Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.50 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Mancetter  (Прочитано 12564 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #15 у: 18.08 ч. 21.03.2008. »

Ma znam ja to za to krajnje R, medjutim, zbunilo me to A na kraju koje je napisao.. Zapravo, jes' da se taj poslednji vokal cuje vise kao A nego kao E u izgovoru, ali prema Prcicevim tabelama ja bih rekla da je E (i bila sam u pravu, ocigledno Smiley)...

Hvala na potvrdi, Bojane. Smiley
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #16 у: 19.56 ч. 21.03.2008. »

Zapravo, jes' da se taj poslednji vokal cuje vise kao A nego kao E u izgovoru, ali prema Prcicevim tabelama ja bih rekla da je E

Prema Prćićevim tabelam on se transkribuje prema pismu; drugim rečima, kada bismo transkribovali ’setter’ i ’seta’, dobili bismo seter i seta, iako je izgovor potpuno isti (istom logikom od ’Mancetter’ dobijamo Manseter); trećim rečima, ako se dve reči isto izgovaraju, ne znači da se isto i transkribuju. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #17 у: 20.02 ч. 21.03.2008. »

Prema Prćićevim tabelam on se transkribuje prema pismu...

Па да, то сам и ја рекла...Smiley  Према Прћићу, пошто је Е онда се и транскрибује као Е...
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #18 у: 20.15 ч. 21.03.2008. »

That's how I've always said it. man setter, man seta. I've never heard it pronounced any other way.

Da li je odvojeno pisanje ovdje značajno za izgovor? Je li adaptirani izgovor /mAnseter/?
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #19 у: 20.44 ч. 21.03.2008. »

Па да, то сам и ја рекла...Smiley  Према Прћићу, пошто је Е онда се и транскрибује као Е...

Na osnovu analogije setter (/ˈset.əʳ/) i izvornog pisanja vidimo da je u pitanju nenaglašeni samoglasnik /əʳ/, ne /ə/. S obzirom na izvorno pisanje er, transkripcija će biti er. Analogija seta ilustrira samo britanski izgovor.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #20 у: 21.06 ч. 21.03.2008. »

S obzirom na izvorno pisanje er, transkripcija će biti er.

Хм, мислим да смо мало погрешили, и ти овде, и ја мало пре. Сад сам погледала у табелу и каже: Ненаглашени /əʳ/ се УВЕК транскрибује као Е, без обзира на то да ли је глас у писању представљен словом Е или неким другим, осим у комбинацији (W+)OR, када се транскрибује као ОР.
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #21 у: 21.12 ч. 21.03.2008. »

Ne, to se pravilo odnosi na naglašeni samoglasnik /ə:ʳ/ (i ne transkribuje se uobičajeno kao e, već kao er), a ovdje govorimo o nenaglašenom samoglasniku /əʳ/.
« Задњи пут промењено: 21.23 ч. 21.03.2008. од Stoundar » Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #22 у: 21.31 ч. 21.03.2008. »

Ово ме подсетило на један давнашњи случај када сам на Интернету трагао за изговором имена Peta (знате, она глумица Peta Wilson). Заправо, знао сам да се то име транскрибује као Пита /са дугим, наглашеним "и"), али сам на интернету тражио потврду за то. И на једном форуми наиђем на следећу реченицу: Peta is pronounced like Peter! Требало ми је мало времена да схватим да је лик био сасвим у праву а касније сам у једном речнику (Лонгмановом) пронашао ИПА-транскрипцију нареченог имена и она је била (мислим на енглески енглески) идентична ИПА-транскрипцији имена Peter -(pɪ:tə)! Наравно, српска транскрипција се разликује утолико што се ненаглашено ə преноси по оригиналном слову, а "r" у Peter које се у енглеском не изговара, у српском се уредно преноси! Па тако за две различите речи имамо исти изговор, али различиту транскрипцију. Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #23 у: 21.51 ч. 21.03.2008. »

Ne, to se pravilo odnosi na naglašeni samoglasnik /ə:ʳ/ (i ne transkribuje se uobičajeno kao e, već kao er), a ovdje govorimo o nenaglašenom samoglasniku /əʳ/.

