Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.38 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Проблеми са речником  (Прочитано 5648 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« у: 08.54 ч. 20.09.2008. »

Скинуо сам руско-српски речник са Нета, фино га распаковао, кад оно - међутим: у Ворду се појави прозорче са насловом File Encoding, па онда неки чудни знакови, па каже:

Select the encoding that makes your document readable.

Text encoding:

Windows (default)

MS-DOS

Other encoding

Десно је падајући мени који је неактиван када је селектована опција Windows, али постаје активан када се селектује Other encoding. Међутим, ту моје знање о овом проблему престаје.
Шта треба да урадим да бих могао читати текст на ћирилици? Напомињем да ми се ово дешава са сваким запакованим текстом који скинем са Нета.

Молим помоћ.
 
 
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 11.33 ч. 20.09.2008. »

То се појављује ако виндоузов Ворд не може да препозна текст. Са десне стране треба одабрати декодирање словних знакова којима је писан текст, из падајућег менија. За ћирилични текст обично УТФ-8, али мислим да се може одабрати посебно за руски и да је његова ознака ЦП-866. Пробај овако па јави да ли је успело или није. Wink

Мислим да је могуће подесити Ворд којим декодером да отвара текстове писане словним знацима различитим од преподешеног. Пронаћи ћу ако те занима.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #2 у: 11.35 ч. 20.09.2008. »

П. С. Уклони другу тему. Wink
Сачувана
Часлав Илић
језикословац
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: машинац
Поруке: 474



« Одговор #3 у: 11.47 ч. 20.09.2008. »

Цитирано: Психо-Делија
Скинуо сам руско-српски речник са Нета, фино га распаковао [...] неки чудни знакови [...]

У којем формату су подаци? Обичне текстуалне датотеке? Ако би окачио једну за пример, добио би бржи и прецизнији одговор.

Овако, ако је проблем у кодирању обичног текста, онда у она која покривају и српску и руску ћирилицу спадају: УТФ-16 (под виндоузом често зван само ‘уникод’), УТФ-8, ЦП-1251, ИСО-8859-5.
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #4 у: 12.20 ч. 20.09.2008. »

Формат је PDF.

U "jelovniku" sam uspeo da pronađem samo Unicode i UTF-8, pri čemu je Unicode nešto i uradio, ali je to i dalje nečitljivo (neki kvadratići, crtice itd.). UTF-8 nije napravio ništa. Ostali predloženi dekoderi nisu na meniju.
Još jednom da napomenem: ovaj problem se javlja kod SVIH skinutih tekstova u PDF-u, tako da mislim da je ovde manje bitno da li je u pitanju ruska ćirlica, latinica ili nešto treće. Da nije neki sistemski problem? Cry
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #5 у: 12.37 ч. 20.09.2008. »

Али, зашто би отварао ПДФ уопште Водром?!

Имам и ја тај речник, и отворим га норамлно адобијевим Акробатом, ради и претрага по речима, само треба унети ћирилични упит. Имаш ли прегледач ПДФ-датотека на свом рачунару? Adobe Acrobat, Adobe Reader, Foxit Reader, CutePDF... ? Три последњепоменута су потпуно бесплатни програми и могу се преузети са интернета. Рецимо, Foxit Reader, који је око 2,5МБ, а одличан је, брз и поуздан.
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #6 у: 13.08 ч. 20.09.2008. »

Свака част, Мирославе, убо си "у сриду"! А ја са, наравно, испао глупсон. Извињавам се и Чаславу што је морао одговорити на моја глупа питања. Глупа, јер нисам проверио да ли уопште на рачунару имам инсталиран програм за ишчитавање ПДФ-фајлова. Заправо, недавно ми је реинсталиран систем, па ми није било на ни крај памет да мој вајни "мајстор" није убацио тај програм.
У сваком случају, хвала обојици. Grin
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #7 у: 13.17 ч. 20.09.2008. »

Нема на чему. Smiley

Ах, тај виндоуз... Користи линукс одсад! Grin Ако желиш, могу ти потанко објаснити и како да преинсталираш систем. Да сам ја плаћао неком за сваку реинсталацију, тај би кућу на Беверли Хилсу сазидао! Grin
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!