Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
03.37 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 ... 8
  Штампај  
Аутор Тема: Име које у српском означава просечног човека  (Прочитано 78571 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Mallrat
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 142


« у: 16.22 ч. 10.01.2009. »

Занима ме које српско име (мушко и женско) важи у Србији за "најсрпско". Да буде мало јасније, ево примера: код Руса име "Иван" (или његов диминутив Вања) се највише асоцира са једноставним просечним човеком, односно Русом. Кад хоће да о неком кажу да је прост човек, Руси говоре: "Па он је обични [руски] Вања."
У сваком случају, овде не мислим на те имена која важе на западу за најкарактеристичнија (као оно класично мишљење становника запада да су сви Руси и Рускиње Борис и Наташа  Grin), већ само на то што се Србије тиче.

Хвала унапред!
« Задњи пут промењено: 17.22 ч. 10.01.2009. од Mallrat » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 17.01 ч. 10.01.2009. »

Србољуб? Србислав? Србомир? Српче? Хрвоје? Smiley Grin

Ја бих рекао: Милош. Дочим да се на помен овог имена многима јављају асоцијације на династије Обилића и Обреновића и носиоце овог имена међу њима, а који су били значајне личности у српској повести.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #2 у: 17.07 ч. 10.01.2009. »

П. С. Поткрала ти се једна грешка, — иако мислим да придев „српски“ нема компарацију — јер треба рећи „најсрпскије (име)“. Wink
Сачувана
Mallrat
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 142


« Одговор #3 у: 17.25 ч. 10.01.2009. »

Хвала ти, баш ми се допада Милош, стварно звучи врло српски, зар не? Wink Ја бих рекао, много спрскије него сва остала имена Smiley
Што се компаратива тиче, ако га још нема, требало би да га одавно било па нек сад буде овакав!  Grin
Сачувана
oliva
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1


« Одговор #4 у: 17.35 ч. 10.01.2009. »

"Najsrpskije" ime zensko je Srbijanka. Tako se moja baba zove.
Сачувана
Mallrat
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 142


« Одговор #5 у: 18.09 ч. 10.01.2009. »

Такође добро име Smiley А да нису још "Љубица" или "Милунка" мало српскије него остали?
Ето, објављујем конкурс на "најсрпскије име", победник добиће право да се поново роди са победничким именом!  Grin Cheesy
Сачувана
Mallrat
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 142


« Одговор #6 у: 18.25 ч. 10.01.2009. »

И Марко, наравно  Smiley
Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #7 у: 19.13 ч. 10.01.2009. »

Да буде мало јасније, ево примера: код Руса име "Иван" (или његов диминутив Вања) се највише асоцира са једноставним просечним човеком, односно Русом. Кад хоће да о неком кажу да је прост човек, Руси говоре: "Па он је обични [руски] Вања."

Verujem da ovom kontekstu najviše pristaje ime Petar, tj. nadimak Pera. Često i u kombinaciji s prezimenom: Pera Perić.
« Задњи пут промењено: 19.15 ч. 10.01.2009. од Бојан Башић » Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #8 у: 19.35 ч. 10.01.2009. »

За Македонце је то Димитрије (Димче). Рече ми један старији господин Димче да је тада кад су њему давали име важила девиза:
''Нека је од блата али само да се зове Димче.''  Cheesy
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #9 у: 20.55 ч. 10.01.2009. »

Miloš je verovatno najsrpskije „patriotsko“ ime (kao i Nemanja, odmah asocira na razne kraljeve i careve), ali ne znam baš da li je najsrpskije prostonarodno ime.

Mene, kada se govori o prostonarodnim imenima, to uvek asocira na ona izvedena od „rad“: Radovan, Radomir, Rađen, Ratko, Radan, Radisav, Radojko, Radojica, Radosav, Radoman, Obrad; Radovanka, Radmila, Radenka, Radinka, Radojla, Radojka, Radisava, Radomirka, Rađenka, Obradinka; jer su ona veoma česta u narodu, ili ona od „mil“: Milovan, Milan, Milojko, Miljko, Miljaš, Milisav, Milenko, Milivoje i dr; Milka, Milenka, Milena, Milica...

Najsrpskije žensko ime jeste Milica, zar ne? Wink Za muško, pa ne znam — glasam za Radojicu, jer i njega ima u narodnoj pesmi kao i Milice (mali Radojica ili dijete Radojica).
Сачувана
MDMD
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 3



« Одговор #10 у: 00.43 ч. 11.01.2009. »

Da sam kojim slučajem rodila ćerku zvala bi se, ne Anđela,ne Anđelka, već Anđelija. Čisto, narodno srpsko ime.  Mada imamo mi i malo nakkaradnih ženskih imena, ROKSANDA, veoma često ime u narodnim pesmama ( epskim ili  u epsko- lirskim).
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #11 у: 01.15 ч. 11.01.2009. »

Хм, мени Милош звучи најсрпскије. Ваљда зато што познајем хиљаду Милоша. А женско би, по мени, било Милена или Милица. Опет из истог разлога. Такође, Бојан право збори да је онај прости народни човек одн. човек из народа, Пера Перић.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #12 у: 01.28 ч. 11.01.2009. »

Хм, мени Милош звучи најсрпскије. Ваљда зато што познајем хиљаду Милоша. А женско би, по мени, било Милена или Милица. Опет из истог разлога. Такође, Бојан право збори да је онај прости народни човек одн. човек из народа, Пера Перић.

Ili neki gdin Jovanović. Smiley Jer Jovanovića i Petrovića ima zaista najviše.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #13 у: 10.11 ч. 11.01.2009. »

Ја се слажем с Ђорђем. Кад причате виц и морате некако да именујете Србина, најчешће вам падају на памет имена типа Радојко, Радојица, Рајко, Ратко... Исто је и са народним причама. Ту је увек неки Радоје, Радојица, и сл. Сад се сетих једне симпатичне приче...

Кренула млада жена на њиву да носи мужу ручак. На глави је носила замотуљак у коме су биле две пите, једна од сира а друга од дулека. Пут дуг, а жена гладна, па штрпне мало из оног замотуљка, те рече: "Мммм, слано..." Опет штрпне, па рече: "Мммм, слатко!" Па онда узвикну, сетивши се свог младог мужа: Живео мој Ратко!" Настави она тако, слано, слатко живео мој Ратко, слано, слатко, живео мој Ратко, слано, слатко, живео мој Ратко, а кад стиже до Ратка, у замотуљку више ништа не оста....  Grin
Сачувана
Jovana_NS
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 27



« Одговор #14 у: 11.47 ч. 11.01.2009. »

ја баш мислим да је боље Стефан или Немања, тако су се звали први српски владари, те мислим да су то најсрпскија имена :)
Сачувана

directed by: Jovana :D
Тагови:
Странице: [1] 2 3 ... 8
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!