Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
20.49 ч. 29.07.2014. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Floskula, fraza i sintagma  (Прочитано 10843 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
BladeRunner
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 19

« у: 14.11 ч. 08.06.2008. »

Čitam tekst u kome nalazim na dio 'svi su oni isti' (misli se na političare, ali nebitno).  Pri prepričavanju teksta, na drugom mjestu nailazim na: '. . .  dok  je političare opisao sa dobro poznatom 'svi su oni isti' frazom. '

Lunjajući malo po vokabularu, vidim da je fraza uobičajeni izraz, izraz koji lijepo zvuči, prazna riječ. . .  i slično.  U svakom slučaju, ne odnosi se na grupu riječi, već na jednu riječ.  Onda pogledah da li bi pravilnije bilo da je autor upotrebio riječ sintagma, ali sintagmu vokabular definiše kao 'grupu riječi koje obrazuju jedan pojam', što me ostavi nezadovoljnim.  Floskula, koja mi poslednja pade na pamet, opet se određuje kao besjednički cvijet, govornički ukras, fraza ili prazna riječ.  Moje pitanje glasi: koji izraz bi bilo najbolje upotrebiti umjesto riječi fraza, ili je napisano ujedno i najbolje rješenje? Hvala unapred.

P. S.  Znam da je već pedeset puta pomenuto da se ne treba oslanjati na vokabular, ali kući nemam literaturu iz koje bi mogao dodatno da se informišem.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865

« Одговор #1 у: 14.44 ч. 08.06.2008. »

Lunjajući malo po vokabularu, vidim da je fraza uobičajeni izraz, izraz koji lijepo zvuči, prazna riječ. . .  i slično.  U svakom slučaju, ne odnosi se na grupu riječi, već na jednu riječ.
Nisam baš razumela pitanje. Fraza svakako označava skup od više reči, ne samo jednu. Bukvalno govoreći trebalo bi da označava rečenicu, ali se često koristi u smislu ustaljenog izraza, sintagme koja nema samostalnost rečenice.
Сачувана
BladeRunner
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 19

« Одговор #2 у: 17.30 ч. 08.06.2008. »

Zanimalo me da li je bilo ispravno koristiti riječ 'fraza' u rečenici iznad.  Vidim da jeste, tako da sam dobio odgovor.  Dalje me zanimalo da li bi bilo ispravno da smo umjesto fraze napisali sintagma (floskulu sam dodao kao bonus), ili postoji neki bolji izbor.  Nadam se da sam sad bio jasniji.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #3 у: 20.47 ч. 08.06.2008. »

Мислим да не би.
 Ја бих само реченицу написао: ...док је политичаре описао добро познатом фразом "сви су они исти".
Наравно, ако сам је добро разумео.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!