Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
14.32 ч. 20.09.2019. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 41 42 [43] 44 45 ... 59
  Штампај  
Аутор Тема: "Бисери" са српске Википедије  (Прочитано 275608 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457

« Одговор #630 у: 21.47 ч. 14.02.2009. »

Цитат
Сајко-Дејлија

И Сајко-Дилија. Cheesy Grin
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #631 у: 21.54 ч. 14.02.2009. »

Свиђа вам се, видим. Правите, ипак, кључну грешку: НЕ треба се ослањати на исправну транскрипцију и којекакве табеле — свашта! Сопствени слух нам говори како се неко име изговара, па се према њему транскрибује! Јел’ тако?

(П. С. Много лупетам данас. Морам мало да станем... Smiley)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #632 у: 21.54 ч. 14.02.2009. »

Цитат
Дакле, француски коментатор има говорну ману (вероватно) и погрешно изговара француско презиме, али зато су ту писмени српски коментатори који ће га упутити на правилан изговор. Лудило, кажем вам.

Што више гледам овај бисер, не могу чуду да се начудим. Просто не могу да верујем да он ЗАИСТА верује у то што говори... Пази, француски коментатор је из неке селендре па не уме да говори, свакако да боље знају не-француски коментатори...  Лепо Ајнштајн рече, оно о бесконачности... Roll Eyes
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #633 у: 21.55 ч. 14.02.2009. »

Свиђа вам се, видим. Правите, ипак, кључну грешку: НЕ треба се ослањати на исправну транскрипцију и којекакве табеле — свашта! Сопствени слух нам говори како се неко име изговара, па се према њему транскрибује! Јел’ тако?

Ма да, али ја чврсто верујем да би наш Бојан ИПАК код Амера постао Бејзик...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #634 у: 21.56 ч. 14.02.2009. »

Као што је и Милан Пеник... Smiley
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #635 у: 21.59 ч. 14.02.2009. »

Цитат
Дакле, француски коментатор има говорну ману (вероватно) и погрешно изговара француско презиме, али зато су ту писмени српски коментатори који ће га упутити на правилан изговор. Лудило, кажем вам.

Брунхилдо, ово је иронични коментар оног "гуд гаја" у тој полемици. Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #636 у: 22.02 ч. 14.02.2009. »

Цитат

Брунхилдо, ово је иронични коментар оног "гуд гаја" у тој полемици. Grin

Ма знам, требало је да цитирам њега, али нема везе... Мислим, и он је исто рекао само мало другачијим речима. Заправо, рекао је ох... Кад год се опсетим тога шта је рекао (да фр. коментатор потиче из неког краја где се то име погрешно изговара, људи мојииииииииииииииииииии... Roll Eyes) уфати ме нека чудна мешавина муке и грохотног смеха....
« Задњи пут промењено: 22.12 ч. 14.02.2009. од Brunichild » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #637 у: 22.04 ч. 14.02.2009. »

Бејзик

Ipak Bejsik (Basic), ali ono što je zgodno jeste to što bi anglofoni moje ime, ako je napisano Djordje, po intuiciji izgovorili opet Džordž, samo što bi verovatno mislili da potičem iz nekog afričkog plemena. Smiley

Džordž Bozovik — što je to lepo, afričko ime i jevrejsko prezime; pravi primer multietničnosti. Mislim da ne bi sretnije prošao ni Boudžan Bejsik. Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #638 у: 00.51 ч. 15.02.2009. »

Dečki, pogledajte ponovo onaj link. Viki-pravopisac luduje sve u šesnaest... Tek ima da pročitate bisere... Cheesy
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #639 у: 01.01 ч. 15.02.2009. »

Ја мислим да је он одлучио да напокон раскринка Прћића узвикујући: доста је Прћићеве тираније! Живео Клајн! Живео застарели Правопис! Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #640 у: 01.06 ч. 15.02.2009. »

