Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.34 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Омер-бег Сулејманпашић Скопљак: Пјесме  (Прочитано 32593 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #15 у: 22.17 ч. 01.02.2009. »

Pa nisam to zaključila - opet neki nesporazum...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #16 у: 22.25 ч. 01.02.2009. »

samo bi u Srbiji trebalo da se uči neka druga a ne srpska (književna) istorija. Ja to uopšte nisam u stanju da razumem. 

Pa ne znam, ja sam ovo protumačila kao da si ti zaključila da u Srbiji treba da su uči neka druga a ne srpska književnost,... Možda sam pogrešno zaključila... Huh
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #17 у: 23.46 ч. 01.02.2009. »

Bez obzira na mesto rođenja, Jakšić svakako pripada srpskoj književnosti. Ma čija se nacionalna književnost izučava, ne bi se u školskom sistemu smele potkradati takve aluzije na bilo čije nacionalno pitanje i ne bi se smele širiti neistine zasnovane na ma čijoj nacionalnoj svesti. Književnost je jedino umetnost, a nikako sredstvo u rukama nacije. Smiley Patriotizam u književnosti svakako postoji i treba ukazati na njega prilikom proučavanja takvog književnog dela, ali ne smeju se patriotizmu, ili ne daj bože nacionalizmu i šovinizmu, podučavati deca podsredstvom nastave književnosti, zar ne? Wink
Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #18 у: 02.21 ч. 02.02.2009. »




Мени господин, како ти кажеш, није толико за чуђење колико ефендија који га је овде поставио да се сви чудимо. :-)




Менe ефендија не чуди... Grin






Кад би на форуму постојала могућност да се чује звук, могли бисте да ме чујете како се смејем.

Ја јесам на овом форуму добио пуно разних квалификација као што су: националиста, хегемониста, фашиста, расиста... и можда и још неке, не могу да се сетим. Али је уз сва ова "звања" некако ишао, или се подразумевао, и придев "српски".
Када сам видео овај најновији надимак "ефендија", верујте ја сам се мало "забринуо". Не зато што ми се збирка обогатила за још један експонат, већ због тога што не знам како да овај надимак уклопим са осталима. Наиме, сви остали надимци имају и придев "српски", а ја не знам дали је такав придев могуће ставити и уз овај нови надимак. Не знам дали тако нешто постоји. За српског ефендију никад нисам чуо.

С друге стране, ако ја овај надимак прихватим, и негде се потпишем као "српски ефендија", плашим се повредићу нечија национална осећања. Знате, могу бити оптужен за карикирање и исмевање.

И тако, ја сад, мучен овом дилемом, бити (ефендија) или не бити, ноћима не спавам и будим се у кошмарима. Ако можете некако да ми помогнете, да ово пребродим, ви помозите, а ако не, шта ћу, ваљда ће да прође само од себе. Надам се.

П.С.

А на једној другој теми био сам оптужен за давање надимака. Јао, јао...   



Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #19 у: 00.48 ч. 03.02.2009. »

