Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
23.31 ч. 01.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 ... 7
  Штампај  
Аутор Тема: brojanica  (Прочитано 98239 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #15 у: 22.01 ч. 11.01.2009. »

Kako se u tom sličaju broj čvorića odnosi na Isusove godine?

Nisam teolog, ali pretpostaviću da se množi sa brojem cipela koje je nosio. Smiley
Сачувана
Jovana_NS
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 27



« Одговор #16 у: 23.34 ч. 11.01.2009. »

E pa ne znam,....nama je pop u jednom manastiru rekao da samo prave brojanice imaju 33 čvora i da su zato prave brojanice-ogrlice onako glomazne...
Сачувана

directed by: Jovana :D
Biljana_pg
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 14


« Одговор #17 у: 03.54 ч. 13.01.2009. »

Interesantna tema, i slazem se da je u pitanju klasicno pomodarstvo i trend kod malogradjana, ali postavljam pitanje, ako postoji samo jedan pravi oblik i da kazem forma za izradu pravoslavne brojanice, kako je moguce da u svim crkvama i svetilistima prodaju iste te sarene i moderne brojanice kojima se pomodari kite???
Takodje, kako su brojanice koje se nose oko vrata (a podsecaju na trendy ogrlice) postale modni detalj, primetila sam da se u crkvama u sve vecem broji pojavljuju i one, i to ne one standardne koje se prave od konca, nego i metalne, sa perlicama i u raznim bojama, od srebrnih, pozlacenih i sl. , valjda za svaku odevnu kombinaciju.
Pa o cemu se onda radi, kako je moguce da su i crkve pocele prate trendove ili da kazem diktiraju iste? Zar nije poenta da se umesto ekonomskih interesa istaknu verski, i narod koji dolazi na sveta mesta nauci pravilnom ponasanju? Jer u cg je najveci vernik ko se najvise okiti i kune se "Ostroga mi", a ne zna ni da se pravilno prekrsti.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #18 у: 12.11 ч. 13.01.2009. »

Кад неке цркве могу да истакну и ценовнике (у еврима!), посведочено на тренутно затвореном сајту Србовање, зашто не би продавале и остале „глупости“, јер народ очигледно нема појма. Неки моји пријатељи славе и св. Николу (19. децембра) са прасећим печењем, а по њиховом објашњењу добили су „зелено светло“ од својих попова који им освештавају колач и дом за славу... Неки од попова (ил'се правилно каже „лопова“?) имају и „тарифу“ за све догађаје: код њих се зна колико се плаћа венчање, крштење, освештање и др. Lips Sealed

П. С. Баш ми се допада ово „Острога ми!“ Ова твоја последња реченица („Jer u cg je najveci vernik ko se najvise okiti i kune se 'Ostroga mi', a ne zna ni da se pravilno prekrsti.“) баш сликовито описује тренутно стање. Smiley Ваљда се они „окорели“ Срби куну са: „Овога ми крста!“ Smiley
Сачувана
Biljana_pg
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 14


« Одговор #19 у: 15.09 ч. 13.01.2009. »

Znas kako,
sjajno je dok zovu popa na slavu, ovde ne znaju ni sta je sveca, kandilo ili slavski kolac.  eventualno neko kupi slavsku svecu na pijaci, jer ima jedna crkva sa ogranicenim radnim vremenom. . .  A sto se tice mrsnog Sv.  Nikole, to kazu spremili su pecenje za goste, ako neko ne voli ribu . . .  a takodje je i obavezna "posna" ruska salata (sa seckanom piletinom naravno, umesto prsute) . . .  a ja se uvek setim jedne moje skolske drugarice koja je postila, pa za dorucak jela 2 jaja przena na ulju Grin . . .  e to su nasi vernici . . .
Ali stanje u CG je katastrofalno, pogotovo od uvodjenja ove nevladine organizacije (tako su se registrovali) koja se nazvala Crnogorska Pravoslavna crkva, pa vencavaju ljude u vreme velikog posta, a ovi nesrecnici zive u zablidi da su se vencali u crkvi . . .  na vise nego smesno . . .  ja ne znam bas sve pravoslavne obicaje, ali sam zaista alergicna kad neko karikira bilo koje versko pitanje
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #20 у: 15.18 ч. 13.01.2009. »

