Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.09 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Штампај  
Аутор Тема: brojanica  (Прочитано 97601 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #60 у: 10.15 ч. 20.01.2009. »

Pročitah sad na drugoj temi citat koji me podsjetio na ovu dikusiju

"Иако је на овом свету већ провео више од тридесет година, Јаков се стално изнова ишчуђавао како велики број Јевреја поштује само једну половину Торе. Они исти људи који су се строго придржавали небитних обреда и обичаја, чак изричито и ненаведених у Талмуду, оглушавали су се без размишљања о најсветије законе, чак и о Десет заповести. Настојали су да буду снисходљиви према богу, али не и према човеку; но, зар је човекова снисходљивост потребна богу? Шта ваљан отац тражи од своје деце сем да једни другима не  чине зло - Јаков уздахну. Било је то попут вапаја пророка. Можда због тога Месија није дошао."

Исак Башевис Сингер, Роб

Pravo u centar! Ovaj pasus je u stvari sustina cele ove diskusije...
Сачувана
duk
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 39


« Одговор #61 у: 15.10 ч. 20.01.2009. »

Цитат
„Oni“ su naudili „nama“. Svi su „oni“ naudili svima „nama“? Meni nisu. Moju porodicu, bogu hvala, niko nije dirao. Grobove mojih predaka niko nije orao. Meni niko ništa nije otuđio. Niko se ne baškari u mome stanu a da ja nemam gde da živim. I nemam razloga nikoga da mrzim.

Kome nesretniku je neki podao čovek naneo takvih zala, bilo koji i na bilo komu mestu, taj nesretnik verovatno ima razloga da mrzi toga zlobnika. (Ako je neki Albanac nekom Srbinu to uradio, jesu li svi Albanci zato krivi a svi Srbi žrtve? I obratno. Pa i ako Srbi već iz nekog njihovog razloga mrze, moraju li svi Srbi da mrze? I zašto, kao da su nekakva primitivna plemenska zajednica koja prezirno pamti i sveti se? Svi za jednog, jedan za sve? Ko nije s nama, on je protiv nas? Neka crknu dušmani?)

Ja se izvinjavam, ali želim samo da odgovorim na ovo, jer mislim da sam pogrešno shvaćen.
Ja pre svega nisam ekstremista, da ja nešto posebno mrzim negoga. Ovo o čemu pričam je delimično pogodilo i moju porodicu, pa samim tim imam pravo da se gnušam ljudi koji su nam(mislim na porodicu, ali i sve žrtve) to učinili.

Takav stav, "meni niko ništa nije uradio" je imala i Nataša Kandić, kada je opalila šamar čoveku kome je nestao sin, i to je velika sramota.

Ne kažem da sada svi Srbi moraju da mrze sve one koji su im se suprotstavili, niti da uopšte treba da se mrzi bilo ko, ali mogu barem da pokušaju da razumeju ljude koje je zadesila nesreća na ovaj, ili onaj način. Tipičan primer bezosećajnosti za sopstveni narod je rečenica koja kruži Srbijom. Parafraziram: "Oni Kosovari nam uništiše život."
Ja lično nisam sa Kosova i mene ništa od toga nije zadesilo, ali braću i sestre mojih roditelja, kao i njihovu decu, i te kako jeste.

Ljudi moraju da se saosećaju sa drugim ljudima, jer će i njih sutra, ne daj Bože, zadesiti ista ili slična nepogoda, i verovatno će tek tada shvatiti da su grešili.

Apsolitno se protivim onim nazovi patriotama, koji bi da brane ili da se svete tako što će se najesti, obući Er Maks, Najk trenerku, Faerku, uzeti kalašjikov, prvo polupati Beograd, da pokažu snago, a onda otići do granice i reći: "Važno je želeti. 'Ajmo sad na pljedžu."

Nije potrebno mrzeti, niti bilo kako delati, potrebno je samo pokazati malo saosećanja.
Сачувана

Pokušaj ponovo.
Vila
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 3


« Одговор #62 у: 08.48 ч. 26.01.2009. »

Neki ljudi koji su se zavetovali i nose mantije-kazu da se brojanice nose na levoj ruci (jer i srce je na levoj strani) i sluzi kao kakva pomoc pri molitvi.  Nekada (a i sada)  monasima a i mirjanima sluzi da vide i izbroje da li su izvrsili svoje molitveno pravilo (koje svaki monah zasebno dobija os svog duhovnog oca).
Male koje se nose oko ruke imaju 33 corica koja bi trebalo da predstavljaju broj godina Hristovih kada je stradao.
Velike brojanice se uvek na monasenju daju monasima i simbolicno predstavljju "duhovni mac" u borbi protiv iskusenja i demona. 
Toliko.
Ovo sto su neki izgovorili kako Hristos negde u Svetom pismu nigde ne naglasava potrebu za crkvom kao institucijom, zao mi je ali moram reci, netacno je.
Zao mi je ne secam se nadimka da bih direktno odgovorila osobi koja je to pisala; ali moze svako pogledati ono sto je Hristos rekao apostolu Petru.  Jasno je. 
Valjda je svima jasno da mnogi nisu nikada videli brojanice kada je u pitanju njihova upotreba u okviru pravoslavne vere (time pocinje tema) zbog visegodisnjeg komunizma koji je posto-poto prognao Boga. 
Sto se tice boja u kojima se one izradjuju ne postoji nikakav kanon u vezi sa tim, kao na primer i u slucaju boje mantije koju pravoslavni svestenik nosi (jedino se naglasava da se ne moze nositi crvena boja zbog asocijacije na krv)-dok u samoj liturgiji je prisutna promena boja samih odezda u kojima sluzasci (svestenik ili jeromonah) sluzi.
Сачувана
mt
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 287



