svega dobroj volji?

Potpuno razumem Vašu želju da objavite svoje radove, ali objavljivanjem na način da ih je vrlo teško čitati i razumeti nije pravi način. Uz to naš forum tehnički ne odgovara Vašoj potrebi da radove objavite. To se radi na drugi način, i mi možemo da Vam u tome pomognemo ako to želite.

Morate imati razumevanja da je naš prvenstveni cilj da neko ko dođe na ovaj forum može nešto da nauči o srpskom jeziku, a to možemo postići samo ako je sadržaj foruma postavljen logično, ako je napisan čitko i jasno i po nekim ustaljenim obrascima kako se tekst unosi, koji je svima jasan, pregledan i razumljiv. mi moramo da insistiramo da svako ko piše na forumu ispoštuje te norme, a ako ih neko ne poznaje, tu smo i da objasnimo i pomognemo onome ko želi da nauči.
Сачувана

Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #24 у: 23.05 ч. 12.11.2007. »

   Мирославе,

   Пошто сам те ја позвао,  знајући само да си професор математике, и да си заинтересован за српски језик, а сад видим да смо и вршњаци, ред је да ти ја и одговорим.
   Немој да се љутиш. Ти радиш један тежак, незахвалан, мукотрпан посао, за који треба много ентузијазма, времена, свеколиког другог знања и још много чега. Ретки су такви и ја ти се искрено дивим. И сви ми овде поштујемо твој труд и, веруј, нико нема намеру да те омаловажава.
   То што је овој млађарији необично кад неко не зна ''у компјутер'', није чудно. Ипак, нико ти не замера због тога. Нити жели, нити има право на то.
   Проблем је настао због тога што су твоји прилози потпуно ван тема о којима овде разговарамо. Требало је да мало боље погледаш о чему ми разговарамо, и како. Твоји прилози су врло обимни, непрегледно написани, а ти си почео буквално да нас затрпаваш њима.
   Већ сам ти, у приватној поруци, саветовао да се повежеш са људима из других крајева, који су , као и ти, ентузијасти, и са којима ћеш моћи да разговараш на истој ''таласној дужини''. Као пчелари, филателисти, пецароши, компјутераши... када се негде нађу или упознају преко интернета. Можда овде неко зна коме можеш да се обратиш. Радо ће ти помоћи.
   Срдачно те поздрављам и желим да твој рад једнога дана буде негде и објављен.
Сачувана
Miroslav Mladenovic nasta
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Osnovna skola
Име и презиме:
Miroslav Mladenovic
Поруке: 57


« Одговор #25 у: 12.28 ч. 13.11.2007. »

Odgovor: Zahvalan sam Peđi i Zoranu sada na iskerno dobronamernim sugestijama i pruženoj pomoći oko pisanja tekstova za Forum. Kao prosvetni radnik prihvatam svaku dobronamernu kritiku i  potrudiću da se popravim u onolikoj meri koliko su mi trenutne moguđnosti. Malo sam sigurno "preterao" u slanju tesktova-ali ipak neka bude i s moje strane počast ovom forumu jer kada neko nema slobodu misljenja u jednoj yabačenoj sredini-nekada "sloboda se orkači", pa  ćemo da je "vratimo" na normalu. Vi neznate jer mmožda niko do vas nije bio proganjan ybog uverenja-pa nezna sta ynači ta reč SLOBODA(pišem je vlikim slovima iz poštovanja prema toj reči koja je za mene bila nedostupna do skoro). Zahvalan sam svima što ste mi teme "razvrstavali" i to uradite slobodno bez obaveštavanja, jer iy ljubavi prema jeziku i knjizi pratiću ovaj forum. Preplaćen sam na "Književni list" kao matematičar-pa bilo dobro od vas neko neka napiše neki tekst  o listu na FOrumu.Starijima se zahvaljujem na razumevanju a mladima kao pedagog praštam-jer u đivotu, pa i pisanju na internetu   forma nesme da bude važnija iod suštine stvari. Prijatelj se  teško stiće a lako gubi-to je poruka mojima svim m ladima koji pišu za ovaj forum. Nisam ništa "kopirao" tuđe u pogledu teksta ZAPIS: cRNA tRAVA I OKOLINA-nego zbog nemogućnosti  da  ga otkucam, svoj tekst napisan za Wikipediji-proširen i dopunjen sam napisao za ovaj forum-pa mi je prislino izbačen, što je trerbalo Peđa na učtiv i sugestivan način da me prvo pita i da mi kaže-ako je urednik  da mi ga vrati na preradu i da ga napišem mošda u drugom obliku. No, da više nebude nesuglasnica ja ću od tog teksta napraviti više čalanak koji su  po sadržaju za strani SVAŠTARA-poslaću možda u neko drugo vreme kada prođe duže vremena da dopustimo i drugima da pišu i da čitamo i druge napisane tesktove na forumu na stranama koje i ja pišem i čitam. Imam jednu molbu da mi se javi  ili preporuka da ako neko ima mogućnost da napisane  priče i legende pošaljem nekome ko bi želeo da ih "preuredi" i ispravi gramaričko-pravopisne grečke, pa onda ću naravnoi da šaljem na forumu.Očekujem da više nebude nesporazuma, a kada pogrešim vi mi napišite kako da ispravim grečku oko pisanja na internetu. kao matematičar trudiću se da iz ljubavi neobrukam ovaj forum. Svima iskren pozdrav i uspeh u radu. Miroslav Mladenovic. 13. novembar 2007.godine.
P.S Ko može od urednika neka mi obriše NASTA uz  Miroslav Mladenovic na moj LINK  neznam kako se to zove gde objavljujem moje tekstove.
Сачувана
bamby
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 23


