Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.02 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Страни пандани домаћих личних имена  (Прочитано 20906 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Урош
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 102


« у: 18.34 ч. 30.04.2008. »

Да ли баш за свако име можемо наћи пандан у страном језику? На пример: Elizabeth је Јелисавета, Теодор је Богољуб, итд...

Сад, мене конкретно због својеврсне опкладе са колегом занима да ли знате шта би била паралела имену Станоје (Станоје Главаш)?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #1 у: 19.26 ч. 30.04.2008. »

Pandani hrišćanskih imena postoje u svima jezicima naroda koji su primili hrišćanstvo. Tako je pandan imena Jelisaveta na engleskom Elizabeth. Ali tako su pandani imena George, na primer, i Đorđe i Đurađ i Juraj i Đuro i mnoga druga. Većina imena iz našeg imenoslova su došla posredstvom hrišćanstva i poreklom su iz grčkog, hebrejskog, aramejskog jezika (Petar, Stefan, Marija, Jovan, Ivan, Josip, Marko i dr.).

Neka su naša imena pak kalkovi (prevedenice) tih opštih, hrišćanskih imena. Tako je Bogoljub prevedenica imena Teodor ili Teofil. Međutim, ni ovde ne možemo baš uvek staviti znak jednakosti između, jer su ipak Bogoljub i Teodor dva različita imena makar imala isto ili slično značenje.

A neka su naša imena sasvim domaća, tj. slovenskog su porekla. Takvo je ime Stanoje, jer ono je nastalo od našega glagola stati. Ona mogu imati pandane po etimologiji u drugim slovenskim jezicima (što bi značilo da potiču iz praslovenske epohe ili da odražavaju kontakte među slovenskim jezicima; ovakvo bi ime bilo Milan, na primer), ali ne mogu imati pravih pandana u drugim jezicima, osim možda po značenju: ako je Lav ime onoga koji bi trebalo da podražava dotičnog kralja životinja, onda može biti uslovni pandan po značenju imenu Leo, ali nikako i pravi pandan.

Tako, dakle, Elizabeth nije Jelisaveta niti je Teodor Bogoljub, već se radi o različitim imenima koja imaju jedino slično poreklo ili značenje. (Tako ni Đorđe i Đuro nisu ista imena, iako imaju istu etimologiju.) I tako bi paralela imenu Stanoje moglo biti neko ime koje slično znači, ali nikako i pravi pandan.

Ja, uzgred, ne znam koja bi mu bila paralela, tako da samo pričam u isprazno (tj. pokušavam da odgovorim kako se ne može naći istovetno ime nijednom a kamoli svakom našem imenu u stranim jezicima), ali nemoj mi zbog toga zameriti. Wink
« Задњи пут промењено: 19.28 ч. 30.04.2008. од Ђорђе Божовић » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #2 у: 21.19 ч. 30.04.2008. »

Ја мислим да пре свега имена која се појављују у Библији се могу наћи у свим језицима хришћанских народа. Међутим, постоје и друга имена која су карактеристична за један народ и не могу се наћи у другим језицима, а кад бисмо покушали да их "преведемо" само бисмо добили будалаштину. Сад ми паде на памет нпр. Босиљка — има ли у неком другом језику име које значи "босиљак"? Шпански језик има чудесно глупава имена, али која, пошто су на шпанском, лепо звуче : Долорес (долор - бол) или Пури од Пурификасион (пурификасион -чишћење), Хулио (јули — јес'да ово долази од лат. имена Јулије, ал у српском нема пандана)... Или енглески :на пример, презиме Бејкер ... Како би се то код нас превело? Пекар(ић)? Smiley Додуше, можда има везе презиме Пекић...

