Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
17.49 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Lud kao...  (Прочитано 20584 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #15 у: 12.57 ч. 03.02.2009. »

У духу српског би најпре било: ...а Комод, као лудак (као полудео) отпочиње доба терора...
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #16 у: 14.05 ч. 03.02.2009. »

ili "...Komod, izgubivši sav zdrav razum..."
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #17 у: 16.57 ч. 03.02.2009. »

Pa nije on izgubio razum tada, on je vec odavno bio lud...
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #18 у: 17.35 ч. 03.02.2009. »

Ala si zaguljena (da ne kažem cepidlaka)... Ako ti je TA informacija suštinski važna za razumevanje čitavog teksta, ti onda stavi "već ranije izgubivši sav zdrav razum".

(Uzgred, ti beše živiš negde u inostranstvu, ako se dobro sećam? Ili se varam?)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #19 у: 18.28 ч. 03.02.2009. »

Ala si zaguljena (da ne kažem cepidlaka)... Ako ti je TA informacija suštinski važna za razumevanje čitavog teksta, ti onda stavi "već ranije izgubivši sav zdrav razum".

Nisam zaista Smiley. Ne ide mi to "kad je poludeo" jer treba da bude socnije, zargonskije. Nema veze, dobro mi je i ono sto sam na pocetku muslila, lud kao struja. Mislila sam mozda nekom padne jos nesto zgodno na pamet, zato sam i postavila pitanje.

Fala vam svima na odgovorima! Smiley
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #20 у: 19.43 ч. 03.02.2009. »

Срби не кажу "луд као струја".
Можда то на шпанском још и звучи некако, али на српском не.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #21 у: 20.18 ч. 03.02.2009. »

Možda ne kažu književno, ali kažu i te kako, makar u skorije vreme (bilo bi interesantno utvrditi poreklo izraza Cheesy ). Ali baš zato što nije književno ne uklapa mi se u ovakav tekst, ipak mi ceo tekst nije dovoljno neozbiljan. Imamo li uopšte ozbiljnog izraza za to?

Neozbiljno, moglo bi "Komod, koji je potpuno odlepio", "kome je falila daska u glavi", i još ponešto...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #22 у: 20.57 ч. 03.02.2009. »

Срби не кажу "луд као струја".
Можда то на шпанском још и звучи некако, али на српском не.

Ne, Spanci kazu kako sam rekla vec u uvodnom postu: neko je kao koza. A lud kao struja i te kako kazu, ako ne u vasem kraju u Beogradu sigurno. Ipak ja nisam otisla iz Srbije sa 5 godina, a bogami, nisam otisla ni tako bas davno Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #23 у: 21.08 ч. 03.02.2009. »

Možda ne kažu književno, ali kažu i te kako, makar u skorije vreme (bilo bi interesantno utvrditi poreklo izraza Cheesy ). Ali baš zato što nije književno ne uklapa mi se u ovakav tekst, ipak mi ceo tekst nije dovoljno neozbiljan. Imamo li uopšte ozbiljnog izraza za to?

Neozbiljno, moglo bi "Komod, koji je potpuno odlepio", "kome je falila daska u glavi", i još ponešto...

Ne, tekst nije u surovo ozbiljnom tonu. Tip prica o lazima koje nam serviraju holivudski filmovi, i to kao kad bismo sad ti i ja seli na picence pa me ti pitas, e, kako ti se dopao film Gladijator, a ja ti pricam, eeee, pa malo su ga preterali sa izvrtanjem istine, jer kao, Marko Aurelije, dok se tuko s Germanima, pade mu na pamet da razbastini svog sina, Komoda jer je ovaj skroz lud, i resio covek da ostavi presto nekom tamo generalu al kad je Komod cuo za to, ucmekao Aurelija pre nego sto je ovaj mogao da ostvari svoje namere. Zatim je Komod, lud kao struja, otpoceo period terora gde je ubijao sve i svakog ko ga je popreko pogledao...

Tako nesto. Osim toga, izraz "esta como una cabra" jeste zargonski, familijaran i zaista se nikad ne bi upotrebio u nekom iole ozbiljnom tekstu... I zaista ne znaci da je neko zbog necega odlepio, nego da je vec lud. Jer, Komod je u principu, u filmu (ne i u zbilji) vec inace bio totalno opaljen, te je stoga i resio tako olako da ubije svog oca (opet, u istini nije ga on ubio, nego je MA umro od neke bolesti).... Nije on sad bio kao normalan, pa kad je cuo da ga je tata ostavio bez prestola, da je onda zbog toga POludeo...

Kao npr. Neron. I za Nerona kaze da je como una cabra, jer Neron je fakat bio i te kako bio lud na kvadrat (e, ovaj izraz nije los) pre nego sto je resio da zapali Rim (opet, samo u filmu, ni to nije istina)...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #24 у: 21.14 ч. 03.02.2009. »

Види се да већ дуго не живим у Београду. Ово стварно први пут чујем. Бојим се да није довољно одомаћено.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #25 у: 21.17 ч. 03.02.2009. »

Види се да већ дуго не живим у Београду. Ово стварно први пут чујем. Бојим се да није довољно одомаћено.


U Beogradu jeste, i to odavno.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #26 у: 21.20 ч. 03.02.2009. »

Цитат
Imamo li uopšte ozbiljnog izraza za to?

Pa ima, naravno. Zoran i Nesica su rekli dva sasvim ok izraza...

Komod, kao ludak....

Komod, izgubivsi zdrav razum...

a evo i ja da dodam:

a Komod, sasvim sisao s uma...
A Komod, popuno lud...
...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #27 у: 21.22 ч. 03.02.2009. »

А "Комод, луд (полудео) од беса"?
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #28 у: 21.24 ч. 03.02.2009. »

Htela sam da kažem baš frazeoloških izraza, kao ludak i potpuno lud nije izraz u idiomatskom smislu, a sišao s uma i izgubivši zdrav razum mi se ne razlikuje mnogo od onog odlepio, takođe podrazumeva da nije bio lud ranije... ali sad moram da bežim, pa ću nastaviti sutra šta sam htela da kažem. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #29 у: 21.45 ч. 03.02.2009. »

А "Комод, луд (полудео) од беса"?
Ne, nego je stvarno bio lud. Najvise je voleo gladijatorske borbe, krv i ubijanje, i sam se borio kao gladijator. Kad je Aurelije umro, iako je bio na korak to konacne pobede germanskih plemena, Komod je na brzinu sklopio neki sporazum i odmah se vrato u rim kako bi se prepustio svojim hobijima - gladijatorskim borbama, pijancenju i sl... Mislim, nije bio sasvim cist u glavi odavno. A i kako bi bio, kad je vec sa 16 godina poceo da ide s ovem u ratove, a presto je nasledio sa 19...
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!