Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
22.40 ч. 25.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 18
  Штампај  
Аутор Тема: Честе грешке  (Прочитано 484227 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #165 у: 23.22 ч. 12.02.2009. »

Ne, primer s Narodnim pozorištem jeste pogrešan. Zamisli da si neka voditeljka i da čitaš te dve rečenice (o pozorištu i o Vašingtonu), imaš ih napisane. U prvom slučaju svakako ćeš pročitati i informaciju u zagradi, u drugom slučaju svakako nećeš.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #166 у: 23.27 ч. 12.02.2009. »

Ne, primer s Narodnim pozorištem jeste pogrešan. Zamisli da si neka voditeljka i da čitaš te dve rečenice (o pozorištu i o Vašingtonu), imaš ih napisane. U prvom slučaju svakako ćeš pročitati i informaciju u zagradi, u drugom slučaju svakako nećeš.

Ne razumem, na  šta misliš kad kažeš da je pogrešan? Da iza zagrade ne treba da ide enklitika? Ja, kad bih to čitala, uopšte ne bih pravila nikakvu pauzu iza Narodnog pozorišta,  upravo kako je Đorđe rekao (tj. uporedio sa onom drugom temom gde sam ja pitala da li ide prvo enklitika ili ne, i gde su mi rekli da je svejedno)...

Zapravo, da budem iskrena i kad bih pisala uopšte ne bih stavljala ni zagrade ni zareze. Mislim da je ta rečenica pre svega pogrešno napisana...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #167 у: 23.28 ч. 12.02.2009. »

Ne, primer s Narodnim pozorištem jeste pogrešan. Zamisli da si neka voditeljka i da čitaš te dve rečenice (o pozorištu i o Vašingtonu), imaš ih napisane. U prvom slučaju svakako ćeš pročitati i informaciju u zagradi, u drugom slučaju svakako nećeš.
Ne razumem, na  šta misliš kad kažeš da je pogrešan? Da iza zagrade ne treba da ide enklitika? Ja, kad bih to čitala, uopšte ne bih pravila nikakvu pauzu iza Narodnog pozorišta,  upravo kako je Đorđe rekao (tj. uporedio sa onom drugom temom gde sam ja pitala da li ide prvo enklitika ili ne, i gde su mi rekli da je svejedno)...

Zapravo, da budem iskrena, čak i kad bih pisala uopšte ne bih stavljala ni zagrade ni zareze. Mislim da je ta rečenica pre svega pogrešno napisana...

Večeras u Narodnom pozorištu se prikazuje....
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #168 у: 23.50 ч. 12.02.2009. »

Zapravo, da budem iskrena, čak i kad bih pisala uopšte ne bih stavljala ni zagrade ni zareze.

E, ali to nisi ti pisala. Onaj ko je pisao smatra da je mesto održavanja usputna informacija, a na tebi je, kao voditeljki, da to tako i interpretiraš (pauzom na odgovarajućem mestu).
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #169 у: 11.46 ч. 13.02.2009. »

Zapravo, da budem iskrena, čak i kad bih pisala uopšte ne bih stavljala ni zagrade ni zareze.

E, ali to nisi ti pisala. Onaj ko je pisao smatra da je mesto održavanja usputna informacija, a na tebi je, kao voditeljki, da to tako i interpretiraš (pauzom na odgovarajućem mestu).

Maaaaa.... Kad bih ja bila voditeljka... Cheesy

Šalu na stranu, zanima me šta mislite: Da li je ta rečenica, ako ništa drugo, barem stilski grozomorna? Po meni jeste. Turanje zagrada na samom početku rečenice i pre bilo kog glagola, po meni je vrlo loš stil jer secka rečenicu bez potrebe, a pogotovu u ovom slučaju, kad zaista nije ni potrebno. Drugo je ono: Pera Perić (rođen tad i tad, umro tad i tad) je bio... Mada, NI TO  mi se previše ne dopada, ali ajde, ima svoju funkciju, ali ova rečenica sa Narodnim pozorištem je sto puta bolja bez zagrada...

Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #170 у: 22.40 ч. 13.02.2009. »

Pa ako ti piše „Pera Perić (rođen tad i tad, umro tad i tad) je bio“, a ti čitaš kako piše, sa vremenima rođenja i smrti, onda je rečenica pogrešna jer enklitici tu nije mesto (treba drukčiji red reči: bio je). Svejedno je da li su napisane zagrade ili ne, moglo se to odvojiti i zarezima. Jedino ako informaciju u zagradama zaista ne želiš čitati, recimo u nekom stručnom tekstu, ili poput didaskalija u dramskim tekstovima, ali to ne važi i za zagrade u nekom tekstu, primerice, književnoumetničkog stila.