« Одговор #63 у: 12.40 ч. 13.08.2009. »

Бројаница није модни детаљ, већ служи за молитву. Не бих рекао да постоји правило на којој се руци носи, битно је да се носи с вером.
Слажем се да се у данашњици добрим делом носи "тренда" ради (поготово код омладине), а има их и дречавонаранџастих, "златних" (лично видео овде године на Острогу)
А не могу, а да не споменем "праве вернике" и ношење огромног златног крста око врата.
П.С. Ове "Србенде" данас мисле: што већи крст, то већа вера... страшно

« Задњи пут промењено: 12.42 ч. 13.08.2009. од Ћирилица, бре! » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #64 у: 15.53 ч. 13.08.2009. »

Па добро, бре Ћирилицо, баш си суров према нама! Управо сам ручала, па кад видех ову слику, умал' да ми се ручак врне истим путем којим је и ушао у стомак... Cheesy
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #65 у: 16.38 ч. 13.08.2009. »

Слика је, иначе, из Црне Горе, била је пре неки дан у Политици.
Постоји један жаргонски, сасвим примерен израз за људе који се овако понашају, али сам ја фини господин па нећу да кажем шта овај ради. Сетићете се сами.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #66 у: 16.42 ч. 13.08.2009. »

Ма, одакле год да је, гадна је.
Сачувана
mt
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 287



« Одговор #67 у: 17.56 ч. 13.08.2009. »

Хахаха, смејем се овој слици цео дан. Још му фали пљеска. Smiley
Бруничајлд (је л' тако?) ово је добро за одржавање линије, губи се апетит. Cheesy
Зоране, које је прво слово? Cheesy Има толико лепих речи да просто не знам на коју мислиш. Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #68 у: 18.17 ч. 13.08.2009. »

Хахаха, смејем се овој слици цео дан. Још му фали пљеска. Smiley
Ма да, и празилук....  Wink

Бруничајлд (је л' тако?) ово је добро за одржавање линије, губи се апетит. Cheesy

Хехехе... Мого си онда раније да се сетиш, пре него што је дошла бикини сезона....  Grin
Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #69 у: 19.01 ч. 13.08.2009. »

Pitanje je da li je to Crnogorac. Politika svakako nije baš utrefila pravo stanje stvari (ako, koliko sam shvatio, ovo nude kao skorašnju zanimljivost), jer sam ovog gospodina video još početkom 2004. godine, a u društvu je bila još nekolicina sličnog „stajlinga“ (izvor).

Osim toga, za pomenutog se ovde tvrdi da je Gruzijac, mada tekst ne deluje preterano relevantno.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #70 у: 19.38 ч. 13.08.2009. »

Samo vi nastavite s ovakim slikama, ja dok dodjem u Bgd, ima da se prepolovim... Smiley

Molim obratiti pažnju na prvi link koji je dao Bojan, i gospodina sa sladoledom u ruci... Roll Eyes
Сачувана
mt
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 287



« Одговор #71 у: 20.12 ч. 13.08.2009. »

Хахаха, ЗНАО САМ да је ту негде био сладолед. Али стварно... Smiley
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #72 у: 23.01 ч. 13.08.2009. »

Зоране, које је прво слово? Cheesy Има толико лепих речи да просто не знам на коју мислиш. Cheesy

Почиње као и презиме овог брке (види други Бојанов линк)

Нисам ни рекао да је Црногорац,
Слика је, иначе, из Црне Горе, била је пре неки дан у Политици.
само да је слика из Црне Горе.
Зашто ли си одмах помислио да је Црногорац? Cheesy
Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #73 у: 23.19 ч. 13.08.2009. »

Pardon, nisam dobro pročitao, ali suština je ista. Šta piše u Politici: „Evo slike s crnogorskog primorja od pre pet godina“, ili „Evo ovogodišnje slike s crnogorskog primorja“? Ako je ovo drugo posredi, onda Politika očito lupa samo tako, pa ako su debelo promašili godinu, zašto bismo im verovali povodom lokacije? Smiley
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #74 у: 23.26 ч. 13.08.2009. »

Где год и кад год да је она слика из твог првог линка представља еталон за (па онај глагол).
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!