Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.03 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: pravila, pravila (dešnjak ili desnoruk?)  (Прочитано 46325 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #15 у: 19.33 ч. 16.11.2007. »



ААууу господине Новаковићу ала сте ви неки озбиљњаковић , на сву срећу да је Бруницхилд овде као интерпретатор .

Ред је да кажем и ја нешто озбиљно ;
Сећам се да ми је мајка причала да су леваке некада форсирали да пишу десном руком .
Зашто ?
Зато јер се у та времена писало пером (ждером) и мастилом . Остављам на вама да наслутите колико је немогуће не оставити флеке чињеницом да се у нас пише (извините на изразу) са лева ха десно .

Врло је могуће да су из тог разлога леваци некада били сматрани "левацима" ...

hehee.. Vidi se da si dešnjak...  Grin

Levaci mogu bez problema da  pišu i mastilom jer položaj ruke na svesci kako ga ti zamišljaš je totalno neprirodan i nezgodan, tako da levaci, ili isrive ruku ili iskrive svesku. Ka konkretno više volim da potpuno okrenem svesku, tako da u suštini pišem kao japanci, odozngo na dole. Ima i onih drugih, koji okrenu svesku suprotno pa pišu odozdo na gore, a ima i trećih, koji drće svesku kao dešnjaci, ali zato ruku saviju u članku za skoro 180 stepeni pa kad pišu, izgleda kao da izvlače nešto iz sopstvenog zgloba iste ruke.... U svakom slučaju, bilo koji od ova tri načina da se koristi, nikad se rukom ne brlja ono što je napisano....

A terali su decu da pišu desnom rukom iz čisto religiozno-moralnih razloga — neko već pomenu da se pisanje levom rukom smatralo "đavoljim poslom", a levaci zaostaliji ili niži od dešnjaka. A u suštini se radilo samo o tome što su levaci iskakali od većine i samim tim bili različiti od gomile, a različitost malograđanština oštro kažnjava žigosanjem.

Ne znam koje ti je majka godište, ali ako je bila đak u Titovoj Jugoslaviji, oni koji su je terali da piše desnom rukom su mogli glat da budu kažnjeni jer to više tad nije bilo dozvoljeno, kao ni fizičko kažnjavanje, za razliku od nor. pre Drugog svetskog rata - moj deda je takođe bio levak i to kompletni, samo je pisao desnom, jer su ga bukvalno maltretirali - vezivali mu ruku, davali mu packe i šta sve ne, samo da bi prestao da piše levom rukom. Uspeli su samo da drži olovnu u desnoj ruci. Escajg je koristio uz pomoć leve ruke, šutirao je levom nogom, kad bi mu nešto davao, prvo bi pružao levu ruku...
« Задњи пут промењено: 19.41 ч. 16.11.2007. од Brunichild » Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #16 у: 19.45 ч. 16.11.2007. »

Jeste ispravno i levak i levoruk, kao i dešnjak i desnoruk, ali niko nije uočio razliku: levak i dešnjak su imenice („On je levak“ kao „On je učenik“), dok su levoruk i desnoruk pridevi („On je levoruk“ kao „On je pametan“).
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #17 у: 11.56 ч. 19.11.2007. »

Јасно, Бојане. Smiley
Да, потпуности ради, требало је то поменути.

Верујем да већина нас јесте то приметила, само није поменула. Суштина је да је свеједно рећи „Он је левак.“ или „Он је леворук“. Први исказ је тачан ако и само ако је други тачан.
Можемо рећи да је запридевљена Wink именица „леворука особа“ синоним за „левак“.

Хех, како су ми испали наводници у овој поруци? Smiley
Сачувана
ivangrozni
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
kg
Име и презиме:

Поруке: 73


« Одговор #18 у: 01.08 ч. 19.09.2008. »

Ако хоћу неком рећи да сам ја онај који пише, шутира, смечује левом руком, ја ћу му рећи са сам ја леворук, а не левак. Левак је нешто друго. И то је неисправно. Зар не? И не разумем како могу (ако могу) да се у таквој ситуацији употебљавају и леворук и левак, како је горе наведено?
« Задњи пут промењено: 01.10 ч. 19.09.2008. од ivangrozni » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #19 у: 09.44 ч. 19.09.2008. »

Левак на који ти мислиш има потпуно другачији акценат од левака који пише левом руком.
Сачувана
maja...
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 57


« Одговор #20 у: 13.01 ч. 19.09.2008. »

Moze i jedno i drugo.  I da levak nije isto sto i levat, kako to izgleda mnogi od vas misle.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #21 у: 13.04 ч. 19.09.2008. »

A sta je to LEVAT? Ne vidim da je ovde neko pominjao LEVATA...


