Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.10 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Мјуриел и Метисон  (Прочитано 8130 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« у: 19.23 ч. 09.11.2008. »

На сајту једне издавачке куће из Београда стоји:

Мјуриел Барбери; Отменост јежа
и Ричард Метисон: Ја сам легенда.

Правилно је, наравно, Мјуријел Барбери и Ричард Матесон, али, књиге су одштампане, штета је учињена и што је најгоре, проширила се и на српску Википедију, где постоји чланак са насловом Ја сам легенда и где је име писца наведено онако како га је тај вајни преводиоц транскрибовао. Погрешно, наравно, али за аутора чланка (и све остале сараднике) тај сајт је КОМПЕТЕНТАН извор и презиме аутора МОРА се навести у облику који је на сајту, па макар то било и погрешно. Е, сад, да ли је такав поступак исправан или не, велико је питање. Шта ви мислите? Cool
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #1 у: 19.28 ч. 09.11.2008. »

Исто се десило и са Сиднијем Пеинтером који је у ствари Сидни Пејнтер и његовим делом Историја средњег века... Међутим, морам додати да верујем да је то био неки "склиз" неуобичајен за дотичну издавачку кућу. Имам неколико књига од истог издавача и преводи су доста добри.

А да ли је исправно или не, шта? То што на српској Википедији узимају сајт издавача као референцу за транскрипцију имена писца? Па... Хе... Мислим да ти већ погађаш шта ЈА мислим о томе... Ја се сећам једне расправе око Политикиног забавника... И даље стоји велико З само зато што тако пише на сајту Политике.... А и на самом Забавнику....
« Задњи пут промењено: 19.31 ч. 09.11.2008. од Brunichild » Сачувана
odista
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
Odista
Име и презиме:
Mark Daniels
Струка:
Поруке: 24


« Одговор #2 у: 19.39 ч. 09.11.2008. »

Da, ovo su prilično jasni primeri - mislim, nema tu puno nedoumica u vezi sa pravilima transkripcije. Naravno, drugo je kada pokušavamo da transkribujemo ime ili prezime za koje ne znamo ni kako se izgovara pa to direktno utiče na transkripciju.

Redovno me kolege, u toku rada na prevodu sa engleskog na srpski, pitaju, "Je li, a kako se izgovara [neko levo prezime]"... I ja uglavnom slegnem ramenima i odgovorim, "Pojma nemam, pitajte njega kako ga izgovara!"

To se naročito odnosi na Amerikance sa nekakvim prezimenima latvijskog porekla za koje ni oni ne znaju kako se izvorno izgovaraju!

Uvek se nasmejem i na ime „Tom Selek” (to je onaj glumac iz osamdesetih koji je uvek glumio neke brkate šmekere). Da li mu je neko rekao da "Toma Seljak" baš neće imati prođu?!

Nego, skrenuo sam sa teme...
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #3 у: 19.44 ч. 09.11.2008. »

За Бруничајлд:

Ма знам ја шта ТИ мислиш о томе, али у питању је ипак принципијелна ствар: колико је Википедија (или нека друга енциклопедија) овлашћена да мења нешто што је прошло неку, какву-такву лекторску контролу, па макар она била и траљаво урађена, као што је у овом случају. Можда би и овде проблем решило једноставно преусмеравање, односно, напомена у чланку да је презиме погрешно транскрибовано позивајући се при том на Прћића или неки други језички ауторитет. Cool


За Одисту (хехе, или за Одиста  Huh):
Цитат
Da, ovo su prilično jasni primeri - mislim, nema tu puno nedoumica u vezi sa pravilima transkripcije

Свакако ме интересује и твоје мишљење.  Cool
« Задњи пут промењено: 19.49 ч. 09.11.2008. од Психо-Делија » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #4 у: 19.51 ч. 09.11.2008. »

Ма знам ја шта ТИ мислиш о томе, али у питању је ипак принципијелна ствар: колико је Википедија (или нека друга енциклопедија) овлашћена да мења нешто што је прошло неку, какву-такву лекторску контролу, па макар она била и траљаво урађена, као што је у овом случају. Можда би и овде проблем решило једноставно преусмеравање, односно, напомена у чланку да је презиме погрешно транскрибовано позивајући се при том на Прћића или неки други језички ауторитет. Cool




Ја мислим да транскрипција имена писца није исто што и наслов дела да морамо да се водимо "званичним преводом/транскрипцијом". Ако би било више превода у издању више издавачких кућа, и свака од њих транскрибовала име другачије (било је таквих примера), за које би се онда нека енциклопедија (која држи до себе и свог угледа, не Википедија Wink) одлучила? 

Ако бих и додавала фусноту, ја бих онда име писца писала у чланку како треба, а у фусноти бих додала да је издавач тај и тај издао превод са погрешно транскрибованим именом.
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #5 у: 20.31 ч. 09.11.2008. »

Цитат
Ако би било више превода у издању више издавачких кућа, и свака од њих транскрибовала име другачије (било је таквих примера), за које би се онда нека енциклопедија (која држи до себе и свог угледа, не Википедија ) одлучила?

Мудро збориш, о Брунхилдо! Али, замисли сад да неко интервенише у чланку и направи предложене измене. Wink Па, дежурни чувари српског језика и Паћино-Вићенца транскрипције напросто би га растргали. Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #6 у: 20.36 ч. 09.11.2008. »

Цитат
Ако би било више превода у издању више издавачких кућа, и свака од њих транскрибовала име другачије (било је таквих примера), за које би се онда нека енциклопедија (која држи до себе и свог угледа, не Википедија ) одлучила?