Pošto izgleda da sam ja ovde dužna dva odgovora, evo:
Žalim što ti ne mogu citirati naše školske čitanke. Verovatno znaš kako posle svakog književnog dela slede interpretacije autora čitanki predviđene za ispomoć na času, a broj onih interpretacija koje pozivaju učenike na razmišljanje o tome kakva je sudbina srpskog naroda, šta poručuje pesnik Srbima, šta boli pesnika Srbina, čemu teži strašni neprijatelj, kakvo je to srpsko nacionalno biće a kakvo tuđinsko, kakvim je osećanjima prožeta duša Srbina i sl. neobično je visok. Zloupotreba nastave književnosti u nacionalne svrhe, ja bih rekao, nikako nije humana stvarčica.
Ja ne znam da je to baš sve u toj meri srpsko, srpsko, srpsko, ali svejedno, mislim da treba uzeti u obzir činjenicu da živimo u Srbiji i da je to jedina zemlja u kojoj je prirodno izučavati na prvom mestu istoriju, književnost i jezik upravo te iste zemlje Srbije ili, ako hoćete, srpske nacije (multietnične i multikonfesionalne). Meni lično zvuči neverovatno da se još uvek smatra (i posle SFRJ-a, i posle maspoka i posle svega što smo doživeli u poslednjih desetak-petnaest godina) da Srbi, jedini među narodima/nacijama, treba da se odriču svega što je njihovo nacionalno da ne bi išli na nerve sugrađanima drugih nacionalnosti. Mislim da tako nešto ni u jednoj zemlji ovoga sveta ne postoji. U nekim zemljama (SAD, npr.) čak i nacionalne zastave često drže pred kućama - privatnim, porodičnim. U Francuskoj je, bar doskora, bila vođena takva i takva jezička politika... mrzi me da sad sve to nabrajam, u drugim evropskim zemljama takođe - da skratim priču, niko i nigde se ne odriče mogućnosti (pa i prava - što se, sigurna sam, i ne razmatra) da promoviše nacionalnu svest i sve drugo nacionalno što može. Za to postoje i dobri razlozi o kojima neću ovde da govorim.
Što se efendije tiče, izvinjavam se, zvučalo je tako efektno da nisam mogla da odolim kad već nisam uspela da shvatim razloge za objavljivanje jedne ovako teškim emocijama nabijene pesme.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #20 у: 01.00 ч. 03.02.2009. »

Pa tu se onda ne slažemo. Želi li država da promoviše nacionalnu svest — samo napred, ali na nekim drugim mestima i u drugim prilikama, samo ne u školi. Ja zaista mislim da je promicanje nacionalne svesti u školama jedna od najnižih manipulacija decom i manipulacija književnošću.

Ne kažem da neko treba da se odrekne nečeg svoga, samo mislim da tome nečemu nije mesto u školskim klupama. Smiley Moje je mišljenje kako škola treba da služi tome da deci razvije mogućnost kritičkog mišljenja, da im poda objektivno obrazovanje, i da podstiče kreativnost. U ovakvim interpretacijama književnosti, ja vidim jedino podučavanje dece nekoj ideologiji, strogoj uniformnosti i slepoj poslušnosti autoritetu. I to je valjda ono što nam je ostalo od SFRJ, kada je škola, setite se, osim obrazovne bila i vaspitna ustanova. Wink
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #21 у: 01.07 ч. 03.02.2009. »

Pa sad, znate šta, gospodine Božoviću, očekivati od jednog društva u dobroj meri besplatno školovanje I bez ikakvih primisli osim čistog obrazovanja - bez nacionalnih ili drugih primesa mislim da nije realno, mislim da i ne postoji. Za to što vi očekujete od obrazovanja izmišljene su privatne škole - odnosno, nisu, naravno, ali je to moguće u privatnim školama. Mora biti da vi nas to nešto testirate i provocirate.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #22 у: 01.47 ч. 03.02.2009. »

Ne provociram vas. Smiley Da li sam utopist ne znam, ali mišljenja sam ipak kako je jedno društvo dovoljno stasalo da se od njega može očekivati čisto obrazovanje. Uostalom, nekima valjda odgovara i ovako društveno angažovana škola — ali pripazite i na posledice koje mogu nastati zbog takvog angažovanja na usađivanju samo jedne strane medalje u svest. Bilo kako bilo, teško da vi ili ja možemo tu mnogo toga promeniti. Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #23 у: 17.07 ч. 03.02.2009. »

Pa sad, znate šta, gospodine Božoviću, očekivati od jednog društva u dobroj meri besplatno školovanje I bez ikakvih primisli osim čistog obrazovanja - bez nacionalnih ili drugih primesa mislim da nije realno, mislim da i ne postoji. Za to što vi očekujete od obrazovanja izmišljene su privatne škole - odnosno, nisu, naravno, ali je to moguće u privatnim školama. Mora biti da vi nas to nešto testirate i provocirate.