Bruni, zagrade se (kao i zarezi najčešće) mogu staviti bilo gde je umetnut tekst, pa tako i u ovoj „pozorišnoj“ rečenici, kad ju je autor već tako zamislio. (Mogao je i drugačije: Večeras se, u Narodnom pozorištu, održava..., U Narodnom pozorišu, večeras se održava..., U Narodnom se pozorištu, večeras, održava..., Večeras, u Narodnom se pozorištu održava..., U Narodnom pozorištu, večeras, održava se..., Večeras se održava, u Narodnom pozorištu... itd. — gde „večeras“ ili „u Narodnom pozorištu“ uglavnom mogu biti sa zapetama, zagradama ili bez njih, što sve utiče, naravno, i na „tempo“ čitanja. Wink)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #171 у: 22.51 ч. 13.02.2009. »

A što uopšte stavljati zareze?

Večeras se u Narodnom pozorištu održava...

A Pera Perić (....) je bio i nije toliko pogrešna i to je Bojan objasnio ovde: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=184.msg31415#msg31415
« Задњи пут промењено: 22.53 ч. 13.02.2009. од Brunichild » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #172 у: 23.17 ч. 13.02.2009. »

A što uopšte stavljati zareze?

Pa, možeš i ne staviti zareze ni zagrade, možeš staviti jedne ili druge, možeš obrtati i okretati reči u rečenici kako god ti odgovara, već prema tome kako želiš da ona zvuči; samo enklitika ne može ostati da „visi“ iza pauze. Pa kako komu drago. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #173 у: 23.22 ч. 13.02.2009. »

A što uopšte stavljati zareze?

Pa, možeš i ne staviti zareze ni zagrade, možeš staviti jedne ili druge, možeš obrtati i okretati reči u rečenici kako god ti odgovara, već prema tome kako želiš da ona zvuči; samo enklitika ne može ostati da „visi“ iza pauze. Pa kako komu drago. Smiley


Pa ja postavih pitanje: stilski, zar vam se ne čini ta rečenica bez veze sa zarezima? Meni da.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #174 у: 23.33 ч. 13.02.2009. »

Pa ne, kako ćeš pravopis proglašavati lošim stilom? Cheesy

Pravopis je samo način da se jezik prenese na papir, a da li je stil dobar ili loš zavisi od toga kakav je taj jezik (a ne kakav je pravopis).
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #175 у: 08.31 ч. 14.02.2009. »

Pa Đole, pravopisno je pravilno reći i ono grozomorno "od strane", pa je stilski užasno, užasno, užasno...
Сачувана
ara
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1


« Одговор #176 у: 09.35 ч. 14.03.2009. »

Razlika izmedju JEBI GA i JEBIGA,
                    DO DJAVOLA i DODJAVOLA,
                    DO VRAGA i DOVRAGA?

Sta je pravilno?
Сачувана
Владимир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Владимир В.
Струка:
Поруке: 50



« Одговор #177 у: 13.11 ч. 16.03.2009. »

Грешке које СВИ праве, и просто почињу да ми цепају уши када чујем и на вестима и било где. . .

ДОНЕШЕН!!! (Ово је неправилно, правилно је ДОНЕСЕН)
ПОНЕШЕН - ПОНЕСЕН
ОДНЕШЕН - ОДНЕСЕН

итд.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #178 у: 13.58 ч. 16.03.2009. »

Грешке које СВИ праве, и просто почињу да ми цепају уши када чујем и на вестима и било где. . .

ДОНЕШЕН!!! (Ово је неправилно, правилно је ДОНЕСЕН)
ПОНЕШЕН - ПОНЕСЕН
ОДНЕШЕН - ОДНЕСЕН

итд.

О томе на Вокабулару имаш недоумице.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #179 у: 14.19 ч. 16.03.2009. »

Грешке које СВИ праве, и просто почињу да ми цепају уши када чујем и на вестима и било где. . .

ДОНЕШЕН!!! (Ово је неправилно, правилно је ДОНЕСЕН)
ПОНЕШЕН - ПОНЕСЕН
ОДНЕШЕН - ОДНЕСЕН

итд.

О томе на Вокабулару имаш недоумице.

Evo ovde.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 18
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!