Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
12.31 ч. 06.12.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: sitkom, slepstik, kemp i dr.  (Прочитано 20593 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457

« Одговор #15 у: 00.06 ч. 13.04.2008. »

A да поједноставимо ствар:

Кич је "надриуметност" који "уметник" ствара несвестан чињенице да је то кич, односно, сматра да је то чиста уметност (па онда фолк певаљке и поп силиконке себе назовају уметницама и по медијима изјављују да управо "раде на новом пројекту")

Кемп је "надриуметност" свесно створена с намером поигравања иконографијом кича (Ворхолова уметност је чисти кемп) где је уметнику сасвим јасно да ствара кич и успут је и поносан на своје "уратке". Grin

Па су Вотерсови филмови "Ружичасти фламингоси" и "Лак за косу" прави примери кемпа, а ту се могу убројати и "Ратови звезда", па Верховенови "Свемирски војници", серијал тинејџерских комедија "Америчка пита", комедије браће Фарели итд.
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.105

« Одговор #16 у: 11.33 ч. 13.04.2008. »

Цитат
Кемп је "надриуметност" свесно створена с намером поигравања иконографијом кича (Ворхолова уметност је чисти кемп) где је уметнику сасвим јасно да ствара кич и успут је и поносан на своје "уратке".

Taчно  Smiley, једна од дефиниција кемпа.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Нескафица
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731

« Одговор #17 у: 11.39 ч. 13.04.2008. »

Цитат
Кемп је "надриуметност" свесно створена с намером поигравања иконографијом кича (Ворхолова уметност је чисти кемп) где је уметнику сасвим јасно да ствара кич и успут је и поносан на своје "уратке".

Taчно  Smiley, једна од дефиниција кемпа.

Ili, pošto je kič surogat umetnosti, onda je kemp surogat surogata Smiley
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457

« Одговор #18 у: 12.06 ч. 13.04.2008. »

Или, у крајњем случају: као што у математици минус и минус дају плус, тако и у уметности сурогат (кемп)  сурогата (кич) даје уметност. Ерго, кемп је уметност. Grin
Сачувана
самоникли
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 133

« Одговор #19 у: 04.11 ч. 24.01.2011. »

Stvarno, i ja prvi put čujem da kemp ima veze s pederima.

Ja kemp shvatam kao neku parodiju na kič, otprilike kao nešto što je ekstremno kičasto, pa onda kao nije kič, jer je namerno kič. Toliko je kič da više zapravo nije kič, nego umetnost.

Možemo primetiti da se jasna granica između kiča i kempa ne može odrediti. A upravo je to vrlo zgodno. E, to je najlepše od svega!

Pojam je, dakle, vrlo fleksibilan. Svaki kič, po potrebi proglašavamo kempom! Vrlo, vrlo zgodna stvar je taj kemp. Možeš i samo svoje gledanje (slušanje) kiča da predstaviš kao kemp — „Ma ja to posmatram s fenomenološkog aspekta“. Wink
Hehe, ja reč kemp koristim kad gledam neku bljuvotinu na tv-u ili kad slušam neku banalnu diskačinu iz osamdesetih — „Ma to nije kič bre, to je kemp“ — operem se tako i čist sam! Wink

Pre nekih tri ili četiri godine počeli da puštaju Dinastiju na BK po podne. Jasno vam je već, naravno, da sam ja to gledao svaki dan. Samo nek neko proba da mi kaže da je to kič. Ne, bre, čist kemp. A najbolje od svega je bilo što je po svršetku svake epizode išao petominutni kviz za gledaoce. Zoveš telefonom i odgovaraš na pitanja iz upravo odgledane epizode, poput „Koje su boje papuče koje je Felon nosila u sceni toj i toj.“ Ajde neko da mi kaže ako sme da taj kviz nije čist kemp. Wink

Seriju su na BK mrtvi ladni prekinuli posle par desetina epizoda, bez objašnjenja! Eh, možda je i taj njihov potez bio kemp... U svakom slučaju ja to još nisam preboleo, naročito taj sjajni kviz. E neka ih je ukinula RRA!

Ево шта о вези између кемпа и хомосексуалности каже фотограф Џорџ Мели, у предговору књиге Кемп, Филипа Кора (Ренде, Едиција Контрабунт, 2003, превод Синиша Митровић – могла се набавити на платоу прије неколико година):

"Кемп, наравно, није искључиво хомосексуалан, мада је претежно такав. Данас га, зачудо, не угрожавају толико хетеросексуалци који су склони да га прихвате, иако обично на доста широком и површном нивоу, већ став геј заједнице која се појавила и очврсла током последњих двадесет година и створила, сама унутар себе, нео-пуританизам, попримљени конформизам. То је, верујем, стога што је кемп, премда својеглав, такође и помирљив. Он радије кује завере него што искључује. Он је радије злобан него агресиван. Све се то противи читавом етосу геј гета. Кемп краљица која изазовно наступа дубоко их вређа. Она је Сека Перса барова у којима се носи кожа, тетка из диско клубова у којима се носи тексас.
[...] Евидентно је да се кемп најчешће руга самоме себи, често је случај да он означава заустављени емотивни развој. Када је кемп трагичан, а може то да буде, он је увек личан и никад није универзалан. Очигледно је да је понекад лакомислен и снобовски. Он, међутим, увек и по сваку цену, представља поклич против конформизма, крик против досаде, завет потенцијалне јединствености свакога од нас и наших права на ту јединственост.
Не сме се заборавити, а то нарочито не смеју мачо-клонови са својим кратким косама и великим чизмама, да је група феминизираних краљичица, када је у Гринвич Вилиџу, по први пут и без преседана, одбила да прихвати уобичајену полицијску инвазију на један од њихових барова, потиснула нападаче не штитницимиа за колена и карате захватима, већ ручним торбицама!"
Сачувана
Aleph
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218

« Одговор #20 у: 13.41 ч. 24.01.2011. »

A šta bi sa slapstickom?

Ili npr. deadpan humorom?
Сачувана
самоникли
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 133

« Одговор #21 у: 20.22 ч. 24.01.2011. »

A šta bi sa slapstickom?

Хм...

Цитат
slapstick
   1. physical comedy, e.g. slipping on a banana peel
   2. a pair of sticks tied together at one end and used to create a slapping sound effect for (1)

Etymology: from slap + stick. The slapstick was a pair of sticks tied together that make a loud noise when struck together. It was often used to provide a sound effect when one performer pretends to hit another in the face, and the recipient reacts comically. Live comedy routines that often used this device are also known as slapstick.

Не знам имамо ли своју ријеч, јер нешто сумњам да смо икад практиковали ту врсту представе? Ако баш желимо избјећи ријеч слепстик, можда смо ипак осуђени на описну варијанту: урнебесна комедија, физичка комедија или тако нешто.

Ili npr. deadpan humorom?
Сухи хумор мислим да је управо то.
« Задњи пут промењено: 20.28 ч. 24.01.2011. од самоникли » Сачувана
Aleph
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 218

« Одговор #22 у: 21.25 ч. 24.01.2011. »

Možda može suhi za deadpan.

OED slapstick prosto definiše kao »knockabout comedy or humour, farce, horseplay«, a dead-pan kao »of a face, look, etc.: expressionless, impassive. Of a person: having such a face. Also transf., applied to speech, behaviour, etc.: detached, impersonal.«.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!