Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.16 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 5  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Glasovne promene u reči viteški  (Прочитано 64274 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #15 у: 18.40 ч. 03.11.2008. »

Па да, како ми то промаче!  Smiley  Прво једначење по месту творбе, па по звучности, па губљење. Значи људи нису погрешили, а ја их изблатих. Но, да мењају смисао понегде, мењају, и то није у реду и даље.
Сачувана
sinisake
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 24


« Одговор #16 у: 20.29 ч. 03.11.2008. »

Zašto Z prelazi u Ž? To mene zanima. . .
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #17 у: 21.10 ч. 03.11.2008. »

Слушај, мени данас није дан. Збунио ме је Бојан коме обично верујем априори Grin. Заправо нема основе да з овде пређе у ж јер није испред предњонепчаног гласа.

Бојане, откуд ти стварно идеја да з прелази у ж испред с? Пре ће бити наставак -шки и цела она прича Џоова. Јер заиста, на основу чега је з прешло у ж?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #18 у: 22.45 ч. 03.11.2008. »

To i ja htedoh pitati Bojana. Ako prihvatimo analogiju, onda pridev mora biti prvo jednostavno *viteski (vitez + ski, bez ikakvog pretvaranja z u ž), pa onda analogijom sa pridevima na -ški dobijamo viteški.

Ako dolazi do prelaska z u ž ispred -ski, pa zatim do jednačenja po zvučnosti i gubljenja suglasnika, onda je to nešto sasvim drugačije.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #19 у: 11.25 ч. 04.11.2008. »

Бојане, откуд ти стварно идеја да з прелази у ж испред с? Пре ће бити наставак -шки и цела она прича Џоова.

Ne postoji sufiks -ški, i uveren sam da ni Džo nije imao tako nešto na umu, već da je objašnjavao otkud se pojavljuje Š posle dodavanja nastavka -ski.

E sad, nadalje nam se mišljenja razilaze: on tvrdi da se jednostavno pojavljuje Š „niotkuda“, a ja smatram najverovatnijim (kako sam i rekao u prošloj poruci; dakle, nisam bio isključiv) da se „niotkuda“ pojavljuje jedno J, koje se zatim jotuje sa završnim suglasnikom osnove (zj > ž u viteški, i sj > š u npr. veleški). Dakle, jedno pojavljivanje „niotkuda“ svakako moramo prihvatiti, samo je pitanje koje. Na strani sam svog tumačenja prosto zato što ono daje „univerzalan“ odgovor na sva slična pitanja u vezi sa promenom završnog suglasnika osnove pri dodavanju nastavka -ski (u nastavku sledi po jedan primer iz svake kategorije): vlaški (hj > š), hirurški (gj > ž, zatim obezvučavanje), grčki (kj > č), lovački (cj > č), lanjski (n-j > nj). Sve transformacije u zagradama u potpunosti prate ono što teorija kaže o takvim sklopovima.

Da zaključim, moj stav je donekle različit od Džoovog, ali, naglašavam, samo donekle, jer, ponavljam, uveren sam da ni on nije imao na umu tumačenje po kom od početka nastupamo sa sufiksom -ški; to je već bez ikakvog smisla.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #20 у: 15.06 ч. 04.11.2008. »

Цитат
grčki (kj > č),

Otkud K kad je GrČka? Ili je GrčKa? Pa gde se onda gubi ono Č? I zašto?

I ako je vitez — viteŠki, kako to da onda nije Pariz — pariŠki, nego pariSki?


Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #21 у: 16.16 ч. 04.11.2008. »

Цитат
grčki (kj > č),

Otkud K kad je GrČka? Ili je GrčKa? Pa gde se onda gubi ono Č? I zašto?

„K“ dolazi od „Grk“, a od toga dolazi i „grčki“ i „Grčka“.

I ako je vitez — viteŠki, kako to da onda nije Pariz — pariŠki, nego pariSki?

Moje je objašnjenje bilo da novije reči ne zahvata ovo jotovanje, samo starije. Tako imamo novije prideve pariski, kavkaski (ali starije viteški).
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #22 у: 16.39 ч. 04.11.2008. »

Fala Đorđe. Smiley

A kako bi bio pridev od imena mesta Vitez? Isto viteški?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #23 у: 17.06 ч. 04.11.2008. »

A kako bi bio pridev od imena mesta Vitez? Isto viteški?

To zavisi od toga šta je uobičajeno za to mesto. Možda stanovnici Viteza kažu viteški, možda viteski, a možda i nešto treće.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #24 у: 17.07 ч. 04.11.2008. »

Витежански.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #25 у: 20.41 ч. 04.11.2008. »

Ne postoji sufiks -ški, i uveren sam da ni Džo nije imao tako nešto na umu, već da je objašnjavao otkud se pojavljuje Š posle dodavanja nastavka -ski.

