Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.50 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Гласање
Питање: Какав је Ваш однос према српском писму?
ћирилица и латиница су равноправна писма - 20 (36.4%)
ћирилица треба да има предност - 24 (43.6%)
латиница треба да има предност - 0 (0%)
једино писмо треба да буде ћирилица - 8 (14.5%)
једино писмо треба да буде латиница - 0 (0%)
небитно ми је - 3 (5.5%)
Укупно гласова: 50

Странице: [1] 2 3 ... 14
  Штампај  
Аутор Тема: Какав је Ваш однос према српском писму?  (Прочитано 114434 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« у: 22.29 ч. 20.01.2006. »

Ево га и питање над питањима, врућа тема данашњице, које је српско писмо.

С обзиром колико су мишљења о овом питању супротстављена и поборници сукобљени, молим вас само да избегавате свађалачки тон у порукама.
Сачувана

Fantina
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Поруке: 6


« Одговор #1 у: 09.23 ч. 23.01.2006. »

Srpsko pismo jeste ćirilica. Nužno treba da se poučava i uči u školama.
No, zbog globalne komunikacije, treba obavezno poučavati i učiti i latinicu, pa neka je ćirilica i službeno pismo. Srpska ćirilica i srpska latinica svejedno imaju isti princip (osim kod dvoslovnih znakova latinice) a to je - jedan glas, jedan znak. (Zašto nije moguće smisliti jednoslvone latinične oznaka za lj, nj, dž, kao što je smišljena za dj (đ), pa da to bude srpska latinica?). Srpsko pismo bi trebalo da se zasniva na ovom (savršenom) principu, bez obzira na to hoće li se koristiti ćirilica ili latinica. (Po mom mišljenju, sva svetska pisma bi trebalo reformisati usvajanjem upravo tog principa - eto ideje za naučnofantastičnu priču). 
Сачувана
Часлав Илић
језикословац
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: машинац
Поруке: 474



« Одговор #2 у: 14.26 ч. 23.01.2006. »

Do pre tri godine, sve pisano rukom i pisano na računaru za štampañe (fakultetski radovi, takve stvari), pisao sam ćirilicom. Od pre tri godine, posle male modernizacije, apsolutno sve što je duže od par reči (upit na Guglu :) pišem ćirilicom.

Nešto me ne kose tradicija, istorija i slične discipline, više volim moderno, funkcionalno i kvalitetno. Razmišłajući tako, ćirilica za mene ima tačno jednu suštinsku prednost nad latinicom: nije latinica.

Kad već pomenu digrafe, bojim se da su male šanse da se taj ĝumbus odstrani iz naše latinice; ja lično mogu da se izmotavam :)
Сачувана
Ружица Марјановић
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Поруке: 24


« Одговор #3 у: 01.05 ч. 25.01.2006. »

Pre nekoliko godina je Drustvo za standardizaciju srpskog jezika imalo ideju sa formira tzv. srpsku latinicu i uvede nase zamene za digrame (dva slovna znaka koja oznacavaju jedan glas), ali se nisu nasla adekvatna graficka resenja za te nove grafeme. I tu se stalo.

Bilo je ozbiljnih prigovora da bi to nase latinicne tekstove ucinilo samo teze citljivim i da kroz nekoliko narednih godina nasa deca ne bi mogla da citaju latinicne zapise jezika iz naseg neposrednog okruzenja (hrvatski, slovenacki, bosnjacki...).
Сачувана
Fantina
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Поруке: 6


« Одговор #4 у: 15.24 ч. 25.01.2006. »

Pa ako dj može da bude đ, ne znam zašto i nj , odnosno lj, ne bi mogli da budu n i l sa nekim poprečnim crticama, kvačicama, onim što se već koristi u latinici na ovim prostorima zapadnog Balkana... razlog je baš neuverljiv... Hrvati konstruisaše i počeše da obavezno i najslužbenije primenjuju sasvim novi govorni jezik, a mi ne možemo da se usaglasimo oko dva znaka...
Сачувана
Александра
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 29



« Одговор #5 у: 20.31 ч. 03.02.2006. »

Сматрам да латиница није српско писмо, и тако, то што је подржана на vokabular.org ме нимало не радује.

« Задњи пут промењено: 09.40 ч. 14.05.2006. од Предраг Супуровић » Сачувана
Miloš Stanić
сарадник
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 207


« Одговор #6 у: 22.54 ч. 03.02.2006. »

A na osnovu čega to smatraš da latinica nije srpsko pismo???
Ustav tvoje zemlje smatra drugačije. Zakoni tvoje zemlje smatraju drugačije.