Mislim da se VEOMA u zabludi draga moja b.n.  Odakle vam ideja da sve sto je drzavno mora biti nacionalisticki obojeno? Evo ja cu vam reci da drzavne skole u Spaniji nista nisu ni vise ni manje nacionalno obojene od privatnih skola. Besplatno skolovanje nije privilegija, nego pravo na koje gradjanin jedne zemlje koja pretenduje da se nazove demokratkom ima i koje mu niko ne moze oduzeti, a samim tim drzavne skole moraju biti nacionalno neutralne i da kazemo svetovne (ne pada mi sad neka druga rec, aznam da ima bolja — hoce reci, da nije religiozno obojena, ya razliku od onih privatrnih koje uglavnom, barem ovde, drze popovi i casne sestre).

Privatne skole nisu izmisljene da bi se imale politicki neobojene skole o, nikako! Pa bas te privatne skole igraju upravo onako kako to odredjuje onaj koji im daje najvece donacije, koje mogu biti od raznih pravtnih lica do firmi i pòlitickih stranaka.

S druge strane, mozete li mi reci razlog zbog cega mislite da je neutralnost po politickom i nacionalnom pitanju karakteristicnija za privatne skole nego za drzavne?
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #24 у: 18.02 ч. 03.02.2009. »

Pa sad, znate šta, gospodine Božoviću, očekivati od jednog društva u dobroj meri besplatno školovanje I bez ikakvih primisli osim čistog obrazovanja - bez nacionalnih ili drugih primesa mislim da nije realno, mislim da i ne postoji. Za to što vi očekujete od obrazovanja izmišljene su privatne škole - odnosno, nisu, naravno, ali je to moguće u privatnim školama. Mora biti da vi nas to nešto testirate i provocirate.


Odakle vam ideja da sve sto je drzavno mora biti nacionalisticki obojeno?
(...)
S druge strane, mozete li mi reci razlog zbog cega mislite da je neutralnost po politickom i nacionalnom pitanju karakteristicnija za privatne skole nego za drzavne?

Odgvoriću ovako: mislim da si ponešto izvrnula moje reči. Gore sam podvukla bez nacionalnih ili drugih primesa što je sasvim nešto drugo od nacionalistički obojeno. Ono [to sam rekla znači da ne možete držati nastavu bez vrednosnih kriterijuma i, čak, gotovog vrednosnog suda koji se đacima servira - to ne znači nacionalistički obojeno jer ta sintagma već ustaljeno i nepogrešivo označava nešto loše, negativno i konstruisano na tuđu štetu. U Yu smo imali politički obojene vrednosne kriterijume, često nacionalno destilisane, da tako kažem, što takođe nije obrazovanje bez mana kao što se pokazalo u poslednjem razdoblju i kao što je raspravljano i dokazivano bezbroj puta (nije sve nacionalno nacionalističko itd.).
Što se drugog tiče, uopšte ne mislim ništa od toga što se tu kaže ali, mnogo je lakše organizovati neku privatnu školu u skladu sa shvatanjima neke građanske grupe nego očekivati od opštih, državnih škola da se na takav način prilagođavaju. :-)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #25 у: 18.21 ч. 03.02.2009. »

Vidim ja da mi nemamo istu definiciju pojmova koje koristimo. Po meni, nesto sto ima nacionalne i druge primese, jeste nacionalisticki obojeno, vama nije. Dakle, vec se tu razilazimo u misljenjima. S druge strane, zaista ne vidim zasto bi ono sto je nekad bilo u YU moralo da se nastavi i u SR Srbiji, ukoliko SR Srbija zaista zeli da bude demokratska drzava. Opet vam kazem, svi drzavni skolski sistemi u Zapadnoj Evropi NISU nacionalisticki obojeni, vec naprotiv, s te strane su i te kako neutralni, a sto se tice religiozne strane, svi oni su SEKULARNI (to je bila rec koju sam trazila malopre, sad sam se setila).
Цитат
mnogo je lakše organizovati neku privatnu školu u skladu sa shvatanjima neke građanske grupe nego očekivati od opštih, državnih škola da se na takav način prilagođavaju. :-)

