Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
22.10 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Гласање
Питање: Какав је Ваш однос према српском писму?
ћирилица и латиница су равноправна писма - 20 (36.4%)
ћирилица треба да има предност - 24 (43.6%)
латиница треба да има предност - 0 (0%)
једино писмо треба да буде ћирилица - 8 (14.5%)
једино писмо треба да буде латиница - 0 (0%)
небитно ми је - 3 (5.5%)
Укупно гласова: 50

Странице: 1 2 3 [4] 5 6 ... 14
  Штампај  
Аутор Тема: Какав је Ваш однос према српском писму?  (Прочитано 115297 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
501
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 5


« Одговор #45 у: 00.10 ч. 26.12.2006. »

У вези Устава мислим да је све јасно.

                                                                   
Члан 10.

У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо.
Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава.

A na osnovu čega to smatraš da latinica nije srpsko pismo???
Ustav tvoje zemlje smatra drugačije. Zakoni tvoje zemlje smatraju drugačije.

Хехе, ово је интересантно. Поштовани Милоше, а на основу чега ти сматраш да је латиница српско писмо? 1954. године Новосадским договором се уводи  "равноправност ћирилице и латинице" како би се "сачувала" оба писма, али.... неки Срби то погрешно схватају. Од тада наша драга нам ћирилица добија алтернативу, хрватску латиницу, тј. гајевицу.


Veliki je paradoks kod velikosrpskih hegemonista što s jedne strane žele što više teritorija, a s druge strane žele što manje kulture. Umesto da ti što crtaju granice od Karlovca preko Karlobaga i Ogulina do Virovitice, prihvate latinicu kao drugo srpsko pismo, oni je se odriču — što je potpuno suprotno njihovim hegemonističkim težnjama. A i mnogo govori o zdravorazumnosti cele ideologije.

Хехе, и ова ти је добра. Просто не верујем да неки људи имају таквог дара, да могу у пар реченица да ме развеселе. Smiley  Наш језик је једини на свету који има два писма, понављам једини. Да ли сматраш да су остали народи (сви колико их има на овој нашој планети) мање културни од нас? Свакако се мора поставити питање, зашто Срби угрожавају  права свом народу на његово писмо, и зашто не користе своје, већ туђе писмо? Оно што се сигурно не може избрисати, ма колико неки покушавали, то је чињеница да све оно  вредно што су Срби створили за десет векова своје писмености управо написано на свом ћириличком писму.  Губљење свог писма ће кад тад проузроковати и губљење језика. Глотофагија малих језика је одавно позната.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #46 у: 00.21 ч. 26.12.2006. »

Наш језик је једини на свету који има два писма, понављам једини.

Pored, recimo, kineskog.
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #47 у: 00.43 ч. 26.12.2006. »

У вези CA Устав мислим да је све јасно.
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
501
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 5


« Одговор #48 у: 00.51 ч. 26.12.2006. »

Да, да, фала Наташа. Smiley

Да, с тим што се кинески може поделити на шест до дванаест језичких области. Ни до дана данашњег није јасно дефинисано да ли се он дели на разно разне дијалекте, разно разне регионалне варијанте или су то засебни језици? Smiley
Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #49 у: 00.54 ч. 26.12.2006. »

Да, да, фала Наташа. Smiley
Nema na šta, Petstojedan. Grin
Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #50 у: 01.26 ч. 26.12.2006. »

Да, с тим што се кинески може поделити на шест до дванаест језичких области. Ни до дана данашњег није јасно дефинисано да ли се он дели на разно разне дијалекте, разно разне регионалне варијанте или су то засебни језици? Smiley

Što nema nikakve veze s činjenicom da ima dva pisma: kinesko ideogramsko (koje se opet deli na tradicionalno i pojednostavljeno, ali nećemo sad toliko seckati diskusiju) i kinesku latinicu. Prema tome, nismo „jedini, ponavljam jedini“ koji pored „svog“ pisma koristimo i „tuđu“ latinicu, već istu sudbinu delimo s milijardom i po Kineza, kojima dva pisma nimalo ne smetaju.
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #51 у: 01.38 ч. 26.12.2006. »

Oduvek su mi bili smešni argumenti

- "upotreba latinice, kao tuđeg pisma, ugrožava srpski nacionalni identitet": da li upotreba latinskog pisma ugrožava identitet već kog broja naroda na svetu? Da li u asortimanu naroda koji se služe ćirilicom ima ikakvih kriza identiteta? Šta, Rusi bi smeli ćirilicu da nazovu svojom, Bugari svojom, Belorusi, Ukrajinci, Makedonci svojom? Otkud Srbima pravo da je svojataju? Smiley

- "bez svog jezika nema ni identiteta": ovo je već dostojno radikala-pripravnika Smiley a dotične najlepše pozdravljaju govornici američkog jezika, austrijskog jezika, brazilskog jezika, argentinskog jezika, belgijskog jezika, luksemburškog jezika, švajcarskog jezika...
Сачувана
501
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 5


« Одговор #52 у: 19.42 ч. 26.12.2006. »

Поштовани Габриел,

кад' би само мало пажљивије прочитао оно што си написао, твоје расположење би се знатно поправило. Smiley

Ево шта каже професор Драгољуб Збиљић на дату тему...

http://www.maticasrpska.org.yu/download/danas1920.pdf
Сачувана
501
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 5


« Одговор #53 у: 19.46 ч. 26.12.2006. »

Само да додам.

