Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.11 ч. 16.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 18
  Штампај  
Аутор Тема: Честе грешке  (Прочитано 483636 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #90 у: 15.18 ч. 08.11.2007. »

Јел'те г. Вученовићу, јесте ли се ви то канда љутнули?  Grin

Стварно нисам... А зар је тако изгледало?
Хм... Можда би требало понекад да мало поведем рачуна о тону... Извини.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #91 у: 15.26 ч. 08.11.2007. »

Извини, Вученовићу, није да ти терам контру, мада може тако да изгледа (и свесна сам тога, и извињавам се унапред, јер није тако, мајке ми  Grin), али мени лично, бицикла или бицикло звучи много смешно. Рећи за бицикл бицикло или бицикла је исто што и рећи за исти предмет пацикло, пацикла како га у неким крајевима наше нам драге мајчице Сербије такође зову, а то је ИСТО што и мешање два трбушаста слова - погрешно изговарање неких речи које нема никакав оправдан разлог сем непажње. Као инфракт, како већ напоменух...
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #92 у: 15.52 ч. 08.11.2007. »

Извини, Вученовићу, није да ти терам контру, мада може тако да изгледа (и свесна сам тога, и извињавам се унапред, јер није тако, мајке ми  Grin)

Намерно ти то радиш! Grin
Ма савршено је бре јасно да просто мислиш тако, не тераш никакву контру ради контре.

Мени су такође бицикло и бицикла одувек звучали смешно. Чини ми се, међутим, да је то само зато што се код мене на Чубури тако није говорило. Међутим, ако прочиташ ову тему видећеш да људи немају тај став. Не зато што су неписмени, не зато што нису академски образовани, већ зато што се у њиховом граду или селу тако каже. Иначе, ако се мало потрудим и одбацим као критеријум то што сам ја реч бицикл само у мушком роду лично прихватио као своју, не видим никакву објективну предност над женским или средњим родом - бицикла, односно бицикло. Не знам, можда ћете опет Нескафица и ти да нађете неку системску грешку у томе, као у случају сумље.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #93 у: 16.01 ч. 08.11.2007. »

Мени је лично смешније бицикло него бицикла, али то је мој субјективни утисак.

Не знам. Мислим да ипак то нема везе са образовањем. Једноставно у твом крају се та реч изговара/ла правилно, па си тако и научио. У нечјем крају се изговарала неправилно, па су тако неки научили. Сад, што се то тако изговарало код некога у крају и што неком изгледа савршено нормално да каже бицикла, није оправдање да га не исправиш и да се он не исправи.

Знаш ли ти бре, Smiley колико је мене коштало да се навикнем да је задњи исправно Smiley и да престанем да исправљам људе кад кажу "Задњи пут сам га видео...."? Ал, све се може кад се хоће.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #94 у: 16.28 ч. 08.11.2007. »

Знаш ли ти бре, Smiley колико је мене коштало да се навикнем да је задњи исправно Smiley и да престанем да исправљам људе кад кажу "Задњи пут сам га видео...."? Ал, све се може кад се хоће.

Све се може кад се хоће, ал' ја сам изгледа био тврдоглавији од тебе... Знаш ли ти бре, колико је мене нервирало то што ме исправљају кад кажем задњи у смислу последњи. Хех, а годинама сам мислио да су у праву, само се ипак нисам дао, имам ја (доминантну) четвртину босанске крви у себи Wink. Знаш ли ти бре колико сам тек био срећан кад сам тек скоро сазнао да је употреба тог придева у смислу последњи сасвим коректна.  Cheesy

Али мислим да ме највише нервира кад ме исправљају што кажем да сам на телефону. Уз обавезну "духовиту" опаску "Јел јашеш на њему?".
Или само чујем тихи смех саговорника који ми не каже ништа, а тачно знам да ме замишља како седим на том апарату. Ипак, ту никад нисам имао дилему, знао сам увек да је израз "на телефону" сасвим исправан.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #95 у: 16.41 ч. 08.11.2007. »

Ma sve znam!  Grin Nisam se ni ja dala, sve sam išla i ispravljala, ma nisam davala ljudima da dišu, verovatno zbog one polovine bosanske krvi koju nosim u sebi... Grin Kako zinu, a ja: Magarac ima zadnje noge, a njega si  mogao da vidiš samo poslednji put!" Baš sam gadna bila, ih!  Grin

Ih bre, da smo kojim slučajem nabasali jedno na drugo pre nego što smo saznali istinu, ala bi to praštalo od ispravljanja i kontriranja..... Možda bismo se čak i potukli, šta znaš...