Ta neka zamisljena gradjanska grupa bi morala da ima pre svega PARE da moze da organizuje skolu u skladu sa svojim shvatanjima. Medjutim, zar to opet nije na neki nacin politizovanje? Jer, ta gradjanska grupa bi opet imala neka SVOJA shvatanja koja opet ne bi bila NEUTRALNA, vec bi se radilo onako kako ta gradjanska grupa kaze. Uopste, pojam gradjanske grupe je vrlo rastegljiv i sirok pojam tako da ja ipak mislim da nije bas najadekvatniji da organizuje apoliticne i vannacionalne sekularne skole.

Ja mislim da je glavni razlog naseg (vaseg i mog) neslaganja po ovom pitanju u tome sto se u Srbiji pojam drzave shvata kao zla maceha (sto je razumljivo, s obzirom na skoru istoriju), dok u svim drugim zapadnoevropskim drzavama drzava se shvata kao majka, cak do te mere da ljudi ponekad ocekuju i previse od nje (dokaz je ova svetska kriza, ne mozete ni zamisliti kakve se sve budalastine ocekuju od drzave ovde), pretvarajuci se u nedozrele debile koji samo sede i cekaju da im drzava da sve sto im treba.
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #26 у: 18.55 ч. 03.02.2009. »

Mislim da je nesporazum u shvatanju izraza nacionalistički obojen: taj izraz je ovde uvek bio shvatan kao oznaka nečega što je negativno, skoro kao eufemizam za šovinistički obojeno.
Mislim da se nacionalna istorija izučava u svim evropskim zemljama ako nisu, u stvari, preuzeli naša ex-Yu iskustva pa prešli na viši, evropski nivo. To stvarno ne znam, u pravu ste. Moji su pojmovi malo zastareli, izgleda. A uzgred - gde vi u stvari živite? U Španiji?
Ja se slažem da bi škola trebalo da bude sekularna itd.itd. uz sve mogućnosti dodatnih izbora za dodatnu edukaciju ali - u tom se pravcu valjda i ide. Ovde sve uvek izgleda nekako rogobatno iz već svima isuviše dobro poznatih razloga ali se ipak, kad prođe desetak ili dvadeset godina vidi veoma dobra promena. Mislim da ni stalne reforme ne mogu dati dobre rezultate jer se stalno nešto menja iz osnova - ne možete nikad da se smirite, da steknete rutinu itd.itd.
(Ja stvarno ipak mrzim ovu temu - naša realnost... )
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #27 у: 19.24 ч. 03.02.2009. »

Izucavanje nacionalne istorije, kao i nacionalne knjizevnosti, NARAVNO da se samo po sebi ne moze nazvati nacionalisticki obojenim obrazovanjem, ili pak obrazovanjem s nacionalnim i drugim primesama (kako god hocete to nazvati). Naravno da se u Spaniji izucava spanska istoriija ii spanska knjizevnost, u VB britanska, u Nemackoj nemacka i tako dalje. To je nesto sasvim normalno i za ocekivati. Problem nastaje onda (a na to je, cini mi se, Djordje i ukazivao) kad se samo predavanje tih predmeta oboji nacionalistickim bojama, pa rodoljubive pesme ne izucavaju kao bilo koje druge pesme nego se koriste na zgodan nacin da u male decje glave uglave svest o tome kako je nas narod nesto veci, bolji, pametniji itd. od drugih, ili kako treba mrzeti narode koji su nekad u nekom momentu u istoriji naneli nekakvo zlo srpskome narodu (kao npr. ova pesma koje je ovde postavljena). Dakle, problem je tu nacinu poducavanja, a ne u materiji koja se predaje. Naravno da ce se u Srbiji kao nacionalna istorija izucavati istorija Srba i Srbije, a kao nacionalna knjizevnost, knjizevnost koju su pisali Srbi (gde god se oni nalazili). Medjutim, naravno da pored nacionalne istorije i knjizevnosti, u svim skolama na ovom svetu se izucava takodje i svetska istorija i knjizevnost, pa ce tu biti i Engleza, i Francuza i Amerikanaca i Hrvata, i Muslimana (iliti po ovom novom, Bosnjaka, u to vec necu da ulazim jer meni je svejedno kako cu ih zvati) i ostalih koji su na neki nacin prema svetskim standardima doprineli svetskoj knjizevnosti ili bitno uticali na tok opste istorije.

