Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.14 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Идеје за унапређење алгоритма  (Прочитано 101379 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Miki
Гост
« у: 20.50 ч. 23.09.2008. »

У овој теми можете да предложите како да унапредимо алгоритам пребацивања именица из номинатива у вокатив.



Ова тема ће свакако бити од помоћи:

http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=935.0
« Задњи пут промењено: 18.50 ч. 26.09.2008. од Avram » Сачувана
Avram
уредник форума
посетилац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
Webinsane d.o.o.
Име и презиме:
Nemanja Avramović
Поруке: 48




WWW
« Одговор #1 у: 20.54 ч. 23.09.2008. »

Zanimljivo. I šta sad, treba li se držati pravila i u rečniku izmeniti i staviti vokativ da bude "Milošu", što će svima zvučati smešno, iako je pravilno, ili se držati običaja i ostaviti "Miloše"?
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #2 у: 21.01 ч. 23.09.2008. »

На теми си могао прочитати да је „прихваћено и Милоше због уобичајености“, а то значи да је и облик Милоше сада сасвим регуларан, иако то није био. Онде можеш пронаћи правила према којима ће се, надам се, лакше дефинисати параметри који ће додељивати правилан вокатив унесеном имену.
Сачувана
Avram
уредник форума
посетилац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
Webinsane d.o.o.
Име и презиме:
Nemanja Avramović
Поруке: 48




WWW
« Одговор #3 у: 21.10 ч. 23.09.2008. »

Aha, nisam razumeo da je prihvaćeno i zvanično Smiley

Hvala
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #4 у: 21.25 ч. 23.09.2008. »

Ја се мало поиграх са алгоритмом Smiley, који у неколико наврата није „препознао“ да ли је реч о мушком или женском имену или није извршио палатализацију. Вероватно треба још мало финог подешавања, јер иначе је спреман за пуштање у рад. Smiley
Сачувана
Avram
уредник форума
посетилац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
Webinsane d.o.o.
Име и презиме:
Nemanja Avramović
Поруке: 48




WWW
« Одговор #5 у: 21.36 ч. 23.09.2008. »

Daj primere, pa da vidimo kako da ga sredimo. Upravo sam dodao pravila iz gore navedene teme, tako da sad radi još malo bolje.

Evo primera:
1) Zmaj - reči nema u rečniku i algoritam pravi reč Zmaju
2) Miloš - alogritam bi napravio Milošu, ali reč postoji u rečniku i zato vraća Miloše

http://www.avramovic.info/razno/vokativ/

Sad samo čekam Peđu da mi odgovori na PM oko hostinga projekta.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #6 у: 21.43 ч. 23.09.2008. »

Ех, заборавио сам шта сам тачно уносио, на жалост нисам ни записао, али како људи свашта стављају као надимак, тако сам и ја разноразне глупости уносио. Smiley

Одлично ради, што се мене тиче. Може се почети испробавати, а повратне иформације ће стизати, сигуран сам, ако неки вокатив буде одступао по неком критеријуму.

Наравно, хвала на труду, Немања!
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #7 у: 21.47 ч. 23.09.2008. »

Узгред, вокатив од Милош и јесте Милошу, у новије време допуштено је и Милоше.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #8 у: 21.48 ч. 23.09.2008. »

Да, замјетили смо и ми, Оли. Grin
Сачувана
Avram
уредник форума
посетилац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
Webinsane d.o.o.
Име и презиме:
Nemanja Avramović
Поруке: 48




WWW
« Одговор #9 у: 21.51 ч. 23.09.2008. »

Da, to smo apsolvirali već Smiley
Ali mislim da je bolje da ostavimo Miloše jer jednostavno ogromna većina ljudi tako i govori.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #10 у: 21.51 ч. 23.09.2008. »

Е па пардон, ако нисам најбоље разумела шта се ту дешава Undecided.
Сачувана
Филип Милетић
хардвераш
језикословац
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Филип Милетић
Струка: електротехничар
Поруке: 230




WWW
« Одговор #11 у: 00.54 ч. 24.09.2008. »

Pre nekog vremena povela se diskusija na DevProTalk-u (inicijator je bio, ako se ne varam, Filip Miletić sa ovog foruma) o tome da se napravi programska promena imena po padežima,

Јесте, ја сам закувао целу ствар.  На жалост тренутно не могу да се удубљујем у детаље, јавићу се чим се искобељам из гужве.  У међувремену ту је и веза на изворни предлог.

ф
Сачувана
Часлав Илић
језикословац
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: машинац
Поруке: 474



« Одговор #12 у: 13.36 ч. 25.09.2008. »

Цитирано: Мирослав
Не би ме чудило да Часлав Илић већ има нешто слично на уму!

На уму и на друму. Баш овде на форуму сам укратко описао систем бележења деклинација који користим, тренутни спискови могу се видети овде, а скрипта којом се обрађују је овде. Нажалост, систем још увек није документован, стићи ћу и до тога једног дана.

Тако, мени би свакако годио списак деклинација личних имена по падежима, и јесам мислио да пре или касније попишем бар неколико стотина њих у горепоменутом формату. Ако неко други то одради пре, па још ако успе да изведе аутоматски деклинатор прихватљиве тачности, тим боље. Поставља се, наравно, и питање доступности, односно облика и лиценцирања техничких решења и сакупљених и изведених података у пројекту који је Немања започео.

(Узгред, нисам информатичар, ни по струци ни по пракси :)
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #13 у: 19.04 ч. 25.09.2008. »

Treba programčiću i malo dorade. Za „starac“ i „Srbija“, na primer, daje vokative „starace“ odnosno „Srbija“. Za „kreten“ daje vok. „kretene“, što verovatno nije nepravilno, ali je „kretenu“ rasprostranjenije kao god što je i „Miloše“. Za „majka“ daje vok. „majko“, ali za „sestra“ izbacuje vok. „sestra“. Dok, s druge strane, za „Vuk“, „Nik“ i „Jezekilj“ sasvim zgodno je podao vokative „Vuče“, „Niče“ i „Jezekilju“; a za „Kaj“ i „Kaja“ — „Kaju“ i „Kajo“, vrlo dobro. Smiley Za „Bosa“, međutim, opet daje „Bosa“ kao vokativ.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #14 у: 19.12 ч. 25.09.2008. »

Кад Ђорђе помену већ нешто слично, ја да се надовежем: можда се може срочити правило за именице на -лац, колац примерице, како оне губе Л у вокативу (можда не све, сигурно има и изузетака) и долази до сибиларизације: коче. Такође може дожи и до преласка Л у О и сибиларизације: жетелац — жетеоче. Имамо и ово: зналац — зналче... Дакле, без преласка Л у О, а са сибиларизацијом. Вероватно има неке правилности у овим примерима, како би се све ово могло преточити у неколико параметара који ће давати исправне вокативе.

(Успут, кретене јесте правилно и боље него због распрострањености допуштено кретену.)
« Задњи пут промењено: 19.41 ч. 25.09.2008. од Мирослав » Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!