Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
08.04 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Штампај  
Аутор Тема: Име које у српском означава просечног човека  (Прочитано 78104 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Владимир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Владимир В.
Струка:
Поруке: 50



« Одговор #30 у: 17.12 ч. 18.03.2009. »

Ма ја сам за себе - Владимир Smiley Нек' влада мир!
Иначе, ово име је свесловенско, па може да се сврста и под српско Smiley
Сачувана
aleksandra7
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 58



« Одговор #31 у: 17.32 ч. 18.03.2009. »

 Увек ми драго да некога зову баш правим именом. И мени је лепо Владимир, али ми жао што од тога на крају постане Влада.

Иначе на грчком си Иринеос (Иринеј). Ирини је мир.
« Задњи пут промењено: 17.34 ч. 18.03.2009. од aleksandra7 » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #32 у: 19.04 ч. 18.03.2009. »

Нек' влада мир!

„Nek“ bez apostrofa, ako se ne varam, jer su u pitanju dubletni oblici: „nek“ i „neka“, „hajde“ i „ajde“ i sl., pa nam nije potreban znak za izostavljeno slovo. Obrati pažnju, pošto se pripremaš za prijemni. Wink
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #33 у: 19.31 ч. 18.03.2009. »

Не вараш се.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #34 у: 19.38 ч. 18.03.2009. »

Hvala. Wink
Сачувана
Бокан
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 12


« Одговор #35 у: 20.31 ч. 18.03.2009. »

Цитирано: Владимир link=topic=2990. msg34664#msg34664 date=1237392770
Ма ја сам за себе - Владимир :) Нек' влада мир!
Иначе, ово име је свесловенско, па може да се сврста и под српско :)



Цитирано: aleksandra7 link=topic=2990. msg34666#msg34666 date=1237393933

Иначе на грчком си Иринеос (Иринеј).  Ирини је мир.


Владимир јесте свесловенско име, али ја мислим да на већини словенских језика "мир" значи "свет", па би, с обзиром на то Владимир био онај који влада светом.  У ствари, на руском мир значи свет, за остале словенске језике не знам, морао бих погледати речнике.


Сачувана
Владимир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Владимир В.
Струка:
Поруке: 50



« Одговор #36 у: 21.35 ч. 18.03.2009. »

Увек ми драго да некога зову баш правим именом. И мени је лепо Владимир, али ми жао што од тога на крају постане Влада.

Иначе на грчком си Иринеос (Иринеј). Ирини је мир.

Ово ми се свиђа, јер баш намеравам да упишем грчки! Ефхаристо! Smiley Мада се двоумим још. И мени је много криво због тог Влада, сви ме тако зову а мени се не свиђа нешто посебно, а слабо ко ме зове Владимир (мислим на друштво), једино када се деру на мене или их изнервирам Smiley , осталима је мноооогооо дугачко, а мени је баш лепо, пре га нисам волео као сад. И мој тата исто не воли Влада, пошто смо ми ипак из Хрватске (Срби из Хрватске), па су се буквално шлогирали када су чули за то, јер код нас има и име Владо, које нема никакве везе са Владимир или са Влада, него је само Владо, није надимак.

Цитат
„Nek“ bez apostrofa, ako se ne varam, jer su u pitanju dubletni oblici: „nek“ i „neka“, „hajde“ i „ajde“ i sl., pa nam nije potreban znak za izostavljeno slovo. Obrati pažnju, pošto se pripremaš za prijemni. Wink

Хвала пуно! Ово нисам знао, и такође нисам знао за ајде, увек сам га писао са апострофом.

Цитат
Владимир јесте свесловенско име, али ја мислим да на већини словенских језика "мир" значи "свет", па би, с обзиром на то Владимир био онај који влада светом.  У ствари, на руском мир значи свет, за остале словенске језике не знам, морао бих погледати речнике.

Мислим да је на чешком исто мир, али само мислим Smiley Е ово нисам знао за мир, значи она руска станица уопште није MИР као мир Sad . Ма за мене је реч "мир" мир, пошто и јесам пацифиста Smiley Мада ако ћемо да филозофирамо: "Нек влада свет" (екологија и тако то)  Grin Grin Cool
Сачувана
aleksandra7
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 58



« Одговор #37 у: 22.58 ч. 18.03.2009. »

 Само ме мама зове Александра а сви остали "Сашка", ни мени се то не свиђа. Знам за то Владо, и ја сам исто живела у Хр. до 14-е године. Потом 6 година у Грчкој где сам ишла у Вишу економску школу. А сада збрка у језику и правопису. Било би добро један део са разликама имеђу та два језика (српског и хрватског) да се отвори.
« Задњи пут промењено: 13.46 ч. 20.03.2009. од aleksandra7 » Сачувана
Mallrat
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 142


« Одговор #38 у: 10.26 ч. 19.03.2009. »

"Мир" на руском је и мир и свет. Зато кад се на руском говори да "Руси хоће мир", није свима јасно  Wink
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #39 у: 10.57 ч. 19.03.2009. »

Само ме мама зове Александра а сви остали "Сашка", ни мени се то не свиђа. Знам за то Владо, и ја сам исто живела у Хр. до 14-те 14-e године. Потом 6 шест (није велика грешка, али боље је словима прибележити бројеве прве декаде него бројкама) година у Грчкој где сам ишла у Вишу Економску школу Вишу економску школу.
Није на одмет мало лекторисања на оваквом форуму. Не љути се, намера је најбоља.

А сада збрка у језику и правопису. Било би добро један део са разликама имеђу та два језика (српског и хрватског) да се отвори.
Има већ тема Српски-хрватски. Ту можеш питати све што те занима на ову тему.
Сачувана
aleksandra7
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 58



« Одговор #40 у: 13.45 ч. 20.03.2009. »


Хвала Мирославе, ту сам да нешто научим и исправим док се још може исправити.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #41 у: 17.58 ч. 20.03.2009. »

Нек' влада мир!

„Nek“ bez apostrofa, ako se ne varam, jer su u pitanju dubletni oblici: „nek“ i „neka“, „hajde“ i „ajde“ i sl., pa nam nije potreban znak za izostavljeno slovo. Obrati pažnju, pošto se pripremaš za prijemni. Wink


Нек је у РМС без апострофа, али пише да је у питању некњижевни облик (није као с и са, непостојано а), нема забележене речи ајде, али има ајд и ајда у истом значењу, не стоји ништа о чињеници да ли су књижевни или не, додуше с њих се упућује на оне друге са х. Тако да сад нисам сигурна колико су и оне књижевне. Huh
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #42 у: 09.14 ч. 21.03.2009. »

No dobro, nisu književne, ali se pišu bez apostrofa. Wink
Сачувана
Милош Бркушанин
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: biologist-to-be
Поруке: 93



« Одговор #43 у: 21.34 ч. 08.09.2009. »

Хвала ти, баш ми се допада Милош, стварно звучи врло српски, зар не?

Свиђа ми се ово Smiley. Мада, ја познајем девојчицу која се зове Србија, скоро је рођена, мислим да се чланак могао прочитати и у новинама. То је, према мом мишљењу, најсрпскије име.
Сачувана

Нека тајна се плела међу нама, дивна лудост што се зове говор, чинила је чудо.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #44 у: 21.45 ч. 08.09.2009. »

Одавно нисам чуо да се неки клинац зове Радован, Милован (нити било које са Рад- и Мил-), а Раде и Миле су, бар судећи по народним песмама (оним старим), најчешћа српска имена. О девојчицама да и не говорим, тиме треба да се позабаве социолингвисти.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!