Цитат
ja ne znam bas sve pravoslavne obicaje, ali sam zaista alergicna kad neko karikira bilo koje versko pitanje

Ово си тако лепо рекла. Има људи који не дају ништа да се каже против цркве, чак и ако је и птицама на грани јасно да је та црква прва која сама себе не поштује и крши сопствена правила... Понекад атеисти поштују више цркву од самих тих наводних и инстант верника...  Angry
Сачувана
Biljana_pg
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 14


« Одговор #21 у: 15.56 ч. 13.01.2009. »

Vecina ateista, od ovih koje sam imala priliku da upoznam, ne samo da postuju sve religije, nego jako puno zna o njima, i sto je interesantno, oni citaju dosta o raznim verskim pitanjima da bi znali kako crkva "gleda" na koju temu, pa su se izmedju ostalog i usled neslaganja sa stavovima crkve deklarisali kao ateisti.  U sustini, od njih bi ovi, kako kazes, instant vernici mogli mnogo da nauce, jer oni bar znaju zasto ne veruju i imaju cvrste argumente, a ovi toboz veruju, ali na svoj nacin, kad imaju slobodnog vremena da se sete pravoslavlja, ili kad je to moderno, pa se neosnovano proglase vernicima, okruzeni jos manje informisanom okolinom koja ih prihvati kao takve, sto je najtuznije.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #22 у: 16.05 ч. 13.01.2009. »

Nemaš pojma koliko se slažemo... Smiley
Сачувана
Biljana_pg
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 14


« Одговор #23 у: 17.09 ч. 13.01.2009. »

 Wink eto, milo mi je . . .
Сачувана
Biljana_pg
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 14


« Одговор #24 у: 16.37 ч. 14.01.2009. »

БРОЈАНИЦЕ

Молитва помоћу бројаница један је од најстаријих начина молитве, који нарочито негују Православни монаси.  Саме бројанице имају символички карактер.  Обично су црне боје и тиме нас упућују да водимо трезвен и озбиљан живот у непрестаном покајању.  Бројанице су исплетене од чисте овчије вуне, што нас подсећа да смо ми словесне овце Доброг Пастира Господа Христа који је сам као Јагње Господње пострадао за нас и избавио нас од вечне смрти.  Мале бројанице имају обично 33 чворића.  Постоје и веће бројанице од по 50, 100 или 300 чворића.  По једном старом предању био је један монах који је желео да начини вунену бројаницу да би одбројавао своје молитве, али ђаво му је стално развезивао чвориће које би исплео.  Једном му се јавио анђео и научио га да плете чворић који се састоји од седам уплетених крстова.  То је један од најкомпликованијих чворова на свету.  Овакву бројаницу ђаво није могао да расплете.

- Како, дакле да започнемо молитву? Сабравши мисли, узмемо левом руком куглицу бројанице (или крстић), држећи је лагано између палца и кажипрста.  Осенимо се знаком часног крста десном руком и тихо почнемо молитву одбројавајући сваку поједину молитву једним чворићем.

Најуобичајенија молитва којом се молимо “на бројанице” је тзв.  ИСУСОВА МОЛИТВА која гласи "ГОСПОДЕ, ИСУСЕ ХРИСТЕ, СИНЕ И ЛОГОСЕ БОЖИЈИ, БОГОРОДИЦЕ РАДИ, ПОМИЛУЈ МЕ ГРЕШНОГА" или у краћем облику "ГОСПОДЕ, ИСУСЕ ХРИСТЕ, СИНЕ БОЖИЈИ, ПОМИЛУЈ МЕ ГРЕШНОГА".

- Brojanica je namjenjena da se koristi za molitve a ne kao nakit.  Mnogi ljudi smatraju da je dovoljno nositi brojanicu na ruci, ali pitajmo se za sta je to "dovoljno".  Ja mislim da nije grijeh nositi brojanicu na ruci, kao sto to mnogi cine, nego je grijeh nekoristiti je.
Brojanica nije nakit i ne pravi se da sluzi kao nakit, nego jednostavno mnogi ljudi ne znaju sta zapravo imaju na ruci.