Хм. Да. То тврде многи лингвисти, чини ми се да то стоји и код Станојчића и Поповића. Неке од тих промена су толико далеке и давне, да се у многим речима третира постојање и преосталих двају наставака. Чини ми се да чак у великом Стевановићу (један) у списку наставака постоје наставци -ски, -шки и -чки. Управо реч као што је ова може поткрепити ту тврдњу.

E sad, nadalje nam se mišljenja razilaze: on tvrdi da se jednostavno pojavljuje Š „niotkuda“, a ja smatram najverovatnijim (kako sam i rekao u prošloj poruci; dakle, nisam bio isključiv) da se „niotkuda“ pojavljuje jedno J, koje se zatim jotuje sa završnim suglasnikom osnove (zj > ž u viteški, i sj > š u npr. veleški).

Мислим да Ј ту није ни у трагу, оно се обично препознаје (висок > висји > виши) и не могу се сад овако на брзака сетити јотовања у наставку -ски или испред њега, чак бих рекла да такве ни не знам.

Dakle, jedno pojavljivanje „niotkuda“ svakako moramo prihvatiti, samo je pitanje koje. Na strani sam svog tumačenja prosto zato što ono daje „univerzalan“ odgovor na sva slična pitanja u vezi sa promenom završnog suglasnika osnove pri dodavanju nastavka -ski (u nastavku sledi po jedan primer iz svake kategorije): vlaški (hj > š), hirurški (gj > ž, zatim obezvučavanje), grčki (kj > č), lovački (cj > č), lanjski (n-j > nj). Sve transformacije u zagradama u potpunosti prate ono što teorija kaže o takvim sklopovima.

Мислим да је идеја о постојању трију наставака логичније (међу лингвистима познато као елегантније Grin) решење за многе примере у којима лингвисти никако да докуче шта се десило и морају да прихватају појављивање гласова ниоткуда и сл. Теорија на коју се ти позиваш јесте једна од.


Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #26 у: 21.00 ч. 04.11.2008. »

...и не могу се сад овако на брзака сетити јотовања у наставку -ски или испред њега, чак бих рекла да такве ни не знам.

Nisam li u nastavku naveo nekoliko takvih?

Чини ми се да чак у великом Стевановићу (један) у списку наставака постоје наставци -ски, -шки и -чки.

Jok (upravo provereno). Baš suprotno, Stevanović podržava teoriju o izmeni završnog glasa osnove, i to dokazuje navodeći ranije oblike rečî: јунакьски, врагьски, влахьски (napomena kod tačke 100g). Ovo je, rekao bih, prilično jak dokaz za to da se proces odvijao upravo onako kako sam opisao u prošloj poruci.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #27 у: 21.17 ч. 04.11.2008. »

Nisam li u nastavku naveo nekoliko takvih?

Мислила сам да си и њих претпоставио.

Jok (upravo provereno). Baš suprotno, Stevanović podržava teoriju o izmeni završnog glasa osnove, i to dokazuje navodeći ranije oblike rečî: јунакьски, врагьски, влахьски (napomena kod tačke 100g). Ovo je, rekao bih, prilično jak dokaz za to da se proces odvijao upravo onako kako sam opisao u prošloj poruci.

Стевановић баш пише да је у питању јотовање? Мени пре личи, овако како си ти написао, на палатализацију и сибиларизацију, будући да свуда видим полуглас. Вероватно јунак+е = јуначе, па је то ч остало у основи за јуначки, тако и код враг+е = враже, па ж остало у основи да бисмо стигли до врашки... Тако бисмо могли протумачити витез+е = витеже  [палатализација као у кнеже(в)], па да је и то ж рецимо остало у основи од које је, тек тада и тако, додавањем -ски дошло до једначења по звучности па до упрошћавања.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #28 у: 01.03 ч. 05.11.2008. »

Ne može promena n > nj (lanjski, vanjski, rumunjski) biti palatalizacija, nego jedino jotovanje, a i nju imamo ispred sufiksa -ski rame uz rame s promenama k > č, h > š, g > ž, zatim c > č, te je tu i promena o kojoj raspravljamo, z > ž, kao i s > š. Sve to skupa liči jedino na jotovanje završnog suglasnika ispred sufiksa -ski. (Pod uslovom da nije analogija u pitanju, kako veli Joe, mada njegovo objašnjenje zasad važi samo kod prideva koji imaju z > ž i s > š, dakle završetak -ški. Možda bi on hteo proširiti svoje obrazloženje analogije.)
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #29 у: 18.18 ч. 05.11.2008. »

Добро. Нисам размишљала у правцу љ и њ. Међутим, у примерима које је дао Бојан не бих била склона да размишљам по аналогији због оног полугласа који ме више асоцира на палатализацију.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 5  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!