Ја мислим да је он одлучио да напокон раскринка Прћића узвикујући: доста је Прћићеве тираније! Живео Клајн! Живео застарели Правопис! Grin
Joj, Bože, zacenila sam se od smeha... Cheesy Mislim, neverovatno je koliko je uporan i koliko po svaku cenu traži izgovor kako bi pre svega sam sebe ubedio u svoje moždane egzibicije, a onda i druge. Samo, problem je u tome, što u tom ubeđivanju, samo mu polazi za rukom da ubedi sam sebe, i nikog više drugog... Joj kolko sam srećna što više tamo ne zalazim... Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #641 у: 10.16 ч. 15.02.2009. »

Naprasno je nas viki majstor postao poklonik i ljuti branilac Pravopisa. Paz' ovo:

Цитат
Не бих рекао да уопште постоји могућност да ико, па и сами писци важећег правописа, могу дати формалну предност било коме над правописом. Ако такво нешто постоји негдје, црно на бијело, волио бих да нам покажеш свима, али чисто сумњам да такво нешто постоји. Може бити да они својим ђацима или колегама савјетују да радије слушају Прћића, али формално то не може ићи тако јер је важећи правопис - баш као што само име каже - важећи правопис.

Roll Eyes
« Задњи пут промењено: 11.37 ч. 16.02.2009. од Brunichild » Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865

« Одговор #642 у: 19.53 ч. 16.02.2009. »

Pre nekoliko dana, možda prošli vikend, izašao je u Politici članak o srpskoj Vikipediji uz kratak intervju s jednim od admina. Zanimljivo je da je na kraju pomenuto kako bi se očekivalo da će se Srbi na internetu najviše svađati oko politike, a kad ono najveće svađe izbijaju zbog transkripcije i pisanja velikog slova... Grin
Htela sam da stavim link ali stalno zaboravljam, sad više i ne znam otkad je broj.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #643 у: 19.58 ч. 16.02.2009. »

Vec su oni probistrili taj clanak i izgleda ne dopada im se kako su prikazani...
http://tinyurl.com/bv5f4z

A evo i clanka u Politici: http://tinyurl.com/cd8ufu

a bogami i lazu:
Цитат
и један од најплоднијих и најцењенијих домаћих писаца одредница.

i to debelo. Administratori najmanje pisu clanke, a najvise rade pogodite sta.... Ima toliko ljudi koji vredno ko maravi rade i imaju tone i tone toga ispisano, ali u javnosti se pominju samo administratori koji su najmanje zasluzni za obim srpske vikipedije (ako izuzmemo gomilu francuskih, crnogorskih i bogsa pitaj kojih jos selendri koje su ubacili automatski)....
« Задњи пут промењено: 20.02 ч. 16.02.2009. од Brunichild » Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #644 у: 20.22 ч. 16.02.2009. »

Цитат
Данко , 08/02/2009, 03:43
Википедија има и великих мана. Вештачки праве чланке. Имају 15.000 чланака о француским селима, које су направили из статистичке базе. Имају 5.000 чланака о годинама, тако да нпр чланак 545. пне. нема ништа у садржају. Једноставно тих 5.000 чланака је празно. Онда имају по сто чланака о свим ликовима из сваког од разних серијала и сапуница. Због тога су многе важне области непокривене. Писменост чланака је на јадном нивоу. Протерали си неколико чланова, који су се бринули о правопису. Исто су тако протерали неколико чланова, који су написали значајне чланке и покрили велики део историје написавши преко 1000 правих чланака. Велики део википедије, око 70% чине такозвани чланци клице, тј. чланци са свег две три реченице. Укупно око 85% википедије су недовршени чланци. Карактеристика највећег броја чланака је изоставање битних информација, а постављање небитних. Тако је и са чланцима. Највећи део википедије су чланци о селима или безвезним темама. Битне теме нису обрађене. Велики број текстова садржи нетачне информације, јер највише пишу средњошколци, који се ни не труде да добро провере то што пишу. Када их упозорите на то, што сам и чинио, они кажу да ја то исправим и да се не жалим, него да се прихватим посла. А то је заправо немогућ посао. Имају око 70.000 чланака, од чега је срећом један део празан. Бар 30.000 чланака, са у просеку 5 грешака по чланку.

Данко је очигледно добро упућен у стање на српској Википедији. Само се питам - ко би то могао бити? Huh
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 41 42 [43] 44 45 ... 59
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!