« Одговор #26 у: 20.18 ч. 19.11.2007. »

Nezgodno dzmni kad se kaže, ovo je vlasotinački a ovo je srpski..

власотиначки ??
Дз
дзвер-олош, битaнгa
дзвирка-рупица кроз коју се вири
дзвискa-немркaнa овцa (превео Рaћa)
дзивa-слинa
дзивaн-слинaвко, шмркaвaц
дзмни  трепери, вибрирa, одзвaњa... српски ??

Piše vlasotinački jer sam ga ja tako krstio. Naravno, samo zato što se nalazi na vlasotinačkom sajtu.  Wink


Ѕмни ..кад удариш у празан крчаг, а он ѕмни ли ,ѕмни..Одзвон значи,,односно "резонанцу"

Da.

У чувеној врањанској песми "петлови поју, а Морава ѕмни" (како то рефлектује,одјекује, јечи , увеличава пој петлова.. нек објасни физика..)

Ne. Ja mislim (izmišljam toplu vodu), čak sam ubeđen, da Morava ne uveličava poj petlova, nego da se, usled duvanja vetra uzvodno, naježila (kontratalas), tj. treperi - dzmni.


***

P. S.

Pošto je ovde raspravljano o rečniku koji se nalazi u mom potpisu, na mom sajtu posvećenom mom rodnom gradu, a koji je (rečnik) dotični gospodin M. M. nastavnik, samozvani štovalac onoga što ne razumije, prisvojio, mada nije umeo ni da ga copy/paste, u obavezi sam da kažem da taj rečnik i M. M. nemaju nikavih dodirnih tačaka.

Код:
<meta name="author" content="Bamby" />

U stvari, to i nije nikakav rečnik nego sam ja, uz pomoć nekoliko pravih rečnika (navedeni na naslovnoj), pokušao da objasnim par stotina reči koje su još uvek u upotrebi u mom kraju.
« Задњи пут промењено: 20.21 ч. 19.11.2007. од bamby » Сачувана
Сребрена
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Сребрена
Поруке: 163



« Одговор #27 у: 22.31 ч. 19.11.2007. »

Bambi, imaš li još reči na dz ili one koje koriste dz???
« Задњи пут промењено: 22.34 ч. 19.11.2007. од Сребрена » Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #28 у: 23.09 ч. 19.11.2007. »

Pošto je ovde raspravljano o rečniku koji se nalazi u mom potpisu, na mom sajtu posvećenom mom rodnom gradu, a koji je (rečnik) dotični gospodin M. M. nastavnik, samozvani štovalac onoga što ne razumije, prisvojio, mada nije umeo ni da ga copy/paste, u obavezi sam da kažem da taj rečnik i M. M. nemaju nikavih dodirnih tačaka.

Bamby, ne znam sta da kazem. Ja sam zapanjen da je Miroslav Mladenovic bukvalno ukrao sadrzaj vaseg sajta i stavio ga ovde potpisujuci ga kao svoj. Ne vidim drugo resenje nego daprosto celu ovu temu uklonimo, a da link ka vasem recniku stavimo u novu temu, posto i inace imamo na forumu dosta linkova na razne recnike i druge izvore vezane za srpski jezik.
Сачувана

bamby
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 23


« Одговор #29 у: 00.22 ч. 20.11.2007. »

Bambi, imaš li još reči na dz ili one koje koriste dz???

Potražiću po beleškama, ali ove su bile najsmislenije. Ako i ima nešto, nije vredno pažnje.

edit: Da, ima onih koje koriste dz.

nrp: prodzrnuti - razotkriti

пaлaндзa, подз`кне, продзукне, ...



Bamby, ne znam sta da kazem. Ja sam zapanjen da je Miroslav Mladenovic bukvalno ukrao sadrzaj vaseg sajta i stavio ga ovde potpisujuci ga kao svoj. Ne vidim drugo resenje nego daprosto celu ovu temu uklonimo, a da link ka vasem recniku stavimo u novu temu, posto i inace imamo na forumu dosta linkova na razne recnike i druge izvore vezane za srpski jezik.


Peđa, što se mene tiče, ne predstavlja problem. Uradi po svom nahođenju. Ta pojašnjenja određenih reči su i onako namenjena široj čitalačkoj publici. Samo sam hteo da skrenem pažnju na dotičnog gospodinu, sklonog spamovanju raznih foruma po netu svojim i tuđim tekstovima. 

***

« Задњи пут промењено: 00.38 ч. 20.11.2007. од bamby » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!