Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.17 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 ... 8
  Штампај  
Аутор Тема: Србин - Србијанац  (Прочитано 93080 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Ivona
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
i
Поруке: 52



« у: 08.45 ч. 29.09.2006. »

Poštovani,
kako sam negde* na Forumu pročitala da nije sramota pitati, to i činim. Molim vas da mi pojasnite: ko se izjašnjava kao "Srbijanac", a ko kao "Srbin"?
Hvala!

P.S. Nadam se da sam pitanje situirala na pravu temu.
« Задњи пут промењено: 05.39 ч. 30.09.2006. од Ivona » Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #1 у: 09.41 ч. 29.09.2006. »

Рећи ћу своје мишљење.
Србин је етничка одредница, док је србијанац регионална (географска) одредница.
Пошто сам рођен западно од Дрине, било ми је сасвим природно да о себи размишљам као о Србину (националност) Босанцу (регија) - дакле Србину из Босне, а о припадницима истог народа источно од Дрине као о Србима Србијанцима - Србима из Србије.
Дакле, Србијанац је припадник било ког народа и етничке групе који живи на терирорији Републике Србије - или једноставније речено, грађанин Србије, док је Србин припадник српског народа, без обзира где је настањен.
Успут, нисам сигуран да ли се Босанац и Србијанац пишу са великим почетним словом.

Нисам сигуран да ли је овоме место у овој теми.
« Задњи пут промењено: 09.46 ч. 29.09.2006. од darkon » Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #2 у: 10.04 ч. 29.09.2006. »

Potpuno se slažem sa Darkonom. Srbin je Srbin bez obzira gde se rodio i gde živeo. Srbijanac je Srbin iz Srbije.

« Задњи пут промењено: 23.21 ч. 22.11.2006. од natasha2000 » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #3 у: 10.13 ч. 29.09.2006. »

Цитат
Srbijanac je Srbin iz Srbije
Нисам то рекао!
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #4 у: 10.39 ч. 29.09.2006. »

Цитат
Srbijanac je Srbin iz Srbije
Нисам то рекао!

Vidim da nisi, izvini.

Medjutim, nisam baš sigurna da si u pravu... Ja bih rekla da je Srbijanac Srbin iz Srbije. Jedan Slovak ili Hrvat koji živi u Srbiji nikako ne može da bude Srbijanac. A to je upravo ono što si ti rekao.
Цитат
Дакле, Србијанац је припадник било ког народа и етничке групе који живи на терирорији Републике Србије - или једноставније речено, грађанин Србије, док је Србин припадник српског народа, без обзира где је настањен.
Bosanac i Srbijanac se pišu velikim slovima.

Pozdrav.
N.

« Задњи пут промењено: 21.40 ч. 22.11.2006. од natasha2000 » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #5 у: 16.37 ч. 29.09.2006. »

Србијанац је увредљив назив за Србе из Србије.
Сачувана

alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #6 у: 16.52 ч. 29.09.2006. »

Možda je uvredljiv u Srbiji, izvan Srbije nije. Ja sam tek skoro saznala da je to za nekog uvredljivo, i sad mogu samo da se pitam jesam li negde slučajno lupila nešto što nije trebalo. Roll Eyes A verovatno jesam. Roll Eyes
Ako nekome danas i jeste, svakako nije bilo uvredljivo kad je nastajala pesma "Odakle si, sele".  Wink
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #7 у: 00.03 ч. 30.09.2006. »

Kada drugi budu Englezijanci, Holandijanci, Nemackijanci, Italijanci, Madjarijanci, Hrvatijanci, Makedonijanci, Bosanijanci, onda cemo mozda i mi biti Srbijanci.
Сачувана

Maja
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 90




« Одговор #8 у: 17.08 ч. 30.09.2006. »

Србијанац је увредљив назив за Србе из Србије.

Зашто? Ја се не осећам увређеном! Тај назив је настао, колико ја знам, да би се направила "географска" разлика између Срба који су живели у Србији, Босни, Црној Гори, Хрватској итд.
Сачувана

Cogito ergo sum
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #9 у: 20.01 ч. 30.09.2006. »

Ako se prihvata izraz Srbijanac koji odredjuje nekoga ko zivi u Srbiji, on ond amoze samo da predstavlja bilo kog stanovnika Srbije, bez obzira koje je nacionalnosti.

Koristiti taj izraz samo za Srbe koji zive u Srbiji je ponizavanje. Srbije je dobila ime po Srbima i bilo kakvo "okretanje" porekla znacenja je neprihvatljivo. Ne mogu sad Srbi da dobijaju novo ime po drzavi u kojoj zive. Ispada da Srbi koji zive van Srbije imaju vece pravo da se zovu Srbima nego Srbi koji zive u Srbiji.