Ja tebe sad uopste ne kapiram. Jeste, u pravu si, previdela sam da se radi o nenaglasenom samoglasniku, ali lepo rekoh jos ranije: posto je e, transkribuje se kao e. Sad, dal je E i ER, svejedno. Dodje mu na isto. S tim u vezi, ne kapiram uopste tvoju intervenciju od malopre...
Цитат
Na osnovu analogije setter (/ˈset.əʳ/) i izvornog pisanja vidimo da je u pitanju nenaglašeni samoglasnik /əʳ/, ne /ə/. S obzirom na izvorno pisanje er, transkripcija će biti er. Analogija seta ilustrira samo britanski izgovor.
Al nema veze...
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #24 у: 22.05 ч. 21.03.2008. »

Možda sam te pogrešno razumio — mislio sam da govoriš o /ə/, ali ti si zapravo samo izostavila krajnje r zato što ti nije bilo relevantno za argumenat. Kada god Prćić piše o nenaglašenom /əʳ/, uvijek piše transkripciju zajedno sa krajnjim r, znači da bi se u ovom slučaju pisalo sa er, pa zato i očekujem da se govori o er, ne o e.
« Задњи пут промењено: 22.14 ч. 21.03.2008. од Stoundar » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #25 у: 22.24 ч. 21.03.2008. »

Možda sam te pogrešno razumio — mislio sam da govoriš o /ə/, ali ti si zapravo samo izostavila krajnje r zato što ti nije bilo relevantno za argumenat. Kada god Prćić piše o nenaglašenom /əʳ/, uvijek piše transkripciju zajedno sa krajnjim r, znači da bi se u ovom slučaju pisalo sa er, pa zato i očekujem da se govori o er, ne o e.

Јесте, биће да је тако Cheesy. Јесте да Прћић разликује ненаглашено /ə/ и /əʳ/, али пошто му дође мање више на исто (јер и код једног и код другог се то /ə/ транскрибује према слову које га приказује), ја поменух само Е...
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #26 у: 23.19 ч. 21.03.2008. »

Требало ми је мало времена да схватим да је лик био сасвим у праву а касније сам у једном речнику (Лонгмановом) пронашао ИПА-транскрипцију нареченог имена и она је била (мислим на енглески енглески) идентична ИПА-транскрипцији имена Peter -(pɪ:tə)! Наравно, српска транскрипција се разликује утолико што се ненаглашено ə преноси по оригиналном слову, а "r" у Peter које се у енглеском не изговара, у српском се уредно преноси! Па тако за две различите речи имамо исти изговор, али различиту транскрипцију. Cheesy

Prema Jonesovom rječniku, britanski izgovor za Peter je /ˈpiː.t|əʳ/. Izgovor za Peta (nemam dobar izvor za to) vjerovatno se piše bez krajnjeg /ʳ/, tako da ne bi trebalo da bude isti. U protivnom bi se ovo ime u američkom engleskom možda moglo izgovarati i kao američko Peter (pored drugih mogućih izgovora), a mislim da to nije realno u standardnom američkom izgovoru.
« Задњи пут промењено: 23.36 ч. 21.03.2008. од Stoundar » Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #27 у: 07.30 ч. 22.03.2008. »

У Longman Pronunciation Dictionary (LPD) J. C. Wells-a, издање из 2000., на страни 572, постоје обе одреднице (и Peta и Peter) и по овом аутору, оба се имена у британском енглеском изговарају исто - као (pɪːtə), с ТОМ разликом што се у AmE Peter изговара као /ˈpiː.t|əʳ/! Међутим, ако се придржавамо правила транскрипције на српски, онда ће они бити Пита и Питер!
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #28 у: 00.47 ч. 23.03.2008. »

To je zato što je britanski opšteprihvaćeni izgovor (Received Pronunciation), ili već na koji engleski dijalekat upućuje Longmanov rečnik, tzv. nerotički dijalekat (non-rhotic accent), pa se u njemu Peta i Peter izgovaraju isto — /ˈpɪːtə/, dok je General American rotički dijalekat i u njemu postoji razlika u izgovoru između Peta (/ˈpɪːtə/) i Peter (/ˈpi:tɚ/ i sl.).

Inače, u američkom engleskom, tačnije u većini američkih dijalekata, Peter se izgovara sa jednim alofonom [ɾ] umesto /t/, što je znana glasovna promena u nekim engleskim dijalektima, pa je najčešći izgovor u govornom engleskom jeziku ipak [ˈpiːɾɚ] (ovako čak i u General American!), [ˈpiːɾə] ili sl. No, to svakako ima slabog uticaja na našu transkripciju.
« Задњи пут промењено: 00.51 ч. 23.03.2008. од Ђорђе Божовић » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!