Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
18.51 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: "страна" (у генитиву) у трпном глаголском придеву  (Прочитано 8955 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Miki
Гост
« у: 13.49 ч. 22.02.2008. »

Иако пратим овај форум дуже време, нисам се до сад пријавио, тј.  регистровао, али ме једна, по мом мишљењу грешка, изузетно живцира, а колико сам имао прилике да упознам активне учеснике на овом форуму приликом читања коментара, има изузетних познавалаца нашег језика, па бих поставио једно питање (извињавам се ако је већ било постављено, и ако јесте, молим упутите ме референцом), а оно гласи:
Да ли је употреба оног, не знам ни чиме бих га назвао, "стране" у трпном глаголском придеву недопустиво, јер срећем га у новинским чланцима, на интернету, итд.  а звучи ми одвратно, на пример: Примена "стране" у трпном придеву од стране оних који га употребљавају је недопустива.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #1 у: 15.35 ч. 22.02.2008. »

Meni zvuči mnogo bolje nego bez „strane“. Smiley Recimo, „Užice je zauzeto od strane Turaka Osmanlija između 1459. i 1463. godine“ zvuči pravilnije nego „Užice je zauzeto od Turaka Osmanlija“.

Ako ti se baš ne sviđa, onda nemoj uopšte koristiti pasiv. Bolje je „Turci Osmanlije su zauzeli Užice između 1459. i 1463. godine“. U engleskom jeziku preporučuju da je bolji stil onaj koji ne upotrebljava pasiv (tzv. Orvelova pravila proistekla iz njegovog eseja „Politika i engleski jezik“ iz 1946. godine).
« Задњи пут промењено: 15.38 ч. 22.02.2008. од Ђорђе Божовић » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #2 у: 15.57 ч. 22.02.2008. »

Волим да употребљавам пасив, али је моје питање: Да ли је граматички исправно, односно допуштено, примењивати "страну"? Ко разуме, схватиће  :) , тј.  зна да је у питању трпни придев (мрзим оно "пасив") и препознаје вршиоца радње и оно/г над чим/ким се врши радња, али: Је ли употреба "стране" граматички оправдана?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #3 у: 16.06 ч. 22.02.2008. »

П. С.  Говорим течно и енглески и немачки (имам Ц1 ниво знања), али се употреба трпног придева понекад намеће, поготово у немачком, у коме постоји доста конкурехтних облика пасиву, а исти бива исказан кроз употребу неколико предлога (von, durch, mit) . . .
Или сам се ја превише упетљао у "пасиве"? Уствари ме првенствено занима оно што сам горе питао.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #4 у: 18.11 ч. 22.02.2008. »

Najkraće, sasvim je ispravno. Đorđe je u pravu.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #5 у: 18.53 ч. 22.02.2008. »

Баш ми је жао (што је исправно)! А протерао бих га! Grin Уопште ми се не свиђа, што наравно не значи да није исправно, али га ја нећу употребљавати. Ионако о укусима не вреди расправљати.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #6 у: 19.10 ч. 22.02.2008. »

Upravo. Meni se baš nimalo ne sviđa kako to zvuči kad se izostavi ova „strana“, i zakleo bih se da je pravilnije „od strane“ nego samo „od“.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #7 у: 20.34 ч. 22.02.2008. »

Цитат
U engleskom jeziku preporučuju da je bolji stil onaj koji ne upotrebljava pasiv
Кад пишеш нешто на енглеском, па желиш то да провериш помоћу Spelling check, компјутер ти увек скрене пажњу кад наиђе на конструкцију у пасиву.
Код нас је употреба пасива својствена чиновницима, бирократима.
« Задњи пут промењено: 20.36 ч. 22.02.2008. од Зоран Ђорђевић » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #8 у: 21.19 ч. 22.02.2008. »

Ја покренух тему разни облици трпног придева, ал' нико не 'аје! Grin
Тамо и написах да код нас бива чешће употребљаван облик трпног придева грађен повратном заменицом, а да се приметити да тај облик и није тако ретко у употреби!
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #9 у: 22.47 ч. 22.02.2008. »

Ja sam videla temu, ali pravo da ti kažem opet nisam razumela šta pitaš, pa sve čekam da se javi neko drugi. Cheesy Kako se to trpni pridev može graditi povratnom zamenicom? Možda si napisao "trpni pridev" umesto "pasivna konstrukcija"?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #10 у: 23.11 ч. 22.02.2008. »

По мом схватању је пасив презента и: бива разматрано, и: разматра се, јер ни у једном случају није познат вршилац радње, а глагол разматрати, сам по себи, у изворном облику није повратан, а изабрао сам га само ради примера.
Хтедох само да продискутујемо о овоме.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #11 у: 23.16 ч. 22.02.2008. »

Можда сам се лоше одразио Grin , требало је рећи грађење трпног придева/пасивне конструкције додавањем повратне заменице 'се' на глагол, уколико је непознат или не желимо именовати вршиоца радње.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #12 у: 23.26 ч. 22.02.2008. »

E da, to je to, zato sam te pogrešno razumela, ali odgovorila sam ti na drugoj temi; stvar je u tome što trpni pridev nije složen oblik, a koristiš tu reč u značenju cele pasivne konstrukcije, pa otuda nesporazum. Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!