. . .  preuzeto sa sajta Srpske Pravoslavne crkve.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #25 у: 16.45 ч. 14.01.2009. »

Mnogo mi smeta to P veliko u pravoslavni... Mislim, znam da se ponekad od pravopisnih pravila izuzimaju verski tekstovi, al ne mogu nikako da se naviknem na to...

Цитат
Brojanica je namjenjena da se koristi za molitve a ne kao nakit.  Mnogi ljudi smatraju da je dovoljno nositi brojanicu na ruci, ali pitajmo se za sta je to "dovoljno".  Ja mislim da nije grijeh nositi brojanicu na ruci, kao sto to mnogi cine, nego je grijeh nekoristiti je.
Brojanica nije nakit i ne pravi se da sluzi kao nakit, nego jednostavno mnogi ljudi ne znaju sta zapravo imaju na ruci.

Upravo tako. Medjutim, danas ljudi vise gledaju na povrsnu spoljasnjost nego na pravo i istinsko znacenje stvari... I ne samo brojanica, vec i sam krst je kod mnogih obelezje pomodarstva a ne iskrene vere. Uostalom, pravi vernik nosi krst ispod odece, do tela, blizu srca i nema potrebe da paradira s njim i da pokazuje svima koliko je velik vernik, jer osnova Hristovog ucenja je pre svega skromnost, koju su mnogi nadri vernici zaboravili (kao i sama crkva, uostalom)...
« Задњи пут промењено: 16.53 ч. 14.01.2009. од Brunichild » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #26 у: 17.30 ч. 14.01.2009. »

Да пренесем две „дефиниције“ са сајта Вукајлија, слажу се са конекстом:

Раскусуравање с богом: „Код наших попова усвојени начин расподеле муком стечених новаца, између њих и цркве, илити бога. Принцип је следећи: сав прикупљени новац поп узме у руке и баци увис. Све што остане у ваздуху за бога и цркву је, све што падне на земљу припада попу. Зато су данашњи попови јако сиромашни, и живе само за веру...“ Grin

Сидро: „Милион пута на плажама, базенима виђају се квазимафијаши, онако мрсни и ћелави, са калјама прс' дебелим и плусом од пола кила на крају. Сваком од нас, кад их видимо, пође пегла, што због изгледа, што због бахатости, и онако, у себи, помислимо: 'Што не скочиш у воду с тим сидром, маму ти ј****, и не удавиш се!' Ал' у томе нас увек спрече њихове спонзорушице, које им узму кајле на чување и моле се богу да их стрефи срчка од 'ладне воде, сад кад је кајла на сигурном.“ Grin

Баш се насмејах прочитавши ово. Smiley
Сачувана
duk
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 39


« Одговор #27 у: 19.37 ч. 14.01.2009. »

Više puta sam pokušao da se informišem o brojanicama, i naišao na više različitih odgovora.
Neki sveštenici kažu da su brojanice samo za sveštena lica, drugi, pak, da su za sve koji se mole. Jedni kažu da se nose samo na desnoj ruci, drugi na levoj, a treći da nije važno. Jedni kažu da brojanice imaju 33 čvorića i da se nikako ne nose oko vrata, da je to greh, drugi kažu da mogu imati do 100 čvorića (ne kažu ništa o nošenju oko vrata).

Na sajtu Srpske Pravoslavne Crkve nisam našao ništa o tome, ali sam našao na drugim sajtovima, čija se mišljenja suprotstavljaju.
Код:
Uglavnom, svi se slažu da brojanica ne sme da bude upadljiva, kao ni osoba dok se moli.
Brojanica se pravi od ovčije vune(ne znam zašto onda gori kao plastika), ali nigde ne piše da ne mogu da budu napravljene od drveta, mada postoji predanje, koje se može tumačiti na taj način. Za vreme molitve se drži se između jednog ili dva prsta i palce leve ruke, dok se desnom rukom osoba "osenjuje znakom svetog krsta" posle svake izgovorene molitve. Brojanica nije nikakva amajlija i ne štiti ni od čega, a simboliše mir i pokajanje, pa je shodno tome svaka zloupotreba(nošenje okovrata, nošenje zato što je to moderno) greh.