Страна 21.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #54 у: 21.15 ч. 26.12.2006. »

Цитат
1954. године Новосадским договором се уводи  "равноправност ћирилице и латинице" како би се "сачувала" оба писма
   
   Ово је врло важно за расправу коју водимо.
Да ли је то био баш прави договор, или наредба ''одозго'', не знам, али знам како се онда ''договарало''.

   Хтео сам да укажем на нешто друго, нешто што нико до сада није помињао, а проста је чињеница. У Југославији се никада нису производиле ћириличне писаће машине. Да ли неко од вас зна да ми објасни зашто? Технички проблеми очигледно нису били у питању, али нешто јесте. Опет неки договор? У овој земљи се ништа није случајно дешавало.
   Понекад имам утисак да се латиница сматра ''службенијим'' писмом. Многи, који иначе пишу ћирилицом, разне обрасце, упитнике и слично попуњавају латиницом. Техничари свих струка штампана слова лепше пишу латиницом, зато што је и техничко писмо било такво. А зашто је било?
   Без обзира на Устав, законе и све остало, у Србији ће и даље да пише како ко хоће. Само не схватам зашто један пиљар, пекар, вулканизер... мисли да назив његове радње мора да буде писан латиницом. Да је тако можда ''званичније''. Као да је ћирилица писмо простог света, а латиница неког отменог, европског.
   Ако ову расправу ускоро не прекинемо претвориће се у политичку и удаљиће нас од граматике, правописа, стила и свега другог због чега овај форум постоји и стиче све већу популарност. А политику можемо и приватним порукама. 
   
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #55 у: 22.46 ч. 26.12.2006. »

Ако оставимо историју и родољубље на страну, ипак остаје чињеница да је ћирилица далеко практичнија од латинице. Тачно је да је до неколико година било немогуће користити ћирилицу на рачунарима, али сада је и то итекако могуће. А ћирилица је практичнија јер је много лакша за читање. Често латиничко rn изгледа као m, fi се некако чудно споји тако да се она тачка од i не види, а цртица од f налегне на i, не може се разликовати nj као њ од nj као нј (као у инјекција, конјугација и сл.) итд. Притом је ћирилица ближа Аделунговом фонетском приципу "један глас за једно слово и обратно" од латинице, која има неколико диграма као што је nj. Ћирилица је шира од латинице и слова су размакнутија, па се много лакше чита од узане латинице.
Сачувана
Часлав Илић
језикословац
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: машинац
Поруке: 474



« Одговор #56 у: 09.39 ч. 27.12.2006. »

Цитирано: Зоран Ђорђевић
Техничари свих струка штампана слова лепше пишу латиницом, зато што је и техничко писмо било такво. А зашто је било?

Постоји домаћи стандард и за техничка латинична и за техничка ћирилична слова, и док сам ја студирао, оба су била представљана на уводним часовима техничког цртања. Свако је могао да бира како ће да пише, осим код (срећом ретких) професора/асистената који су захтевали да се користи ћирилица.

Односно, зашто се више користи техничка латиница (а да је тако, тако је), није питање техничке природе.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #57 у: 21.35 ч. 27.12.2006. »

Ја сам студије завршио 1973. Тада се писало скоро искључиво латиницом. Писање ћирилицом сматрало се инаћењем.
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #58 у: 12.02 ч. 28.12.2006. »

Ако се добро сећам, и у средњој и у основној школи смо сваки састав из српскохрватског језика писали другим писмом, тј. један састав латиницом, а други ћирилицом, и тако даље. Мој професор у средњој школи (иначе муслиман) потписивао се искључиво ћирилицом! Ја сам у средњој писао екавицу, али најчешће латиницу, а обрасце још увек попуњавам латиницом (велика штампана слова лепше пишем латиницом). Као што сам већ негде рекао, користим прилике као што је ова да пишем ћирилицом јер сматрам да је лепше и доследније писмо (њ ̶ nj, љ ̶ lj, итд.).
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Часлав Илић
језикословац
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: машинац
Поруке: 474



« Одговор #59 у: 12.17 ч. 28.12.2006. »

Цитирано: Зоран Ђорђевић
Ја сам студије завршио 1973. Тада се писало скоро искључиво латиницом. Писање ћирилицом сматрало се инаћењем.

И данас се сматра инаћењем у неким круговима :) Нпр. у вези са било чиме што је повезано са рачунарима. Тако да кад комуницирам у том миљеу, и пошто не желим да иритирам људе (барем не често >:), обично поруке шаљем претходно претворене у латиницу.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 3 [4] 5 6 ... 14
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!