Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
20.55 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: тафономија  (Прочитано 4535 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« у: 16.41 ч. 11.11.2008. »

    Покушавам ових дана да склопим некаки семинарски, те „прелиставам“ Vertebrate Palaeontology, и наишла сам на за мене нову (ако се пише овако како ја мислим, нема је у Великом речнику) реч (ставио чика и схематски приказ са бројним прагоугаоницима и стрелицама, али нећу вам то шљепати овде):
Taphonomy is the study of all the processes that occur between the death of an organism and its final state in the rock. In most cases, these processes ensure that the dead animal is not preserved, but is eaten or rots away. When a fossil is preserved, it has usually passed through a series of stages: (1) decay of the soft tissues; (2) transport and breakage of hard tissues; and (3) burial and modification of the hard tissues.
Тј. (сваки лепши и правилнији превод је добродошао  Smiley! Све ја овде лепо разумем, али не умем увек лепо да се изразим у преводу...):
тафономија подразумева проучавање (свих) процеса који се одигравају од смрти организма до његовог последњег стадијума у саставу стене. У већини случајева ови процеси не доводе до очувања тела угинуле животиње - оно, напротив, бива поједено или иструли. Када фосил јесте очуван, углавном је прошао кроз три фазе: 1) распадање/труљење меких ткива; 2) разношење и ломљење чврстих ткива и 3) затрпавање и промене чврстих ткива.
« Задњи пут промењено: 00.01 ч. 12.11.2008. од Сошке » Сачувана
Stoundar
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973


« Одговор #1 у: 17.34 ч. 11.11.2008. »

A je li dovoljno izraziti se svojim riječima koristeći tu knjigu kao izvor (a možda i još neke knjige, po starom dobrom principu: pročitaj, ostavi ih po strani neko vrijeme, napiši svojim riječima), ili baš moraš da citiraš a ne možeš ostaviti tekst na engleskom?
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #2 у: 00.04 ч. 12.11.2008. »

   Ne moram ja ovo da citiram (nisam bila dovoljno jasna, sori! Drugo iz te knjige moram da koristim za seminarski, izgubih se načisto  Sad), samo sam htela sa vama da podelim radost zbog novonaučene reči koju, kao što rekoh - kao i još neke koje se u mojim knjigama pominju - nisam našla u onom rečniku, pa reko' - nek' vam se nađe Smiley. Inače, mislim da ne bi bio problem da ovo ovako ispričam kad bi mi zatrebalo negde.
« Задњи пут промењено: 00.08 ч. 12.11.2008. од Сошке » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #3 у: 01.03 ч. 12.11.2008. »

Zanimljivo je i poreklo termina. Od grčkog taphos, što znači sahrana, i nomos, što znači zakon, tafonomija bi, bukvalno prevedeno, bila „zakon sahranjivanja“.
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #4 у: 09.56 ч. 12.11.2008. »

   E, Đorđe, fala! Pitala sam se šta bi mogli biti koreni ovoga, ali nisam imala vremena da tragam.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #5 у: 15.09 ч. 12.11.2008. »

Nema na čemu. Smiley
Сачувана
aleksandra7
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 58



« Одговор #6 у: 19.22 ч. 25.03.2009. »


тафос - гробница, рака


Д. Кириакопоулоу
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #7 у: 22.43 ч. 25.03.2009. »

Ja bih samo dodala da mislim da je jednostavnije za its final state, njegovog konačnog stanja umesto njegovog poslednjeg stadijuma - pogotovo ako je za laičke uši.  Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!