Мудро збориш, о Брунхилдо! Али, замисли сад да неко интервенише у чланку и направи предложене измене. Wink Па, дежурни чувари српског језика и Паћино-Вићенца транскрипције напросто би га растргали. Grin

Принцип рада "главних фаца" Википедије смо одавно апсолвирали, тако да то што кажеш, кад је Википедија у питању, није ништа ни ново ни чудно. Ја бих се зачудила кад бих видела тај чланак са исправно транскрибованим именом писца... Ето малопре се сита исмејах кад видех да је Карл I наследио свог стрица, Војводу Франца Фердинанда.... Grin

Како је оно беше било, ваљда са Ериком Јонг, Џонг и сл... Има више издања Страха од летења са различитим именом писца... Чини ми се да се о томе негде овде на Вокабулару већ говорило и да се баш спомињала гђа Ерика...
« Задњи пут промењено: 20.39 ч. 09.11.2008. од Brunichild » Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #7 у: 22.45 ч. 09.11.2008. »

Prćić je jasan na str. XVIII u rječniku ličnih imena iz 1998. (podebljavanje je njegovo):

Цитат
Treba, naime, imati na umu da ozbiljno korišćenje stranih imena, u bilo kom jeziku, ne spada u domen autorske slobode, već mora da predstavlja osmišljen i sistematizovan proces, koji se temelji na sistemu pravila — taj sistem pravila, poput svih ostalih elemenata u jeziku, podložan je standardizovanoj upotrebi kolektiva, uključujući i doslednu podršku od strane obrazovnih ustanova, izdavačkih kuća, te sredstava masovne komunikacije.

Prevodioci ili lektori su autori transkripcija u prevodima, ali prema ovome nemaju slobodu da odlučuju o njima.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #8 у: 22.49 ч. 09.11.2008. »

I sta time hoces da kazes? Da u enciklopedijskom clanku treba pisati pogresnu transkripciju imena pisca samo zato sto je to neki prevodilac lose transkribovao njegovo ime? Ne razumem sta hoces da kazes tim citatom. Osim toga, nigde u tom citatu ne vidim gde se kaze da je prevodilac autor transkripcije... I sta to uopste znaci autor transkripcije? Da ima autorsko pravo na tu transkripciju? Pa lepo pise u tom citatu da koriscenje stranih imena ne spada u domen autorske slobode, pa samim tim i nema nikakvih autorskih prava...
« Задњи пут промењено: 22.52 ч. 09.11.2008. од Brunichild » Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #9 у: 22.55 ч. 09.11.2008. »

Pa rekao sam jasno da nemaju slobodu da odlučuju o njima: „Prevodioci ili lektori su autori transkripcija u prevodima, ali prema ovome nemaju slobodu da odlučuju o njima.“

1) Transkripcija ne spada u domen autorske slobode prema Prćiću, tj. prevodilac se ne može odlučiti za Metison, onako kao što se može odlučiti za stilizaciju neke rečenice u svom prevodu.
2) Prevodioci i lektori su autori transkripcija u prevodima.
3) Zaključak: prevodioci i lektori ne mogu odlučivati o transkripcijama. Ako napišu Metison, pogriješili su prema Prćićevoj normi.
« Задњи пут промењено: 23.16 ч. 09.11.2008. од Stoundar » Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #10 у: 23.00 ч. 09.11.2008. »

Ја сам разумео да Стоундар ипак подржава наш заједнички став да би у енциклопедију требало да се унесе исправан облик (односно транскрипција), без обзира на то како пише на корицама неке књиге. Односно, преводиоци би требало да се придржавају правила транскрипције који су, на пример, изложени у Прћићевим књижицама (између осталог). Стоундар, јесам ли ја све то добро укапирао? Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #11 у: 23.02 ч. 09.11.2008. »

Pa naravno da su oni autori, oni su ih i napisali, ali ako su ih pogresno napisali, drugi nisu obavezni da ponavljaju njihove pogresne transkripcije. Mada, moram priznati da ne vidim vaznost zakljucka br. 2, niti odakle je izvucen. Prcic u tom citatu koji navodis nigde to ne pominje.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #12 у: 23.03 ч. 09.11.2008. »

Ја сам разумео да Стоундар ипак подржава наш заједнички став да би у енциклопедију требало да се унесе исправан облик (односно транскрипција), без обзира на то како пише на корицама неке књиге. Односно, преводиоци би требало да се придржавају правила транскрипције који су, на пример, изложени у Прћићевим књижицама (између осталог). Стоундар, јесам ли ја све то добро укапирао? Grin

To sam i ja shvatila. Ali ne kapiram odakle je izvukao zakljucak da su prevodioci i lektori AUTORI transkripcija...
Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #13 у: 23.14 ч. 09.11.2008. »

Htio sam reći da kada treba izabrati transkripciju, prevodioci i lektori igraju ulogu Prćićevog autora koji nema slobodu da transkribuje izvan norme. Autori su u smislu da ih unose u tekst, ali možda je bolje ne koristiti taj naziv u vezi s transkripcijama, budući da je njihov stvarni autor norma.
« Задњи пут промењено: 23.30 ч. 09.11.2008. од Stoundar » Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #14 у: 23.59 ч. 09.11.2008. »

Цитат
Ako napišu Metison, pogriješili su prema Prćićevoj normi.

А ти преводиоци и лектори могу онда поставити питање: Који Прћић и која Прћићева норма? Grin
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!