Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.05 ч. 16.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Lud kao...  (Прочитано 20556 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« у: 10.33 ч. 01.02.2009. »

Španci kažu "esta como una cabra" što bi bukvalno značilo, neko je kao koza, to jest neko je potpuno lud (valjda koza, kad počne da skače, izgleda luda Grin). Meni se lično mnogo sviđa ovaj njihov izraz, i razmišljala sam da li i u srpskom ima nešto slično. Za sad mi ništa drugo ne pada na pamet nego "lud kao struja"...

Da li znate još neki izraz koji bi bio u tom fazonu? Žargon naravno takođe dolazi u obzir...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 14.07 ч. 01.02.2009. »

Луд(а) је до сто један и назад.

(Мени је много смешно оно наше: смотан(а) је кô сајла. Cheesy)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #2 у: 14.34 ч. 01.02.2009. »

Pa vrlo je slikovito, to smotan ko sajla, jer sajla je vrlo smotana Smiley

Međutim, meni treba za lud, al lud stvarno, ne u pozitivnom već u negativnom smislu. Neko ko je zaista sišao s uma...

Da vam bude lakše, radi se o Komodu, rimskom caru koji se pojavljuje u filmu Gladijator...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #3 у: 14.49 ч. 01.02.2009. »

Луд кô коњ? Smiley Ваљда се тако каже у негативном контексту. Аналогија делује... Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #4 у: 15.08 ч. 01.02.2009. »

Pa što je konj lud??? Cheesy

Pa za nekog se kaže da je ko konj ako je jak. Kaže se jak je kao konj, vuče kao konj i sl... Nisam zaista nikad čula da se konj koristi kao sinonim za ludilo....
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #5 у: 15.15 ч. 01.02.2009. »

Нека неко погледа у неки фразеолошки речник онда.

Ја сам чуо ово за коња, јер ваљда и он кад побесни — скаче, рита се, покушава да се отргне, шта ли је, па ваљда отуд та аналогија. А другачија аналогија — са коњем — паде ми на памет по тој шпанској кози. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #6 у: 15.21 ч. 01.02.2009. »

Нека неко погледа у неки фразеолошки речник онда.

Ја сам чуо ово за коња, јер ваљда и он кад побесни — скаче, рита се, покушава да се отргне, шта ли је, па ваљда отуд та аналогија. А другачија аналогија — са коњем — паде ми на памет по тој шпанској кози. Smiley

Jest vala... Cheesy

Ali, onda možemo reći i lud kao krava, s obzirom da smo imali i lude krave... Cheesy
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #7 у: 15.26 ч. 01.02.2009. »

Може, сетио сам се и тога, али ваљда ми овде, у нашем језику, разликујемо мушки и женски род „лудила“, а Комодо је више „коњ“ него „крава“. Grin Cheesy
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #8 у: 15.35 ч. 01.02.2009. »

Може, сетио сам се и тога, али ваљда ми овде, у нашем језику, разликујемо мушки и женски род „лудила“, а Комодо је више „коњ“ него „крава“. Grin Cheesy

a joj... Baš me nasmeja... Mada, koliko god to sad bilo smešno, nisam ja baš sigurna da konj i krava uopšte egzistiraju u srpskim idiomima koji se tiču ludila.... Cheesy
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #9 у: 16.25 ч. 01.02.2009. »

Italijani kažu da je neko lud kao konj, ali kod nas to ne mogu da nađem.
Сачувана
thunderchase
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Ivan Živković
Поруке: 57


« Одговор #10 у: 16.40 ч. 01.02.2009. »

A jeste čuli onaj novi izraz - prelud je kao Honda Cheesy .

Цитирано: Izvor
http://en.wikipedia .org/wiki/Honda_Prelude
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #11 у: 20.15 ч. 01.02.2009. »

Да си питала за "пијан као..." лако бисмо. Могла би да бираш. Чини ми се да у српском нема много фраза за "луд као...".
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #12 у: 20.33 ч. 01.02.2009. »

Да си питала за "пијан као..." лако бисмо. Могла би да бираш. Чини ми се да у српском нема много фраза за "луд као...".

Čudno... Ja sam mislila da je ludost glavna nacionalna karakteristika Srbalja... Cheesy

Mada, verovatno ste u pravu da u srpskom možda nema toliko poredbenih sintagmi tipa "lud kao..." ali ima glagola i prideva, tipa, odlepio, pošandrco, zglajzno, fali mu daska u glavi, nije sam u glavi, ima goste u glavi, itd...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #13 у: 23.38 ч. 01.02.2009. »

Ima i nadimaka luda Nasta, luda Ivana i dr. Časopis učenika Filološke gimnazije za srpski jezik i književnost objavio je malo istraživanje odakle potiče izraz luda Nasta. Prema njemu, Nasta je bio čovek koji je živeo u Beogradu početkom 19. veka i ostao zapamćen po svome neobičnom ponašanju.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #14 у: 23.42 ч. 01.02.2009. »

Čula ja za Nastu, ali za Ivanu nisam.. Cheesy

Da se vrnem ja na temu. Mislim da treba da dam rečenicu, jer iako mnogi od predloga zvuče zanimljivo, nekako se ne uklapaju.

Evo pasusa:

Цитат
Film govori o tome kako Marko Aurelije (Alek Ginis), na samrti, svoje poslednje dane provodi ratujući sa Germanima. Njegov sin Komod (Kristofer Plamer) stiže u zonu borbi baš u momentu kad njegov otac odlučuje da ga razbaštini zbog njegove lude glave; znači, da za svog naslednika proglasi vojskovođu Livija (Stiven Bojd) koji je izgubio glavu za carevom kćerkom, Lusilom (Sofija Loren). Marko Aurelije saopštava svoju odluku vojskovođi i devojci, međutim, pre nego što je uspeo da je ozvaniči, Komodovi ljudi su otrovali cara i poslali ga na onaj svet. Livije ostaje bez prestola a Komod, lud kao struja, otpočinje doba terora koje se završava kada ga vojskovođa ubije u javnom dvoboju u Rimu, i to ne pre nego što je Komod saznao u poslednjim trenucima svog života da je njegova majka imala avanturu sa gladijatorom, Verulom (Entoni Kvejl), čiji je on zapravo sin, a ne Marka Antonija.

« Задњи пут промењено: 23.47 ч. 01.02.2009. од Brunichild » Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!