Цитат
Moji su pojmovi malo zastareli, izgleda.

Ne, nisu zastareli, samo su rezultat vremena i prostora na kom zivite i tu najmanju krivicu imate vi, ili bilo ko drugi ko zivi u Srbiji. Ja cvrsto verujem da bih sigurno isto mislila da nisam izbliza videla da to moze i drugacije (da, zivim u inostranstvu). Naravno, nije ni ovde sve idealno, zapravo daleko je od idealnog, ali nemam vise onaj osecaj potpune napustenosti od strane drzave koju sam oduvek videla pre svega kao svog neprijatelja koji samo gleda kako da mi zakine i oduzme od usta, a za uzvrat da nista ne da (osecaj koji sam imala dok nisam otisla). S druge strane, iskreno verujem da su se stvari od 2000. godine (kad sam ja otisla) ipak promenile i da nije sve onako kako sam ja zapamtila (cak ozbiljno razmisljam o povratku;D)...

Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #28 у: 19.55 ч. 03.02.2009. »

Znate, možda treba pokazati i malo strpljenja za te ljude koji se stvarno bave prosvetom u svemu ovome što nam se dešava i sa programima koji se stalno menjaju, sa zemljom koja se stalno menja ne samo po veličini već i po nacionalnom sastavu, pa i identitetu, naravno. Osim toga veoma veliki broj visokoobrazovanih ljudi (sa decom) se iselio iz zemlje u poslednjih dvadesetak godina (!), da ne govorim da je to stalna tendencija još od početka sedamdesetih. I to sigurno utiče na nivo nastave. Ne može se od škole očekivati ono što inače u društvu ne postoji - smiren odnos prema nacionalnoj (da ne kažem zemaljskoj) realnosti, stav mudraca na raskršću nekoliko različitih nacionalno-kulturnih i istorijskih identiteta. Kad sve krene loše (što je ovde redovno slučaj svakih dvadeset ili i nešto godina), svi se prisete dobrih strana različitih prethodnih režima koje su opet svi mrzeli dok su bili aktuelni.
A, aravno, najviše boli ono što se dešava deci jer vas se tiče sasvim intimno a potpuno ste nemoćni - ne možete čak ni da prisustvujete, dobijate informacije ili od same dece ili od lično zaintereovanih nastavnika itd.itd. - udžbenici su štampana stvar itd.itd. Mislim da ćemo morati da usporimo malo sa očekivanjem idealnog - sad.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #29 у: 20.55 ч. 03.02.2009. »

Potpuno se slazem s vama. Ipak, iako treba imati razumevanja (zaista su nastavnici ponekad totalno sludjeni jer vise ne znaju kako da postupaju, a ovo sa menjanjem zemlje ste bas pogodili, zamislite da je u jednom momentu jedan nas covek ovde dobio licnu kartu sa zemljom porekla X!!! jer nisu imali u sistemu ni staru a ni novu zemlju, ne mogu ljudi vise da prate, menja se ime — i ne samo ime — svaki cas i to svetlosnom brzinom), ipak se ne treba opustiti i prepustiti opravdanju (koliko god ono opravdano bilo) vec zaista treba teziti normalizovanju sistema, koliko god to tesko bilo....
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!