Дакле, да одговорим на питање: Не верујем да баш свако живо име у српском језику има пандан у другим језицима.
« Задњи пут промењено: 21.21 ч. 30.04.2008. од Brunichild » Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #3 у: 13.18 ч. 01.05.2008. »

Тачно је да је женско име Босиљка настало од имена биљке босиљак, али је занимљиво да "босиљак" долази од грчке речи basilikon, која је, опет, изведеница од речи basilikos у значењу "царски, владарски". Дакле, Василије, Васиљ, Базил, Бејзил, Василија, Василиса, Базиле, Базилио су имењаци, односно имењакиње наше драге Босиљке (барем онако како је то лепо објаснио Ђорђе).  Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #4 у: 13.36 ч. 01.05.2008. »

Тачно је да је женско име Босиљка настало од имена биљке босиљак, али је занимљиво да "босиљак" долази од грчке речи basilikon, која је, опет, изведеница од речи basilikos у значењу "царски, владарски". Дакле, Василије, Васиљ, Базил, Бејзил, Василија, Василиса, Базиле, Базилио су имењаци, односно имењакиње наше драге Босиљке (барем онако како је то лепо објаснио Ђорђе).  Grin

хехехе... Дивота. Језик је невероватна ствар. Не престаје да ме изненађује...
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #5 у: 13.40 ч. 01.05.2008. »

Успут: Не би било лоше да се отвори тема (ако већ не постоји негде на Форуму) "Порекло и значење личних имена" при чему се можемо ограничити или само на лична имена код Срба или је можемо проширити на лична имена уопште.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #6 у: 13.45 ч. 01.05.2008. »

Па може то и овде... мада би онда тема више  припадала деелу етимологије него преводима...
Сачувана
Урош
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 102


« Одговор #7 у: 14.58 ч. 01.05.2008. »

Smiley Заиста не престаје да изненађује! И ја сам мислио да Босиљка нема страног имењака...

А шта би са сиротим Станојем? Smiley Није ваљда да он заиста нема, дајте нешто макар приближно, па макар и не било утмељено и у истинској употреби.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #8 у: 15.25 ч. 01.05.2008. »

Било би интересантно да нађемо српска имена која стварно немају пандана у другим језицима... Нпр. Машинка...

Шта је са именима као Раде, Радивоје, Радомир, Ратимир, Славимир, Славица, Слава, Радојка, Ратимирка, Рада, Радмила, Реља или Хреља, Крста, Крстивоје...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #9 у: 15.38 ч. 01.05.2008. »

Шпански језик има чудесно глупава имена, али која, пошто су на шпанском, лепо звуче : Долорес (долор - бол) или Пури од Пурификасион (пурификасион -чишћење), Хулио (јули — јес'да ово долази од лат. имена Јулије, ал у српском нема пандана)... Или енглески :на пример, презиме Бејкер ... Како би се то код нас превело? Пекар(ић)? Smiley Додуше, можда има везе презиме Пекић...

Само да чујеш немачка... Тек су она глупава: Швајнштајгер - Свињопењач(евић), Хадершпек - Дроњосланинац... Grin Наравно, најраспрострањеније и вероватно најпознатије немачко презиме — Милер, у значењу: Ђубрар, и још милион примера. Grin

Било би интересантно да нађемо српска имена која стварно немају пандана у другим језицима... Нпр. Машинка...

Шта је са именима као Раде, Радивоје, Радомир, Ратимир, Славимир, Славица, Слава, Радојка, Ратимирка, Рада, Радмила, Реља или Хреља, Крста, Крстивоје...

Шана, Јездимир, Бојан, Горан, Зоран, Првослав, Краснодар, Милентије...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #10 у: 19.51 ч. 01.05.2008. »

Зар Милер није од млинар?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #11 у: 20.03 ч. 01.05.2008. »

Зар Милер није од млинар?

Јесте. Мало сам се шалио. Често се, међутим, каже за ђубрара и Müller (ђубре = Müll), иако је ово неисправно.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #12 у: 20.29 ч. 01.05.2008. »

Е, баш си ме насмејао са Свињопењачима и Дроњосланинцима... Smiley

Него, шта ти је то ђубрар? Да није Ђубретар? Wink

Мислим да ни твоје име нема пандан у другим јазицима. Зоран има, барем у енглеском — Дон....
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #13 у: 20.30 ч. 01.05.2008. »

Интересантно да реч "ђубрар" није забележена у нашим компетентним речницима (Велики речник САНУ, шестотомни речник МС), а претрага на Интернету дала је неколико резултата, с напоменом да су сва помињања те речи везана за разне форуме (занимљиво, не и за наш) и да се реч помиње и у синтагми лептир ђубрар.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #14 у: 20.32 ч. 01.05.2008. »

Ја први пут чујем ту реч и искрена да будем, мислила сам да је Мики направио "лапсус прстус" Wink
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!