Ili je tipografska greska...?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #22 у: 13.27 ч. 19.09.2008. »

Лȇвак, мн. левци.

Лèвак, мн. леваци.

Ја овде не видим разлога за забуну. А за леват нисам никада чуо.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #23 у: 16.03 ч. 19.09.2008. »

Лȇвак и лéвак су дублети, а ово друго је лèвāк-левáци.
Сачувана
maja...
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 57


« Одговор #24 у: 16.05 ч. 19.09.2008. »

Ja sam iz Bosne, levat je kod nas uobicajen naziv za onoga ko bas i nije u toku, smotanka, onoga koji "ide na lijevo"
Сачувана
ivangrozni
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
kg
Име и презиме:

Поруке: 73


« Одговор #25 у: 16.43 ч. 19.09.2008. »

Значи правилно је кад кажем левак и притом то лепо акцентујем? Лèвак? Може ли ми неко рећи да ли је то правило да су оба исправна, са правилно наглашеним акцентима или то сами ми нагађамо? Или то ми само верујемо и мислимо да је тако? Може ли ми неко рећи неки извор или речник у коме пише да је Лèвак правинлно и да је свеједно да ли је Лèвак или леворук? Јер у супротном ми само на ову тему пишемо оно што мислимо да је исправно, а то баш и није неко правило и поуздана референца.
Надам се да ме разумете.
« Задњи пут промењено: 16.53 ч. 19.09.2008. од ivangrozni » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #26 у: 16.53 ч. 19.09.2008. »

Значи правилно је кад кажем левак и притом то лепо акцентујем? Лèвак? Може ли ми неко рећи да ли је то правило да су оба исправна, са правилно наглашеним акцентима или то сами ми нагађамо? Или то ми само верујемо и мислимо да је тако? Може ли ми неко рећи неки извор или речник у коме пише да је Лèвак правинлно и да је свеједно да ли је Лèвак или леворук? Јер у супротном ми само на ову тему пишемо оно што мислимо да је исправно, а то баш и није неко правило и поуздана референца.Надам се да ме разумете.

Ovde ljudi uglavnom ne pišu ono što MISLE nego ono što ZNAJU i obično imaju uvek literaturu kojom bi potkrepili svoje tvrdnje. Ne vidim zašto bi sad to bilo drugačije. A ti, Ivane, koliko si već na forumu, trebalo bi da si to već i sam uočio. Grin
Сачувана
ivangrozni
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
kg
Име и презиме:

Поруке: 73


« Одговор #27 у: 17.05 ч. 19.09.2008. »

Хммм...није баш тако. Али та је сада неважно. Ево даћу ти пример. Ти кажеш да може и левак и леворук и да су оба исправна. А ја или неко други кажемо да је неправилно Лèвак и да се каже леворук. Е ту долази до тог сукоба мишљења. И остаје нам само веровање на реч. А то баш и није нека референца. Не мислим ништа лоше, већ само тражим да АКО неко зна шта је правилно да то и поткрепи са неким извором подобним. Јер једино тако ћемо бити сигурни шта је правилно. То је и Бојан једном рекао. Једно је наше мишљење и неко усвојено знање које је узгред  усвојено ко зна на какав начин, а друго је оно што је правилно и исправно и што се налази по речницима или неким другим изворима. Надам се да ме сад разумете.
Сачувана
maja...
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 57


« Одговор #28 у: 17.07 ч. 19.09.2008. »

Ko sta zna? Niko nista ne zna. Krhko je znanje.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #29 у: 17.08 ч. 19.09.2008. »

Dobićeš i referencu. Samo sačekaj da se uključi neko sa literaturom.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!