Veliki je paradoks kod velikosrpskih hegemonista što s jedne strane žele što više teritorija, a s druge strane žele što manje kulture. Umesto da ti što crtaju granice od Karlovca preko Karlobaga i Ogulina do Virovitice, prihvate latinicu kao drugo srpsko pismo, oni je se odriču — što je potpuno suprotno njihovim hegemonističkim težnjama. A i mnogo govori o zdravorazumnosti cele ideologije.
« Задњи пут промењено: 09.40 ч. 14.05.2006. од Предраг Супуровић » Сачувана
Igor
Гост
« Одговор #7 у: 23.22 ч. 03.02.2006. »

то што је подржана на vokabular.org ме нимало не радује.

Ima i onih koji misle drugačije, tj suprotno od tebe. Zašto ne omogućiti svima da pretražuju na svom omiljenom pismu?
Сачувана
Ружица Марјановић
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Поруке: 24


« Одговор #8 у: 13.04 ч. 04.02.2006. »

Нашим Уставом је загарантована равноправност оба писма. Чињеница да се овде равноправно знају и користе и ћирилица и латиница може само бити добит за нас. Нема знања које је сувишно.

Проблем је што смо ми на Балкану толико слични, па у жељи да се удањимо, покушавамо да мењамо језик начинима који су далеко од научних. То што Хрвати покушавају да мењају језик није усрећило већину добрих познавалаца њиховог језика. У свакодневном говору се углавном не користи ти неологизме.

Ћирилица је добро писмо, али радикално инсистирање на искључивом коричћењу ћирилице доводи само до супротне реакције. Ја сам током осамдесетих писала искључиво ћирилицом и у школи коју сам учила била сам једна од ретких. Данас користим оба писма, латиницу можда чак и чешће, баш зато што сви агресивно инсистирају на латиници. Знам професорку историје која не прегледа ђачке тестове писане латиницом, што је директно кршење Устава. Највише волим да јој донесем неки за њу вашан документ писан латиницом и да гледам њен израз лица, али пошто ја нисам ђак, мени не сме ништа да каже.

Вечи је проблем што овде лјуди латиничне обрасце попунјавају ћирилицом (или обрнуто), а то је већ велика грешка и јасан показателј неписмености и одуства стила.

Сачувана
Ружица Марјановић
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Поруке: 24


« Одговор #9 у: 13.08 ч. 04.02.2006. »

Вечи ~ Већи
Сачувана
Miloš Stanić
сарадник
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 207


« Одговор #10 у: 14.17 ч. 04.02.2006. »

Ono što me najviše isprovociralo u Александрином postu je taj stepen netolerancije. Dakle ona je razočarana zato što Vokabular uopšte podržava latinicu. Stvarno ne razumem taj stepen netrpeljivosti. Živi i pusti druge da žive.

Ru:

Pogledaj još jednom svoj post i videćeš da si napravila desetak grešaka baš tamo gde treba da stoje naša slova.

Сачувана
Ружица Марјановић
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Поруке: 24


« Одговор #11 у: 15.43 ч. 04.02.2006. »

intrepid:

Hvala na primedbi. Cinjenica je da narocito kada je Internet u pitanju vise koristim latinicu, pa se po principu lapsus manus ovakve greske logicno pojavljuju. Ima jos argumenata kojima bih mogla da opravdavam sebe za nacinjene daktilo greske (kojih, avaj, moze biti i u ovom postu), ali ne bih sad o tome...

Meni se cini izuzetno vaznim sto ovaj forum i recnik u nastajanju dozvoljavaju oba pisma i da je ceo ovaj poduhvat veci doprinos ocuvanju cirilice nego gomila glasnogovornika i ostrascenih ubedjivaca - zagovornika cirilice.
Сачувана
Miloš Stanić
сарадник
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 207


« Одговор #12 у: 16.02 ч. 04.02.2006. »

Ru: Upravo tako! Bravo!

Samo ne treba ići u ekstreme. Ne treba ići u nipodaštavanje onih koji koriste drugo pismo. Znači primedbe tipa: baš me razočaralo što podržavate i latinicu, su potpuno neprihvatljive.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #13 у: 00.40 ч. 05.02.2006. »

Сматрам да латиница није српско писмо, и тако, то што је подржана на vokabular.org ме нимало не радује.

Александра зашто си vokabular.org написала латиницом?
Сачувана

Igor
Гост
« Одговор #14 у: 03.44 ч. 05.02.2006. »

Verovatno je prekopirala link iz address bara u browseru Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3 ... 14
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!