Ne, ozbiljno. Zaista ima nekih stvari koje jesu pravilne, ali nisu logične, međutim, alternative koje nam logika daje, zvuče još gluplje. Nego, sad pročitah objašnjenje koje je Bojan dao, i savršeno je logično reći da si na telefonu, isto kao što je logično reći da si na internetu a ne pokraj ili kraj interneta... Kad malo razmislim... A ako kažem da sam na kompjuteru, jel to isto ispravno, ili moram reći da sam kraj/pored kompjutera? Kompjuter nije nikakav sistem (kao telefonski ili internet sistem) da bismo mogli reći da smo na sistemu a ne na samom aparatu....  Huh
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #96 у: 16.49 ч. 08.11.2007. »

Kad malo razmislim... A ako kažem da sam na kompjuteru, jel to isto ispravno, ili moram reći da sam kraj/pored kompjutera? Kompjuter nije nikakav sistem (kao telefonski ili internet sistem) da bismo mogli reći da smo na sistemu a ne na samom aparatu....  Huh

Мени се чини да је ту право питање да ли твог саговорника заиста интересује твој физички положај у односу на тај компјутер или не; да ли хоћеш да му саопштиш да ли си испред или крај компјутера, што су две различите ствари, или, с друге стране, хоћеш да му кажеш чиме се тренутно бавиш. Компјутер јесте систем у неком смислу, може се тако схватити, он садржи некакве програме, апликације, нешто већ. А ти хоћеш да саопштиш да се тренутно бавиш тим стварима, а не да објашњаваш свој физички положај у односу на компјутер, зар не?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #97 у: 16.54 ч. 08.11.2007. »

Da, ali opet, zar ikad postoji potreba za objasnjavanjem mog polozaja u odnosu na kompjuter? Pa valjda se zna da ako radim na kompjuteru da sam pored kompjutera, jel da? Smiley
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #98 у: 17.00 ч. 08.11.2007. »

Da, ali opet, zar ikad postoji potreba za objasnjavanjem mog polozaja u odnosu na kompjuter? Pa valjda se zna da ako radim na kompjuteru da sam pored kompjutera, jel da? Smiley

Па да, то и ја кажем, ништа друго. Зато и кажем да сам на компјутеру, односно на телефону. А ако ти се некад стварно укаже потреба да објасниш некоме да ниси испред компјутера, него крај њега, само онда кажи тако.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #99 у: 17.01 ч. 08.11.2007. »

Pa valjda se zna da ako radim na kompjuteru da sam pored kompjutera, jel da? Smiley

А не, може бити да си испред њега. Wink
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #100 у: 17.03 ч. 08.11.2007. »

"Predavanje", "čas", "matematika", "geografija", "ispit" još su manje materijalni objekti, ali se baš niko ne pita da li mi to, dok smo "na predavanju", "na času", "na matematici", "na geografiji", "na ispitu", sedimo nekakvom apstraktnom entitetu na ramenu/glavi.

Takođe, niko se ne pita da li pojam/pojava zvana Drugi dnevnik sedi pojmu/pojavi zvanoj Prvi program RTS-a na ramenu/glavi kad neko konstatuje da je Dnevnik upravo "na programu".

Nadalje, teško da bi iko mogao smestiti obe noge na pojam zvani "primer", pa da "na primeru toga i toga sagleda to i to". A opet se niko ne buni.

Prema tome, neka mirno spavaju svi koji su "na telefonu", "na kompjuteru", "na 'nintendu'" itd.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #101 у: 17.07 ч. 08.11.2007. »

"Predavanje", "čas", "matematika", "geografija", "ispit" još su manje materijalni objekti, ali se baš niko ne pita da li mi to, dok smo "na predavanju", "na času", "na matematici", "na geografiji", "na ispitu", sedimo nekakvom apstraktnom entitetu na ramenu/glavi.
......
Prema tome, neka mirno spavaju svi koji su "na telefonu", "na kompjuteru", "na 'nintendu'" itd.

Uvek sam najviše voleo da mirno spavam na času. Cheesy
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #102 у: 21.52 ч. 08.11.2007. »

Уопште не могу да изнађем ни разлог одакле им то Љ, кад се каже сумњати, сумњам, сумњиво....
Мешчим да је "сумља", "сумљати", "сумљиво" у хрватском, јелда?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #103 у: 22.24 ч. 08.11.2007. »

Уопште не могу да изнађем ни разлог одакле им то Љ, кад се каже сумњати, сумњам, сумњиво....
Мешчим да је "сумља", "сумљати", "сумљиво" у хрватском, јелда?

хахахаха.... Ај Ђорђе, ал си вицкаст.... Smiley Smiley Smiley....
Сачувана
Tamara Letić
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
-
Име и презиме:

Поруке: 76



« Одговор #104 у: 13.43 ч. 09.11.2007. »

Уопште не могу да изнађем ни разлог одакле им то Љ, кад се каже сумњати, сумњам, сумњиво....
Мешчим да је "сумља", "сумљати", "сумљиво" у хрватском, јелда?

i u „bosanskom” RS - Bijeljina
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 18
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!