Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.07 ч. 16.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: чик погоди!  (Прочитано 6037 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
србољуб
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Милан Ђорић
Поруке: 88



« у: 23.45 ч. 05.06.2008. »

У разговору са колегиницом Миленом из Лесковца чуо сам, за мене, потпуно нову реч - протођер.
Она ми је објаснила да је то назив за особу која може много да поједе (вероватно пандам изразу проваљен, нпр. "Једе као провалија/проваљен."), па ме занима да ли је још неко чуо ову реч и да ли јој зна значење, тј. да ли се уопште користи или је то још један од лесковачких специјалитета?  Smiley
Сачувана

you're going to reap just what you sow
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 00.06 ч. 06.06.2008. »

Нисам никада чуо ово, иако сам близу Лесковца. Smiley Биће да је ово један од лесковачких специјалитета. Smiley Могу ти навести нишке специјалитете (не знам да ли су стварно, вероватно их још неко зна): цопина, пошушњар, љаџа (чик погоди шта је то!), буљаш, крембил, буљамфер, тутубан, геџа, фанфуља... Grin Grin Grin
« Задњи пут промењено: 00.08 ч. 06.06.2008. од Мирослав » Сачувана
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« Одговор #2 у: 21.54 ч. 06.06.2008. »

Нисам никада чуо ово, иако сам близу Лесковца. Smiley Биће да је ово један од лесковачких специјалитета. Smiley Могу ти навести нишке специјалитете (не знам да ли су стварно, вероватно их још неко зна): цопина, пошушњар, љаџа (чик погоди шта је то!), буљаш, крембил, буљамфер, тутубан, геџа, фанфуља... Grin Grin Grin

Krembil se upotrebljavao u mojoj skoli medju decom od 7 do 10 godina i znacilo je debil, moron ...
Rec "gedza" je oznacavala Srbe u Semberiji a isto moze znaciti i zgoljav, neuhranjen ( gedzavo prase*).
Ovo "ljadza" da nije od onoga "ljakse" ?
Dobra ti je ova "buljamfer". Ja je dozivljavam nesto kao salabajzer (uzgred, da li ima "salabajzer" nemackog porekla?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #3 у: 23.19 ч. 06.06.2008. »

Није ми познато да постоји реч шалабајзер у немачком, мада неодољиво подсећа на немачку етимологију, а има отприлике значење, као што наведе, буљамфер. Рекао бих да је ово ипак наша реч. Слично: буљаш, пошушњар. Фанфуља = дроца, дроља, профукњача, фукса...; цопина = рмпалија, мрцина; тутубан = глупан, тупсон, тупча... Grin Grin Grin Grin Grin

У праву си за значења ови речи: крембил је доиста дебил, морон..., геџа = цмигљав, шпиртосан..., сељак < љаксе < љаџа. Grin
« Задњи пут промењено: 23.21 ч. 06.06.2008. од Мирослав » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #4 у: 23.25 ч. 06.06.2008. »

...протођер... особа која може много да поједе (вероватно пандам изразу проваљен, нпр. "Једе као провалија/проваљен."), ...

Имамо ми и један леп глагол, не знам да ли је још некоме познат, а значи отприлике: јести у сласт, јести с уживањем... мрнџати. Smiley
Сачувана
србољуб
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Милан Ђорић
Поруке: 88



« Одговор #5 у: 01.09 ч. 25.06.2008. »

...протођер... особа која може много да поједе (вероватно пандам изразу проваљен, нпр. "Једе као провалија/проваљен."), ...

Имамо ми и један леп глагол, не знам да ли је још некоме познат, а значи отприлике: јести у сласт, јести с уживањем... мрнџати. Smiley

Мени је овај глагол познат од недавно, тј. од кад сам гледао "Седам и по" где у једној сцени Ненад Јездић саветује своју пратиљу на   
"културној" изложби експоната од хране, а текст за уџбенике гласи овако:"Само МРНЏАЈ!"  Cheesy
Сачувана

you're going to reap just what you sow
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!