Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.52 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3] 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Глагол „имати“  (Прочитано 45508 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #30 у: 17.09 ч. 30.08.2008. »

E, pa meni nije...
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #31 у: 17.10 ч. 30.08.2008. »

Ма ни то не негирам. Ради се о конкретном примеру/примерима, журим, па не могу да се враћам да их цитирам. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #32 у: 17.11 ч. 30.08.2008. »

Ma sve se meni čini da je ovde primenljiva ona De gustibus non est disputandum.... Wink
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #33 у: 17.26 ч. 30.08.2008. »

E, pa meni nije...

Како бре није? Grin
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #34 у: 17.29 ч. 30.08.2008. »

Ma sve se meni čini da je ovde primenljiva ona De gustibus non est disputandum.... Wink

Ни случајно! Овде је све време реч о критеријуму за оцењивање писмених задатака. Наставник свакако мора да учини све да заобиђе лични укус, зар не?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #35 у: 17.32 ч. 30.08.2008. »

Svakako. Zato i treba da zna kad je pitanje tačnosti a kad pitanje ukusa...
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #36 у: 22.18 ч. 30.08.2008. »

Ma sve se meni čini da je ovde primenljiva ona De gustibus non est disputandum.... Wink

Ни случајно! Овде је све време реч о критеријуму за оцењивање писмених задатака. Наставник свакако мора да учини све да заобиђе лични укус, зар не?

Наставник мора да се бави и стилом и стилским грешкама. А у примерима које сам ја навела, наћи ћу их нешто касније, мислим да се ради о стилски лошим конструкцијама.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #37 у: 12.34 ч. 31.08.2008. »

Зар ником за два месеца писања о овоме није пало на памет да овде није реч о стилској грешци (или „грешци”), већ о чисто синтактичкој!

У безличним реченицама са глаголом имати (у то не спадају реченице: Имам сестру, Имаш ли кафе?) оно што стоји у генитиву јесте логички субјекат (Има сунца). О томе пише Поповић у средњошколској граматици и даје онај чувени пример: Данас има наставе, Јуче је било наставе, Сутра ће бити наставе. Дакле, само у презенту се у тим егзистенцијалним реченицама (означавају постојање) користи глагол имати, а у свим осталима глагол бити. Традиционално се у нашим граматикама о овоме говори шкрто, и то што се у савременом језику у тој конструкцији уместо старијег Има једне куће (ген.) почело чути Има једна кућа (ном.) не бележи чак ни Стевановић у свом великом Савременом сх. језику: код њега може само генитив. У новије време (2005) Клајн је у Граматици српског језика писао: „Из ове глаголе именица по правилу иде у генитиву, осим у садашњем времену у једнини, и то само у потврдном облику, ако је именица бројива. С небројивом именицом ишао би генитив.” Он даје пример Има један проблем.

Закључак: ако је реченица 1) потврдна, 2) у презенту, ако је именица 3) бројива и 4) у једнини, та именица може стајати у номинативу (питање је коју синтактичку функцију врши, тешко да је логички субјекат, можда нека допуна), што ће рећи да су примери Има једна кућица, Има једна пећина строга, Има један цветак — књижевни.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #38 у: 13.00 ч. 31.08.2008. »

а тамо има (у значењу налази се) једна кућа, мада ми то стилски није лепо, ја бих рекла тамо се налази једна кућа.

Зар ником за два месеца писања о овоме није пало на памет да овде није реч о стилској грешци (или „грешци”), већ о чисто синтактичкој!

Наравно да је све већ објашњено, на овај или онај начин, прочитај пажљиво све коментаре од почетка, а затим и линк на који је неко упутио и који се бавио сличним питањем. Дискусија се развила искључиво због реченице коју сам ја написала, а коју сам ево сад пронашла и цитирала. Чак и ту нисам написала да је у питању стилска грешка, већ да ми то стилски није лепо и мислим да ће ти, ако све пажљиво прочиташ, бити јасно да си исправио тачно у тачно.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #39 у: 13.07 ч. 31.08.2008. »

Јое, хвала на објашњењу. Сад знам и ЗАШТО је "има једна кућа" тачно, као и то да се уопште не ради о стилу, већ о синтакси. Smiley
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #40 у: 13.50 ч. 31.08.2008. »

Јое, хвала на објашњењу. Сад знам и ЗАШТО је "има једна кућа" тачно, као и то да се уопште не ради о стилу, већ о синтакси. Smiley

Баш се радујем што ти је Џо све објаснио Grin.
Сачувана
Катарина
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Katarina
Поруке: 4


« Одговор #41 у: 15.58 ч. 15.09.2008. »

 Zdravo!
Redovno pratim sta pisete i o cemu razgovarate na forumu.  Dosta toga sam naucila ovde. Hvala vam. 
 Hej,a zar rec JEDNA u datom primeru nije pleonazam? :)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #42 у: 16.00 ч. 15.09.2008. »

Ne verujem. Mogu biti i dve i tri i četiri kuće... Smiley Ček da vidimo šta kažu ovi pametniji... Wink
Сачувана
Катарина
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Katarina
Поруке: 4


« Одговор #43 у: 17.31 ч. 15.09.2008. »

Pre mnogo godina u NEKOM malom gradu, dobar ucitelj nauci svoje djake da izbegavaju rec  JEDNA u svom izrazavanju.

Najcesce se broj odredjuje imenica uz koju stoji. 
Pitam se . . pitam da li je to tako.
 
Сачувана
Катарина
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Katarina
Поруке: 4


« Одговор #44 у: 17.32 ч. 15.09.2008. »

Цитирано: Katarina link=topic=2275. msg23976#msg23976 date=1221492683
Pre mnogo godina u NEKOM malom gradu, dobar ucitelj nauci svoje djake da izbegavaju rec  JEDNA u svom izrazavanju. 

Najcesce se broj odredjuje imenica uz koju stoji.  
Pitam se .  .  pitam da li je to tako. 
 
Sve to u interesu lepog izrazavanja. 
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3] 4  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!