Kao sto rekoh: Francuz je Francuz, Nemac je Nemac, Englez ne Engles, Hrvat je Hrvat, Madjar je MAdjar, Makedonac je Makedonac, Italijan je Italijan, bez obzira da li zivi u maticnoj drzavi ili ne. Samo za Srbe mora da se izmisli nacin da budu ponizavani.
Сачувана

Miloš Stanić
сарадник
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 207


« Одговор #10 у: 20.08 ч. 30.09.2006. »

Potpuno se slažem sa Predragom. Mada ne smatram ličnom uvredom. Mislim da je reč Srbijanac izmišljena reč novijeg datuma. Zašto? Upravo iz razloga koje je Predrag naveo. Ne postoje Hrvatijanci i Slovenijanci u srpskom jeziku. Samo Srbijanci. Vojvođani nas stanovnike "uže Srbije" (još jedna komunistička izmišljotina) zovu Srbijancima. Kada kažu da idu u deo Srbije koji je južno od Save i Dunava, odnosno južno od Beograda, oni kažu "idem u Srbiju". Pa izvinite molim vas, a gde se sada nalazite?
Dakle kao što svako normalan svakog stanovnika Hrvatske zove Hrvatom, odnosno stanovnika Francuske - Francuzom (ako vam je lakše da razmišljate tako), tako i svaki stanovnik Srbije treba da bude Srbin. Pa tako imate Hrvate srpskog etničkog porekla, odnosno Francuze alžirskog porekla. Isto i Britance indijskog i pakistanskog porekla. Razumete?
To je razlika između države-nacije (Englezi kažu "nation-state") kao što su Francuska, Amerika (SAD), itd. i nacija koje nikako da se dogovore same sa sobom kako im se zove država i gde su im granice, pa identitet traže u raznim veštačkim paradržavama u kojima niko nije srećan pa na kraju vidimo da se to obično završi stotinama hiljada mrtvih i raseljenih.
Izvinjavam se zbog politiziranja teme. Ali zaista osećam da ovde suština porekla i upotrebe reči Srbijanac nije lingvistička već politička.
Сачувана
Miloš Stanić
сарадник
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 207


« Одговор #11 у: 20.27 ч. 30.09.2006. »

Србијанац је увредљив назив за Србе из Србије.

Зашто? Ја се не осећам увређеном! Тај назив је настао, колико ја знам, да би се направила "географска" разлика између Срба који су живели у Србији, Босни, Црној Гори, Хрватској итд.

Pa niko živi na svetu ne pravi tu razliku. I druge nacije žive po raznim državama pa ne prave razliku.
Nemoj da bi me neko ovde pogrešno razumeo. Nisam ja nikakav veliko-Srbin. Naprotiv. Čak nisam ni skroz Srbin. Ali me uvek zapanjivala ta neverovatna autodestruktivnost kod Srba. Puna usta hegemonije, a u praksi potpuno suprotno. I amebe su bili Srbi, ali zato latinica nije srpsko pismo. Umesto da kažu: "I latinica i ćirilica su srpska pisma, naša i podjednako draga," Srbi se na silu odriču latinice. Pa gde je tu hegemonizam? Gde je tu asimilacija "pokatoličenih Srba" i "Srba koji su prihvatili Islam"? Potpuno neverovatno.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #12 у: 22.06 ч. 30.09.2006. »

   Иако ово питање излази из оквира граматике и правописа, не могу да одолим да се не умешам.
   Потпуно се слажем са Пеђом, а постављам и нека питања.

1)   Ко је увео поделу на Србе и Србијанце, зашто и с којим правом?
2)   Ко је утицао на то да се та подела прихвати?
3)   Зашто сами Срби имају ту ''привилегију''?
4)   Зашто је то добро за Србе? Ако није, зашто се не избаци из употребе?
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #13 у: 15.53 ч. 01.10.2006. »

Srbijanac nije uvredljiva reč. To što vređa Predraga nema veze s lingvistikom, i jednako je smisleno kao kada bih ja rekao da je Vojvođanin uvredljiv naziv.

Ne znam odakle vam svima ideja da samo mi imamo tako nešto. Svaka zemlja ima svoje regije i nazive stanovnika po tim regijama. Deo Srbije južno od Save i Dunava (kako Miloš kaže), za razliku od Vojvodine, u kojoj žive Vojvođani (pomalo sam mazohista, pa vređam sebe), nema neko posebno, zvanično ime, a nekad je zaista potrebno da se i on nekako označi. Nazvan je uža Srbija (Miloš ima nešto protiv i ovog izraza, ali ne vidim da je rekao kako bi on to nazvao), a da stanovnici tog dela ne bi bili Južnoodsaveidunavci, Užosrbi, ni Uski Srbi, nazvani su Srbijancima.
« Задњи пут промењено: 20.29 ч. 01.10.2006. од Бојан Башић » Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #14 у: 20.12 ч. 01.10.2006. »

Potpuno se slažem sa Bojanom, i nikako mi ne ide u glavu šta je tu ponižavajuće.  Huh Kako može prosta geografska odrednica nekog da ponizi? Naravno, i najneviniji termin može biti zloupotrebljen, ali to, kao što je već rečeno, nema veze s lingvistikom. Svakako da ću izbegavati termin ako postoji mogućnost da se neko uvredi, pa makar i bezrazložno, ali i dalje mi neće biti jasno šta je tu loše.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3 ... 8
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!