Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.55 ч. 23.08.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Ulevo / nalevo  (Прочитано 18843 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
VladKrvoglad
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.101

« Одговор #30 у: 09.51 ч. 04.12.2010. »

Lijepo je za znati i tih par pravila. Takodjer, ja sam primijetio da je u zapadnim dijelovima Srbije ijekavica 'latentan' govor: moj susjed na Zlatiboru kaze: 'uzmi dve jabuke, ma dvije!', 'daj mi belu, ja, tu bijelu!' itd.
Znaci, 'rudimentirana' ijekavska mu forma sluzi za naglasiti nesto.
Za 'suvremeno/savremeno sam vec procitao temu.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #31 у: 16.47 ч. 04.12.2010. »

Susjedov je maternji govor ijekavski, koji nosi iz kuće, a ekavica je kasnije "nadgrađeni" sloj, "korekcija" toga. Zato u situacijama kada "ne misli" o jeziku, kada više govori spontano nego smišljeno — a takve situacije su i te emfatičke, kada treba naglasiti nešto, kada su jače emocije od svijesti, pa se zaboravi "korigovati" jezik toliko — ispliva i ta ijekavica na površinu u većoj mjeri.

Tako je kod svih Užičana. Kako mi govorimo privatno između četiri zida i kako govorimo "u javnosti" — to su dva svijeta, nebo i zemlja. Nisi ti sigurno još čuo sve što tvoj susjed "rudimentira" negdje malo dublje "ispod" toga jezika kojim se tebi obraća. Wink
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.101

« Одговор #32 у: 23.51 ч. 04.12.2010. »

Mora se priznati da su Uzicani veoma specificni dio srpskog naroda. Koliko ja pohvatah, Zlatibor i visovi su naseljeni pretezno ljudima koji su porijeklom iz Crne Gore. Sâmo Uzice mi podosta vuce na Bosnu (makar je 'tradicionalno' u pitanju Hercegovina, pa otud Era, Ercov umjesto Ero - sve to daje, naravno, ijekavske korijene. Mada je ijekavica , koliko vidim, nekada preovladjivala i u cijelom zapadnom dijelu Srbije: od Sandzaka se penjuci preko Zlatibora i Tare na Ljuboviju i preko Valjeva ka Sapcu. I naravno, jugo-zapadni dio Vojvodine. (Sjevernije od toga ne poznam)
Ponesto sam ja sam istrazivao o Uzicu i okolini i pokusavao izvesti i nekakve zakljucke iz ponekog 'otkrica' koje biih pokadsto uspio izvesti - ali to je za neku drugu temu, koju idem sad otvoriti na 'Srpska kultura i obicaji' Smiley
« Задњи пут промењено: 23.55 ч. 04.12.2010. од VladKrvoglad » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #33 у: 01.35 ч. 05.12.2010. »

Većina jesu poreklom iz istočne Hercegovine (gde spada i zapadni dio onih crnogorskih brda), ali takođe ima i doseljenika iz Bosne, "stare" Crne Gore i Sandžaka. Zato što su većinom poreklom iz Hercegovine, zato se i zovu Ere. Ovde se govori upravo ’Ero’, a ’Era’ je tipičniji srbijanski naziv za nas.

Čitav užički kraj podosta vuče na Bosnu. Historijske veze s Bosnom su bile vrlo jake — od turskog vremena pa čak do polovine 20. veka. (Jer je, prosto geografski, Sarajevo nama najbliži veći urbani i administrativni centar, bliži od Beograda!) Zato se i u lokalnom dijalektu, osim njegovih veza po poreklu s govorima istočne Hercegovine i crnogorskih Brda, takođe ogledaju i mnoge veze s govorima Bosne (vokalske redukcije, recimo).

Ijekavski su tradicionalno svi dijalekti Sandžaka, užičkoga kraja, pa odatle na severozapad sve do Rudnika i Gruže, na sever sve do selâ okolo Valjeva (ali ne i sámo Valjevo) i do Loznice. Preko toga su ipak ekavski govori (od Valjeva ka Šapcu i jugozapadni dio Vojvodine), nisu ijekavski, ali mogu imati primesa ijekavskoga supstrata ili adstrata.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!