Izvori:
http://www.svetagora.info/index.php?option=com_content&task=view&id=22&Itemid=22
http://www.manastir-lepavina.htnet.hr/brojanice.html
http://www.srpskazemlja.com/diskusije/index.php?action=printpage;topic=5.0
http://www.rastko.org.yu/cms/files/books/4739b4d5cbd8b
Сачувана

Pokušaj ponovo.
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #28 у: 02.26 ч. 15.01.2009. »

Moje je mišljenje da u ovom našem modernom vremenu taj praistorijski koncept greha valjda više ne postoji. Zato je besmisleno plašiti se nekog višnjeg boga ako slučajno staviš brojanicu na pogrešnu ruku (a koja je ruka pogrešna? — meni su moje obe jednako drage), ili oko vrata, ili ako slaviš slavu sa svinjskim pečenjem (svaka gozba na slavi podjednak je primitivizam, bila posna ili mrsna). Kao što duk kaže, ni mnogi sveštenici nisu sigurni šta i kako treba. (A to i tako treba kako sami zamislimo, a ne kako nam je neki dokon kaluđer u nekom manastiru rekao.) Stoga ako neko voli da nosi brojanicu kao ukras, to je svakako njegov ukus (osim što je sasvim bezukusno Cheesy) i njegov ćeif, isto kao što možda voli da jede prasetinu i za Nikoljdan. (Sumnjam da bi ga grom spržio već kako zine da pojede meso, i meni dođe da ne postim na neke praznike ako ne želim, ili jedem posnu hranu za doručak, ručak i večeru zato što moji ukućani poste, a između gricnem neku čokoladu ili popijem čašu mleka jer ja ne postim. Ne verujem u taj post kad će ljudi umesto mesa pojesti šerpu pasulja, i dosad mi ništa ne fali. Smiley Kad mogu da jedem pasulj i ribu bilo kog dana, mogu da jedem i jaja i sir bilo kog dana, i u sumnjam da ću goreti u paklu zato što se hranim ukusno i zdravo. Wink) Nema to veze sa gresima, pokajanjima, podvižništvom ili kakvom god davno zastarelom crkvenjačkom praksom — na pragu smo 21. veka, pobogu, i valjda smo nešto sa sobom poneli kada smo izašli iz šezdesetih. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #29 у: 09.09 ч. 15.01.2009. »

Цитат
na pragu smo 21. veka

Каквом прагу, па већ смо прилично загазили у 21. век...

Видиш, Ђорђе, ја се донекле скроз слажем с тобом, међутим, има ту једна зачкољица, а то је превелико фолирање које барем мене из коже извлачи. Мислим, ако си верник, па буди онда искрени верник, а ако ниси, буди онда искрени атеиста. Славе, бројанице и друге религиозне ствари имају смисла кад их пректикује онај који заиста верује у Бога. Онај ко не верује у Бога, нема зашто да практикује те ствари, а ако жели да носи крст или бројаницу као накит, или да једе прасеће печење на Никољдан, слободан је и то да ради али нека онда то и отворено каже: ја не верујем у Бога, али су ми те бројанице или тај крст тако коооол и много ми се допада десигн и ја то носим јер ми је то лепо, а не зато што верујем у Бога. Или, јест да је данас Никољдан, ал мени је свеједно, ја те ствари не поштујем и једем оно што ми се прохте. Поштено. Ни у једном ни у другом случају ја немам ништа против тих људи. И ја такође имам један прелепи филигрански крст од сребра који носим кад ми се уклопи у стил, а не зато што сам верник.

Међутим, постоји трећа група људи против којих се борио још Мартин Лутер, а то су квазиверници који наводно верују у бога, а онда крше сва могућа верска правила која постоје и ПЛУС налазе оправдања за то. Молим те који још иоле нормалан поп ће да ти дозволи да једеш месо на Никољдан? Мислим, ако су заиста попови тако великодушни, па нек' онда крену даље, нек дозволе абортус и геј бракове...  Grin Мене лично излуђује то фолирање, то изговарање, налажење "рупа" у верским законима само да би се неко приказао као нешто што није. Мислим, или јеси нешто или ниси. Срамота није ни једно ни друго. Ал' немој молим те да ми продајеш причу како си бог зна какав верник а ни да се прекрстиш не умеш.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 ... 7
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!