Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.19 ч. 20.09.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 [4]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Playground  (Прочитано 15885 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Соња
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404

« Одговор #45 у: 23.10 ч. 15.03.2008. »

@Soške, ako kao apsolvent pedagogije treba da pitam vaspitača to, džaba učih ovoliko!

Извини, то нисам могла да знам Embarrassed (у ствари, можда негде и јеси поменула, па ми је промакло).

Само се при помену мале деце увек сетим једног познаника који ради као васпитач и заиста ужива у сваком тренутку проведеном са клинцима, које обожава, и сав је... гори од њих, и стално смишља шта би још могло ту да се измисли и да се ради, да се побољша, да деца лакше испољавају афинитете, тј. да им се омогући да бивају оно што јесу, а да ураде и све што треба, тј. што је предвиђено планом и програмом и сл. Много је лепо слушати га док прича о том свом послу (± „“). И много смо се смејали кад нам је казао да васпитачи после извесног броја година рада са децом губе гласачко право! Cheesy. Баш бих могла да га питам шта мисли о свему овоме (ако ниси већ, коначно и неопозиво, одлучила да се више не играш са нама  Cry).

Што рече Мирослав, „плејграунд у играоници“ = „играоница у играоници“. Пошто се, изгледа, ради о врло малој деци, тј. о родитељима врло мале деце (вероватно од свију који ће посећивати Играоницу једино ти родитељи умеју да читају?), и даље мислим да можеш прилично да се опустиш и да измислиш неку реч која ће бити симпатична (тако малој деци ће довољно занимљива бити сама та шарена конструкција по којој ће моћи да се играју). Не мора да садржи ни реч „игра“, нека буде нешто скроз блентаво (сад већ страшно лупетам (ипак лично немам никаквог контакта са малом децом!): ћошкић забавнић, кућица скривалица... шта год са пар деминутивчића - стварно нисам упућена у малодецећу терминологију, баш се напрежем  Smiley); на крају крајева, поведи пар клинаца и покажи им ту шарену конструкцију, па види како ће је они назвати.
« Задњи пут промењено: 23.34 ч. 15.03.2008. од Сошке » Сачувана
marie
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
student
Поруке: 15

« Одговор #46 у: 16.43 ч. 17.03.2008. »

Pa sve bi bilo lepo da sam zaista ja ta koja uvodi novi termin, onda bih morala biti osoba koja se bavi proizvodnjom i montiranjem tih skalamerija, a ta osoba koristi taj naziv, pa su ga usvojile i druge igraonice, a i deca i roditelji.

Biće dece uzrasta od 2 do 12 godina, mada ovo gore će koristiti uglavnom najmlađi... hm, dakle, predlažete mi da prekrstim skalameriju... dobro, razmotriću sa vlasnicima, mada su oni živeli u Americi i već koriste brdo anglicizama, pa mi se sve nekako čini da me neće razmeti Smiley

Ono što me je naljutilo nije potenciranje da se ne upotrebi ovaj termin nego upoređivanje ovog slučaja sa slučajem ''be ge kar šoua'', a morate priznati da postoji značajna razlika,  meni bi najlakše bilo da stavim igralište, onda ne bih ni pitala za pomoć... a igraonica nije bukvalan prevod za playground pre bi bilo za playhouse.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #47 у: 18.34 ч. 17.03.2008. »

Meни је баш симпатично оно што је Сошке предложила, Ћошкић Забавнић, Кућица Скривалица и слично. Мислим да би и дечици то било врло симпатично. Ако се и власници слажу, зашто да не. Рецимо на летку у опису стоји "Замак Играоница" за најмлађе и игралиштанцем са Ћошкићем Забавнићем, итд. Кључ сваке рекламе јесте да буде оригинална да би остала у сећању, а мислим и да би привукло децу.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404

« Одговор #48 у: 21.47 ч. 17.03.2008. »

Их, наљутио те је бе ге кар шоу! Не бих ја њега ни помињала (иако ме изузетно нервира - то се до сада овде лепо звало сајам аутомобила - али нема везе са овиме) да није поменут баш у тренутку док сам слала поруку.
   ... Људи су живели у Америци и користе англицизме. У реду. Користимо их сви. Кад морамо. Само ми је јако тужно то што кажеш да већ дечурлија од 2 до 12 година не знају да се то нешто зове икако осим плејграунд. Ионако нам је многима речник стравично сиромашан (полазим од себе - која се, као, понекад нешто и трудим), и често више не умемо да се изразимо, нарочито не без претеривања са употребом разних -изама. А не мо’ш другачије, јер си преплављен истим тим измима, хтео то или не. И сад да деца у пеленама и одмах после њих не знају да постоји игралиште (или било шта друго), а знају за плејграунд - који нит’ је јасна, нит’ лепа, симпатична, слатка, на децу подсећајућа реч - безвезе ми је, несрећно ми је, нећу тако да се играм (има времена, научиће они енглески - плашим се много озбиљније него српски).
   Кад неко од нас буде у Америци отварао играоницу намењену тамо неким чилдренима, сигурно ће се иста једино моћи звати плејграунд (или већ плеј-шта-год) - јер се то тамо тако (и „једино“ тако) зове. Не видим шта те спречава да овде баш ти будеш та која ће измислити нови термин (или се досетити постојећег). Што рече Мирослав - треба да буде и оригинално. Што па да не буде нека нова (нормална, „милозвучна“ и у складу с децом, мозгом и правописом) кованица/скуп речи?
Сачувана
Stoundar
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973

« Одговор #49 у: 08.53 ч. 18.03.2008. »

Их, наљутио те је бе ге кар шоу! Не бих ја њега ни помињала (иако ме изузетно нервира - то се до сада овде лепо звало сајам аутомобила - али нема везе са овиме) да није поменут баш у тренутку док сам слала поруку.

I dalje se zove sajam automobila:

„Изложбено-продајна приредба - Сајам аутомобила под називом 'BG CAR SHOW' окупља све увознике и дистрибутере путничких аутомобила.“

Ne znam da li je gori naslov ili izložbeno-prodajna priredba.
« Задњи пут промењено: 08.55 ч. 18.03.2008. од Stoundar » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 [4]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!